Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι και εγω για οχι παω, αλλα ρε παιδια δεν μου φαινεται να πολυστεκει η ειδηση, μετα απο ολα αυτα που ελεγε προχθες στην ΕΡΤ και οτι θα ειναι μαζι με το λαο σε οποια αποφαση και αν παρει τι ηταν;

 

Προεκλογικές δηλώσεις για αύξηση του κατώτατου μισθού, 13ή σύνταξη, σκίσιμο μνημονίου βεβαίως βεβαίως, νταούλια και ζουρνάδες και άλλα πολλά.

Νομίζω ότι απάντησα στο ερώτημά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Ακούγεται πολύ το σενάριο των προσχεδιασμένων εξελίξεων.

 

Θα ρωτήσω κάτι -ρητορικά, αν θέλετε: κόψτε φάτσες πολιτικών ηγετών και αναρωτηθείτε, είναι αυτοί οι άνθρωποι ικανοί να στήσουν τέτοια συμπαιγνία; Εχώ για άσχετους που πίστεψαν πως πράγματι κρέμεται ο κόσμος όλος από τα καλότυχά μας μου φαίνονται.

 

Μπορεί και να κάνω λάθος. Αλλά, αν έπρεπε να ποντάρω σε ένα από τα δύο, τα "ντουγάνια" που έγραψε σε άλλο νήμα ένα μέλος, θα ήταν η επιλογή μου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπογράψουν συμφωνία με τον Τσίπρα... Είναι πλέον τόσο αναξιόπιστος παγκοσμίως που δεν μπορεί να τον εμπιστευτει κανένας....

 

Εώ μας έφτασαν οι τζογαδόροι... 

Γίναμε όλοι υποχείρια και τα ζάρια στα χέρια του τζογαδόρου Βαρουφάκη και του Τσίπρα στη "θεωρία των παγνίων" υποστηρίζοντας ότι η απόπειρα αυτοκτονίας μας θα έπαιρνε μαζί όλη την υφήλιο και υπό τον φόβο αυτόν θα έτρεχαν να μας σώσουν.
Ποιός, η χώρα που εκπροσωπεί το 2% του ΑΕΠ της Ε.Ε και το 0.4% του παγκόσμιου ΑΕΠ. Τελικά αυτοκτονήσαμε, αλλά η ζωή στον υπόλοιπο   κόσμο συνεχίζεται όπως πριν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολιτικοι ειναι εκτελεστικα οργανα.Αυτοι που καταστρωνουν τα παιχνιδια εξουσιας χρηματος και μυαλου ειναι οι χρηματοδοτες που σαφως ειναι πολυ ποιο εξυπνοι απλα ειναι διεστραμενοι και δεν χρησιμοποιουν την νοημοσυνη τους για καλο σκοπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν γίνει η συμφωνία και δεν πραγματοποιηθεί το δημοψήφισμα, οι τράπεζες θα αρχίσουν να λειτουργούν κανονικά;

 

Κοίτα, και στην Κύπρο οι κεφαλαιακοί έλεγχοι διατηρήθηκαν για καιρό μετά τη συμφωνία, 18μηνο αν δεν απατώμαι.

 

Υ.Γ. Θα έγραφα πως το έχουμε ξεσκίσει στα διαγγέλματα. Αλλά, να 'ταν μόνο τα διαγγέλματα που έχουμε ξεσκίσει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται πολύ το σενάριο των προσχεδιασμένων εξελίξεων.

 

Θα ρωτήσω κάτι -ρητορικά, αν θέλετε: κόψτε φάτσες πολιτικών ηγετών και αναρωτηθείτε, είναι αυτοί οι άνθρωποι ικανοί να στήσουν τέτοια συμπαιγνία; Εχώ για άσχετους που πίστεψαν πως πράγματι κρέμεται ο κόσμος όλος από τα καλότυχά μας μου φαίνονται.

 

Μπορεί και να κάνω λάθος. Αλλά, αν έπρεπε να ποντάρω σε ένα από τα δύο, τα "ντουγάνια" που έγραψε σε άλλο νήμα ένα μέλος, θα ήταν η επιλογή μου.

 

 

Snoob, θυμησου το ποστ που εκανα quote μαζι στο ποστ του Νατο.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται πολύ το σενάριο των προσχεδιασμένων εξελίξεων.

 

Θα ρωτήσω κάτι -ρητορικά, αν θέλετε: κόψτε φάτσες πολιτικών ηγετών και αναρωτηθείτε, είναι αυτοί οι άνθρωποι ικανοί να στήσουν τέτοια συμπαιγνία; Εχώ για άσχετους που πίστεψαν πως πράγματι κρέμεται ο κόσμος όλος από τα καλότυχά μας μου φαίνονται.

 

Μπορεί και να κάνω λάθος. Αλλά, αν έπρεπε να ποντάρω σε ένα από τα δύο, τα "ντουγάνια" που έγραψε σε άλλο νήμα ένα μέλος, θα ήταν η επιλογή μου.

 

Να στήσουν τέτοιο κόλπο οι ίδιοι προφανώς και όχι, να την φέρουν εις πέρας ως απλά εκτελεστικά όργανα για λογαριασμό άλλων why not;

Alert! Διάγγελμα Τσίπρα σε λίγη ώρα

 

Τι έχουμε να ακούσουμε πάλι...

Ελπίζω να δηλώσει παραίτηση να ησυχάσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι θα έχουμε εκλογές; Ειλικρινά ρωτάω, δεν είναι ρητορικό ή "παγίδα".

 

Να σου απαντήσω εγώ.

 

ΟΧΙ, μακάρι ΟΧΙ 

 

Βλέπω να πηγαίνει Τσίπρας σε ΠτΔ να παραιτείται και να ξεκινά διαδικασία διερευνητικών.

 

Η κυβέρνηση που θα προκύψει θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης.

 

 

γράψε το.

 

 

 

Προεκλογικές δηλώσεις για αύξηση του κατώτατου μισθού, 13ή σύνταξη, σκίσιμο μνημονίου βεβαίως βεβαίως, νταούλια και ζουρνάδες και άλλα πολλά.

 

Αμφιβάλλεις ότι αν γίνουν εκλογές δε θα υπάρχει κόμμα που θα το πει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
 

[...]


 

Αμφιβάλλεις ότι αν γίνουν εκλογές δε θα υπάρχει κόμμα που θα το πει ?

 

Αν θα τα ξαναπούν, λέει.

 

Θα τα ξαναπούν και πολύς κόσμος θα τα πιστέψει.

 

Αυτό είναι το δράμα μας. Το έχω γράψει αρκετές φορές, δεν είναι οι κλειστές τράπεζες ο εφιάλτης, πού θα στραφούν οι αλαφιασμένοι είναι ο εφιάλτης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου μυαλό είναι κάπως αλλιώς τα πράγματα :

 

Σάπιο κράτος με

 

  • Σπατάλες στο δημόσιο (μίζες , καλοπληρωτές, δημόσιο, αργόμισθους κτλ)
  • Φοροφυγάδες, κλέφτες
  • Λεφτά που μπήκαν στην χώρα και φαγώθηκαν στο 90%,
  • Χρέη που για να εξυπηρετηθούν , πήγαμε σε δάνεια με τρελό τόκο
  • Όταν η κατάσταση έφτασε στο αμήν , ξανα δανειστήκαμε
  • Αποτέλεσμα ο μέσος Έλληνας να έχει βιωτικό επίπεδο που δεν αντιστοιχούσε στα επίπεδα/δυνατότητες της χώρας = μεγάλοι μισθοί  = μικρή δυνατότητα συναγωνισμού = μεγάλο ισοζύγιο εισαγωγών / εξαγωγών = ακόμα πιο βαθιά στο λούκι
  • Όταν η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο και αφού τα φάγαμε όλα, κάποιος πήγε για δανεικά αλλού με πιο ευνοικό τόκο αλλά με όρους
  • Αντί να βάλει τάξη στη χώρα , εκανε άδικες περικοπές κ ακριβώς το αντίθετο από ότι έλεγαν οι δανειστές, το ίδιο και οι επόμενοι
  • Ακόμα και μετά από τόσες αλλαγές, στο εσωτερικό της χώρας λίγα άλλαξαν = τα λεφτά τέλος
  • Η συνέχεια γνωστή

Κατά τα άλλα φταίνε οι δανειστές. Συγγνώμη αλλά στην θέση τους θα μας πέταγα σαν μπανανόφλουδα στην μοίρα μας...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...