Προς το περιεχόμενο

3ο Μνημόνιο...Καλώς μας ήρθε...


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 885
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα μου φαίνεται ότι κάποιος παπαρας έπαιξε ωραία με λίγο Photoshop και ιδού το αποτέλεσμα.

 

Μην τρώτε αμασητα αυτά που σας σερβίρουν, έλεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το μόνο που εύχομαι είναι να τελειώσει η υποστήριξη του δημοσίου από τα κόμματα, και ίσως να υπάρξει κάποτε λύση.

 

Δεν είναι μόνο το δημόσιο το πρόβλημα. Σαφώς είναι πρόβλημα (μεγάαααααααλη δεξαμενή πελατών) αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα θέματα:

 

Μιλάμε για τις συντάξεις στην κρίση. Μειώθηκαν δραματικά. Εντάξει.

 

Σχολιάζει κανείς ότι στην απογραφή του '81 (δηλαδή εδώ και 34 χρόνια) η Ελλάδα εμφανιζόταν με υπογεννητικότητα;

 

Έχεις έναν πληθυσμό που γερνάει, μειώνεται ο αριθμός των εργαζομένων που υποστηρίζουν με τις εισφορές τους τις συντάξεις, και τι κάνεις; Το μεταθέτεις. Και τον τελευταίο που προσπάθησε να κάνει σοβαρά κάτι, το Γιαννίτση, τον έφαγαν σε μια εβδομάδα μέσα. Δε λέω πως ο Γιαννίτσης ήταν άγιος, άλλα άμα δεν προσπαθήσεις εγκαίρως, όταν φτάσεις με το μαχαίρι στο λαιμό, γάμα τα με κεφαλαία γράμματα -και συγγνώμη για την έκφραση.

 

Η Ελλάδα θέλει τεράστιες αλλαγές, κυρίως σε νοοτροπία

 

Εδώ, εν έτει 2015, συζητάμε ακόμη για "φιλέλληνες" και "ανθέλληνες". Έχουμε μείνει στις ορολογίες του 19ου αιώνα, κυριολεκτικά.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚΤΑΚΤΟ: Η Ρωσία "παίρνει τ'όπλο της" αλλά προλαβαίνουμε; - "Θα σας βοηθήσουμε οικονομικά αν μας το ζητήσετε"!

 

Σε μία δραματική εξέλιξη της τελευταίας στιγμής, η Ρωσία που μέχρι σήμερα σχεδόν είχε σιωπήσει απέναντι στην σφοδρή σύγκρουση Ελλάδας-δανειστών, με εξαίρεση μια "διακριτική" δήλωση του ρωσικού υπουργείου Εξωτερικών, απευθύνει πρόσκληση στην Ελλάδα και την ελληνική κυβένρηση να καταθέσει αίτημα για οικονομική βοήθεια!

Ενα αίτημα που μέχρι σήμερα δεν έχει κατατεθεί ποτέ, καθώς οι διαπραγματεύσεις ήταν σε εξέλιξη, αλλά πλέον η κατάσταση έχει περάσει την "ώρα Μηδέν" με την μη πληρωμή του ΔΝΤ (από το οποίο επίσης η Ρωσία είχε υποφέρει μετά την μεγάλη κρίση του 1998) και τώρα ζητεί από την ελληνική κυβέρνηση να καταθέσει αίτημα βοηθείας.

 Πριν από λίγο ο Ρώσος πρεβευτής στην ΕΕ Vladimir Chizhov διακήρυξε επίσημα ότι "Η Μόσχα είναι έτοιμη να συνδράμει οικονομικά την Ελλάδα και να συμμετάσχει στην αξιοποίηση των υποδομών της", στέλνοντας διττό μήνυμα: Θέλουμε γενναίο μερίδο από το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων (ΟΛΘ, ΟΣΕ, ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ, ΕΑΣ, ΕΛΒΟ, ΔΕΗ κλπ) και εμείς είμαστε εδώ για να καλύψουμε τις ανάγκες σας.

Βέβαια το ερώτημα είναι ποιες από όλες τις ανάγκες; Γιατί αν πριν την λήξη του προγράμματος απαιτούντο 10 δισ. τώρα χρειάζονται τουλάχιστον 50 δισ. και υπό όρους.

Εδώ μπαίνει στην εξίσωση και η Κίνα η οποία παραδόξως έχει ταλαιπωρηθεί περισσότερο από την ελληνική κρίση και μπορεί να εξελιχθεί σε μεγάλο "σπυρί" για την ελληνική οικονομία"

 

wpid-20150701020221.jpg

 

Άρθρο από το defencenet. Μάιστα...

 

Το άλλο το διάβασες; Τη φορολόγηση των φωτογραφιών στο Facebook εξετάζουν στην κυβέρνηση

 

 

Μην τυχόν και πει κανείς τίποτα. Δεν ξεκίνησα εγώ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται ότι κάποιος παπαρας έπαιξε ωραία με λίγο Photoshop και ιδού το αποτέλεσμα.

 

Μην τρώτε αμασητα αυτά που σας σερβίρουν, έλεος!!!

 

Έτσι θα ναι , για αυτό το αναφέρουν όλοι και υπάρχει και επίσημο link... :rolleyes:

 

http://bigstory.ap.org/article/64402562aefe443a9ad37a55767e44df/latest-markets-take-stride-greek-failure-pay-imf

 

Το google είναι μερικά κλικ κοντά, αλλά τόσο μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται ότι κάποιος παπαρας έπαιξε ωραία με λίγο Photoshop και ιδού το αποτέλεσμα.

 

Μην τρώτε αμασητα αυτά που σας σερβίρουν, έλεος!!!

Και παραμένει τόσες ώρες χωρίς διάψευση; Μη λέμε ότι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε άμα είναι αλήθεια τότε να πάνε γαμηθουν όλοι μα όλοι τους. Έχω σιχαθει τους μεν και τους δε. Πραγματικά έχω φρικάρει με αυτά που βλέπω. Ούτε να πω κάτι έχω, έχει μείνει μαλακας απλά. Αυτό που κάνουν όλοι τους είναι ΓΕΝΟΚΤΩΝΙΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη χαρα το νεο μνημονιο για αυτους που ηθελαν το ναι αν τελικα ισχυουν οσα λεγονται.

Εγω το μονο που θα πω ειναι οτι την χωρα δεν χρεοκοπησε τωρα ο Τσιπρας οχι οτι αυτος δεν εχει τις ευθηνες του η χωρα πτωχευσε το 2012 αλλα τοτε τα ΜΜΕ τον εκανα μοκο γιατι τους βολευε, μαλιστα ειναι η μεγαλυτερη χρεοκοπια στην ιστορια και 2η ειναι η αργεντινη ναι αυτη που μας ελεγαν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ οτι θα γινουμε αν ψηφισουμε ΣΥΡΙΖΑ.

 

Αυτα δεν τα λεω εγω ενας γραφικος κατα πολλους αλλα το CCN http://money.cnn.com/2015/06/29/investing/greece-default-bigger-than-argentina/

 

Χαρειτε λοιπον και πιειτε ενα καμπερνε σοβινιον παντα σε κολονατο ποτηρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι, παιδιά, δε λέει κάτι να αρχίσουμε να "ψηφίζουμε".

 

Εδώ δεν ξέρουμε αν θα γίνει, τι θα γίνει, τι θα υποστηρίζει τελικά η κυβέρνηση.

 

Αρκετά το ευτέλισαν οι "αρμόδιοι" το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ψηφισω οχι.Δεν περιμενα παντως σε ενα σιτε σαν το insomnia με χαμηλο σχετικα μεσο ορο ηλικιας να δω τοσο τρομοκρατημενους ανθρωπους.Δεν νομιζω η δραχμη να ειναι τοσο μεγαλη καταστροφη οσο λενε.Οποιος θελει να ξεφοβηθει ας δει αυτο.https://youtu.be/RfGdPE_i8bg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλεγε ο επικεφαλής ότι έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερο χρονικό περιθώριο.

 

Κάπου διάβασα πως υπάρχει θέμα και με το συγκαλυμμένο δημοσιονομικό ερώτημα, αλλά δεν το βρήκα στο AP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί είναι αχάριστοι

άλλοι πηγάινουν μέχρι την αφρική για να ζήσουν τέτοιες εμπειρίες και περιπέτειες 

και εσέις τα ζείτε εδώ πέρα χωρίς να χρειαστεί να πάτε μέχρι την Ζάμπια

και παραπονιέστε κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...