Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν φτασουμε αναιμακτα στην καλπη θα ειναι θαυμα.Λυπαμαι πολυ που το λεω αλλα η ενταση εδω μεσα δεν ειναι τιποτα με το τι επικρατει εξω σε ουρες τραπεζων-εταιρειες-δημ.οργανισμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε μου! τα πράγματα είναι πολύ απλά! 

 

Τι θα ψηφίσουμε; ΝΑΙ > γιατί φοβόμαστε! προτιμάμε αργό θάνατο.

Ποιο είναι το σωστό; ΟΧΙ > ναι θα περάσουμε λίγο δύσκολα αλλά θα ξεμπλέξουμε από τους κλέφτες.

 

και γώ και εσύ ΝΑΙ θα ψηφίσουμε... γιατί;;;; γιατί το αφεντικό του μπαμπακα μας, αν κουρεφτούν τα λεφτά του, θα έχει συνέπειες στον μπαμπάκα μας... 

 

όχι πως οι φτωχοί χέστηκαν για το κούρεμα. τι θα μου κουρέψουν? τα 392 ευρώ που έχω μέσα;

 

Πως θα ξεμπλέξεις δηλαδή; Το χρέος δεν διαγράφεται, πως θα το πληρώσεις, και μάλιστα σε ευρώ, με την υποτιμημένη δραχμή;

Αν νομίζεις ότι οι χαμένοι του κουρέματος θα είναι οι πλούσιοι τότε καλύτερα να το ξανασκεφτείς. Αυτοί τα λεφτά τους τα έχουν στο εξωτερικό και οταν σε μερικούς μήνες ή χρόνια θα τα φέρουν πίσω πάλι βασιλιάδες θα είναι. Ο απλός κόσμος είναι που θα την πατήσει. Αυτοί που είχαν 3-4 χιλιάδες, κόπους μιας ζωής και κάναν το λάθος να τα αφήσουν στις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα?? Οπως η Αργεντινη ας πουμε??

 

Ωραιο πραγμα ακουγεται η χρεοκοπια γιατι δεν βαραει οποιος χρωσταει και απο μια να καθαριζει?? Ενημερωθειτε λιγο παιδια θα παρετε στο λαιμο σας οχι εσας και εμας εμεις οτι καναμε καναμε το μελλον των παιδιων σας παιζουν στα ζαρια..

 

Η χρεωκοπία δεν σημανει 'ΟΛΑ ΚΑΛΑ'.

 

Χρεωκοπία σημαίνει:

  • Στην αρχή μειώνεται το νόμισμά μου κατά 40-50%. Οπότε η αλλαγή ΔΡΧ > EUR θα μας πονάει.
  • Στην αρχή σημαίνει ότι δεν θα έχεις λεφτά. Πως θα εισάγεις πρώτες ύλες;;;

Θα έχεις προβλήματα επιβίωσης! βενζίνη, φαγητό...

 

Όταν επανέλθεις (μετά από πολύ πόνο), δεν θα χρωστάς! αυτό εννοώ! τι θα σου πουν ; μου χρωστας; > πάρε τα @ μου Γερμανέ καρ@@λη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ολους?Δεν αισθανεστε εξαπατημενοι απο αυτην την κυβερνηση?Οχι οτι οι προηγουμενοι ηταν καλυτεροι,καθε αλλο!Αλλα δεν νιωθετε παραπλανημενοι?Παλι σε μνημονια θα καταληξουμε και δεν γνωριζουμε ακριβως τι μας περιμενει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυβέρνηση επι 5 μήνες έκανε διαπραγμάτευση παιδικής χαράς και τροφοδότησε με μεγάλη αναξιοπιστία τους ξένους (Ε.Ε-ΔΝΤ) σε αυτό συνέβαλαν και διάφορες μονομερείς αποφάσεις που έλαβαν για την Ελλάδα μολονότι που τις είχαν εξαγγείλει προεκλογικά, κλασσικότατο παράδειγμα η επαναλειτουργία της ΕΡΤ. Εξαιτίας αυτής της αναξιοπιστίας οι ξένοι μας έστειλαν το "τελεσίγραφο" με τα πολύ σκληρότερα μέτρα σε σχέση με τα προηγούμενα. Δωρεάν χρήματα δεν υπάρχουν πουθενά στην Ε.Ε, τα χρήματα που παίρνουμε είναι λεφτά των ευρωπαίων φορολογούμενων από τα κράτη μέλη, οπότε αν δεν έχουν στην διάθεσή τους τα εχέγγυα πως αν μας δανείσουν δικά τους χρήματα εμείς δεν θα τα πληρώσουμε τότε αρνούνται δικές μας προτάσεις και απαιτούν παραπάνω χρήματα από εμάς.

Οι ξένοι πρώτα θα ταπεινώσουν και θα ξεφτιλίσουν τον Τσίπρα και μετά θα έρθει κυβέρνηση συνεργασίας με υπηρεσιακό πρωθυπουργό που θα περάσει το τρίτο βαρβάτο μνημόνιο. Άλλη λύση δυστυχώς δεν υπάρχει, η τιμωρία για τα παιχνίδια και τις τζάμπα μαγκιές του Τσίπρα με τα δημοψηφίσματα και την αλλαγή στάσης με την κρυφή διαπραγμάτευση πίσω από το παρασκήνιο θα είναι σκληρή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν επανέλθεις (μετά από πολύ πόνο), δεν θα χρωστάς! αυτό εννοώ! τι θα σου πουν ; μου χρωστας; > πάρε τα @ μου Γερμανέ κα@@λη.

 

Και μετά θα δανείζεσαι από την Ζιμπάμπουε με 30% επιτόκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι φαντασιακά τα σενάρια που πλέκεις.

 

Κανείς δεν πρόκειται να σου χαρίσει τίποτε. Κι από τη στιγμή που θα τους πεις και επίσημα "δεν πληρώνω", αν είναι τώρα μία φορά σκληροί, θα γίνουν εκατό.

 

Επίσης, κατέληξε κάπου, θα είναι "λίγο δύσκολα" ή "μετά από πολύ πόνο";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 Αυτοί τα λεφτά τους τα έχουν στο εξωτερικό και οταν σε μερικούς μήνες ή χρόνια θα τα φέρουν πίσω πάλι βασιλιάδες θα είναι. Ο απλός κόσμος είναι που θα την πατήσει. Αυτοί που είχαν 3-4 χιλιάδες, κόπους μιας ζωής και κάναν το λάθος να τα αφήσουν στις τράπεζες.

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα με μια μεγαλη διαφορα.

Οταν ο σημερινος prime minister ζητησε να φορολογηθουνε ολοι αυτοι οι εταιροι ειπαν οχι.

Τα μετρα παλι ο φτωχος καλειται να τα σηκωσει.Αυτο πως το δεχεσαι;

Γιατι συντασεσαι με αυτους που σε φερανε σημερα εδω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δηλαδή αυτή η συμφωνία που πάνε να υπογράψουν (αααααν αξιωθούν και συμφωνήσουν) θα είναι ουσιαστικά το 3ο μνημόνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αι ρε που ασχολούμαστε με τους Γερμανούς. Αφού οι άνθρωποι είναι Nazi.

 

Το έχουν στο αίμα τους!!! 

 

Τις προάλλες άνοιξα ένα θέμα σε ένα άλλο φορουμ (όπου δεν έβριζα τους γερμανους) και μου έστειλε προσωπικό μήνυμα ένας Γερμανός και μου έλεγε > 'φάε πιτα γύρο' 'πανε για καφε' και μετά χόντρινε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν επανέλθεις (μετά από πολύ πόνο), δεν θα χρωστάς! αυτό εννοώ! τι θα σου πουν ; μου χρωστας; > πάρε τα @ μου Γερμανέ κα@@λη.

Φιλε μου φιλικα δεν ειναι ετσι τα πραγματα, αν πεις παρε τα @@ μου θα σου πει ολος ο πλανητης παρε τα @@ μας με οτι συνεπειες εχει αυτο. Ελπιζω να καταλαβαινεις προσπαθω να μιλησω τη γλωσσα σου αλλα για τελευταια φορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα ξεμπλέξεις δηλαδή; Το χρέος δεν διαγράφεται, πως θα το πληρώσεις, και μάλιστα σε ευρώ, με την υποτιμημένη δραχμή;

Αν νομίζεις ότι οι χαμένοι του κουρέματος θα είναι οι πλούσιοι τότε καλύτερα να το ξανασκεφτείς. Αυτοί τα λεφτά τους τα έχουν στο εξωτερικό και οταν σε μερικούς μήνες ή χρόνια θα τα φέρουν πίσω πάλι βασιλιάδες θα είναι. Ο απλός κόσμος είναι που θα την πατήσει. Αυτοί που είχαν 3-4 χιλιάδες, κόπους μιας ζωής και κάναν το λάθος να τα αφήσουν στις τράπεζες.

 

δε μπορούμε να ξεχρεώσουμε. η Ελλάδα είμαι μαθηματικά βέβαιο ότι ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα πτωχεύσει!

 

Αυτό που κάνουμε είναι να παρατείνουμε τη πτώχευση προς όφελος της ευρωζώνης, και κακό δικό μας.

 

 

ήδη δεν μπορούσαμε να αποπληρώσουμε το χρέος μας το 2010, όταν ήταν μονάχα 110%.

 

πόσο μάλλον σήμερα που είναι 170%.

 

 

η ειρωνία της υποθεσης ειναι οτι απ το ΔΝΤ και την ΕΕ ζητησαμε βοηθεια για να μειωσουν το χρεος (αυτο υποτιθεται θα εκαναν τα μνημονια), και αντι αυτου το χρεος αυξηθηκε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φαντασιακά τα σενάρια που πλέκεις.

 

Κανείς δεν πρόκειται να σου χαρίσει τίποτε. Κι από τη στιγμή που θα τους πεις και επίσημα "δεν πληρώνω", αν είναι τώρα μία φορά σκληροί, θα γίνουν εκατό.

 

Επίσης, κατέληξε κάπου, θα είναι "λίγο δύσκολα" ή "μετά από πολύ πόνο";

Όσοι έχουν μάθει να είναι με τα λεφτά του μπαμπα τους έξω για καφέ/βόλτα κλπ , θα τους πονέσει. Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει 'καλομάθει'.

 

Όσοι έχουν μάθει να τρώνε σπίτι, δεν θα πονέσουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δηλαδή αυτή η συμφωνία που πάνε να υπογράψουν (αααααν αξιωθούν και συμφωνήσουν) θα είναι ουσιαστικά το 3ο μνημόνιο;

 

Ναι. Όπως η τρόικα έγινε θεσμοί, έτσι και το μνημόνιο θα γίνει συμφωνία.

 

Μια συμφωνία που θα συνοδεύεται από πλαίσιο παρακολούθησης του κατά πόσο τηρούνται τα συμφωνηθέντα.

 

ΑΛΛΑ, θα το έχει υπογράφει ο Περήφανος κι Ελπιδοφόρος Αλέξης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...