Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκόμα περιμένω απάντηση πάντως από κάποιον που είναι αποφασισμένος ότι θα ψηφίσει όχι, τι περιμένει να αλλάξει στη ζωή του προς το καλύτερο την επόμενη μέρα του δημοψηφίσματος σε σχέση με σήμερα, σε περίπτωση που επικρατήσει το Όχι.
Επίσης θα ήθελα αν μπορούσε να μου πει με ποιο κριτήριο αποφάσισε για να ψηφίσει όχι.
Γιατί από ό,τι βλέπω εδώ μέσα, οι περισσότεροι λέτε ότι δε θέλουμε μνημόνιο, κάτι που ο Τσίπρας σαφώς και θέλει, ζήτησε 29 δις, που θα συνοδεύονται από μνημόνιο, αφού πρώτα τελειώσει την αξιολόγηση του προηγούμενου προγράμματος με τα μέτρα που ήδη γνωρίζουμε.

 

Το ερώτημα δεν είναι όμως αν θέλετε μνημόνιο ή όχι, το ερώτημα είναι αν συμφωνείτε με κάποια συγκεκριμένα μέτρα που έπεσαν κάποια στιγμή στο τραπέζι, δεν υπάρχουν πια και το μεγαλύτερο μέρος τους υπήρχε και στη δική μας πρόταση...

 

Και στην τελική, τι ακριβώς εξασφαλίζει αυτό το ρημάδι το Όχι, ότι θα πάμε να διαπραγματευτούμε ξανά; Και τι; Πλέον δεν έχουμε καν χρόνο να διαπραγματευτούμε και οι εταίροι μας ξέροντας την κατάστασή μας θα μας ζητάνε όλο και περισσότερα. Οι προηγούμενες διαπραγματεύσεις έγιναν μετά από εκλογές, άρα η κυβέρνηση είχε το λαό μαζί της, τι αλλάζει ένα δημοψήφισμα, το οποίο μάλιστα δεν έχει και περιεχόμενο, ας έλεγαν τουλάχιστον στηρίζετε την κυβέρνηση στις διαπραγματεύσεις ή όχι, να το συζητούσαμε λίγο...

Είτε θα ακολουθήσει το όχι των πιστωτών ή θα έρθει καμία συμφωνία χειρότερη από αυτή την οποία πάμε να ψηφίσουμε.

Και τότε πώς θα νομιμοποιείται η νυν κυβέρνηση μετά το όχι να ψηφίσει κάτι χειρότερο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα σου πω εγώ, για να μην υπερισχύσει το ΝΑΙ απο τους φασίστες που κατέστεψαν την χώρα. Δεν με νοιάζει τι επιπτώσεις θα έχει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμ επειδή χθες έτυχε να ήταν φίλη στο Σύνταγμα και την ρώτησα για τη διαδήλωση, μου είπε ότι τα άτομα ήταν περίπου 20.000-30.000.Πολλά περισσότερα από του όχι. Επίσης, ξένα κανάλια είχαν live feed. Η χθεσινή συγκέντρωση ήταν τεράστια είτε μας αρέσει είτε όχι. Ενώ αν χρεοκοπήσουμε και πάμε στη δραχμή, η χώρα δεν θα καταρρεύσει και θα είμαστε μια χαρά; Με αυτό με τις φωτογραφίες και τις γιαγιάδες συμφωνώ ότι βρίσκουν το βάζουν.

Τόσοι πολλοί και εγω που ήμουν εκεί δεν ήταν,10000 σίγουρα αλλά τόσο παραπάνω δεν νομίζω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ η φίλη μου ήταν στην πλατεία αν δεν το κατάλαβες. Ο κόσμος ήταν τόσος. Μην λέμε ότι θέλουμε. Υπάρχουν και τα video

Χμμ και πρόλαβε να τους μετρήσει όλους; Μπράβο της..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χμμ και πρόλαβε να τους μετρήσει όλους; Μπράβο της..

Πολύ έξυπνο. Μια υπόθεση έκανε βλέποντας. Δεν χρειάζεται να είσαι και ιδιοφυία για να υπολογίσεις πόσα περίπου είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ έξυπνο. Μια υπόθεση έκανε βλέποντας. Δεν χρειάζεται να είσαι και ιδιοφυία για να υπολογίσεις πόσα περίπου είναι

Όχι δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες υποθέσεις. Δεν είναι εφικτό. Αερολογίες είναι αυτά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκόμα περιμένω απάντηση πάντως από κάποιον που είναι αποφασισμένος ότι θα ψηφίσει όχι, τι περιμένει να αλλάξει στη ζωή του προς το καλύτερο την επόμενη μέρα του δημοψηφίσματος σε σχέση με σήμερα, σε περίπτωση που επικρατήσει το Όχι.

Επίσης θα ήθελα αν μπορούσε να μου πει με ποιο κριτήριο αποφάσισε για να ψηφίσει όχι.

Γιατί από ό,τι βλέπω εδώ μέσα, οι περισσότεροι λέτε ότι δε θέλουμε μνημόνιο, κάτι που ο Τσίπρας σαφώς και θέλει, ζήτησε 29 δις, που θα συνοδεύονται από μνημόνιο, αφού πρώτα τελειώσει την αξιολόγηση του προηγούμενου προγράμματος με τα μέτρα που ήδη γνωρίζουμε.

 

Το ερώτημα δεν είναι όμως αν θέλετε μνημόνιο ή όχι, το ερώτημα είναι αν συμφωνείτε με κάποια συγκεκριμένα μέτρα που έπεσαν κάποια στιγμή στο τραπέζι, δεν υπάρχουν πια και το μεγαλύτερο μέρος τους υπήρχε και στη δική μας πρόταση...

 

 

Την επομενη μερα δεν θα αλλαξει κατι,ισως ομως αποτελεσει το εναυσμα για μια σειρα αλλαγων πραγμα που δεν θα επιφερει το ναι,ειμαι διατεθημενος να ξεβολευτω προσωπικα,δεν ειμαι διατεθημενος να ελπιζω στο ελεος τριτων.Ισως αναγκαστει η επομενη κυβερνηση η και αυτη να αλλαξει ροτα.Αυτο θα συμβει μονο αν πτωχευσει το κρατος,4 εκατομυρια ανθρωποι βρεξει χιονισει θα πληρωθουν στο τελος του μηνα,δεν γινεται ομως να τους κουβαλαει ο ιδιωτικος τομεας που συρικνωνεται χωρις καμια αναπτυξιακη πολιτικη,μονο και μονο επειδη ολοι αυτοι κρεμονται απο τα @@ της εκαστοτε κυβερνησης,αν θεωρεις το μνημονιο αναπτυξιακη πολιτικη,δεν χρειαζεται να συζηταμε.Ισως αυτη η πολιτικη βουληση που δεν υπαρχει να βρεθει οταν μπει πραγματικα το αυγο στον κωλο,αν οχι τοτε,ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινησουμε απο το οτι τις τραπεζες τις κλεισανε οι τεχνοκρατες για να τρομοκρατησουν και να εκβιασουν τον ελληνικο λαο(ελπιζω να το ξερεις).

Το σαββατο οταν ανακοινωθηκε το δημοψηφισμα, ανοιξα θεμα στο οποιο εγραψα το απλο. "Απο δευτερα καπιταλ κοντρολς. Τον ηπιαμε".

 

Μηπως ειμαι τεχνοκρατης; Οχι δεν ειμαι. Απλα οταν δεν γνωριζω κατι, παω και ψαχνω για να μαθω -το οποιο δεν ειναι και δυσκολο στις μερες μας-.

 

Οταν αναμενεις bankrun, τοτε επιβαλεις capital controls

Για χαμηλοτερα IQ

1 + 1 = 2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω εγώ, για να μην υπερισχύσει το ΝΑΙ απο τους φασίστες που κατέστεψαν την χώρα. Δεν με νοιάζει τι επιπτώσεις θα έχει μετά.

Όποιος ψηφίσει ναι είναι και φασίστας και κατέστρεψε τη χώρα, ε; Άρα όπως καταλαβαίνω εσύ θα ψήφιζες όχι όποιο και αν ήταν το ερώτημα. Αν και με αυτό που λες στο τέλος, δυστυχώς καταλαβαίνω ότι βάζεις και τον εαυτό σου μέσα σε αυτούς που κατέστρεψαν τη χώρα αφού θα ψηφίσεις για κάτι χωρίς να σε νοιάζει ποιες θα είναι οι επιπτώσεις της ψήφου σου, κάπως έτσι ψήφιζαν τα μνημόνια χωρίς να τα διαβάσουν αυτοί που κατηγορείς τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος ψηφίσει ναι είναι και φασίστας και κατέστρεψε τη χώρα, ε; Άρα όπως καταλαβαίνω εσύ θα ψήφιζες όχι όποιο και αν ήταν το ερώτημα. Αν και με αυτό που λες στο τέλος, δυστυχώς καταλαβαίνω ότι βάζεις και τον εαυτό σου μέσα σε αυτούς που κατέστρεψαν τη χώρα αφού θα ψηφίσεις για κάτι χωρίς να σε νοιάζει ποιες θα είναι οι επιπτώσεις της ψήφου σου, κάπως έτσι ψήφιζαν τα μνημόνια χωρίς να τα διαβάσουν αυτοί που κατηγορείς τώρα...

ΝΑΙ μου λέει να ψηφίζω ο Άδωνις, ο Σαμαράς, ο Βορίδης, ο Λοβέρδος, ο Βενιζέλος, ο Θεοδοράκης, ο Μητσοτάκης, το Mega, o ANT1, το SKAI... Οπότε λύνεται η απορία σου γιατί θα ψηφίσω ΟΧΙ. ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έχουν 270 εκατομμύρια €, Οικογένεια Μητσοτάκη ακόμα παίρνει μίζες απο Siemens, Θεοδοράκης υπάλληλος του Μπόμπολα, κανάλια χρωστάνε 24 μύρια για τέλη συχνοτήτων που μάντεψε δεν τα πληρώνανε και τ΄ρα ξεχρεώνουν με αυτό το ΝΑΙ, χώρια τα θαλασοδάνεια που έπαιρναν απο τις τράπεζες και ρίχνανε πιστόλι, τις οποίες αναχρηματοδοτούσε το κράτος εις βάρος του έλληνα φορολογούμενου.

 

Ας πεινάσω, ας χάσω την δουλειά μου και ας χάσει την δουλειά του και ο πατέρας μου και η μάνα μου. Συνέχεια σε αυτές τις πολιτικές ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ!!! Όποιος ψήφισε μια φορά στην ζωή του ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ να ψοφήσει απο την πείνα, κανένα έλεος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκόμα περιμένω απάντηση πάντως από κάποιον που είναι αποφασισμένος ότι θα ψηφίσει όχι, τι περιμένει να αλλάξει στη ζωή του προς το καλύτερο την επόμενη μέρα του δημοψηφίσματος σε σχέση με σήμερα, σε περίπτωση που επικρατήσει το Όχι.

Επίσης θα ήθελα αν μπορούσε να μου πει με ποιο κριτήριο αποφάσισε για να ψηφίσει όχι.

 

 

 

Λοιπόν, το θέμα κατ' εμέ δεν είναι ενδοπολιτικό. Δεν έχει υπάρξει κυβέρνηση, όσο βρίσκομαι εγώ εν ζωή έστω, που είτε κατά τη διάρκεια της θητείας της, είτε μακροπρόθεσμα διαχειρίστηκε σωστά τις δομές της χώρας. Δεν υπήρξε κυβέρνηση ή κόμμα που δεν δημαγώγησε, που δεν κιτρίνισε, που δεν έπαιξε με συμφέροντα, εμφανώς ή μη.

 

Το θέμα είναι ότι για ανεξιχνίαστους λόγους, η Ελλάδα είναι ιδρυτικό μέλος της ΕΕ και μέλος της νομισματικής της ένωσης. Πώς και γιατί είναι γνωστά, όποιος πιστεύει ότι "ξεγελάσαμε" ποτέ κανέναν, ας σταματήσει να διαβάζει εδώ.

 

Αυτή η ένωση λοιπόν, είναι φανερό πως εκφυλίστηκε σε οικονομικό/εμπορικό διακρατικό σύστημα. Το οποίο φυσικά και πάντα θα ιεραρχείται από τους ισχυρότερους, οι τιμές θα παίζουν πάντα σε σχέση με το Carrefour, όχι με το μπακάλικο της γειτονιάς. Έχοντας αποσύρει την πολιτική υπόσταση και την υπεραναμασημένη "αλληλεγγύη", δεν μπορούμε να μιλάμε για "φίλους" και παπαριές. Μιλάμε για πολυεθνικές στη μορφή κρατών.

 

Όταν λοιπόν έχεις μια ομάδα χωρών που έχουν ήδη γίνει κλωτσοσκούφι, όπως η Ισπανία, η Πορτογαλία και η Ιταλία, με μέτρα λιτότητας που οι ίδιοι οι εμπνευστές τους έχουν ομολογήσει πως ΔΕΝ λειτουργούν και στην ιδέα ενός δημοψηφίσματος ακόμα (Ιρλανδία, Ισλανδία) οι αντιδράσεις είναι "δεν ισχύει πια το ερώτημά σας λολ, το αποσύρουμε, δε θέλουμε να απαντήσει ο κόσμος" και "φάτε μια βδομάδα κλειστές τράπεζες να δείτε τη γλύκα και αν πείτε ΝΑΙ, τις ανοίγουμε", όταν ο Γιούνκερ προτείνει σε άλλους πολίτες τι να ψηφίσουν και άλλες χώρες σου λένε τι κυβέρνηση θέλουν στη δική σου, πραγματικά, ό,τι καυλί και να είναι το "όχι", μακρύτερο, κοντύτερο, πιο χοντρό, πιο λεπτό, είναι καλύτερο. Γιατί το "ναι" ξέρουμε τι είναι, εδώ και 5 χρόνια απ' την καλή. Αν ομολογηθεί από τον ίδιο τον λαό ότι "παιδιά ναι, μια χαρά περνάμε με 35% ανεργία και 6 στους 10 νέους χωρίς δουλειά" στους ανθρώπους που πριν λίγες βδομάδες λέγανε "και πολύς είναι ο βασικός σας για Βαλκάνια", είναι σα να τους λέμε κάντε μας ό,τι θέλετε.

 

Ναι βρε μαλάκα λούσιφερ, αλλά και να πούμε όχι τι θα γίνει; Αρχικά εγώ δεν πιστεύω ότι βγαίνουμε από ευρωζώνη. Κανείς πολιτικός δε θα πάρει την ευθύνη γι' αυτό, κανείς απ' έξω δε το θέλει (ούτε ο Βόλφγκανγκ γηεαχ) και δεν μπορεί να εκδιωχθεί χώρα. Αυτό φυσικά έγινε γαργάρα και άρχισαν πριν 3 μέρες όλοι "ΟΧΙ=ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ". Και δε λέω για όσους ενδοβουλευτικούς yesmen τους συνέφερε, μιλάω ότι το λέγανε ξένοι ηγέτες και στελέχη eurogroup, μου λέγανε αυτοί τι σημαίνει η δική μου η ψηφοφορία, λολ. Όταν λοιπόν ξεκαθαρισμένα δε γουστάρει κανείς grexit, το όχι (ξεκαθαρισμένα αν και αργά) σημαίνει "παιδιά πείτε κι εσείς ότι δεν όπως οι άλλοι 2 προηγούμενοι στις δημοσκοπήσεις για πλάτες στη συνέχεια της διαπραγμάτευσης".

 

Αυτό πιστεύω εγώ, όχι επειδή πιστεύω τον τσίπρα ή τον κάθε ανάπηρο έλληνα πολιτικό. Αυτό μου λέει ο πανικός των έξω που τον μαζεύουν κάθε φορά που εμφανίζεται. Και σόρρυ κι όλας αλλά όταν σε ένα δημοψήφισμα, που καλώς ή κακώς έχει προκηρυχθεί, οικονομικοί φορείς άλλων κρατών ξεκινάνε από το "ΛΕΣ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ" περνάνε στο "ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ" και τώρα στο "ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ" σόρρυ κι όλας, δεν πα να φέρουνε και τα τανκ στα σύνορα, εγώ όχι θα ψηφίσω.

 

Δεν υπήρξα ποτέ εθνικά υπερήφανος ή αριστερός ή αντιευρωπαϊστής (για την ακρίβεια, μάλλον τα αντίθετα) αλλά μερικές φορές πας στη μάχη κι ας μην έχεις ελπίδα να κερδίσεις. Καλύτερα δαρμένος από γαμημένος -όχι για το συναισθηματικό/ηθικό κομμάτι. Για το καθαρά πολιτικό, εντός και πανευρωπαϊκά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επομενη μερα δεν θα αλλαξει κατι,ισως ομως αποτελεσει το εναυσμα για μια σειρα αλλαγων πραγμα που δεν θα επιφερει το ναι,ειμαι διατεθημενος να ξεβολευτω προσωπικα,δεν ειμαι διατεθημενος να ελπιζω στο ελεος τριτων.Ισως αναγκαστει η επομενη κυβερνηση η και αυτη να αλλαξει ροτα.Αυτο θα συμβει μονο αν πτωχευσει το κρατος,4 εκατομυρια ανθρωποι βρεξει χιονισει θα πληρωθουν στο τελος του μηνα,δεν γινεται ομως να τους κουβαλαει ο ιδιωτικος τομεας που συρικνωνεται χωρις καμια αναπτυξιακη πολιτικη,μονο και μονο επειδη ολοι αυτοι κρεμονται απο τα @@ της εκαστοτε κυβερνησης,αν θεωρεις το μνημονιο αναπτυξιακη πολιτικη,δεν χρειαζεται να συζηταμε.Ισως αυτη η πολιτικη βουληση που δεν υπαρχει να βρεθει οταν μπει πραγματικα το αυγο στον κωλο,αν οχι τοτε,ποτε.

Εσύ είσαι ειλικρινής τουλάχιστον και ψηφίζεις συνειδητά με την πεποίθηση ότι όχι ισοδυναμεί με πτώχευση του κράτους. Βέβαια, όπως αντιλαμβάνεσαι σε τέτοια περίπτωση, οι έχοντες, οι οποίοι έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω, θα κάνουν πάρτι εδώ μέσα και όσοι είναι σε δύσκολη κατάσταση τώρα θα είναι σε ακόμα δυσκολότερη και όσοι ευημερούν, θα πολλαπλασιάσουν τα οφέλη τους...

Και τότε δε θα είσαι στο έλεος μόνο τρίτων αλλά και τέταρτων και πέμπτων και έκτων. Αν ήταν 2010 και δεν είχες εκχωρήσει την εθνική σου κυριαρχία θα μιλούσαμε πιθανότατα διαφορετικά, τώρα όμως αυτά είναι δυστυχώς τα δεδομένα...

 

Εγώ και φυσικά συμφωνώ ότι το μνημόνιο φέρνει ύφεση και δε θα το θεωρούσα ως επιλογή αν η εναλλακτική δεν ήταν χειρότερη. Δηλαδή εσένα το δείγμα που έχει δώσει η  κυβέρνηση είναι ότι πολεμάει τον κρατισμό και στηρίζει τον ιδιωτικό τομέα; Ούτε ένα μέτρο από τις προτάσεις της δεν ήταν υπέρ του ιδιωτικού τομές, το αντίθετο και οι πρώτες της ενέργειες ήταν να επαναφέρει ανθρώπους στο ήδη τεράστιο και επιβαρυντικό δημόσιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πεινάσω, ας χάσω την δουλειά μου και ας χάσει την δουλειά του και ο πατέρας μου και η μάνα μου. Συνέχεια σε αυτές τις πολιτικές ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ!!! Όποιος ψήφισε μια φορά στην ζωή του ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ να ψοφήσει απο την πείνα, κανένα έλεος!

Φοβερο σχεδιο πραγματικα, win/win κατασταση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...