Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πού, ακριβώς, προκύπτει υποχρέωση της Κύπρου να σιγοντάρει τους δικούς μας στην εγκληματική ανευθυνότητά τους;

προκυπτει απο το γεγονος οτι οταν ειχαμε εμεις προβλημα ελαχιστοι μιλησαν με την κινδυνολογια που μιλουν τωρα στη κυπρο για την ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή, άλλα ετοιμαζόταν να πει, και τελικά αναγκάστηκε να αναμασήσει τα προηγούμενα;

 

Τέλος πάντων, πιστεύω μέχρι την Κυριακή να προλάβει άλλα 2-3 διαγγέλματα.

 

Κάτι τέτοιο. Για του λόγου το αληθές πριν γίνει το διάγγελμα:

 

 

Δεν είναι και κανένας τυχαίος ο Spiegel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μπορείς να στείλεις.

Οποιαδήποτε συναλλαγή με εξωτερικό απλά δεν γίνεται.

 

Ρώτησα από περιέργεια σήμερα την τράπεζά μου, μου είπαν δεν μπορώ.

 

Όχι να στείλεις έξω, να στείλεις από έξω.

 

Η Ναυτεμπορική λέει γίνεται, σου είπαν από την τράπεζα όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλυτερο επιχειρημα..

 

Ακομα καλυτερο ειναι να παρεις το ξεχωριστο ψηφοδελτιο που θα μοιραζει το ΚΚΕ για εξοδο απο ΕΕ και να ριξεις "ΟΧΙ" εκει ειναι maximum αντιδραση..

χαχαχα κορυφαιο σχολιο .

Πραγματικα το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο δεν ειναι τυχαιο οτι ειμαστε εκει που ειμαστε...

Ακομα και τωρα δεν εχουν συναισθηση της καταστασης,   γραφουν ατομα που ειναι ανεργα αλλοι που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και  ενω θα ειναι οι πρωτοι που κυριολεκτικα θα πεινασουν   τους βλεπεις οτι επιζητουν την καταστροφη με την ψευδαισθηση οτι δεν εχουν κατι να χασουν.

Αυτη ακριβως ειναι η επικινδυνη  νοοτροπια που γεννα ιστορικα  τις τραγωδιες ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε να γίνει το κούρεμα για αυτό καθυστερούσε συνέχεια το διάγγελμα. Για να να αρχίσει να κατηγορεί τους δανειστές και τα κλασσικά, όχι ότι μετά τη μη πληρωμή του ΔΝΤ αυτές είναι οι επίσημες επιπτώσεις. Απλά ο Ντράγκι δεν έχει πάρει θέση ακόμα, ενώ θεωρητικά μπορεί να δεσμεύσει τις μετοχές απο τις ελληνικές τράπεζες και να κάνει κούρεμα των καταθέσεων.

καποια πηγη γιατι θα χρεοκοπουσαμε σημερα αλλα δεν εγινε παλι τπτ, φημες ελεγαν πως θα παρει πισω κ το δημοψήφισμα not happen κ αυτο ....τωρα ειδα το tweet του speigel παλι φημες δλδ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

προκυπτει απο το γεγονος οτι οταν ειχαμε εμεις προβλημα ελαχιστοι μιλησαν με την κινδυνολογια που μιλουν τωρα στη κυπρο για την ελλαδα

 

Δεν απευθυνόταν σε εσένα το ερώτημα, και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

 

Ρωτάω, τον χρήστη Tezas, να αποσύρουμε την ΕΛΔΥΚ ως "αντίποινα" στο ότι η Κύπρος δε μας στηρίζει στις ανοησίες που κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού, ακριβώς, προκύπτει υποχρέωση της Κύπρου να σιγοντάρει τους δικούς μας στην εγκληματική ανευθυνότητά τους;

 

Απο πού προκύπτει υποχρέωσή μου ως Έλληνα φορολογούμενο να πληρώνω για την προστασία ενός ΞΕΝΟΥ κράτους που δεν κάνει καμία κίνηση έστω δήλωση που να στηρίξει την χώρα που το κρατά ελεύθερο? Να μια μείωση στις αμυντικές δαπάνες χωρίς κανένα πρόβλημα για την χώρα μας!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο επιχειρημα..

 

Ακομα καλυτερο ειναι να παρεις το ξεχωριστο ψηφοδελτιο που θα μοιραζει το ΚΚΕ για εξοδο απο ΕΕ και να ριξεις "ΟΧΙ" εκει ειναι maximum αντιδραση..

 

Φίλε μου! τα πράγματα είναι πολύ απλά! 

 

Τι θα ψηφίσουμε; ΝΑΙ > γιατί φοβόμαστε! προτιμάμε αργό θάνατο.

Ποιο είναι το σωστό; ΟΧΙ > ναι θα περάσουμε λίγο δύσκολα αλλά θα ξεμπλέξουμε από τους κλέφτες.

 

και γώ και εσύ ΝΑΙ θα ψηφίσουμε... γιατί;;;; γιατί το αφεντικό του μπαμπακα μας, αν κουρεφτούν τα λεφτά του, θα έχει συνέπειες στον μπαμπάκα μας... 

 

όχι πως οι φτωχοί χέστηκαν για το κούρεμα. τι θα μου κουρέψουν? τα 392 ευρώ που έχω μέσα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απευθυνόταν σε εσένα το ερώτημα, και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

 

Ρωτάω, τον χρήστη Tezas, να αποσύρουμε την ΕΛΔΥΚ ως "αντίποινα" στο ότι η Κύπρος δε μας στηρίζει στις ανοησίες που κάνουμε;

απλα λεω οτι ειναι ελαχιστη υποχρεωση μας να στηριξουμε εσας οπως μας στηριξατε τον μαρτη του 2013 και οχι να κινδυνολογουμε στα κυπριακα μμε για καταστροφες κλπ παρεχοντας διπλωματικη βοηθεια οπου γινεται και οχι αφηνοντας πχ μια γαλλια να ειναι υπερ της ελλαδας μονο , κινηση του υπουργου μας οικονομικων που κατακριθηκε και πολυ,ωστοσο ο tezas εζησε κυπρο και αντιπαθα τους κυπριους αν και δουλεψε εδω περα. για τους δικους του προσωπικους λογους φυσικα ,αλλα με ενοχλει ο τροπος που μιλα με μια απαξιωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια πηγη γιατι θα χρεοκοπουσαμε σημερα αλλα δεν εγινε παλι τπτ, φημες ελεγαν πως θα παρει πισω κ το δημοψήφισμα not happen κ αυτο ....τωρα ειδα το tweet του speigel παλι φημες δλδ

 

Θεωρητικά έχουμε χρεοκοπήσει απλά δεν το έχει δηλώσει το ΔΝΤ. Ζητήσαμε παράταση για την αποπληρωμή αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα κορυφαιο σχολιο .

Πραγματικα το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο δεν ειναι τυχαιο οτι ειμαστε εκει που ειμαστε...

 

Όχι αγαπητέ μου! ούτε ΚΚΕ είμαι (μακριά από λαμόγια), ούτε 'χαμηλό' επίπεδο έχω.

 

Αυτό κοιτάτε εσείς...  να είστε 'καθώς πρέπει'. Savouar viv και μλκιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φίλε μου! τα πράγματα είναι πολύ απλά! 

 

Τι θα ψηφίσουμε; ΝΑΙ > γιατί φοβόμαστε! προτιμάμε αργό θάνατο.

Ποιο είναι το σωστό; ΟΧΙ > ναι θα περάσουμε λίγο δύσκολα αλλά θα ξεμπλέξουμε από τους κλέφτες.

 

και γώ και εσύ ΝΑΙ θα ψηφίσουμε... γιατί;;;; γιατί το αφεντικό του μπαμπακα μας, αν κουρεφτούν τα λεφτά του, θα έχει συνέπειες στον μπαμπάκα μας... 

 

όχι πως οι φτωχοί χέστηκαν για το κούρεμα. τι θα μου κουρέψουν? τα 392 ευρώ που έχω μέσα;

 

Αν μου εξηγήσεις πού στηρίζεις (με στοιχεία, όχι ευχολόγια) το "θα περάσουμε λίγο δύσκολα", να το συζητήσουμε.

 

Αλλιώς, όσο "κινδυνολογώ" εγώ, τόσο το έχεις ρίξει στα ευχολόγια εσύ.

 

Θυμίζω, αυτή τη στιγμή (κι αν εξαιρέσουμε το "έγκριτο" defencenet που ανακάλυψε πρόταση βοήθειας από το Ξανθό Γένος...) δεν υπάρχει καμία πρόταση στήριξης της Ελλάδας από αλλού.

 

Αντίθετα, τόσο οι ΗΠΑ, όσο και η Ρωσία, μας ζητάνε να τα βρούμε με την Ε.Ε., αλλά οι ίδιες, απλά παρακολουθούν.

 

Λοιπόν, "λίγο" δύσκολα. Πώς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε να γίνει το κούρεμα για αυτό καθυστερούσε συνέχεια το διάγγελμα. Για να να αρχίσει να κατηγορεί τους δανειστές και τα κλασσικά, όχι ότι μετά τη μη πληρωμή του ΔΝΤ αυτές είναι οι επίσημες επιπτώσεις. Απλά ο Ντράγκι δεν έχει πάρει θέση ακόμα, ενώ θεωρητικά μπορεί να δεσμεύσει τις μετοχές απο τις ελληνικές τράπεζες και να κάνει κούρεμα των καταθέσεων.

 

Απ' ότι φαίνεται οι Ευρωπαίοι το έχουν πάρει απόφαση ότι πρέπει να τον βγάλουν απ' τη μέση άρα περιμένουν το "ΝΑΙ" του δημοψηφίσματος και δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν πολλές δημόσιες τοποθετήσεις ή κινήσεις κατά της χώρας και να δώσουν "πάτημα" στον προπαγανδιστή να τους λασπώσει...

 

Έτσι κι αλλιώς το "ΝΑΙ" το έχουν σίγουρο, οι στοιχηματικές το ξανάνοιξαν στο 1,40 απόδοση (άρα γύρω στο 65%-70%) και όσο περνάνε οι μέρες και θερίζει η εξαθλίωση θα αυξηθεί κι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βρίσει όσους πολίτες θα ψηφίσουν "ΝΑΙ"...μάλλον με την παγίωση της δικτατορίας του ετοιμάζει να στείλει στη Γιάρο και τη Μακρόνησο "Γερμανοτσολιάδες"...

Μέχρι και τα φιλαράκια του οι Podemos του τα χώνουν ρε, ΞΥΠΝΑΤΕ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ!

Ειμαστε χαμενοι εδω και δεκαετιες.

Επειδη καποιοι σου πουλουσαν παραμυθι και δανειζοταν αδιακοπα ρημαζοντας το 90& αυτων μαζι με τα φιλαρακια τους αυτο δεν σημαινε οτι δεν εχουμε χρεωκοπησει ηδη.

Ειμαστε χρεωκοπημενοι εδω και χρονια.Απλα αλλαξε η κυβερνηση στην Ελλαδα και τους χαλασαμε την διαθεση.Μην ξυπνησουν και απο τις αλλες χωρες σου λεει διοτι την "ρουφηξαμε"...

Ενας εγωισμος ηταν απο την πλευρα των δανειστων και ενα καπριτσιο επειδη ειχαν την πιτα και το μαχαιρι.

Αν ηθελαν μπορουσαν να προτεινουν ανθρωπινα μετρα και φορολογηση των εχοντων και η συμφωνια εκλεινε απο Φεβρουαριο.

Επιτηδες μας φτασανε στο τελος με ολες τις ωφελιμες συνεπειες γι'αυτους.Να λεμε και αληθειες αντικειμενικα.

Ουτε με Τσιπρα ουτε με Σαμαρα ουτε με κανεναν δεν ειμαι.

Αλλα η εμμονη της Γερμανιας να επιδεικνυει την θεση ισχυος της με διαρκης αρνησεις καπου θα οδηγησει.

Ε...θα το δουμε συντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτωχος στην Ελλαδα ειναι οποιος δεν εχει αποταμιευσεις. Ο πραγματικος φτωχος ειναι ο αστεγος που ζητιανευει για να φαει.

 

Αν νομιζετε οτι εχουμε πιασει πατο γελιεστε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...