Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει αναφερθεί και το έχουν πει και οι ίδιοι ότι λόγο του φόρτου καθυστερούν να ολοκληρωθούν οι συναλλαγές μπορεί να πάρει και ώρες.


Λέω να τα μετατρέψω αμέσως σε ευρώ και καπάκι να τα μεταφέρω στην κάρτα που περιμένω. Από κει και πέρα θα τα στείλω μέσω paypal σε έναν φίλο για να μου τα ξαναστείλει να τα έχω στο balance μου.

 

απλά έχω γράψει ότι τα ανταλλακτήρια δεν είναι πορτοφόλια ούτε τράπεζες και δεν πρέπει να κρατάμε τα Bitcoin μας εκεί μέσα με τίποτα. Ενα hack να γίνει θα τα χάσουμε για πάντα. Δείτε τι έγινε στο mtgox που χάθηκαν μέσα σε μια μέρα εκατομμύρια δολάρια.

Αν έχει ίσα ίσα bitcoin τώρα για τις αγορές σου η καλύτερη λύση είναι αυτή που αναφέρεις δλδ μεταφορά στο spectrocoin και άμεσα μετατροπή σε ευρώ και φόρτωση της κάρτας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, καταφερα και φορτισα την καρτα της spectrocoin, απο κερδη στο στοιχημα μεσω της sportingbet.

 

Ειχα λογαριασμο και προσθεσα τα στοιχεια της spectrocard οταν εκανα αναληψη τα κερδη, βεβαια αργησε να φανει στο mychoice η συναλλαγη 3 μερες.

Το καλο ειναι οτι μπηκε ολο το ποσο στην καρτα χωρις την προμηθεια των 1.25€ που θα εχανα φορτιζοντας την , απο την πωληση bitcoin στην spectrocoin και χωρις τις προμηθειες αγορας bitcoin απο ανταλακτηρια :)

Επεξ/σία από Byronpol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά από τι λένε το μηχάνημα λειτουργεί στο κέντρο κανονικά. Δείτε και εδώ. Δεν έχει κανείς ακόμα να μας πει τα fee πάντως

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1168123.new;topicseen#new

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα 50€ από το bit-atm Δροσοπούλου και Κύπρου. Πήρα το χαρτάκι και τα έκανα deposit στη spectrocoin. Στη συνέχεια αγορασα και τη virtual card (3€). Μου έμειναν τελικά για αγορές 40,49€. Είναι λογικό να έχει fee 9.51€ - 3€ = 6.51€ σε μόλις 50€ κατάθεση (περίπου 14% προμήθειες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 χρόνια κράτησαν στη Κύπρο με οργάνωση... Εδώ... Για φαντασου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα 50€ από το bit-atm Δροσοπούλου και Κύπρου. Πήρα το χαρτάκι και τα έκανα deposit στη spectrocoin. Στη συνέχεια αγορασα και τη virtual card (3€). Μου έμειναν τελικά για αγορές 40,49€. Είναι λογικό να έχει fee 9.51€ - 3€ = 6.51€ σε μόλις 50€ κατάθεση (περίπου 14% προμήθειες)?

Ποσα btc σου έδωσε, παράλληλα μπορεί να έχασες την ώρα που τα μετέτρεψε στο spectro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα 50€ από το bit-atm Δροσοπούλου και Κύπρου. Πήρα το χαρτάκι και τα έκανα deposit στη spectrocoin. Στη συνέχεια αγορασα και τη virtual card (3€). Μου έμειναν τελικά για αγορές 40,49€. Είναι λογικό να έχει fee 9.51€ - 3€ = 6.51€ σε μόλις 50€ κατάθεση (περίπου 14% προμήθειες)?

 

Νομίζω τα περισσότερα χρήματα σου έφυγαν στο μηχάνημα. Η ισοτιμία είναι +5% από αυτήν την αγοράς. 

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1171484.0

 

στην περίπτωση σου όμως είναι αρκετά χρήματα το 14% χασούρα. δλδ έχεις ένα 5-6% τουλάχιστον που δεν δικαιολογείτε από πουθενά να χαθεί ακόμα και σε πώληση, μετατροπή.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τα περισσότερα χρήματα σου έφυγαν στο μηχάνημα. Η ισοτιμία είναι +5% από αυτήν την αγοράς.

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1171484.0

 

στην περίπτωση σου όμως είναι αρκετά χρήματα το 14% χασούρα. δλδ έχεις ένα 5-6% τουλάχιστον που δεν δικαιολογείτε από πουθενά να χαθεί ακόμα και σε πώληση, μετατροπή.,

Chek2fire, ευχαριστώ για την απάντηση αλλά και για την ανάδειξη ενός τόσο χρήσιμου θέματος.

 

Έχουμε καταλήξει ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος για φόρτιση της spectrocard ή άλλης κάρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τύπος στο Facebook έγραψε αυτό σήμερα:

"Καλημέρα σε όλους. Ενημερωτικά (μιας και έχει γίνει θέμα τελευταία), μόλις κατάφερα να χρησιμοποιήσω το paypal δίχως balance απευθείας μέσω κάρτας, μετά από καθημερινά άκυρα για όλο το μήνα που πέρασε. Μακάρι να μην ήταν κάποιο στιγμιαίο λασκάρισμα του συστήματος και να άνοιξε σταθερά."

Edit προσθήκη: "Απο γερμανικο καταστημα δισκων. Τραπεζα Πειραιως, καρτα χρεωστικη. Μεχρι και χτες μου ριχνε ακυρο παντως."

Επεξ/σία από Oblivionist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύπος στο Facebook έγραψε αυτό σήμερα:

 

"Καλημέρα σε όλους. Ενημερωτικά (μιας και έχει γίνει θέμα τελευταία), μόλις κατάφερα να χρησιμοποιήσω το paypal δίχως balance απευθείας μέσω κάρτας, μετά από καθημερινά άκυρα για όλο το μήνα που πέρασε. Μακάρι να μην ήταν κάποιο στιγμιαίο λασκάρισμα του συστήματος και να άνοιξε σταθερά."

 

Edit προσθήκη: "Απο γερμανικο καταστημα δισκων. Τραπεζα Πειραιως, καρτα χρεωστικη. Μεχρι και χτες μου ριχνε ακυρο παντως."

 

Δοκιμάσα μόλις τώρα για αγορά στο εξωτερικό με debit της  Πειραιώς... αλλά δυστυχώς, είσαι σίγουρος ότι δεν είχες balance στη Paypal και ότι τράβηξε τα χρήματα από το λογαριασμό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσα μόλις τώρα για αγορά στο εξωτερικό με debit της  Πειραιώς... αλλά δυστυχώς, είσαι σίγουρος ότι δεν είχες balance στη Paypal και ότι τράβηξε τα χρήματα από το λογαριασμό σου?

Δεν έκανα Εγώ την αγορά. Στο FB το εγραψε ένα παιδί και 2-3 ακόμα άτομα επιβεβαίωσαν. Πήρα και την Πειραιώς πριν λίγο, μου είπαν ότι πλέον το Paypal δέχεται κανονικά τις κάρτες από Ελλάδα. Το αν θα κάνεις αγορά όμως εξαρτάται από το ΤΙ θες να πάρεις και αν το προϊόν που πας να αγοράσεις υπάγεται σε κάποια από τις "επιτρεπτές" κατηγορίες. Τα παιδιά που έγραψαν στο FB αγόρασαν δίσκους και CD's πάντως.

7d2fe9434329500.jpg c6ce22434329503.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...