Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μιλάμε για άναρχη αγορά. Είναι στην κυριολεξία η άγρια δύση του οικονομικού συστήματος. Μεταφορά μπορείς να κάνεις ξανά στον λογαριασμό σου στην τράπεζα. Δεν νομίζω να χρεώσουν πολλά αλλά για καλό και για κακό δες λίγο τις χρεώσεις τους. Σε ελληνική τράπεζα πάντως τα transfer το πολύ να σε χρεώσει 4 ευρώ.

Και όπως πάντα λέω δοκιμάστε την επιλογή για σύνθετη αγορά με το link που έχω δώσει ώστε να αγοράσετε τουλάχιστον στην ισοτιμία που σας συμφέρει και που είναι γενικά στα πλαίσια πωλήσεων και όχι να αγοράσετε στις υψηλότερες ισοτιμίες που πουλάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To btcgreece έβγαλε ανακοίνωση στο bitcoitalk forum ότι το καθημερινό όριο καταθέσεων πλέον είναι τα 200 ευρώ

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1152969.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη πληροφορία που διάβασα σήμερα για τις e-coin κάρτες είναι ότι η εταιρεία τους bitcoin λογαριασμούς των πελατών τους έχει σε mutlisig wallet και ότι έχει ασφαλίσει τις καταθέσεις 

 

E-Coin is taking several measures to compete. One is security: on top of using a separate multisig wallet for each customer, all funds are insured by XL Group, a global company with an A+ credit rating and over $45 billion in assets. They’re also touting their mobile app, which is soon to be available on both Google Play and the iStore.

 

 

http://www.newsbtc.com/2015/08/14/e-coin-affiliate/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To btcgreece έβγαλε ανακοίνωση στο bitcoitalk forum ότι το καθημερινό όριο καταθέσεων πλέον είναι τα 200 ευρώ

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1152969.0

 

λολ κ φαντάζομαι πάλι με τις ίδιες μαυραγορίτικες χρεώσεις.Εντελώς εκμετάλα με το που θα είδαν προφανώς αυξημένη κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις οδηγίες, είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον μικροσυναλλαγές απο το εξωτερικό...

 

Έχω βγάλει κάρτα απο την spectrocoin (την κανονική με πλαστικό σώμα) την οποία έχω συνδέσει με τον λογαριασμό μου στο Paypal. Έκανα μια αγορά και παρατήρησα ότι χρεώνει την κάρτα σε GIP (Gibraltar pound, στο Γιβραλταρ η έδρα του συνεργάτη της spectrocoin) και κάνει αυτόματα μετά μετατροπή σε ευρώ με αποτέλεσμα η spectrocoin να χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 3%. Έχει τύχει αυτό σε καναν άλλο ή να στείλω email στο support?.....

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To btcgreece έβγαλε ανακοίνωση στο bitcoitalk forum ότι το καθημερινό όριο καταθέσεων πλέον είναι τα 200 ευρώ

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1152969.0

Εγώ έχω ζητήσει κωδικό για κατάθεση 500 ευρώ αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα, θα μπορώ να βάλω 500 ή δεν θα με αφήνει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε που γνωρίζω καλύτερα να επικοινωνήσεις με τους ίδιους. 


 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις οδηγίες, είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον μικροσυναλλαγές απο το εξωτερικό...

 

Έχω βγάλει κάρτα απο την spectrocoin (την κανονική με πλαστικό σώμα) την οποία έχω συνδέσει με τον λογαριασμό μου στο Paypal. Έκανα μια αγορά και παρατήρησα ότι χρεώνει την κάρτα σε GIP (Gibraltar pound, στο Γιβραλταρ η έδρα του συνεργάτη της spectrocoin) και κάνει αυτόματα μετά μετατροπή σε ευρώ με αποτέλεσμα η spectrocoin να χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 3%. Έχει τύχει αυτό σε καναν άλλο ή να στείλω email στο support?.....

 

 

 

και σε μένα το κάνει αυτό αλλά όχι πάντα. Πάντως τα fee παραμένουν πολύ χαμηλά και δεν έχω προσέξει αν είναι στο 3% σε μένα πάντα τα fee για αγορές με μικροποσά είναι κάτω των 0.20 ευρώ. 

Πάντως επικοινώνησε με το support τους και ενημέρωσε εδώ για ότι πούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δείτε κι αυτό

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54205815

 

 

 

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις οδηγίες, είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον μικροσυναλλαγές απο το εξωτερικό...

 

Έχω βγάλει κάρτα απο την spectrocoin (την κανονική με πλαστικό σώμα) την οποία έχω συνδέσει με τον λογαριασμό μου στο Paypal. Έκανα μια αγορά και παρατήρησα ότι χρεώνει την κάρτα σε GIP (Gibraltar pound, στο Γιβραλταρ η έδρα του συνεργάτη της spectrocoin) και κάνει αυτόματα μετά μετατροπή σε ευρώ με αποτέλεσμα η spectrocoin να χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 3%. Έχει τύχει αυτό σε καναν άλλο ή να στείλω email στο support?.....

 

 

 

Στις πληροφορίες της κάρτας σου μεσα στο λογαριασμό σου στο spectrocoin τι νόμισμα δείχνει?

EUR ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούρδες, ο περιορισμός εξακολουθεί να ισχύει για Paypal, eBay, Amazon και eshop του εξωτερικού. Έχει αρθεί ο περιορισμός από τις αρχές του Αυγούστου μόνον για αγορά συγκεκριμένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών (όχι για παραγγελίες υλικών αγαθών).

 

- Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη κάρτα μου για να κάνω αγορές στο internet;

Ναι, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:
• μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
• εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και
• για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.
2. Πληρωμές ξενοδοχείων.
3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.
4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.
5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).
6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ.) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.
7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ.).
8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.
9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μένα το κάνει αυτό αλλά όχι πάντα. Πάντως τα fee παραμένουν πολύ χαμηλά και δεν έχω προσέξει αν είναι στο 3% σε μένα πάντα τα fee για αγορές με μικροποσά είναι κάτω των 0.20 ευρώ. 

Πάντως επικοινώνησε με το support τους και ενημέρωσε εδώ για ότι πούνε.

 

Τα άλλα fees πράγματι είναι χαμηλά. Ωστόσο τώρα για αγορά € 88,56 με χρέωσαν επιπλέον € 2,71 λόγω εξόδων μετατροπής συναλλάγματος. Έστειλα email, θα ποστάρω την απάντηση όταν έρθει.

 

για δείτε κι αυτό

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54205815

 

 

 

 

Στις πληροφορίες της κάρτας σου μεσα στο λογαριασμό σου στο spectrocoin τι νόμισμα δείχνει?

EUR ή κάτι άλλο?

 

Το balance της κάρτας είναι σε € τόσο στο site της spectrocoin όσο και στο mychoice (συνεργάτης-εκδότης της κάρτας) και η αγορά ήταν σε €. Πραγματικά είναι περίεργο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το balance της κάρτας είναι σε € τόσο στο site της spectrocoin όσο και στο mychoice (συνεργάτης-εκδότης της κάρτας) και η αγορά ήταν σε €. Πραγματικά είναι περίεργο....

Τό γράφει και επάνω στην κάρτα (στην πλαστική), κάτω από το όνομα του κατόχου, "EUR"· επίσης στο mychoicecorporate, My Account Information: Currency: EUR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις οδηγίες, είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον μικροσυναλλαγές απο το εξωτερικό...

 

Έχω βγάλει κάρτα απο την spectrocoin (την κανονική με πλαστικό σώμα) την οποία έχω συνδέσει με τον λογαριασμό μου στο Paypal. Έκανα μια αγορά και παρατήρησα ότι χρεώνει την κάρτα σε GIP (Gibraltar pound, στο Γιβραλταρ η έδρα του συνεργάτη της spectrocoin) και κάνει αυτόματα μετά μετατροπή σε ευρώ με αποτέλεσμα η spectrocoin να χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 3%. Έχει τύχει αυτό σε καναν άλλο ή να στείλω email στο support?.....

 

 

 

Το γράφει και στο site της spectrocoin. Για αγορές σε άλλο νόμισμα εκτός ευρώ υπάρχουν έξοδα συναλλάγματος 3%. Όσες αγορές έχω κάνει σε ευρώ ήταν χωρίς επιπλέον χρέωση ενώ σε δολλάρια και λίρες χρεώθηκα σωστά το 3%. Δεν είναι κάποια δυσλειτουργία του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το έχεις αλλάξει, το Paypal κάνει μόνο του μετατροπή κατά την πληρωμή με πολύ κακή ισοτιμία. Υπάρχει επιλογή στο τελευταίο βήμα πριν πληρώσεις και νομίζω λέει κάτι για μετατροπή συναλλάγματος και επιλέγεις ότι η τράπεζα σου θα κάνει την μετατροπή, δηλαδή σε αυτή τη περίπτωση η spectrocoin. Εμένα έτσι με χρέωσε πολύ λίγο επιπλέον, σίγουρα πολύ λιγότερο από 3%, ενώ το Paypal κρατούσε πάνω από 4 με την ισοτιμία που είχε εκείνη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...