Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύεις ότι θα έχουμε εκλογές; Ειλικρινά ρωτάω, δεν είναι ρητορικό ή "παγίδα".

Αλλαγή πολιτικού σκηνικού θα έχουμε σίγουρα. Το πώς θα το βρούμε. Βάζω τα λεφτά μου σε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας με τεχνοκράτη πρωθυπουργό, σε πρώτη φάση. Οι αμέσως επόμενες ώρες θα το δείξουν. Φυσικά, προτιμούσα και προτιμώ μνημόνιο με την παρούσα κυβέρνηση για μια όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συγκράτηση των εγχώριων γυπαετών και μια όσο το δυνατόν αποτελεσματικότερη υπεράσπιση των αδυνάτων, για κοινωνική δικαιοσύνη μπλα μπλα, αλλά δεν το βλέπω να συμβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπογράψουν συμφωνία με τον Τσίπρα... Είναι πλέον τόσο αναξιόπιστος παγκοσμίως που δεν μπορεί να τον εμπιστευτει κανένας....

 

Ανέκαθεν ήταν αναξιόπιστος, μόνο ο ηλίθιος ο Έλληνας τον πίστεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέκαθεν ήταν αναξιόπιστος, μόνο ο ηλίθιος ο Έλληνας τον πίστεψε.

αφου πιστεψε τον αντωνακη πριν, και πιο πριν των ΓΑΠ, και πιο πριν... Λες και ειχε πολλές εναλλακτικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

[...]

 

Αμφιβάλλεις ότι αν γίνουν εκλογές δε θα υπάρχει κόμμα που θα το πει ?

 

Αν θα τα ξαναπούν, λέει.

 

Θα τα ξαναπούν και πολύς κόσμος θα τα πιστέψει.

 

Αυτό είναι το δράμα μας. Το έχω γράψει αρκετές φορές, δεν είναι οι κλειστές τράπεζες ο εφιάλτης, πού θα στραφούν οι αλαφιασμένοι είναι ο εφιάλτης.

 

Aυτο ακριβως ειναι το μεγαλο προβλημα και απο εκει θα αρχισει αλλη μια εθνικη τραγωδια.

Το λεμε εδω και 5 χρονια το επικινδυνο του να υπερισχυε  αυτη  η φαντασιοπληκτη πολιτικη (οπως και εγινε )δεν εχει  να κανει με την ιδια καθως ηταν βεβαιο με μαθηματικη ακριβεια πως θα αποτυγχανε ως ανεδαφικη.

Το επικινδυνο ειναι που θα στραφουν οι ορδες των  "αλαφιασμενων" και παραζαλισμενων απο την κριση ,των ανθρωπων  που εχουν χαμηλο δεικτη  λογικης και κριτηριο  και που δυστυχως για την χωρα μας ειναι πολλοι .

Αυτοι λοιπον ολοι θα αισθανθουν προδομενοι για μια ακομα φορα και θα πανε στο αντιθετο ακρο  που θα οδηγησει με βεβαιοτητα σε καταστασεις  αγριες και αιματοχυσιες .

Και εκει ακριβως εγκειται η τεραστια ευθυνη οσων υποστηριξαν  με την ψηφο τους αναλογες φαντασιωσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράπεζες πριν τα Χριστούγεννα δεν θα λειτουργήσουν κανονικά. Και όταν το κάνουν θα έχουν κουρευτεί οι καταθέσεις.

 

Εντάξει μας έπεισες, δε θα μείνει ούτε € από χρήμα στην Ελλάδα και θα έρθεις μετά να αγοράσεις τις υποτιμημένες περιουσίες μας!Οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να δούμε τι θα πει ο πρωθυπουργός.

 

Έχω κρύψει τασάκια, βάζα, το παιδί λείπει από το σπίτι, είμαι έτοιμος λαίμαι!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να παραιτηθούν επιτέλους οι ανίκανοι Μπολσεβίσκοι και να αποσυρθούν πίσω στα αμφιθέατρα όπου διοργάνωναν όλον τον δήθεν αντιμνημονιακό αγώνα που διχάζει 5 χρόνια τον κόσμο.

 

Θέλω μια κυβέρνηση που να αποτελείται από ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ. Δε θέλω πολιτικούς με ιδεολογικές ταυτότητες και αγκυλώσεις. Θέλω τεχνοκράτες και μεταρρυθμίσεις, θέλω άτομα ικανά να βάλουν χέρι στα προνόμια που δημιούργησαν οι κρατιστές.

 

Για να δούμε τι θα πει ο πρωθυπουργός.

 

Έχω κρύψει τασάκια, βάζα, το παιδί λείπει από το σπίτι, είμαι έτοιμος λαίμαι!

 

 

Εγω κοντεψα να σπασω το laptop χθες όταν άκουγα τον Λεουτσάκο... δεν αντέχονται άλλο οι ανοησίες τους, φτασαμε στα ορια μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ανέκαθεν ήταν αναξιόπιστος, μόνο ο ηλίθιος ο Έλληνας τον πίστεψε.

Ο Δραγασάκης μια χαρά το είπε χθες το βράδυ στο τέλος: "Έχουμε πρόβλημα αξιοπιστίας-εμπιστοσύνης. Έχουμε πρόβλημα αξιοπιστίας ως χώρα."

 

Που δυστυχώς είναι η αλήθεια (σε πολιτικό επίπεδο τουλάχιστον) όλα αυτά τα χρόνια, ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οfficial stuff.....

 

 

EFSF takes note of Greece’s non-payment to IMF

 

 

Date: 01 July 2015
 
 

Luxembourg – The European Financial Stability Facility (EFSF) takes note of a public statement of the International Monetary Fund (IMF) that a Greek non-payment has occurred. It is the EFSF’s understanding that the IMF Managing Director has informed the IMF Executive Board. This will be confirmed by a meeting of the Executive Board, expected later today. For the EFSF, this would constitute an event of default for certain EFSF loans.

 

The EFSF also takes note of the fact that the IMF received a request yesterday from the Greek authorities for an extension of Greece’s repayment obligation that fell due yesterday. The IMF’s Executive Board intends to examine this request in due course.

In line with EFSF guidelines, EFSF CEO Klaus Regling must inform the chairman of the Eurogroup Working Group and the EFSF Board of Directors today of the non-payment and propose one of the following three options:

  • acceleration of the loan: this means that the EFSF cancels the loan contract and requests  immediate repayment of the principal and interest amounts;
  • waiver of rights: this means that the EFSF irrevocably waives its right and remedies under the loan for this specific non-payment;
  • reservation of rights: this means that the  EFSF neither accelerates the loan nor waives its right to do so, but instead reserves the right to act at a later stage.   

The EFSF will coordinate its next steps very closely with the Eurogroup Working Group, where its shareholders are represented, and with the European Commission and the IMF.

The Greek non-payment has no influence on the EFSF’s capacity to repay its bondholders. Investors know that EFSF bonds benefit from a very strong guarantee structure.

 

 

http://www.esm.europa.eu/press/releases/efsf-takes-note-of-greeces-non-payment-to-imf.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να παραιτηθούν επιτέλους οι ανίκανοι Μπολσεβίσκοι και να αποσυρθούν πίσω στα αμφιθέατρα όπου διοργάνωναν όλον τον δήθεν αντιμνημονιακό αγώνα που διχάζει 5 χρόνια τον κόσμο.

 

Θέλω μια κυβέρνηση που να αποτελείται από ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ. Δε θέλω πολιτικούς με ιδεολογικές ταυτότητες και αγκυλώσεις. Θέλω τεχνοκράτες και μεταρρυθμίσεις, θέλω άτομα ικανά να βάλουν χέρι στα προνόμια που δημιούργησαν οι κρατιστές.

 

 

 

Εγω κοντεψα να σπασω το laptop χθες όταν άκουγα τον Λεουτσάκο... δεν αντέχονται άλλο οι ανοησίες τους, φτασαμε στα ορια μας

 

Ναι , ο μαλακας ο άλλος πως τον λενε που είναι Πρόεδρος της Τραπεζας , τα έκανε όλα καλά και μας βοήθησε να βγουμε από την κρίση.

Μα μιλάμε σοβαρά τώρα?

Νοιάζοντε αυτοί για μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορίες (πηγές, ιαματικές) λένε ότι έχει τεθεί από έξω ως βασική προϋπόθεση για οποιαδήποτε συμφωνία είτε η ακύρωση του δημοψηφίσματος είτε προτροπή για "Ναι". Επειδή το 2ο δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί, περιμένω σε λίγες ώρες την είδηση για το 1ο.

 

Edit: Διαβάζω τώρα ότι περιμένουμε δηλώσεις Τσίπρα. Θέλω να πιστεύω ότι θα κάνει αυτό που πρέπει. Έτσι και αλλιώς, το δημοψήφισμα ήταν loose-loose για εμάς στη χρονική στιγμή που ετέθη, έπρεπε να το κάνει 10 μέρες νωρίτερα. Όχι φυσικά επειδή το Όχι σημαίνει δραχμή, αυτό είναι αστείο, αλλά γιατί με οποιοδήποτε αποτέλεσμα, αυτή τη χρονική στιγμή η διαπραγματευτική του θέση θα ήταν αποδυναμωμένη, σε αντίθεση με αυτό που ο ίδιος ήλπιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι ότι κανείς πραγματικά ευφυής άνθρωπος δε θα εμπλεκόταν ενεργά με την πολιτική (στη χώρα μας αλλά και γενικά). Για ποιό λόγο να μπει ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας σε αυτή τη διαδικασία; Αποχωρείς από τη χώρα και βλέπεις τους Ναι και τους Όχι να απολαμβάνουν τα μνημόνια που οι πρώτοι αγαπούν (τόσο ώστε να διαδηλώνουν υπέρ τους) και οι δεύτεροι αγαπούν να μισούν. Σκέφτομαι, μάλιστα, ότι για να συνεχίζω και γω να διαμένω σε αυτήν τη χώρα, δεν ανήκω σε αυτούς τους ευφυείς. Kalo kouragio!

Για δύο λόγους.

1ον, να ήθελε να αποδεχτεί αλλά να μην τον άφηναν, οπότε οδήγησε την κατάσταση στο απροχώρητο.

2ον, να μην είναι ο ίδιος υπεύθυνος εξόδου της χώρας γιατί όποιος το κάνει αυτό θα οδηγηθεί στη φυλακή αν δεν έχει διαφύγει στο μεταξύ κρυφά και κακήν κακώς σε λατινική Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να μας μπει......

 

http://www.protothema.gr/politics/article/489376/alexis-tsipras-i-ellada-apodehetai-tous-orous-ton-pistoton/

 

 

Προσωπικά , που ήμουνα με το ΟΧΙ , πραγματικά αισθάνομαι ότι προδώθηκα , όπως και χιλιάδες Ελληνες , και μπορείτε να με κρίνετε όσο σκληρά θέλετε.

Αλλωστε ο καθένας έχει την άποψή του

 

φίλε μη νιώθεις καθόλου προδωμένος

αν το κάνει αυτό είναι για ένα και μοναδικό λόγο, ή μάλλον για όλους αυτους τους λόγους που επιμένουμε εμείς να σας πείσουμε οτι πρέπει να ψηφίσετε ναι. 

 

εγώ θα τον παραδεκτό, γιατί παρά ανεπανορθωτο πολιτικό κόστος γι'αυτόν αποφάσισε να μην πτωχεύση η χώρα

 

πιστεύεις ειλικρινά ότι αν ήταν καλύτερα να βγούμε απο το ευρω δε θα προχωρούσε χωρίς δεύτερη σκέψη;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...