Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταργήθηκε η χρέωση των 10 ευρώ όπως μου είπαν σε e-mail σήμερα

 

 

Η χρεωση των 10ευρω εχει αποσυρθει και τα νεα ορια ειναι 50 ευρω ημερησιως και 100ευρω ημερησιως για πιστοποιημενους λογαριασμους.

 

 

Το κακό είναι πως εκτός του ότι έχουν βάλει 100ευρώ ημέρα/400 το μήνα όριο, δεν σε αφήνουν να τα αγοράσεις όλα μονομιάς.. αλλά πρέπει να κάνεις 4 διαφορετικές καταθέσεις επειδή κάτε κατάθεση έχει κ τον δικό της κωδικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, είπα από σήμερα να ασχοληθώ με τα bitcoins μια και δεν έχω άλλη εναλλακτική για αγορές μέσω paypal. Έκανα κακή αρχή και έχω μπερδευτεί, κατέβασα το Bitcoin Core και μου λέει "6 χρόνια και 30 εβδομάδες πίσω". Τι παίχτηκε ακριβώς; Και ααααααν με το καλό συγχρονιστεί, μετά τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάζεις το τέρας... (υπάρχει λόγος που είναι τέρας το συγκεκριμένο, αλλά δεν είναι για όλους). Ένα απλό και ελαφρύ app αρκεί. Εγώ χρησιμοποιώ το Electrum στο PC και το Bitcoin Wallet στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μικρά fee κάτω από 10 λεπτά του ευρώ που τα δίνεις στου miner για να ολοκληρωθεί γρήγορα η συναλλαγή σου. Αν δεν τα δώσεις μπορεί ανάλογα με το φόρτο του δικτύου να σε βάλουν σε αναμονή και η συναλλαγή σου να κάνει να ολοκληρωθεί μέρες. Σε κανονικές συνθήκες μια συναλλαγή μπαινει στο δίκτυο με πρώτο confirm μέσα σε 10 λεπτά.

Πάντως παιδιά αν προσέξεις τι κάνεις στις αγορές με το ανταλλακτήρια και δουλέψεις τις σύνθετες αγορές μπορείς να πάρεις bitcoin χωρίς να χάσεις πολλά λεφτά. Εγώ τώρα έκανα μια τέτοια αγορά και έχασα πολύ λίγα σχετικά. Το κακό είναι με αυτό το 10ευρω χαράτσι που έχουν τα εδώ ανταλλακτήρια.

Το chip chap πάντως μέχρι στιγμής δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι Ελληνικές δουλεύουν και μόλις τώρα έκανα αγορά από εκεί χωρίς πρόβλημα. Πριν δεν δούλευε καθόλου. 


Καλά κρασιά, δεν καταλαβαίνω τίποτα :-D  Έστω ότι αγοράζω κάποια bitcoins μέσω chip chap, πώς μεταφέρονται στο wallet;

 

τα κάνεις sent στην bitcoin διεύθυνση που έχεις σε κάποιο δικό σου bitcoin πορτοφόλι η στο spectrocoin κτλ. H μεταφορές των Bitcoin γίνονται μέσω του bitcoin δικτύου. Φαντάσου το σαν ένα inernet του χρήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία έκανα και λογαριασμό σε BTCGreece και Spectrocoin. Αν κατάλαβα καλά καταθέτω Ευρώ στο BTCGR και αγοράζω Bitcoins. Μεταφέρω αυτά τα Bitcoins στο Spectrocoin και τα πουλάω για να ξαναπάρω ευρώ. Στο ενδιάμεσο βγάζω και μια κάρτα. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς μεταφέρονται μετά τα Ευρώ στην κάρτα που έχω βγάλει από το Spectrocoin. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο spectrocoin δεξιά εκεί στις επιλογές και στο πεδίο debit card έχει μια επιλογή load card όπου εκεί φορτώνεις την κάρτα σου με τα ευρώ που έχει αφού πρώτα πουλήσεις τα bitcoin


 

@Dj_kourampies

Ευχαριστω.

Ειναι λαμογια 100% εκει που το εκρυψαν.

profile-->mysetings-->My preapproved payments--->Set Available Funding Sources
--->Conversion Options--->Bill me in the currency listed on the seller's invoice.
 
@chek2fire

 

 

τι λαμογία είναι αυτή από το paypal. Μιλάμε σε κάθε συναλλαγή σε χρέωνε καπέλο. Thx! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχει τέτοια επιλογή, λογικά θα μου τη βγάλει όταν παραγγείλω την κάρτα. Αρχίζω και βγάζω νόημα σιγά-σιγά :P Ευχαριστώ! Το μόνο μου πρόβλημα τώρα είναι με την επιβεβαίωση του λογαριασμού στο BTCGR καθώς δεν έχω κάποιον λογαριασμό στο όνομά μου... Τους έστειλα mail και περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι Ελληνικές δουλεύουν και μόλις τώρα έκανα αγορά από εκεί χωρίς πρόβλημα. Πριν δεν δούλευε καθόλου.

 

 

τα κάνεις sent στην bitcoin διεύθυνση που έχεις σε κάποιο δικό σου bitcoin πορτοφόλι η στο spectrocoin κτλ. H μεταφορές των Bitcoin γίνονται μέσω του bitcoin δικτύου. Φαντάσου το σαν ένα inernet του χρήματος.

Εμενα μου βγαζει "service temporaly unavailable" το chip chap. Τους τελειωσαν τα bitcoin παλι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deactivation of Paypal currency conversion
(Να το ξαναγράψουμε διότι δεν τό βρίσκει κανείς με τίποτε χωρίς ακριβείς οδηγίες. Ευχαριστώ τον gskoul3.)

My Account --> Profile --> My Money --> My preapproved payments --> Update --> Set Available Funding Sources --> Conversion Options (for card you'd like to change this option) --> Bill me in the currency listed on the seller's invoice --> Submit

Και φυσικά ορίζουμε και το default currency του Paypal balance να είναι αυτό της κάρτας μας (ευρώ συνήθως).

Default Paypal balance currency

My Account --> Profile --> My Money --> PayPal balance --> Currencies --> Add Currency (or Select) --> Euro --> Make Primary
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...