Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θα μπορει να δουλευει με τους ορους της ΕΕ η ελλαδα ανα παει στην δραχμη , οποτε φευγει και απο εκει

Θα 'θελα πολύ κάποιος να επιχειρηματολογήσει γιατί έξοδος από το ευρώ σημαίνει και έξοδος από την ΕΕ,διότι νομίζω είναι ένα επικίνδυνο παιχνίδι που παίζουν οι Ευρωπαίοι και μια πολύ σοβαρή απειλή προς όποια χώρα έχει υιοθετήσει το κοινό νόμισμα!

Αυτος ειναι μνημονηκοτερος των μνημονιων.

Τωρα το καταλαβες;προεκλογικα δεν ακουσες καποια ομιλια του;

Ε δε θυμάμαι κιόλας να του δίνουν και πολύ το βήμα να μιλήσει!

Και να πω την αλήθεια,περισσότερο αντιδραστική ήταν η κίνηση.ΣΥΡΙΖΑ θα ψήφιζα,αλλά είναι το κόμμα που πλέον,μετά το ΠΑΣΟΚ,συμβολίζει το πελατειακό κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η εκδοχή ότι η χρεοκοπία, χωρίς συμμάχους, εκτός ευρώ δεν συμφέρει γενικά κανέναν εκτός από 5 τρελούς που γουστάρουν να πειραματιστούν στην πλάτη 10.000.000 Ελλήνων με αριστερές πολιτικές που παρεμπιπτόντως έχουν ήδη εφαρμοστεί και αποτύχει παντού ? δεν παίζει?

 

1) Οπως ειπα και το 2012 χρεοκοπησαμε τοτε κανανε μοκο τα μεγαλα καναλια 

 

 

2) Εκτος ευρω δεν μπορει να βγαλει κανενας Source.png Πηγή: Επιτροπήσυνταγματικών υποθέσεων Ευρωκοινοβουλίου: Νομικά αδύνατο το Grexit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκομα και οι μεχρι προτινος φανατικοτατοι υποστηρικτες του ΣΥΡΙΖΑ εξ'Ισπανιας, οι Podemos προ ολιγου κρατησαν ...αποστασεις τις λες;... απο την πολιτικη του κυβερνωντος κομματος, πετωντας παραλληλα ...δηλητηριο το λες;... για τους χειρισμους των μαθητευομενων μαγων της πρωτης φορας αριστερα.
Συγκεκριμενα:
"Το Podemos ενδέχεται να αποτελεί σε μερικούς μήνες μέρος των θεσμών και της κυβέρνησης και δεν θα κάνουμε τίποτε που να θέτει σε κίνδυνο τη χώρα".

 

 

btw πολυ καθυστερει η κωλοτουμ το διαγγελμα του ηγετη κι αρχιζω κι ανησυχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το θέμα κατ' εμέ δεν είναι ενδοπολιτικό. Δεν έχει υπάρξει κυβέρνηση, όσο βρίσκομαι εγώ εν ζωή έστω, που είτε κατά τη διάρκεια της θητείας της, είτε μακροπρόθεσμα διαχειρίστηκε σωστά τις δομές της χώρας. Δεν υπήρξε κυβέρνηση ή κόμμα που δεν δημαγώγησε, που δεν κιτρίνισε, που δεν έπαιξε με συμφέροντα, εμφανώς ή μη.

 

Το θέμα είναι ότι για ανεξιχνίαστους λόγους, η Ελλάδα είναι ιδρυτικό μέλος της ΕΕ και μέλος της νομισματικής της ένωσης. Πώς και γιατί είναι γνωστά, όποιος πιστεύει ότι "ξεγελάσαμε" ποτέ κανέναν, ας σταματήσει να διαβάζει εδώ.

 

Αυτή η ένωση λοιπόν, είναι φανερό πως εκφυλίστηκε σε οικονομικό/εμπορικό διακρατικό σύστημα. Το οποίο φυσικά και πάντα θα ιεραρχείται από τους ισχυρότερους, οι τιμές θα παίζουν πάντα σε σχέση με το Carrefour, όχι με το μπακάλικο της γειτονιάς. Έχοντας αποσύρει την πολιτική υπόσταση και την υπεραναμασημένη "αλληλεγγύη", δεν μπορούμε να μιλάμε για "φίλους" και παπαριές. Μιλάμε για πολυεθνικές στη μορφή κρατών.

 

Όταν λοιπόν έχεις μια ομάδα χωρών που έχουν ήδη γίνει κλωτσοσκούφι, όπως η Ισπανία, η Πορτογαλία και η Ιταλία, με μέτρα λιτότητας που οι ίδιοι οι εμπνευστές τους έχουν ομολογήσει πως ΔΕΝ λειτουργούν και στην ιδέα ενός δημοψηφίσματος ακόμα (Ιρλανδία, Ισλανδία) οι αντιδράσεις είναι "δεν ισχύει πια το ερώτημά σας λολ, το αποσύρουμε, δε θέλουμε να απαντήσει ο κόσμος" και "φάτε μια βδομάδα κλειστές τράπεζες να δείτε τη γλύκα και αν πείτε ΝΑΙ, τις ανοίγουμε", όταν ο Γιούνκερ προτείνει σε άλλους πολίτες τι να ψηφίσουν και άλλες χώρες σου λένε τι κυβέρνηση θέλουν στη δική σου, πραγματικά, ό,τι καυλί και να είναι το "όχι", μακρύτερο, κοντύτερο, πιο χοντρό, πιο λεπτό, είναι καλύτερο. Γιατί το "ναι" ξέρουμε τι είναι, εδώ και 5 χρόνια απ' την καλή. Αν ομολογηθεί από τον ίδιο τον λαό ότι "παιδιά ναι, μια χαρά περνάμε με 35% ανεργία και 6 στους 10 νέους χωρίς δουλειά" στους ανθρώπους που πριν λίγες βδομάδες λέγανε "και πολύς είναι ο βασικός σας για Βαλκάνια", είναι σα να τους λέμε κάντε μας ό,τι θέλετε.

 

Ναι βρε μαλάκα λούσιφερ, αλλά και να πούμε όχι τι θα γίνει; Αρχικά εγώ δεν πιστεύω ότι βγαίνουμε από ευρωζώνη. Κανείς πολιτικός δε θα πάρει την ευθύνη γι' αυτό, κανείς απ' έξω δε το θέλει (ούτε ο Βόλφγκανγκ γηεαχ) και δεν μπορεί να εκδιωχθεί χώρα. Αυτό φυσικά έγινε γαργάρα και άρχισαν πριν 3 μέρες όλοι "ΟΧΙ=ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ". Και δε λέω για όσους ενδοβουλευτικούς yesmen τους συνέφερε, μιλάω ότι το λέγανε ξένοι ηγέτες και στελέχη eurogroup, μου λέγανε αυτοί τι σημαίνει η δική μου η ψηφοφορία, λολ. Όταν λοιπόν ξεκαθαρισμένα δε γουστάρει κανείς grexit, το όχι (ξεκαθαρισμένα αν και αργά) σημαίνει "παιδιά πείτε κι εσείς ότι δεν όπως οι άλλοι 2 προηγούμενοι στις δημοσκοπήσεις για πλάτες στη συνέχεια της διαπραγμάτευσης".

 

Αυτό πιστεύω εγώ, όχι επειδή πιστεύω τον τσίπρα ή τον κάθε ανάπηρο έλληνα πολιτικό. Αυτό μου λέει ο πανικός των έξω που τον μαζεύουν κάθε φορά που εμφανίζεται. Και σόρρυ κι όλας αλλά όταν σε ένα δημοψήφισμα, που καλώς ή κακώς έχει προκηρυχθεί, οικονομικοί φορείς άλλων κρατών ξεκινάνε από το "ΛΕΣ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ" περνάνε στο "ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ" και τώρα στο "ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ" σόρρυ κι όλας, δεν πα να φέρουνε και τα τανκ στα σύνορα, εγώ όχι θα ψηφίσω.

 

Δεν υπήρξα ποτέ εθνικά υπερήφανος ή αριστερός ή αντιευρωπαϊστής (για την ακρίβεια, μάλλον τα αντίθετα) αλλά μερικές φορές πας στη μάχη κι ας μην έχεις ελπίδα να κερδίσεις. Καλύτερα δαρμένος από γαμημένος -όχι για το συναισθηματικό/ηθικό κομμάτι. Για το καθαρά πολιτικό, εντός και πανευρωπαϊκά.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον ψήφισα τον Τσίπρα ( βασικά Βαρουφάκη ψήφισα) , και πίστευα ότι θα τα καταφέρει. Τι θα καταφέρει?

Να έχει αξιοπρέπεια......και ναμην πεφτε ιστα τέσσερα.

Ελπιζω την επομενη να ψηφισεις με βαση τα εργα/πραξεις θελει να κανει ο καθε πολιτικος και οχι βαση λαικισμου.

 

Δυστυχως, τις μαλακιες που εκαναν οι "αξιπρεπεστατοι", θα τις πληρωνουμε για 2 χρονια++++ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν μπορούμε να μιλάμε για "φίλους" και παπαριές. Μιλάμε για πολυεθνικές στη μορφή κρατών.

Αυτη ειναι η μονη αληθεια και σταματω εδω.

Η δυναμη του ισχυροτερου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Εκτος ευρω δεν μπορει να βγαλει κανενας [source='Επιτροπή]http://news247.gr/eidiseis/politiki/epitroph-syntagmatikwn-ypothesewn-eyrwkoinovoylioy-nomika-adunato-to-grexit.3554645.html']Επιτροπήσυνταγματικών υποθέσεων Ευρωκοινοβουλίου: Νομικά αδύνατο το Grexit

Ακόμα να καταλάβετε ότι θ αναγκαστούμε να ζητήσουμε την έξοδο απ την ΕΕ, έτσι θα υλοποιηθεί το grexit, δε θα μας αποβάλλουν αυτοί, τουλάχιστον όχι άμεσα.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέμε ότι να ναι πράγματα. Ο Λεβέντης ποτέ δεν ήταν υπερ των μνημονίων(έτσι όπως έγιναν). Είναι υπερ του ευρώ αλλα με σημάζεμα του κράτους. Όλα αυτά δηλαδή που λέμε ότι δημιουργούν πρόβλημα στην ελληνική οικονομία. Κάτι που δεν έκαναν οι προηγούμενες κυβερνήσεις επειδή θέλουν να θρέφουν το κομματικό στρατό τους, πόσο μάλλον η σημερινή. Ας ενημερωνόμαστε πρώτα και μετά να εκφράζουμε άποψη.

 

Δείτε αυτό και πειτε που δεν λέει αλήθειες

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μετα απο πολλες ωρες εξω ειδα χιλιαδες αφισες του οχι σε κεντρικους δρομους οι οποιες μπηκαν σε μια νυχτα.

 

Την ιδια δυναμη εχει μια αφησα με την προπαγανδα στα ΜΜΕ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να υπάρχει πιο λογική φωνή στη πολιτική κοινότητα από το Λεβέντη.... Κυβέρνηση Λεβέντης - Μάνος - Τζήμερος και σε 2 χρόνια έχει απογειωθεί η χώρα. Έχουμε απίστευτες δυνατότητες ας απομονώσουμε επιτέλους τους νεοκομμουνιστές που θέλουν να αναβιώσουν το σόβιετ στη καρδιά της Ευρώπης! Επιτέλους λίγη λογική ρε παιδιά γαμώτο!!!

Not sure if...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...