Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

217 πάντως δεν είναι η σημερινή ισοτιμία του bitcoin εκτός αν αναφέρεσε σε δολάρια. Αν πήγες στο ΑΤΜ στο κέντρο μάλλον κάνουν λάθος που αναφέρουν ότι παίρνιε την ισοτιμία από το kraken γιατί αποκλείετε το kraken να πουλάει σε τέτοιες τιμές.

Νομίζω πλέον η καλύτερη και ποιο συμφέρον λύση είναι το coinbase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το kraken χθες είχε ισοτιμία 206-207€.

Αν τώρα βάλεις 5% προμήθεια η ισοτιμία βγαίνει στα 217€.

 

Συμπαιραίνουμε λοιπόν ότι το ΑΤΜ έχει ισοτιμία kraken+5% προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

217 (5%)  , rate γράφει η απόδειξη 

blockchain (στα 203) λεει οτι ελαβα 88,90€ ...

 

Anyways, Έχω ενα πορτοφόλι (τωρα αδειο) στο παλιό multibit μπορω να μεταφέρω τις διεύθυνσής στο electrum με τα transactions που χα?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί πόσα έβαλε αρχικά (100 ευρώ) διά το πόσα bitcoins πήρε στο τέλος. (Αυτό και μάς ενδιαφέρει τελικά, η πραγματική ισοτιμία στην τσέπη μας, συμπεριλαμβανομένου του fee.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

217 (5%)  , rate γράφει η απόδειξη 

blockchain (στα 203) λεει οτι ελαβα 88,90€ ...

 

Anyways, Έχω ενα πορτοφόλι (τωρα αδειο) στο παλιό multibit μπορω να μεταφέρω τις διεύθυνσής στο electrum με τα transactions που χα?  

 

ο ποιο ασφαλής τρόπος είναι να στείλεις τα bticoin από την μια διεύθυνση στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξαναγράφω γιατί το insomnia app δε μου έκανε τη χάρη να κάνει post....

 

Θέλω να μου πείτε τον τρόπο για να επαναφέρω το πορτοφόλι μου στο Copay.

Βάζω το κρυπτογραφημένο text που είχα κάνει backup και τον κωδικό ασφαλείας αλλά δεν το αναγνωρίζει.

Καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι ο κωδικός ασφαλείας είναι ο σωστός? Γιατί κανονικά θα έπρεπε να στο αναγνωρίζει αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος paysafe card αυτή που αγοράζεις από τα περίπτερα?

Το άρθρο παρακάτω γράφει ότι δεν έχει θέμα πλέον με τα capital controls.

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/76631/capital-controls-se-leitourgia-kai-pali-i-paysafe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος paysafe card αυτή που αγοράζεις από τα περίπτερα?

Το άρθρο παρακάτω γράφει ότι δεν έχει θέμα πλέον με τα capital controls.

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/76631/capital-controls-se-leitourgia-kai-pali-i-paysafe

 

Δυστυχως από ότι φαίνεται δε δουλεύει σε όλα τα sites η Ελληνική paysafe! Δουλεύει σε κάποια και δεν ξέρουμε ακόμα σε ποια ακριβως! Δηλαδή μια paysafe απο Ολλανδία γίνεται δεκτή παντού όπου έχει Paysafe ενώ η Ελληνική όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω βοήθεια να φορτώσω το netseller μερικά χρήματα για να χρησιμοποιήσω την ηλεκτρονική τους κάρτα για αγορές από εξωτερικό.. Ειναι εφικτό αυτό;

 

Edit

Δεν λέω μόνο για netseller αλλά οτιδήποτε θα με βοηθήσει να κάνω αγορές από aliexpress!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω βοήθεια να φορτώσω το netseller μερικά χρήματα για να χρησιμοποιήσω την ηλεκτρονική τους κάρτα για αγορές από εξωτερικό.. Ειναι εφικτό αυτό;

 

Edit

Δεν λέω μόνο για netseller αλλά οτιδήποτε θα με βοηθήσει να κάνω αγορές από aliexpress!

 

Η Moneysafecard δουλεύει στο aliexpress. Στο Neteller δε μπορείς να βάλεις χρήματα που να χρησιμοποιηθούν για την κάρτα τους.

 

Μονο να δεις αν μπορεις να στείλεις τα 500 ευρω/μήνα/άτομο μέσω των ιδρυμάτων πληρωμων.

 

Δεν ξέρω τι προμήθειες χρεωνουν για τη μεταφορά αυτη. Πρέπει να ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι ο κωδικός ασφαλείας είναι ο σωστός? Γιατί κανονικά θα έπρεπε να στο αναγνωρίζει αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο

 

εγώ έχω δοκιμάσει αυτό δε το δέχεται.

Για να καταλάβω. Μετά απο κάθε συναλλαγή έπρεπε να κρατάω backup?

εγώ κράτησα ένα με την εγκατάσταση της εφαρμογής και ένα αφού επέλεξα να κάνω κρυπτογράφηση του wallet, το οποίο  το έσωζα τοπικά στο κινητό και όχι χρησιμοποιώντας login σε κάποιο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν χρειάζεται σε κάθε συναλλαγή να κάνεις backup γιατί θα στο συγχρονίσει το δίκτυο. Κανονικά η διαδικασία είναι να κάνεις import το backup σου στην νέα εγκατάσταση και αν το wallet δει ότι το έχεις αυτό το αρχείο κλειδωμένο το επόμενο βήμα είναι να σου ζητήσει τον κωδικό που το έχεις κλειδώσει.

Κανονικά βάζεις αυτόν τον κωδικό και απλά το wallet επανέρχετε. Για στείλε και ένα email στο support της copay αν μπορούν να δώσου κάποια λύση αλλά αν είναι θέμα κωδικού και δεν τον θυμάσαι η δεν βάζεις τον σωστό τότε απλά τα έχεις χάσει τα bitcoin που είχες μέσα..

Για να το σπάσει αυτό το αρχείο ένας κβαντικός υπολογιστής χρειάζεται πάνω από 120 χρόνια ενώ οι συμβατικοί υπλογιστές αν συνδιαστούν όλοι μαζί χρειάζονται εκατομμύρια χρόνια και 0.00000... πιθανότητες να σπάσουν την κρυπτογράφηση του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον κωδικό είμαι σίγουρος σώζω τους κωδικούς σε password manager και πάντα έκανα μεταφορές αντιγράφοντας τον κωδικό από το password manager στο copay για να εγκρινει τη συναλλαγή.

Το πρόβλημα ίσως το έχω στο αρχείο backup wallet που το έστειλα με email στον ευατό μου, ενδεχομένως να βάζει κενά δε ξέρω το yahoo και να μη μου το κάνει δεκτό.

 

Καλά δεν είχα μεγάλο ποσό, 11€ είχα αλλά για το γαμώτο και να ξέρω να μη τη πάθω ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρχείο γιατί δεν το έσωσες στο κινητό σου και από εκεί μεταφορά στον υπολογιστή σου. Οταν λες ότι δεν το δέχεται είσαι σίγουρος ότι το yahoo το έχει στείλει σαν συνημμένο με την σωστή του μορφή και κατάληξη? το copay όταν του δίνεις αυτό το backup σου ζητάει κωδικό και τι σου γράφει ακριβώς σαν απόρριψη? 

Γενικά τα bitcoin wallet στην κανονική τους μορφή έχουν κατάληξη .dat Τώρα το copay δεν ξέρω τι χρησιμοποιεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...