Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρητικά έχουμε χρεοκοπήσει απλά δεν το έχει δηλώσει το ΔΝΤ. Ζητήσαμε παράταση για την αποπληρωμή αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει.

με την λογικη σου ειμαστε χρεοκοπημενοι απο τον αυγουστπ καθως απο τοτε εχουμε να παρουμε λεφτα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι να στείλεις έξω, να στείλεις από έξω.

 

Η Ναυτεμπορική λέει γίνεται, σου είπαν από την τράπεζα όχι;

Εμένα μου είπαν όχι, αν βαριόταν η γκόμενα ή δεν γνώριζε καλά, τι να πω.

Και δεν έχω σκοπό να στείλω κάτι με ebanking να δοκιμάσω, ήδη τα κλαίω τα 10 χιλιάρικα που μετέφερα κάτω για να μην κουβαλώ χρήμα μαζί μου και ξένες κάρτες όταν κατεβαίνω.

 

Πόσα να τραβήξουν και να σώσουν 60-60 οι δικοί μου, τα έχω ήδη ξεχασμένα, τζάμπα δουλειά τρεις μήνες δούλευα για τους μαλάκες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απο πού προκύπτει υποχρέωσή μου ως Έλληνα φορολογούμενο να πληρώνω για την προστασία ενός ΞΕΝΟΥ κράτους που δεν κάνει καμία κίνηση έστω δήλωση που να στηρίξει την χώρα που το κρατά ελεύθερο? Να μια μείωση στις αμυντικές δαπάνες χωρίς κανένα πρόβλημα για την χώρα μας!!!

 

Δηλαδή, τη στιγμή που έχουμε ξεμείνει διεθνώς από συμμάχους, προτείνεις να αποξενώσουμε τελείως τους ομοεθνείς μας;

 

Λαμπρή πρόταση, δεν μπορώ να πω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι.

Δυστυχως για εσενα και για οσους ειχαν φαει παρομοιο κουτοχορτο υπαρχει μονο μια κυριαρχη αποψη αυτη την στιγμη στην Ευρωπη.Κατω απο αυτην συντασονται συσσωμα τα μελη της Ευρωζωνης εκτος απο ενα που εχει φυσικη ροπη προς την Αφρικη μαντεψε ποιο ...

Αυτο αλλωστε αποδειχτηκε πανηγυρικα με την Ευρωπαικη τουρνε του Αλεξ με σκοπο να βρει "συμμαχους" αμεσως μετα τις εκλογες και το μονο που καταφερε να αποσπασει ηταν μια γραβατα απο τον Ιταλο πρωθυπουργο.

Τουλαχιστον ηταν Αrmani κατι ηταν και αυτο...

Όχι; Τα ίδια φαντάζομαι λέγαν οι ομοϊδεάτες σου όταν κάποτε ο άλλος έγραφε για τις οικονομικές συνέπειες της ειρήνης. Και μετά είχαμε 80 εκατομμύρια νεκρούς. Για την ώρα είμαστε σε μερικές χιλιάδες. Αυτά λοιπόν τα "όχι" αλλού, στους τηλεθεατές του Πρετεντέρη, στους αγράμματους και τους φανατισμένους. Όπως, επίσης, τα περί δραχμής. Για τους υπόλοιπους, υπάρχει πάντοτε και άλλος δρόμος... Φρίντμαν ή θάνατος, να πούμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα λεω οτι ειναι ελαχιστη υποχρεωση μας να στηριξουμε εσας οπως μας στηριξατε τον μαρτη του 2013 και οχι να κινδυνολογουμε στα κυπριακα μμε για καταστροφες κλπ παρεχοντας διπλωματικη βοηθεια οπου γινεται και οχι αφηνοντας πχ μια γαλλια να ειναι υπερ της ελλαδας μονο , κινηση του υπουργου μας οικονομικων που κατακριθηκε και πολυ

Δεν σου απαντάω γιατί θα φάω μόνιμο BAN. Μπορείς να φανταστείς όμως τι βρισίδι έχεις φάει. Το μόνο που με χαροποιεί είναι οτι με πολλά άτομα που έχω μιλήσει έχουν εκφράσει και αυτοί την στεναχώρια τους που τα "αδέλφια" τους δεν είπαν κάτι καλό για την ελλάδα, παρά υπέγραψαν τις αποφάσεις του eurogroup. Έχετε και εσείς βγάλει προδότες να σας κυβερνάνε τι να κάνετε. Δεν πειράζει, η ιστορία τα γράφει αυτά. Έχει γράψει για τους αμέτρητους έλληνες που σκοτώθηκαν για να υπερασπιστούν ένα ΞΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εμένα μου είπαν όχι, αν βαριόταν η γκόμενα ή δεν γνώριζε καλά, τι να πω.

Και δεν έχω σκοπό να στείλω κάτι με ebanking να δοκιμάσω, ήδη τα κλαίω τα 10 χιλιάρικα που μετέφερα κάτω για να μην κουβαλώ χρήμα μαζί μου και ξένες κάρτες όταν κατεβαίνω.

 

Πόσα να τραβήξουν και να σώσουν 60-60 οι δικοί μου, τα έχω ήδη ξεχασμένα, τζάμπα δουλειά τρεις μήνες δούλευα για τους μαλάκες..

 

10 χιλιάρικα; Ζημιά, λυπάμαι ειλικρινά.

 

Τι να πεις τέτοια ώρα, υπομονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, τη στιγμή που έχουμε ξεμείνει διεθνώς από συμμάχους, προτείνεις να αποξενώσουμε τελείως τους ομοεθνείς μας;

 

Λαμπρή πρόταση, δεν μπορώ να πω.

ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΔΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΒΕΤΟ, ΝΑ ΠΟΥΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ!!! Που να τον αφήσει το ουίσκι τον Αναστασιάδη να το πεί και τον αυτιάγκουρα που έχουν για υπουργό οικονομικών.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ο χρήστης bilya είπε:<br />

καποια πηγη γιατι θα χρεοκοπουσαμε σημερα αλλα δεν εγινε παλι τπτ, φημες ελεγαν πως θα παρει πισω κ το δημοψήφισμα not happen κ αυτο ....τωρα ειδα το tweet του speigel παλι φημες δλδ<br />

 <br />

Θεωρητικά έχουμε χρεοκοπήσει απλά δεν το έχει δηλώσει το ΔΝΤ. Ζητήσαμε παράταση για την αποπληρωμή αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει.<br />

 

<br />

Οταν επι 5 χρονια σου δινουν δανεια για να ξεπληρωνεις αλλα δανεια δηλαδη δεν εισαι χρεοκωπημενος...Τωρα χρεοκωπησαμε;; <br />

Απο τοτε που μπηκαμε στο ευρω μας εφαγε η δηθενια και η μουρη...Σταματησε η γεωργια σταματησαν ολα και εισαγουμε μεχρι και λεμονια...Για αυτο παρακαλανε τα λυγουρια στο συνταγμα που μετα απο 2 μερες capital control δινουν και την ψυχη τους για να ξαναανοιξουν κανονικα οι τραπεζες και ας ερθουν οτι μετρα θελουν.<br />

Ειναι ο ΙΔΙΟΣ ραγιαδισμος που επικρατουσε και επι τουρκοκρατιας 400 χρονια</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου εξηγήσεις πού στηρίζεις (με στοιχεία, όχι ευχολόγια) το "θα περάσουμε λίγο δύσκολα", να το συζητήσουμε.

 

Αλλιώς, όσο "κινδυνολογώ" εγώ, τόσο το έχεις ρίξει στα ευχολόγια εσύ.

 

Θυμίζω, αυτή τη στιγμή (κι αν εξαιρέσουμε το "έγκριτο" defencenet που ανακάλυψε πρόταση βοήθειας από το Ξανθό Γένος...) δεν υπάρχει καμία πρόταση στήριξης της Ελλάδας από αλλού.

 

Αντίθετα, τόσο οι ΗΠΑ, όσο και η Ρωσία, μας ζητάνε να τα βρούμε με την Ε.Ε., αλλά οι ίδιες, απλά παρακολουθούν.

 

Λοιπόν, "λίγο" δύσκολα. Πώς;

 

Σε ρωτώ το ίδιο. Που στηρίζεις ότι το ΝΑΙ θα περάσουμε καλά? (όπου καλά > λίγο δύσκολα).

 

Ας πάρουμε τη χειρότερη περίπτωση. Του ΟΧΙ (αν είναι η χειρότερη)... τι θα κάνουν;

  • Θα μας βγάλουν από Ευρώπη/Ευρώ? > θα μας κλάσουν! Νομικά δεν μπορούν! Απλά όταν δεν έχεις συμμαχίες την κάνεις μόνος σου.

Αλήθεια! μια μεγάλη απορία!

 

Δανειζόμαστε για να ζήσουμε, για να πληρώσουμε τα χρέη μας. Πως γίνεται να δανειζόμαστε ΜΕ ΤΟΚΟ και να μειώνεται το χρέος (όχι πως μειώνεται)

 

Η λύση είναι 1. Χρεωκοπεία και δεν χρωστάμε σε κανέναν μετά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου απαντάω γιατί θα φάω μόνιμο BAN. Μπορείς να φανταστείς όμως τι βρισίδι έχεις φάει. Το μόνο που με χαροποιεί είναι οτι με πολλά άτομα που έχω μιλήσει έχουν εκφράσει και αυτοί την στεναχώρια τους που τα "αδέλφια" τους δεν είπαν κάτι καλό για την ελλάδα, παρά υπέγραψαν τις αποφάσεις του eurogroup. Έχετε και εσείς βγάλει προδότες να σας κυβερνάνε τι να κάνετε. Δεν πειράζει, η ιστορία τα γράφει αυτά. Έχει γράψει για τους αμέτρητους έλληνες που σκοτώθηκαν για να υπερασπιστούν ένα ΞΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

Δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να κάνεις αυτές τις συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την λογικη σου ειμαστε χρεοκοπημενοι απο τον αυγουστπ καθως απο τοτε εχουμε να παρουμε λεφτα

 

Με τη διαφορά ότι είναι η πρώτη φορά που δεν πληρώνουμε τη δόση του ΔΝΤ.

 

Αυτό είναι ο τεχνικός όρος για τη χρεοκοπία που έχουμε

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Arrears

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><br />

Οταν επι 5 χρονια σου δινουν δανεια για να ξεπληρωνεις αλλα δανεια δηλαδη δεν εισαι χρεοκωπημενος...Τωρα χρεοκωπησαμε;; <br />

Απο τοτε που μπηκαμε στο ευρω μας εφαγε η δηθενια και η μουρη...Σταματησε η γεωργια σταματησαν ολα και εισαγουμε μεχρι και λεμονια...Για αυτο παρακαλανε τα λυγουρια στο συνταγμα που μετα απο 2 μερες capital control δινουν και την ψυχη τους για να ξαναανοιξουν κανονικα οι τραπεζες και ας ερθουν οτι μετρα θελουν.<br />

Ειναι ο ΙΔΙΟΣ ραγιαδισμος που επικρατουσε και επι τουρκοκρατιας 400 χρονια</p>

1000% συμφωνω μαζι σου κ ο επθλογος ολη η ουσία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι; Τα ίδια φαντάζομαι λέγαν οι ομοϊδεάτες σου όταν κάποτε ο άλλος έγραφε για τις οικονομικές συνέπειες της ειρήνης. Και μετά είχαμε 80 εκατομμύρια νεκρούς. Για την ώρα είμαστε σε μερικές χιλιάδες. Αυτά λοιπόν τα "όχι" αλλού, στους τηλεθεατές του Πρετεντέρη, στους αγράμματους και τους φανατισμένους. Όπως, επίσης, τα περί δραχμής. Για τους υπόλοιπους, υπάρχει πάντοτε και άλλος δρόμος... Φρίντμαν ή θάνατος, να πούμε.

Ελα ενταξει ,εισαι πολυ καλυτερος απο αυτο αδικεις τον εαυτο σου και ριχνεις  το επιπεδο .

Απαντησα σε σενα γιατι σε εκτιμω  ασχετως αν διαφωνουμε στο συγκεκριμενο θεμα,οπως βλεπεις δεν απανταω στο καθε σκουπιδι που γραφει εδω μεσα ...

φτωχος στην Ελλαδα ειναι οποιος δεν εχει αποταμιευσεις. Ο πραγματικος φτωχος ειναι ο αστεγος που ζητιανευει για να φαει.

 

Αν νομιζετε οτι εχουμε πιασει πατο γελιεστε..

Αυτο ακριβως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε ρωτώ το ίδιο. Που στηρίζεις ότι το ΝΑΙ θα περάσουμε καλά? (όπου καλά > λίγο δύσκολα).

 

Ας πάρουμε τη χειρότερη περίπτωση. Του ΟΧΙ (αν είναι η χειρότερη)... τι θα κάνουν;

  • Θα μας βγάλουν από Ευρώπη/Ευρώ? > θα μας κλάσουν! Νομικά δεν μπορούν! Απλά όταν δεν έχεις συμμαχίες την κάνεις μόνος σου.

Αλήθεια! μια μεγάλη απορία!

 

Δανειζόμαστε για να ζήσουμε, για να πληρώσουμε τα χρέη μας. Πως γίνεται να δανειζόμαστε ΜΕ ΤΟΚΟ και να μειώνεται το χρέος (όχι πως μειώνεται)

 

Η λύση είναι 1. Χρεωκοπεία και δεν χρωστάμε σε κανέναν μετά.

 

Ειλικρινά, αν νομίζεις πως όποιος χρεοκοπεί δε χρωστάει σε κανέναν μετά, είσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας.

 

 

Υ.Γ. Εγώ δεν είπα ότι θα περάσουμε "καλά" ή "λίγο δύσκολα". Αγώνας θα είναι. Απλά, η εναλλακτική του πάμε μοναχοί μας κι όπου μας βγάλει, είναι ολική καταστροφή. Κι αν νομίζεις πως τώρα που τα συζητάμε από το internet έχουμε πιάσει πάτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η λύση είναι 1. Χρεωκοπεία και δεν χρωστάμε σε κανέναν μετά.

Σοβαρα?? Οπως η Αργεντινη ας πουμε??

 

Ωραιο πραγμα ακουγεται η χρεοκοπια γιατι δεν βαραει οποιος χρωσταει και απο μια να καθαριζει?? Ενημερωθειτε λιγο παιδια θα παρετε στο λαιμο σας οχι εσας και εμας εμεις οτι καναμε καναμε το μελλον των παιδιων σας παιζουν στα ζαρια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...