Προς το περιεχόμενο

αγορα compact φωτογραφικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους.θελω να με βοηθησετε για αγορα κομπακτ φωτογραφικης δε γνωριζω πολλα επι του θεματος .Η χρηση θα ειναι βιντεο και φωτο μεσα στο σπιτι οποτε χρειαζομαι κατι που να τα παει καλα με το φωτισμο οχι κατι επαγγελματικο αλλα σιγουρα θελω κατι ποιοτικο!ταβανι εχω τα 600 ευρω. λοιπον σας λεω κ τι ειδα και περιμενω απαντησεις.

 

Nikon COOLPIX P900

 

Panasonic Lumix DMC-FZ72

 

Nikon Coolpix P600

 

Sony Cyber-shot HX90V

 

Sony Cyber-shot DSC-RX100    -Sony Cyber-shot DSC-RX100II

 

αυτες ειδα προς το παρον δε ξερω τι αξιζει τι ειναι καλυτερο αποδοση προς τιμη γιαυτο ειναι λιγο οπως να ναι οι τιμες κ δεν ειναι σταθερα καπου στα 500 η 600 πχ σιγουρα οσο πιο λιγα χρηματα τοσο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά η sony rx100 ii δεν έχει το εικονοσκόπιο που διαθέτει η επόμενη γενιά  mark iii εσύ γνωρίζεις κατά πόσο βολεύει η φωτογράφηση με την οθόνη και μόνο, για το βίντεο δεν είναι τόσο απαραίτητο σε καλύπτει η όπισθεν οθόνη πιστεύω. Πλεονέκτημα στο μέγεθος πάει παντού και αξιοποιείτε η επένδυση πολλαπλώς. 

Οι πρώτες 3 επιλογές σου απέχουν ποιοτικά με τις υπόλοιπες τουλάχιστον με τις 2 τελευταίες επιλογές σου.

Πάντα να έχεις υπόψη σου ότι το βίντεο θέλει φωτισμό μιας και αναφέρεις εσωτερικούς χώρους δεν μπορεί να ακουμπήσει στο φλας όπως η φωτογραφία.

Αυτά για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα.ειμαι τελειως ασχετος με ολα αυτα.απο τι καταλαβαινω η rx ειναι απο τις καλυτερες κομπακτ.κ απο τι διαβασα στο  φορουμ γενικα δν αξιζουν κ πολλα λεφτα οι κομπακτ..αλλα επειδη ειμαι αρχαριος αρκετα κ θελω κατι μικρο λεω για την rx τις υπολοιπες τις εβαλα για το ζουμ αλλα δε με ενδιαφερει κ τοσο.πιο πολυ θελω ποιοτητα φωτο κ βιντεο...οσο για το φωτισμο καταλαβαινω εχεις δικαιο.οποτε κοιταω για την rx100 αλλα την πρωτη η την 2? αξιζει η διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παράδειγμα ένας οικογενειάρχης θέλει να αποθανατίσει το μικρό του καταλαβαίνω θέλει ποιότητα και μόνο ποιότητα.

Το άνοιγμα της τιμής που έχεις είναι μεγάλο προσωπικά μία παρατήρηση κάνω.

Έχω δουλέψει τη mark iii Σαββατοκύριακα σε εκδρομές την έχει φιλαράκι και μου αρέσει το μέγεθος και η ποιότητα της.

Κάμερα με μεγαλύτερο αισθητήρα και καλύτερη συνολικά είναι η panasonic lx100

 http://www.skroutz.gr/s/5765161/Panasonic-Lumix-DMC-LX100.html?keyphrase=panasonic+lx100 αξίζει η διαφορά θα σου δώσει και 4k ανάλυση στο  βίντεο, μόνο αρνητικό το μέγεθος είναι ελαφρώς μεγαλύτερο. Επιπλέον το μεγαλύτερο μέγεθος του αισθητήρα του θα σου δώσει μεγαλύτερο bokeh μεγαλύτερο θόλωμα δηλαδή στα σημεία της εικόνας που δεν θέλεις να δώσεις έμφαση ή περισσότερη έμφαση στο σημείο που εστιάζεις.

Νομίζω η τρίτη γενιά θα έχει μεγάλη διαφορά σε φωτογραφία και βίντεο με μειωμένο φωτισμό τουλάχιστον σε σχέση με τη πρώτη γενιά.

Αν το μέγεθος δεν είναι πρόβλημα (για κάτι που δεν πρόκειται να μετακινηθεί αρκετά)  επιλογή είναι και μία dslr όπως οι canon που τα καταφέρνουν καλύτερα στο βίντεο  από τις άλλες μάρκες με ένα φακό STM για ομαλή και αθόρυβη εστίαση. Πλεονέκτημα ο ακόμα μεγαλύτερος αισθητήρας αλλά χωρίς το 4k στη κατηγορία τιμής που αναφέρεις.  

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 4κ δε με ενδιαφερει κ πολυ φιλε μου για πολλους λογους αν ηθελα κατι παραπανω απο το full hd  θα θελα 3d  αλλα νταξει δε καιγομαι ...επισης απο τι καταλαβα τα mpιxel δε παιζουν καθολου ρολο.Λοιπον εγω νομιζω για να μη ξεφυγω και πολυ στη τιμη να μου μεινει κ κατι δηλαδη  να περνα την rx100 2 αφου εχει καλη ποιοτητα εικονας και ολα αυτα,μικρο μεγεθος.εκτος και αν υπαρχει καποια πολυ καλυτερη γενικα σε ποιοτητα εικονας και βιντεο στα 500 και κατι που να αξιζει πιο πολυ.

Επεξ/σία από alexotic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκευτηκα αλλα δε προκειτε ουτε να ασχοληθω γενικα με φακους κ τετοια ουτε θελω κατι επαγγελματικο.ειναι καθαρα  για χαβαλε επειδη η κοπελα μου τραβαει καποια βιντεο για ρουχα κλπ. , φωτογραφιες και κανα βιντεο εκτος σπιτιου αυτα τιποτα παραπανω..γιαυτο ειπα να παω σε κομπακτ και επειδη ειδα μεσα στο φορουμ οτι προτεινατε την rx100 ειμαι αρκετα κοντα σαυτη....σιγουρα θα αξιζε mirrorless σε αυτα τα χρηματα αλλα οπως σ ειπα δε θα ασχοληθω .


ειδα και 3 mirrorless 

 

Samsung NX 500 Kit (16-50 PZ ED OIS)

 

Sony α6000 Kit (16-50 PZ OSS)

 

Sony α5100 Kit (16-50 OSS)

 

σε περιπτωση που αλαξω γνωμη πια προτεινετε απο αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκευτηκα αλλα δε προκειτε ουτε να ασχοληθω γενικα με φακους κ τετοια ουτε θελω κατι επαγγελματικο.ειναι καθαρα  για χαβαλε επειδη η κοπελα μου τραβαει καποια βιντεο για ρουχα κλπ. , φωτογραφιες και κανα βιντεο εκτος σπιτιου αυτα τιποτα παραπανω..γιαυτο ειπα να παω σε κομπακτ και επειδη ειδα μεσα στο φορουμ οτι προτεινατε την rx100 ειμαι αρκετα κοντα σαυτη....σιγουρα θα αξιζε mirrorless σε αυτα τα χρηματα αλλα οπως σ ειπα δε θα ασχοληθω .

ειδα και 3 mirrorless 

 

Samsung NX 500 Kit (16-50 PZ ED OIS)

 

Sony α6000 Kit (16-50 PZ OSS)

 

Sony α5100 Kit (16-50 OSS)

 

σε περιπτωση που αλαξω γνωμη πια προτεινετε απο αυτες?

 

 

Sony RX100

Η διαφορά μεταξύ πρώτης και δεύτερης γενιάς είναι μεγάλη, σε εσωτερικούς χώρους και γενικά με χαμηλό φωτισμό γιατί η αναβάθμιση περιλαμβάνει και αλλαγή τεχνολογίας στον αισθητήρα. Η δεύτερη γενιά φοράει BSI αισθητήρα. Άρα βγαίνει η φθηνότερη από τη μέση στη περίπτωσή σου δια ροπάλου. Αντίθετα η διαφορά τρίτης και δεύτερης δεν είναι μεγάλη στη ποιότητα της φωτογραφίας μόνο το εικονοσκόπιο παίζει ρόλο εδώ και κατά πόσο είναι απαραίτητο σε κάποιον, σε μένα  είναι σχεδόν απόλυτα.

 

Η nx 500 θέλει μια αναβάθμιση στο firmware ίσως και περισσότερες για να σταθεί απέναντι στη a6000 και ένα εικονοσκόπιο οπωσδήποτε. Η a5100 φέρει τον ίδιο αισθητήρα με τη μεγαλύτερη  βγάζει ευκολότερα selfies με τη περισσότερο σπαστή της οθόνη αλλά χάνει σε όλα τα άλλα και στη διαφορά τιμής που είναι μικρή για να την προτιμήσει κάποιος δική μου εκτίμηση.

 

Για χαμηλό φωτισμό πήγαινε εφόσον μπορείς οικονομικά στη a6000 σε σχέση με τη rx100 ii είναι το μέγεθος του αισθητήρα που θα κάνει τη μεγάλη διαφορά στη ποιότητα σε φωτογραφία και βίντεο με μία παραχώρηση στη πραγματική φορητότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορρυ αν σας κουρασα αλλα ολα περι μιρρορ μου ακουγοντε παιδεμα.κατελειξα στην rx100 2   !  διαβασα κ μερικα σχολια κ ειναι μια χαρα για τις απαιτησεις μας.ευχαριστω για τη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκευτηκα αλλα δε προκειτε ουτε να ασχοληθω γενικα με φακους κ τετοια ουτε θελω κατι επαγγελματικο.ειναι καθαρα  για χαβαλε επειδη η κοπελα μου τραβαει καποια βιντεο για ρουχα κλπ. , φωτογραφιες και κανα βιντεο εκτος σπιτιου αυτα τιποτα παραπανω..γιαυτο ειπα να παω σε κομπακτ και επειδη ειδα μεσα στο φορουμ οτι προτεινατε την rx100 ειμαι αρκετα κοντα σαυτη....σιγουρα θα αξιζε mirrorless σε αυτα τα χρηματα αλλα οπως σ ειπα δε θα ασχοληθω .

ειδα και 3 mirrorless 

 

Samsung NX 500 Kit (16-50 PZ ED OIS)

 

Sony α6000 Kit (16-50 PZ OSS)

 

Sony α5100 Kit (16-50 OSS)

 

σε περιπτωση που αλαξω γνωμη πια προτεινετε απο αυτες?

 

δεν εχει σημασια παρε μια μικρη μιρορλες και θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα ακομα και αν δεν αλλαξεις φακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν έχεις πρώτη προτεραιότητα τη φορητότητα και πρόβλημα με τη τιμή πήγαινε στη a6000 ο μεγαλύτερος αισθητήρας θα σου δώσει καλύτερη ποιότητα σε δύσκολο περιβάλλον φωτιστικά και επιπλέον καλύτερο και ευκολότερο bokeh το οποίο ίσως σου είναι και ζητούμενο στα βίντεο που θέλεις να κανείς.

Καλή εκλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...