Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες μου με το ΝΑΙ τι θα κερδίσω?

ΤΙΠΟΤΑ.

Η μαλακια που εκανε ο Τσιπρας, ειναι μεγαλυτερη αυτη του ΓΑΠ Βενιζελοσαμαρα. Ερχεται bail in. Ερχεται υφεση. Ερχονται μετρα του κερατα. Και παν απ'ολα η χωρα θα εχει capital controls για ενας θεος ξερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τιποτα προχωρα το masterplan σου, ανατιναξε το σπιτι σου για να σπασεις το τζαμι του γειτονα.. Με το ΝΑΙ στην καλυτερη περιπτωση στο πιο αισιοδοξο σεναριο καποια στιγμη να επιστρεψεις στην κανονικοτητα με πολυ χειροτερο μνημονιο πανω απο το κεφαλι σου αλλα θα εχεις αποφυγει την ολικη καταστροφη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαββατο οταν ανακοινωθηκε το δημοψηφισμα, ανοιξα θεμα στο οποιο εγραψα το απλο. "Απο δευτερα καπιταλ κοντρολς. Τον ηπιαμε".

 

Μηπως ειμαι τεχνοκρατης; Οχι δεν ειμαι. Απλα οταν δεν γνωριζω κατι, παω και ψαχνω για να μαθω -το οποιο δεν ειναι και δυσκολο στις μερες μας-.

 

Οταν αναμενεις bankrun, τοτε επιβαλεις capital controls

Για χαμηλοτερα IQ

1 + 1 = 2

Μπραβο ειπες/σκεφτηκες πρωτος απο ολους στην Ελλαδα οτι θα μπουν τα καπιταλ ,εισαι πανεξυπνος.

Αισθανεσαι καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ στην τοποθέτησή σου περί ΕΕ και μνημονίων, δεν καταλαβαίνω όμως έτσι όπως το γράφεις τι ακριβώς θα αποτελέσει νίκη για σένα σε αυτήν τη μάχη, την οποία με ένα όχι δεν αποφεύγεις αλλά ξαναπάς με σκυμμένο κεφάλι μιας και πλέον δεν έχεις καν περιθώριο χρόνου, μέχρι 20 Ιουλίου ό,τι κάνεις...

Για το grexit πάλι το είπες έξυπνα, κανένας πολιτικός δε θέλει να το χρεωθεί, ίσως και γι'αυτό γίνεται ο πόλεμος των ευθυνών τις τελευταίες μέρες ;)

 

Για τις κλειστές τράπεζες βλέπω θεωρείς υπεύθυνους τους έξω, δηλαδή τι περίμενες εσύ ως κυβέρνηση ότι θα γινόταν όταν έκανες δημοψήφισμα χωρίς να βρίσκεσαι σε πρόγραμμα, αν γινόταν μία εβδομάδα νωρίτερα, θα ήταν ανοιχτές οι τράπεζες ή όχι, μήπως λοιπόν αυτοί που πήγαν στο δημοψήφισμα είχαν και τη συγκεκριμένη στόχευση; Φαντάζομαι τα ερωτήματά μου είναι εύλογα, ακόμα κι αν είναι υπόθεση επιστημονικής φαντασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ειπες/σκεφτηκες πρωτος απο ολους στην Ελλαδα οτι θα μπουν τα καπιταλ ,εισαι πανεξυπνος.

Αισθανεσαι καλυτερα?

Οχι, γιατι εχω εσενα, και το καθε εσενα που αντι να ανοιξει κανα wiki, παει και αφουγκραζεται ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ (για ονομα του θεου) αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ είσαι ειλικρινής τουλάχιστον και ψηφίζεις συνειδητά με την πεποίθηση ότι όχι ισοδυναμεί με πτώχευση του κράτους. Βέβαια, όπως αντιλαμβάνεσαι σε τέτοια περίπτωση, οι έχοντες, οι οποίοι έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω, θα κάνουν πάρτι εδώ μέσα και όσοι είναι σε δύσκολη κατάσταση τώρα θα είναι σε ακόμα δυσκολότερη και όσοι ευημερούν, θα πολλαπλασιάσουν τα οφέλη τους...

Και τότε δε θα είσαι στο έλεος μόνο τρίτων αλλά και τέταρτων και πέμπτων και έκτων. Αν ήταν 2010 και δεν είχες εκχωρήσει την εθνική σου κυριαρχία θα μιλούσαμε πιθανότατα διαφορετικά, τώρα όμως αυτά είναι δυστυχώς τα δεδομένα...

 

Εγώ και φυσικά συμφωνώ ότι το μνημόνιο φέρνει ύφεση και δε θα το θεωρούσα ως επιλογή αν η εναλλακτική δεν ήταν χειρότερη. Δηλαδή εσένα το δείγμα που έχει δώσει η  κυβέρνηση είναι ότι πολεμάει τον κρατισμό και στηρίζει τον ιδιωτικό τομέα; Ούτε ένα μέτρο από τις προτάσεις της δεν ήταν υπέρ του ιδιωτικού τομές, το αντίθετο και οι πρώτες της ενέργειες ήταν να επαναφέρει ανθρώπους στο ήδη τεράστιο και επιβαρυντικό δημόσιο!

Οι εχοντες κανουν παρτι οπως και τωρα,αρχης γενομενης της μιντιακης προπαγανδας που απαιτει ενα σκασμο χρημα,αμφιβαλεις πως το οχι θα ειναι πληγμα στα συμφεροντα τους?Γιατι εχουν σκυλιασει?Μια Αριστερη κυβερνηση δεν θα πολεμουσε ποτε τον κρατισμο,απλα το βλεπω σαν μια "ευκαιρια" για ενα μπασιμο σε ενα καινουριο πολιτικο σκηνικο οταν πια θα εχουν απομυθοποιηθει ολοι,αν και η προταση για το πλαστικο χρημα με εξεπληξε θετικα γιατι ειχαμε πηξει στο σαφαρι και τους ραμπο 30 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παν απ'ολα η χωρα θα εχει capital controls για ενας θεος ξερει.

 

Αυτό πραγματικά θα είναι μεγάλο θέμα... Είναι που είναι καχύποπτος από τη φύση του ο Έλληνας απέναντι στις τράπεζες μετά από αυτό που έγινε ποιος άνθρωπος θα ξαναεμπιστευτεί τις καταθέσεις του σε αυτές. Καλά άμα γίνει και το κούρεμα χέσε μέσα. Δε πρόκειται να δουν κατάθεση πάνω από χιλιάρικο για χρόνια.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση.

 

αληθευει πως η εσωτερικη παραγωγη μας βασικων αγαθων (αγροτικα,γαλακτοκιμα,κτλ) καταστραφηκε απο την ιδια την ΕΕ, προκειμενου να στραφουμε στις εισαγωγες απο τις αλλες χωρες, σε σημειο που να αγοραζουμε μεχρι και φθηνοτερη φετα απο το εξωτερικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση.

 

αληθευει πως η εσωτερικη παραγωγη μας βασικων αγαθων (αγροτικα,γαλακτοκιμα,κτλ) καταστραφηκε απο την ιδια την ΕΕ, προκειμενου να στραφουμε στις εισαγωγες απο τις αλλες χωρες, σε σημειο που να αγοραζουμε μεχρι και φθηνοτερη φετα απο το εξωτερικο;

 

Ο καθενας κανει οτι θελει στο χωραφι του. Η ΕΕ απλα δεν θελει να εξαρταται απο τριτους και ετσι σου δινει ενα μπονους (επιδοτηση) για να καλλιερεις κατι το συγκεκριμενο. Τα αλλα ειναι λαικισμοι του τυπου "μας δανειζουν για να παιρνουμε ferrari".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδεολογικά κ πολιτικά δεν θέλει κ πολύ από τα πόστ μου κατα καιρούς όσοι με έχετε παρακολουθήσει για να καταλάβετε πως τοποθετούμαι στον χώρο της προοδευτικής και ριζοσπαστικής Αριστεράς.Μάλιστα είμαι κ κάπως το ''μαύρο πρόβατο '' ανάμεσα στους οικείους μου στην Ελλάδα (μα καλά που έχει ξανακουστεί αριστερός με βίλα στον Διόνυσο φάση άκουω συχνά λολ).Η δημαγωγία κ ο λαικισμός του Τσίπρα έχουν χτυπήσει κόκκινο.Ο τυχοδιοκτισμός του επίσης.Δεν ξέρω ακόμα κ δω στο UK ποιός πολιτικός δεν έχει γίνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο λαικιστής ειδικά σε περίοδο οξυμένου πολιτικού ενδιαφέροντος.Νομίζω είναι η φύση της πολιτικής τέτοια.

 

Τρίτη λοιπόν έκλεισα πτήση να έρθω Ελλάδα,αισθάνθηκα κ το εκβιαστικό δίλλημα που πασάρεται στον κόσμο κ την πόλωση/διχασμό που θα έφερνε το δημοψήφισμα.Παρόλα αυτά συνειδητά έρχομαι να ρίξω το ΟΧΙ.Αυτό το έλλειμα δημοκρατίας στην ένωση της υποτιθέμενης αλληλεγγύης απλά δε μου πάει.Δε μπορεί να μην γίνεται αντιληπτό από τον μέσο πολίτη.Κ νταξ δέχομαι πως μπορεί έχω ένα κάποιο anti-EU bias λόγω της τριβής μου με την Βρετανική κοινωνία,αλλά πόσο γυρίζουν τα άντερα μου όταν βλέπω την προπαγάνδα των ελληνικών μήντια να ξετυλίγεται...

 

Από τα ψιλά που έπιασα τα δικά μου επιχειρήματα για το ΟΧΙ έχουν καλυφτεί κ από άλλους.Το ΝΑΙ το ξέρετε,το βλέπετε κ το βιώνετε καλύτερα από μένα τόσα χρόνια.Αν κ ομολογώ πως η κρίση την δική μου οικογένεια δεν την άγγιξε καν (ο αδερφός μου κ οι οικογενειακές επιχειρήσεις μας μάλιστα έβγαλαν κ χρήμα από αυτήν) δεν έχω καμία ενοχή για την ψήφο που θα ρίξω.Ανέκαθεν η ιδέα μιας λειτουργικής κ ισχυρής ομοσπονδίας πάντα με μάγευε (φτου σου ρε που ξεπουλάς έτσι την Αριστερά ακούω από άλλους).Είμαι παραδόξως πραγματικά φεντεραλιστής τύπου  δόγματος των ΗΠΕ.Αλλά για ποια ένωση μιλάμε όμως πραγματικά τώρα?Την ένωση του αυταρχισμού,του τσαμπουκαλέματος κ των οικονομικών συμφερόντων?Την ένωση που κουμαντάρουν οι πιο βίαιες νεοφιλελεύθερες πολιτικές λιτότητας κ που ξεπουλάνε τον άνθρωπο για το κεφάλαιο?Δε ξέρω απλά δεν ταιριάζει στα φανταχτερά χρώματα του ουράνιου τόξου μου.

 

Από την άλλη είμαι ανοιχτός στην κριτική πως δεν ζω μόνιμα στην Ελλάδα (άρα δεν θα δεχτώ άμεσα τις όποιες επιπτώσεις).Οι δεσμοί μου με όμως με αυτή παραμένουν άρρηκτοι (όσο κ αν στιγμές στιγμές πραγματικά θέλω να τις διαρήξω με λύσσα).Ούτε γω ξέρω τι θα φέρει το ΟΧΙ στην Ελλάδα ακριβώς.Νομίζω όμως ξέρω τι δεν θα φέρει.Αυτή την μητέρα όλων των μπλοφών για την έξοδο από το Ευρώ σε πιθανό ΟΧΙ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπορέσουν να την διαχειριστούν οι αρχιτέκτονες του.Εκ των πραγμάτων λοιπόν η δική μου ψήφος είναι πιο ''ιδεολογικά'' φορτισμένη.Κινήται στον αστερισμό του πως θέλω να δω μια πραγματικά ενωποιημένη Ευρώπη της αλληλεγγύης/δημοκρατίας . Απλά λοιπόν θεωρώ πως τα αρχίδια των εταίρων μας δεν είναι τόσο βαρειά για να χρεωθούν την έξοδο της χώρας από το Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και όχι... 

 

Καταστράφηκε γιατί ήταν πολύ πιο ξεκούραστο και χωρίς ρίσκο να κοπανάς σφραγίδες για λίγες ώρες την ημέρα μέχρι τα 50 σου όπου έπαιρνες και ένα μεγάλο μπόνους πέρα από τη σύνταξη σου παρά να δουλεύεις σε παραγωγικές εργασίες που απαιτούν μόχθο, θυσίες, αφοσίωση και προσήλωση καθημερινά.

 

Επίσης ήταν πιο ξεκούραστο και βολικό να παίρνεις επιδοτήσεις και αντί να τις αξιοποιείς για τον σκοπό που δόθηκαν (ως κίνητρο και βοήθημα για να παράξεις περισσότερο, αποδοτικότερα και καλύτερης ποιότητας προϊόντα)  να τις αξιοποιείς προς την ενίσχυση της γερμανικής αυτοβιομηχανίας και της Ρωσικής γυναικοβιομηχανίας. 

 

Αλλά πάλι οι Ευρωπαίοι φταίνε που εμείς επιλέξαμε τα λεφτά που μας έδιναν αντί να τα χρησιμοποιούμε για να παράγουμε περισσότερο, να εξάγουμε κατ επέκταση και να ισχυροποιούμαστε, να τα καταναλώνουμε σε εφήμερες απολαύσεις....

 

Ξέρετε επιδοτήσεις δεν έπαιρναν μόνοι οι Έλληνες αγρότες .... έπαιρναν και οι Ολλανδοί αγρότες.... αυτό που αλλάζει είναι τι τις έκαναν τις επιδοτήσεις οι μεν και τι οι δε.... Τα αποτελέσματα σήμερα αποδεικνύουν τι τις έκαναν... Η Ελλάδα έχει τριπλάσια έκταση από την Ολλανδία αλλά η Ολλανδία έχει 3πλάσιο ΑΕΠ από την Ελλάδα.

 

Σταματήστε να βλέπετε παντού θεωρίες συνωμοσίας κατά της Ελλάδας, Όλο το παγκόσμιο γίγνεσθαι συνωμοτεί εναντίον μας πάντα για κάποιο λόγο. 

 

Ο εχθρός είναι εντός και είναι ο ίδιος ο κακός μας εαυτός. Με αυτόν πρέπει να δώσουμε τη μάχη γιατί δεν έχουμε μόνο αυτή τη πλευρά αλλά έχουμε και πάρα πολλά θετικά και πρέπει να πάψουμε να επιτρέπουμε στη κακή πλευρά να υπερισχύει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας κανει οτι θελει στο χωραφι του. Η ΕΕ απλα δεν θελει να εξαρταται απο τριτους και ετσι σου δινει ενα μπονους (επιδοτηση) για να καλλιερεις κατι το συγκεκριμενο. Τα αλλα ειναι λαικισμοι του τυπου "μας δανειζουν για να παιρνουμε ferrari".

Εσύ πριν κάτι μήνες έλεγες ότι οι Ευρωπαίοι δεν ζητάνε τίποτα άλλο από την αποπληρωμή χρέους.

Κι ότι το μείγμα μέτρων θα το φτιάχναμε εμείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας κανει οτι θελει στο χωραφι του. Η ΕΕ απλα δεν θελει να εξαρταται απο τριτους και ετσι σου δινει ενα μπονους (επιδοτηση) για να καλλιερεις κατι το συγκεκριμενο. Τα αλλα ειναι λαικισμοι του τυπου "μας δανειζουν για να παιρνουμε ferrari".

 

This is true. Από την άλλη οι επιδοτήσεις θα έπρεπε να δίνονται για συγκεκριμένα πράγματα πχ μέσα παραγωγής (μηχανήματα, μονάδες, λιπάσματα κλπ) και με σαφέστατα σκληρότερους όρους. Μέχρι τώρα απλά πετούσαν λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και όχι... 

....

πολλά θετικά και πρέπει να πάψουμε να επιτρέπουμε στη κακή πλευρά να υπερισχύει.

 

εγω θα σου πω οτι τα πραματα δεν ειναι καθολου ετσι και αυτα που γραφεις τα βγαζεις απο το μυαλο σου.. ετσι εσυ τα φανταζεσαι.

ειναι αρκετα πιο πολυπλοκα και μπαινουν μεσα συνδικαλιστες επιδοτησεις τυπου καντο και βλεπουμε και σε περιπτωση καταστροφης ολοι εκαναν την παπια..

αρχισαν και αυτοι να αγοραζουν τα ετοιμα και να πουλανε πιο ακριβα

γι αυτο καταντησαμε να θεωρουμε τα ντοπια προιοντα ανωτερα... λογω τιμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απαντήστε μου οι υποστηρικτές του οχι: Που θα βρούμε 1,6 δις (δόση ΔΝΤ) να δώσουμε μετά τη Κυριακή, άμα βγει το οχι και πάει ο Τσίπρας να διαπραγματευτεί καινούρια συμφωνία; Απο τη στιγμή που δεν πληρώσαμε τη δόση δεν μπορούμε να μπούμε σε συζητήσεις με το ΔΝΤ για καινούρια συμφωνία. Πρέπει να πληρώσουμε τη δόση πρώτα. Δείτε αυτό από το επίσημο site του ΔΝΤ

 

 

https://www.imf.org/external/country/grc/greecefaq.htm?hootPostID=09b4cda319fd06c1ba79878be53db87d#two

 

Χωρίς το ΔΝΤ η Μέρκελ έχει πει πάμπολλες φορές ότι δεν πρόκειται να γίνει συμφωνία.

 

Να τι είπε η Μέρκελ:

 

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1345455/merkel-kamia-diapragmatefsh-prin-to-dhmopshfisma.html

1,9 ειναι τα κερδη απο την εκτ οποτε υπαρχει το ποσο

ερωτηση.

 

αληθευει πως η εσωτερικη παραγωγη μας βασικων αγαθων (αγροτικα,γαλακτοκιμα,κτλ) καταστραφηκε απο την ιδια την ΕΕ, προκειμενου να στραφουμε στις εισαγωγες απο τις αλλες χωρες, σε σημειο που να αγοραζουμε μεχρι και φθηνοτερη φετα απο το εξωτερικο;

με υπογραφες μητσοτακη ειναι αυτο που λες βαση νομου υπαρχει ποσόστωση στο τι θα παραγουμε ....ενας λογος πχ που η ισλανδιαβαποχωρησε απο της συζητησης εντσξης ηταν γιατι θα επρεπε να μειωσει την αλιεία της στο μισο που αποτελει το 70% τγς οικονομιας της
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...