Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το αρχείο γιατί δεν το έσωσες στο κινητό σου και από εκεί μεταφορά στον υπολογιστή σου. Οταν λες ότι δεν το δέχεται είσαι σίγουρος ότι το yahoo το έχει στείλει σαν συνημμένο με την σωστή του μορφή και κατάληξη? το copay όταν του δίνεις αυτό το backup σου ζητάει κωδικό και τι σου γράφει ακριβώς σαν απόρριψη? 

Γενικά τα bitcoin wallet στην κανονική τους μορφή έχουν κατάληξη .dat Τώρα το copay δεν ξέρω τι χρησιμοποιεί

To copay παράγει ένα αρχείο txt μέσα σε αγκύλες που ζητάει να του επικολλήσεις μαζί με το κωδικό για να το αποκρυπτογραφήσει.

Δεν στέλνει αρχείο με συνημμένο κάποιας άλλης μορφής.

 

Το είχα κανονικά ενεργοποιημένο στο κινητό αλλα σε αναβάθμιση λογισμικού έχασε τα στοιχεία του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παράξενο αυτό που λες γιατί τα bitcoin wallet δεν έχουν αυτή την μορφή. Νομίζω καλύτερα να τους στείλεις email για να δεις τι θα απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράξενο αυτό που λες γιατί τα bitcoin wallet δεν έχουν αυτή την μορφή. Νομίζω καλύτερα να τους στείλεις email για να δεις τι θα απαντήσουν.

 

ok θα κάνω μια προσπάθεια και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια. Άμα βγάλω άκρη θα σου/σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις βρω χρόνο θα το κατεβάσω και εγώ σε ένα android κινητό που έχω να δω πως λειτουργεί. Στο blackberry που χρησιμοποιώ και που εκεί έχω τα bitcoin έχει ένα κλασικό wallet που αποθηκεύει το wallet στην κλασική μορφή των .dat αρχείων όπως έχει και το bitcoin core wallet στο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι και άτυχος γμτ :P Δεν ξέρω αν θα απαντήσουν γιατί μετά την μλκ που κάνανε εκεί στην Bitpay και στείλανε 1.8 εκατομμύρια δολάρια bitcoin σε διεύθυνση hacker νομίζοντας ότι είναι συνεργάτης τους το επόμενο βήμα αντί να διώξουν με τις κλωτσιές αυτόν που τα έστειλε που τυχαίνει να είναι και ο ιδρυτής της εταιρείας απλά μείωσαν προσωπικό :D

 

http://www.coindesk.com/bitcoin-processor-bitpay-reduces-staff-in-cost-cutting-effort/

 

Και φυσικά τους πήρα μπάλα το τμήμα υποστήριξης καθώς και το τμήμα του bitcoin wallet copay που έχουν φτιάξε.

Το βασικότερο πρόβλημα για μένα στο οικοσύστημα του Bitcoin είναι αυτός ο παιδιαρώδης ερασιτεχνισμός που επικρατεί στο 99% των επιχειρήσεων. 

Δυστυχώς αν μπεί το παραδοσιακό χρηματοπιστωτικό σύστημα και ασχοληθεί με αυτόν τον τομέα απλά τους σβήσουν όλους εκτός αν αποφασίσουν να σοβαρευτούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nick_gr, υποθέτω ότι όταν προσπαθείς να περάσεις το backup αντιγράφεις και τις αγκύλες έτσι; Εγώ την έπαθα την πρώτη φορά παρότι το έγραφε ξεκάθαρα στο τέλος του email.

Επίσης είναι πολύ πιθανό πριν την πρώτη αγκύλη ή μετά την τελευταία να έχεις αντιγράψει κενό χαρακτήρα. Τσέκαρε το να είσαι σίγουρος. Το ίδιο με τα κενά ισχύει και για τον κωδικό φυσικά.

Καλού κακού τσέκαρε και την εφαρμογή για υπολογιστές και κάνε την διαδικασία βήμα βήμα αντιγράφοντας πρώτα τους κωδικούς στο notepad ώστε να είσαι σίγουρος για κενά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πρωτοχρησιμοποίησα το copay μου ζήτησε να κάνω backup και το αρχείο που δημιούργησε έχει το όνομα

 

Personal Wallet-Copaybackup.aes.json

 

ποιο λογικό είναι να έχει αυτή την μορφή από μορφή txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις βρω χρόνο θα το κατεβάσω και εγώ σε ένα android κινητό που έχω να δω πως λειτουργεί. Στο blackberry που χρησιμοποιώ και που εκεί έχω τα bitcoin έχει ένα κλασικό wallet που αποθηκεύει το wallet στην κλασική μορφή των .dat αρχείων όπως έχει και το bitcoin core wallet στο desktop.

 

Τώρα το αλλάξανε νομίζω σου παράγει ένα κωδικό απο διάφορες κανονικές λέξεις τον οποίο το σημειώνεις κάπου και το διαγράφεις από την εφαρμογή.

 

Είσαι και άτυχος γμτ :P Δεν ξέρω αν θα απαντήσουν γιατί μετά την μλκ που κάνανε εκεί στην Bitpay και στείλανε 1.8 εκατομμύρια δολάρια bitcoin σε διεύθυνση hacker νομίζοντας ότι είναι συνεργάτης τους το επόμενο βήμα αντί να διώξουν με τις κλωτσιές αυτόν που τα έστειλε που τυχαίνει να είναι και ο ιδρυτής της εταιρείας απλά μείωσαν προσωπικό :D

 

http://www.coindesk.com/bitcoin-processor-bitpay-reduces-staff-in-cost-cutting-effort/

 

Και φυσικά τους πήρα μπάλα το τμήμα υποστήριξης καθώς και το τμήμα του bitcoin wallet copay που έχουν φτιάξε.

Το βασικότερο πρόβλημα για μένα στο οικοσύστημα του Bitcoin είναι αυτός ο παιδιαρώδης ερασιτεχνισμός που επικρατεί στο 99% των επιχειρήσεων. 

Δυστυχώς αν μπεί το παραδοσιακό χρηματοπιστωτικό σύστημα και ασχοληθεί με αυτόν τον τομέα απλά τους σβήσουν όλους εκτός αν αποφασίσουν να σοβαρευτούν...

 

Ε άμα κάνανε τόσο χοντρή πατάτα τι να πεις!

Προς το παρόν καμία απάντηση.

 

Όταν πρωτοχρησιμοποίησα το copay μου ζήτησε να κάνω backup και το αρχείο που δημιούργησε έχει το όνομα

 

Personal Wallet-Copaybackup.aes.json

 

Ουσιαστικά εγώ έχω σημειώσει τον κωδικό πρόσβασης και έχω κάνει backup μέσω e-mail το αρχείο με τις αγκύλες που λέτε το οποίο το έχει στείλει στο mail μου σαν txt.

 

@nick_gr, υποθέτω ότι όταν προσπαθείς να περάσεις το backup αντιγράφεις και τις αγκύλες έτσι; Εγώ την έπαθα την πρώτη φορά παρότι το έγραφε ξεκάθαρα στο τέλος του email.

Επίσης είναι πολύ πιθανό πριν την πρώτη αγκύλη ή μετά την τελευταία να έχεις αντιγράψει κενό χαρακτήρα. Τσέκαρε το να είσαι σίγουρος. Το ίδιο με τα κενά ισχύει και για τον κωδικό φυσικά.

Καλού κακού τσέκαρε και την εφαρμογή για υπολογιστές και κάνε την διαδικασία βήμα βήμα αντιγράφοντας πρώτα τους κωδικούς στο notepad ώστε να είσαι σίγουρος για κενά κλπ.

 

Το αντιγράφω μαζί με τις αγκύλες τώρα αν πέρνει κάπου κενό δεν έχω μπορέσει να καταλάβω.

Θα το κάνω ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδώ τη μλκ κάνανε στην bitpay

 

http://www.bitcoin-gr.org/?p=3226

 

και μιλάμε για επιπολαιότητα μέχρι εκεί που δεν παίρνει και για μια εταιρεία που έχει για πελάτες την microsfot, paypal, dell και που το καλοκαίρι πήρε 30+ εκατομμύρια δολάρια από επενδυτές.. :P

Οι τύποι απλά είναι ότι ναναι..


πάντως το bitcoin wallet Copay που έχουν δημιουργήσει έιναι από τα καλύτερα bitcoin πορτοφόλια για κινητά και είναι ανοιχτού λογισμικού και με συνεχή υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το αλλάξανε νομίζω σου παράγει ένα κωδικό απο διάφορες κανονικές λέξεις τον οποίο το σημειώνεις κάπου και το διαγράφεις από την εφαρμογή.

 

 

Ε άμα κάνανε τόσο χοντρή πατάτα τι να πεις!

Προς το παρόν καμία απάντηση.

 

 

Ουσιαστικά εγώ έχω σημειώσει τον κωδικό πρόσβασης και έχω κάνει backup μέσω e-mail το αρχείο με τις αγκύλες που λέτε το οποίο το έχει στείλει στο mail μου σαν txt.

 

 

Το αντιγράφω μαζί με τις αγκύλες τώρα αν πέρνει κάπου κενό δεν έχω μπορέσει να καταλάβω.

Θα το κάνω ξανά.

 

πάντως και στο reddit ένας με παρόμοιο πρόβλημα του λένε ότι είναι λάθος το password που βάζει

 

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/3mleqa/just_lost_all_my_bitcoin/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως και στο reddit ένας με παρόμοιο πρόβλημα του λένε ότι είναι λάθος το password που βάζει

 

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/3mleqa/just_lost_all_my_bitcoin/

 

Μου είπαν να ρωτήσω σε κάποια σελίδα που έχουν τύπου φόρουμ για bugs κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πεσανε καθολου τα fees γιατι σκεφτομαι και εγω να αγορασω bitcoin βγηκε κανα καινουργιο ανταλλακτηριο ή bitcoin atm?

 

 

η καλύτερη λύση είναι αγορά μέ τις ελληνικές κάρτες στο coinbase. Τις κάρτες τις δέχεται κανοικά εκεί και αγοράζεις σε τιμή αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...