Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα ότι έφαγα X από ένα συγκεκριμένο site, δεν δοκίμασα κάπου αλλού καθώς αυτό που ήθελα υπήρχε μόνο εκεί. Μετά έφαγε σκάλωμα όταν πήγα να στείλω λεφτά σε έναν φίλο αλλά ξεσκάλωσε. Έστειλα mail στην mychoice και μου είπαν sorry κλπ κλπ και ότι μπορεί να φταίει μια "στιγμιαία ασυνέχεια" κάπως έτσι, "intermittent" νομίζω ήταν η λέξη. Από τη στιγμή που έστειλα χρήματα σε paypal άλλου χρήστη, λογικά λειτουργεί για όλα. Απλώς όταν πήγα να πληρώσω απευθείας μέσω της κάρτας στο cdon.com την απέρριψε γιατί κάπου λέει ότι η κάρτα μου θα πρέπει να είναι από Ελλάδα.

 

μπορεί αν είναι λόγο πολιτκής του εν λόγο site. 

Πάντως και η e-coin εκδίδει πλέον ψηφιακές κάρτες

Η e-coin κάρτα μου βγάζει ένα νόμισμα του Γιβραλταρ...

 

έχει συζητηθεί ξανά και αν εννοείς το paypal είναι λόγο εκεί ρυθμίσεων που θα πρέπει να τις αλλάξεις και να μην σου χρεώνει επιπλέον συναλλαγματική μετατροπή αλλά να σε χρεώνει σε ευρώ.

 

edit: άκυρο αυτό με την free έκδοση της ψηφιακής e-coin κάρτας. Κοστίζει κανονικά 3 ευρώ δλδ όσο και η αντίστοιχη έκδοση της spectrocoin.

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τελικά με τις ψηφιακές κάρτες της e-coin δεν γνωρίζω τι γίνετε μερικοί λένε ότι είναι τελείως free και ότι της έβγαλαν χωρίς να πληρώσουν τίποτα και άλλοι ότι πλήρωσαν 3 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά με τις ψηφιακές κάρτες της e-coin δεν γνωρίζω τι γίνετε μερικοί λένε ότι είναι τελείως free και ότι της έβγαλαν χωρίς να πληρώσουν τίποτα και άλλοι ότι πλήρωσαν 3 ευρώ.

 

Όπως έγραψα στο bitcointalk εγώ την έβγαλα δωρεάν την usd, στην gbp μου ζητάει 3$.

Πιθανόν να παίζει ρόλο ότι έχω αγοράσει την plastic eur, ή έπεσα σε promo περίοδο....

post-262472-0-10759600-1442059217_thumb.png

post-262472-0-49595900-1442059226_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το είπα για τους φίλους που χρησιμοποιούν τη λύση των bitcoins (όπως εγώ) επειδή το paypal είχε κλειδώσει συναλλαγές με ελληνικές κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια. Θέλω να φορτώσω το πορτοφόλι της neteller μου με ευρώ αλλά δεν γνωρίζω τον τρόπο. Λογικά η μοναδική λύση αυτή την στιγμή είναι με bitcoins καθώς η neteller αποδέχεται καταθέσεις με Bitcoins. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ όμως να κάνω μια τέτοια συναλλαγή; Λογικά πρώτα θα μετατρέψω τα ευρώ σε ΒTC μέσω του BTCgreece. Μετά θα χρειαστώ BTC wallet; πώς ακριβώς θα μπορέσω να τα μεταφέρω στην neteller;  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καταθέσεις Bitcoins στο Neteller πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα μπορείς να κάνεις αγορές με κάρτες NET+ μ' αυτά τα χρήματα. Θα μπορείς να κάνεις μόνο μεταφορές σε άλλους λογαριασμούς (απευθείας πληρωμές). Δες τη σχετική συζήτηση στο blog του Neteller:

 

Funds deposited using Bitcoin are available immediately for transfers to merchants or other members. However, funds deposited using Bitcoin are not available for purchases or withdrawals using your Net+ Prepaid MasterCard®.

 

Link.png Site:

http://blog.neteller.com/2015/04/14/new-deposit-option-bitcoin/

 

Αλλά δεν είναι ο μόνος τρόπος να μεταφέρεις τα χρήματα στο Neteller. Μπορείς να το κάνεις μέσω κάποιας στοιχηματικής ιστοσελίδας. Απλά πρέπει να μελετήσεις καλά τους όρους. Μερικές σου επιτρέπουν να κάνεις ανάληψη μόνο προς την πηγή από την οποία έκανες κατάθεση. Επίσης οι περισσότερες θα απαιτήσουν να στοιχηματίσεις ολόκληρο το ποσό της κατάθεσης τουλάχιστον μια φορά. Και προφανώς πρέπει να σιγουρευτείς ότι το Neteller συγκαταλέγεται στους τρόπους ανάληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το Σαββατο πρωι εκανα καταθεση στη eurobank για το ΒTCGREECE αλλα δεν μου ηρθε ακομα ειδοποιηση απο αυτους οτι μπηκαν τα λεφτα και εχω τα bitcoins....

συνηθως την επομενη μερα γινοταν αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καταθέσεις Bitcoins στο Neteller πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα μπορείς να κάνεις αγορές με κάρτες NET+ μ' αυτά τα χρήματα. Θα μπορείς να κάνεις μόνο μεταφορές σε άλλους λογαριασμούς (απευθείας πληρωμές). Δες τη σχετική συζήτηση στο blog του Neteller:

 

Funds deposited using Bitcoin are available immediately for transfers to merchants or other members. However, funds deposited using Bitcoin are not available for purchases or withdrawals using your Net+ Prepaid MasterCard®.

 

Link.png Site:

http://blog.neteller.com/2015/04/14/new-deposit-option-bitcoin/

 

Αλλά δεν είναι ο μόνος τρόπος να μεταφέρεις τα χρήματα στο Neteller. Μπορείς να το κάνεις μέσω κάποιας στοιχηματικής ιστοσελίδας. Απλά πρέπει να μελετήσεις καλά τους όρους. Μερικές σου επιτρέπουν να κάνεις ανάληψη μόνο προς την πηγή από την οποία έκανες κατάθεση. Επίσης οι περισσότερες θα απαιτήσουν να στοιχηματίσεις ολόκληρο το ποσό της κατάθεσης τουλάχιστον μια φορά. Και προφανώς πρέπει να σιγουρευτείς ότι το Neteller συγκαταλέγεται στους τρόπους ανάληψης.

αν στειλεις τα λεφτα απο Neteller που προερχονται απο καταθεση bitcoin σε αλλο λογαριασμο (φιλου) αυτος που θα τα παραλαβει θα μπορει να κανει αγορες με net card ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ερώτημα τέθηκε και στο blog που ανέφερα, αλλά δεν απαντήθηκε ποτέ. Εικάζω πως ναι, γιατί αλλιώς το ποσό αυτό θα έπεφτε σε “ατέρμονα βρόχο” χωρίς να μπορεί ποτέ να ξοδευτεί εκτός του Neteller.


Ένας έμμεσος τρόπος να φορτώσεις το καθαρά χρηματικό υπόλοιπο του Neteller με Bitcoins είναι να τα πουλήσεις στο Link.png Site: coinimal.com που μπορεί να μεταφέρει τα χρήματα από την πώληση των Bitcoins κατευθείαν στον λογαριασμό σου στο Neteller.

 

Παρεμπιπτόντως, το coinimal.com λειτουργεί και αντίστροφα: μπορείς να αγοράσεις Bitcoins πληρώνοντας κατευθείαν από το υπόλοιπο στο Neteller. Για να έχεις αυτή τη δυνατότητα θα χρειαστείς Gold Account, δηλαδή θα πρέπει να τους δώσεις όλα τα στοιχεία:

 

  • Κινητό τηλέφωνο με επιβεβαίωση (σε ανεβάζει στο Bronze)

  • Διεύθυνση κατοικίας (σε ανεβάζει στο Silver)

  • Λογαριασμό ΔΕΚΟ τριών μηνών το πολύ

  • Δύο όψεις ταυτότητας ή διαβατηρίου

  • Μια selfie στην οποία θα κρατάς την ταυτότητα ή διαβατήριο και ένα χαρτάκι στο οποίο θα γράψεις “www.coinimal.com” (όχι, δεν είναι αστείο!). Από εδώ είσαι Gold.

 

Εγώ ξέχασα το χαρτάκι και μου το απέρριψαν. Αναγκάστηκα να ντυθώ ξανά επίσημα για να ξαναβγάλω την selfie.

 

Σημειώνω ότι έχουν περίπου 2.5% υψηλότερες τιμές για πώληση και και αντίστοιχα χαμηλότερες για αγορά από το BTCGreece.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ερώτημα τέθηκε και στο blog που ανέφερα, αλλά δεν απαντήθηκε ποτέ. Εικάζω πως ναι, γιατί αλλιώς το ποσό αυτό θα έπεφτε σε “ατέρμονα βρόχο” χωρίς να μπορεί ποτέ να ξοδευτεί εκτός του Neteller.

Ένας έμμεσος τρόπος να φορτώσεις το καθαρά χρηματικό υπόλοιπο του Neteller με Bitcoins είναι να τα πουλήσεις στο Link.png Site: coinimal.com που μπορεί να μεταφέρει τα χρήματα από την πώληση των Bitcoins κατευθείαν στον λογαριασμό σου στο Neteller.

 

Παρεμπιπτόντως, το coinimal.com λειτουργεί και αντίστροφα: μπορείς να αγοράσεις Bitcoins πληρώνοντας κατευθείαν από το υπόλοιπο στο Neteller. Για να έχεις αυτή τη δυνατότητα θα χρειαστείς Gold Account, δηλαδή θα πρέπει να τους δώσεις όλα τα στοιχεία:

 

  • Κινητό τηλέφωνο με επιβεβαίωση (σε ανεβάζει στο Bronze)

  • Διεύθυνση κατοικίας (σε ανεβάζει στο Silver)

  • Λογαριασμό ΔΕΚΟ τριών μηνών το πολύ

  • Δύο όψεις ταυτότητας ή διαβατηρίου

  • Μια selfie στην οποία θα κρατάς την ταυτότητα ή διαβατήριο και ένα χαρτάκι στο οποίο θα γράψεις “www.coinimal.com” (όχι, δεν είναι αστείο!). Από εδώ είσαι Gold.

 

Εγώ ξέχασα το χαρτάκι και μου το απέρριψαν. Αναγκάστηκα να ντυθώ ξανά επίσημα για να ξαναβγάλω την selfie.

 

Σημειώνω ότι έχουν περίπου 2.5% υψηλότερες τιμές για πώληση και και αντίστοιχα χαμηλότερες για αγορά από το BTCGreece.com.

 

Ξεφτίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν και εναλλακτικό τρόπο ταυτοποίησης – μέσω Web κάμερας (Cybits [verify-U] face-to-face verification). Το χαρτάκι είναι για την δική σου ασφάλεια: ότι δηλαδή η φωτογραφία δεν προέρχεται από identity theft και δεν θα χρησιμοποιηθεί για identity theft.

 

Έχουν υψηλά όρια αγοράς/πώλησης στο επίπεδο Gold: 5.000 ημερήσιο, 50.000 μηνιαίο, 500.000 lifetime και προσέχουν σε ποιους παρέχουν τις υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...