Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμένα το chip chap από χθες μου βγάζει συνέχεια service temporally unavailable. Λίγες φορές προχώρησε από κει και με πήγε εκεί που βάζεις τα στοιχεία της κάρτας όμως με χρεωστικές Εθνικής και Πειραιώς μ' έβγαζε στην σελίδα της Secure Mastercard και Verified by Visa αντίστοιχα. Αυτό το έκανε γιατί δεν δέχτηκε τις κάρτες; Ή για κάποιο άλλο λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

όμως με χρεωστικές Εθνικής και Πειραιώς μ' έβγαζε στην σελίδα της Secure Mastercard και Verified by Visa αντίστοιχα. Αυτό το έκανε γιατί δεν δέχτηκε τις κάρτες; Ή για κάποιο άλλο λόγο;

 

Φυσιολογικό, το εκανε σε μενα οταν πηγα να πληρώσω την cosmote μεσω του app της (securecode mastercard ETE) σου ζητα στοιχεια λογαριασμου ταυτοτητας κτλ που έδωσες στην τραπεζα και σου ζητα να βαλεις ενα pass για να το βαζεις οταν θα κανεις αγορες μεσω του internet  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα το chip chap από χθες μου βγάζει συνέχεια service temporally unavailable. Λίγες φορές προχώρησε από κει και με πήγε εκεί που βάζεις τα στοιχεία της κάρτας όμως με χρεωστικές Εθνικής και Πειραιώς μ' έβγαζε στην σελίδα της Secure Mastercard και Verified by Visa αντίστοιχα. Αυτό το έκανε γιατί δεν δέχτηκε τις κάρτες; Ή για κάποιο άλλο λόγο;

Όχι, το έκανε επειδή ακριβώς τις δέχτηκε. Κάθε συναλλαγή με Visa ή Mastercard στο Internet σε πηγαίνει εκεί. Η Mastercard και η Visa σε πηγαίνουν εκεί (όχι το Chip Chap) και σου ζητούν να επιβεβαιώσεις την συναλλαγή πριν σε χρεώσουν (βάζοντας έναν κωδικό· εάν δεν έχεις ορίσει ήδη έναν, σου ζητούν να ορίσεις εκείνη την στιγμή). Κάντο όπως σου λένε οι οδηγίες στην σελίδα Secure Mastercard / Verified by Visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα της πειραιώς Verified by Visa, ο κωδικός που έβαλα δεν γίνεται δεκτός από το σύστημα όταν πάω να κάνω login σ' αυτή την υπηρεσία μέσω του chip chap. από το site της πειραιώς μια χαρά τον δέχτηκε όταν έκανα την εγγραφή

 

και της εθνικής η υπηρεσία securecode mastercard δεν με αφήνει να κάνω εγγραφή αφού βάλω τον αριθμό της κάρτας μου κι έπειτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πάντως βρεθείς σε αυτήν την σελίδα σημαίνει ότι ήδη έχει εγκριθεί η συναλλαγή σου από την Mastercard/Visa και απλώς σού ζητούν επιβεβαίωση (τον κωδικό) για λόγους ασφαλείας. Άμα η κάρτα σου για οποιονδήποτε λόγο δεν δεχόταν την συναλλαγή, δεν θα έφτανες καν σε αυτήν την σελίδα.

 

(Από εκεί και πέρα πρέπει να τσεκάρεις την εγγραφή σου στον υπηρεσία και τον κωδικό ασφαλείας. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σου βγάζει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατάφερα τελικά με την χρεωστική της Εθνικής. Μίλησα και με τις δύο τράπεζες κι είχαν μπλοκάρει και τα δύο :P

 

Έκανα για δοκιμή αγορά 10 ευρώ από chip chap και φάνηκε κατευθείαν ότι έχω Incoming transaction στο πορτοφόλι μου. Η ισοτιμία μια χαρά είναι και τα coins σου έρχονται κι αμέσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χάνονται καταθέσεις ρε σεις. Τα στοιχεία σου υπάρχουν ούτως ή άλλως στην συναλλαγή. Στην «αιτιολογία», μέσω webbanking ή όπως αλλιώς, χρειάζεται μόνο ο κωδικός που σού δίνει το btcgreece. Αυτό κάνω κι εγώ.

(Από χθες μέχρι σήμερα δεν θα έχει προλάβει να ολοκληρωθεί η μεταφορά. Αύριο μάλλον.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι δεν χάνονται οι καταθέσεις. Τι είναι να χαθούν? Θέλει δύο μέρες ως συνήθως για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Αν δεν  δεις μέχρι αύριο το απόγευμα τα λεφτά σου τότε επικοινώνησε με το support τους η και με την τράπεζα σου. 

Τα χρήματα σου πάντως δεν θα στα φάει κανείς και ούτε έχουν φάει σε κανέναν μέχρι στιγμής? Γιατί να φάνε σε σένα και ένα τόσο χαμηλό ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι δεν θα χαθούν.

Αλλά αν δεν τα πάρω μέχρι αύριο και χρειαστεί να επικοινωνήσω με την τράπεζα, θα τα πάρω σε δέκα χρόνια!! Δηλαδή σαν να τα έχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαίωση Κατάθεσης - Bitcoins Greece

Θα θέλαμε να επιβεβαιώσουμε  ότι το ποσό  EUR  250 έχει πιστωθεί στον λογαριασμό σας στην Bitcoins Greece  

Αν έχετε οποιεσδήποτε απορίες ή ερωτήματα σχετικά με τις υπηρεσίες της Bitcoins Greece, μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας

Με Φιλικούς Χαιρετισμούς,
Η Ομάδα Bitcoins Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τι λένε άνοιξε ξανά το BitcoionATM της Bitchain αυτό που βρισκόταν στο κέντρο της Αθήνας με αυτή την φορά στην κυψέλη και στην Κύπρου 56

 

https://encrypted.google.com/maps/place/%CE%9A%CF%8D%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%85+56,+%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/@38.0041752,23.7348398,18z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x14a1a2c667cc6e4d:0xb6bc994348a1337a

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1168123.msg12299609#msg12299609

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν προχώρησα λίγο αλλά πάλι κάπου σκάλωσε το θέμα. Αγόρασα με 10 ευρώ bitcoins μέσω Chip Chap και τα έστειλα στο Electrum wallet μόνο που εκεί μου λέει έδω και πόση ώρα "pending". Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;


Επίσης, στο blockchain μού δείχνει άλλη μια συναλλαγή $49.82 την οποία δεν έκανα ποτέ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Εdit, μπήκαν τα Bitcoins στο Electrum. Προσπαθώ να τα στείλω στο Spectrocoin και μου λέει "Invalid Fee".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τα έχεις στείλει κάπου αλλού και έχεις κάνει λάθος την διεύθυνση η απλά δεν σου έχουν γίνει ακόμα confirm.

Για δώσε την διεύθυνση που τα έστειλες και είσαι σίγουρος ότι είναι αυτή η διεύθυνση του πορτοφολιού? Αφού έχω ανοίξει νήμα να δημιουργείτε πορτοφόλια και να σας στέλνω ένα μικρό ποσό έτσι για επιβεβαίωση γιατί δεν το κάνετε πρώτα προτού κάνετε κάποια συναλλαγή?

Πάντως το chip chap αν σας κολλάει δοκιμάστε ξανά μετά από ένα λεπτό με διαφορετικό ποσό και μια στις δύο ξεκολάει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...