Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο Πειραιώς σημερινή ανακοίνωση:

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.
Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (31/03/2017) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.
 Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλαω ως αγοραστης και μονο

 

Εννοω αν κλεισει ο λογαριασμος χωρις καποιο claim-dispute η case ανοικτο αν μπορει εκ των υστερων καποιος να σου χρεωσει τον λογαριασμο μου και τα συνεπεια την καρτα που ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο μου  χωρις την συγκατάθεσή μου

 

Δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει μάλλον. Με το Paypal  δίνεις εντολές πληρωμής εσύ. Δεν σε χρεώνει ο οποιοσδήποτε χωρίς να σε ρωτήσει.  Άρα ακόμα και ανοιχτό να το αφήσεις το account πάλι δεν μπορεί να σε χρεώσει χωρίς τη συγκατάθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Πειραιώς σημερινή ανακοίνωση:

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.

Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (31/03/2017) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.

 Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

 

Απο 16 του μηνα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ενταξει παιδια, αντι να καλυτερευουμε χειροτερευουμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει μάλλον. Με το Paypal  δίνεις εντολές πληρωμής εσύ. Δεν σε χρεώνει ο οποιοσδήποτε χωρίς να σε ρωτήσει.  Άρα ακόμα και ανοιχτό να το αφήσεις το account πάλι δεν μπορεί να σε χρεώσει χωρίς τη συγκατάθεσή σου.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω ως αγοραστης και μονο

 

Εννοω αν κλεισει ο λογαριασμος χωρις καποιο claim-dispute η case ανοικτο αν μπορει εκ των υστερων καποιος να σου χρεωσει τον λογαριασμο μου και τα συνεπεια την καρτα που ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο μου  χωρις την συγκατάθεσή μου

 

 

πριν κλεισεις τον λογαριασμο κανεις remove card :P

Δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει μάλλον. Με το Paypal  δίνεις εντολές πληρωμής εσύ. Δεν σε χρεώνει ο οποιοσδήποτε χωρίς να σε ρωτήσει.  Άρα ακόμα και ανοιχτό να το αφήσεις το account πάλι δεν μπορεί να σε χρεώσει χωρίς τη συγκατάθεσή σου.

ναι ετσι ειναι αλλα καλο να αφαιρεσεις και την καρτα για θεμα ασφαλειας. δε ξερεις τι γινεται

αφου τον κλεινεις ουτως ή αλλως

Απο 16 του μηνα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ενταξει παιδια, αντι να καλυτερευουμε χειροτερευουμε....

 

 

ειναι μεχρι να κλεισει η αξιολογηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα.

 

εχει καταφερει κανεις να συνδεσει american express bonus card (γκρι σκουρα) στο paypal ?

 

εμενα καθε φορα, μου βγαζει "unable to complete your request. please try again later".

παλαιοτερα, θυμαμαι την χρησιμοποιουσα κανονικα (αν οχι την ιδια ακριβως, μια αλλη δευτερη ίδιο τυπου που ειχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα.

 

εχει καταφερει κανεις να συνδεσει american express bonus card (γκρι σκουρα) στο paypal ?

 

εμενα καθε φορα, μου βγαζει "unable to complete your request. please try again later".

παλαιοτερα, θυμαμαι την χρησιμοποιουσα κανονικα (αν οχι την ιδια ακριβως, μια αλλη δευτερη ίδιο τυπου που ειχα).

 

Εχω κανει πάντως συνδεση πριν απο 1,5 εβδομαδα την american express bonus card gold χωρις κανενα προβλημα 

 

Κατι ασχετο για οποιον τυχόν ξερει: Αγορες απο e-bay μπορουμε να κανουμε η υπαρχει προβλημα λογο των capital control;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρόβλημα! Έκανα αγορά φωτογραφικής από ebay και ο πωλητής δεν μου απάντησε σε συνεχόμενα μηνύματά μου για το tracking number.. Μετά από ένα μήνα που άνοιξα "υπόθεση" στο ebay αμέσως παρείχε τα στοιχεία αλλά το αντικείμενο ήταν ήδη πίσω στη Γαλλία.. Πήρα στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί το έστειλαν πίσω και μου είπαν πως δεν έγραφε αριθμό της οδού μου ούτε είχε τηλέφωνο για να με ειδοποιήσουν.. Η "υπόθεση" στο ebay έκλεισε εναντίον μου επειδή ο πωλητής με τα στοιχεία που παρείχε ένα μήνα μετά απέδειξε ότι το έστειλε το αντικείμενο στον προορισμό και δεν παρελήφθη.. τώρα έχει και τα 300 ευρώ και το αντικείμενο... Μπορώ να κάνω κάτι? Βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Πειραιώς σημερινή ανακοίνωση:

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.

Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (31/03/2017) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.

 

Το ειδα και εγω. Δυσκολο να εξαντληθηκε  το οριο τοσο νωρις.

Προφανως θελουν να φρεναρουν τα εμβασματα.

Αυτο υποθετω οτι σημαινει  επιστροφη στο παλιο καλο  paypal balance

και χρηση money request ή οτι αλλο μπορει ο καθενας.  Survivor. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρόβλημα! Έκανα αγορά φωτογραφικής από ebay και ο πωλητής δεν μου απάντησε σε συνεχόμενα μηνύματά μου για το tracking number.. Μετά από ένα μήνα που άνοιξα "υπόθεση" στο ebay αμέσως παρείχε τα στοιχεία αλλά το αντικείμενο ήταν ήδη πίσω στη Γαλλία.. Πήρα στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί το έστειλαν πίσω και μου είπαν πως δεν έγραφε αριθμό της οδού μου ούτε είχε τηλέφωνο για να με ειδοποιήσουν.. Η "υπόθεση" στο ebay έκλεισε εναντίον μου επειδή ο πωλητής με τα στοιχεία που παρείχε ένα μήνα μετά απέδειξε ότι το έστειλε το αντικείμενο στον προορισμό και δεν παρελήφθη.. τώρα έχει και τα 300 ευρώ και το αντικείμενο... Μπορώ να κάνω κάτι? Βοήθεια!

Μπορείς να δοκιμάσεις έφεση στην υπόθεση σου

https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/Can-I-appeal-PayPal’s-decision-on-my-claim-FAQ2050

Πάρε και κάνα χαρτί από τα ΕΛΤΑ που να λέει όμως τον λόγο που δεν παραδόθηκε το πακέτο γιατί δεν σε βλέπω και με έφεση να το κερδίζεις  

Νόμιζα οτι έκανες case στο paypal όχι στο ebay , για appeal σε ebay έχει εδώ οδηγίες http://ocsnext.ebay.com/ocs/sr?query=1589   B)

Μετά η άλλη λύση (εάν πλήρωσες με κάρτα και όχι balance) είναι να πας στην τράπεζα και προσπαθήσεις να αμφισβητίσεις την συναλλαγή. Βέβαια εάν τα καταφέρεις να ξέρεις το PayPal και πιθανά και το ebay  θα παγώσει τον λογαριασμό σου και εάν έχεις ανοικτές συνναλαγές θα τις σταματήσει

Το ειδα και εγω. Δυσκολο να εξαντληθηκε  το οριο τοσο νωρις.

Προφανως θελουν να φρεναρουν τα εμβασματα.

Αυτο υποθετω οτι σημαινει  επιστροφη στο παλιο καλο  paypal balance

και χρηση money request ή οτι αλλο μπορει ο καθενας.  Survivor. :-D

 

Δείτε διαχρονικά τα όρια και παλιότερα πριν το 15ημερο τελείωνε , τώρα τελευταία κρατούσε παραπάνω .

Επίσης μην υποτιμάτε και την διάδωση που έχουν πλέον revolut,ν26,leupay ακόμη και άνθρωποι που εμφανώς παλαιότερα δεν είχαν σχέση με αγορές online ,μέσω των οδηγών ξεκίνησαν να κάνουν εμβάσματα για φόρτιση

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-774?do=findComment&comment=54789451

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,ως φαίνεται,πάμε για αυστηροποίηση των capital  controls,από τη στιγμή που οι καταθέσεις φεύγουν με ρυθμούς... Bugatti.

 

Αφού οι τράπεζες έχουν σταθερό όριο εμβασμάτων εξωτερικού μετά από το οποίο μπλοκάρουν τι σημασία έχει ο ρυθμός;

Αν φεύγουν γρήγορα μπλοκάρονται νωρίς, εάν φεύγουν αργά μπλοκάρονται αργά.

Σε κάθε περίπτωση η τράπεζα έχει στείλει στο εξωτερικό ακριβώς όσα υπολόγισε για τον μήνα ,το πρόβλημα το έχουν αυτοί που θέλουν πχ 20 του μήνα να κάνουν έμβασμα.

Γιατί να αναλάβει η τράπεζα της Ελλάδος ή  η ΕΚΤ να κατεβάσει τα όρια για να προλαβαίνουν και αυτοί να στείλουν κάτι , δεν εξυπηρετεί σε κάτι το τραπεζικό σύστημα , σου λέει εάν είναι πραγματική ανάγκη να στείλεις λεφτά έξω κάνε την διαδικασία με την επιτροπή και παρουσίασε έγγραφα περί της ανάγκης ή απλά περίμενε 20 μέρες.

To όριο των αναλήψεων είναι που προσαρμόζουν ώστε να κινούνται οι άνθρωποι στην εσωτερικοί αγορά, για αυτό και πιέζουν για πλαστικό χρήμα ώστε να μην επιβαρύνονται οι αναλήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα μειώσουν τα λεφτά που θα μπορούν να δίνουν οι Τράπεζες και θα μειωθούν τα ποσά που δικαιούνται να δίνουν κάθε μήνα,δεν το κατάλαβες;

Από που προκύπτει ότι θα γίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...