Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας εχω την καρτα πειραιως συνδεμενη στο paypal αλλα δεν μπορω να δηλωσω το bank account η το λεγομενο link bank account βαζω το iban και δεν το δεχετε πειται μου ενα τροπο αν μπορει να γινει η ποια ειναι τα βηματα για να την δηλωσω ωστε οτι ποσο εχω στο paypal balance να μπορεσω να το ξαναγυρισω στην τραπεζα επισης εχω κανει και επιβεβαιωση την καρτα μου οπου εχω βαλει τον 4 ψηφιο κωδικο που μου ηρθε ευχαριστω

Moνο αν μιλησεις με το παυπαλ στο τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπάθησα χτες να πάρω κάτι φθηνό κιόλας από ebay με debit Πειραως αλλά τζίφος από 10/2 δεν με έχει ξανά αφήσει να αγοράσω κάτι ξέρει κανείς τίποτα? Είδα λέτε για όριο της Πειραιώς αλλά μπήκε καινούργιος μήνας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα χτες να πάρω κάτι φθηνό κιόλας από ebay με debit Πειραως αλλά τζίφος από 10/2 δεν με έχει ξανά αφήσει να αγοράσω κάτι ξέρει κανείς τίποτα? Είδα λέτε για όριο της Πειραιώς αλλά μπήκε καινούργιος μήνας..

 

Το όριο είναι μηδέν για τις απαγορευμένες συναλλαγές αδερφέ (απλά δηλαδή δεν περνάει καμία με Ελληνική κάρτα). Δεν έχει καμία σημασία αν άλλαξε ή δεν άλλαξε ο μήνας (αυτό αφορά τα εμβάσματα κυρίως). Το ότι κατάφερες να ψωνίσεις παλιότερα ήταν απλά θέμα συγκυριών (επιτρεπόμενα προϊόντα ή αποδεκτοί πωλητές). τα γράφουμε και τα ξαναγράφουμε συνεχώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να ανοιξω νεο τοπικ, μιας και θεώρησα πως ταιριάζει εδώ.

 

Παρήγγειλα κατι εκτος ebay, απευθείας ντεμεκ απο ενα Online shop.

 

Αρχικα στη σελίδα τους αναφέρει πως ελεγχουν και αποστέλλουν σε 1-4 εργάσιμες. Σε αλλο κομμάτι της σελίδας αναφέρει για ηλεκτρονικές παραγγελίες, πως αποστέλλουν σε 1 εργάσιμη.

 

Πληρωσα λοιπόν μεσω paypal στις 30/4. Δεν έχει σταλεί ως σήμερα. Στο tracking δε βγάζει τίποτε.

 

Τους εστειλα ερωτηση στο support τους, παλι τιποτε. Κι αναγράφει στο σαιτ πως απαντούν σε μια εργάσιμη.

 

Εχουν μηπως καποια γιορτή και τζάμπα κράζω; Πρέπει να κινηθώ διαφορετικά μεσω πεηπαλ για να μη χάσω τα χρήματα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο είναι μηδέν για τις απαγορευμένες συναλλαγές αδερφέ (απλά δηλαδή δεν περνάει καμία με Ελληνική κάρτα). Δεν έχει καμία σημασία αν άλλαξε ή δεν άλλαξε ο μήνας (αυτό αφορά τα εμβάσματα κυρίως). Το ότι κατάφερες να ψωνίσεις παλιότερα ήταν απλά θέμα συγκυριών (επιτρεπόμενα προϊόντα ή αποδεκτοί πωλητές). τα γράφουμε και τα ξαναγράφουμε συνεχώς...

Οπότε να ξεχάσω οποιαδήποτε αγορά από ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο link για τα προϊόντα που χαρακτηρίζονται ως "απαγορευμένες συναλλαγές" ?

 

Πριν 5 μέρες (πρωινή ώρα) έκανα αγορές με τους εξής τρόπους:

 

Χρέωση κάρτας μεσω paypal μέσω ebay (με 0 balance)

Χρέωση κάρτας απευθείας

Με balance paypal από dummy request money

 

Πλέον προσπαθώ να αγοράσω απο το ίδιο κατάστημα αθλητικών ειδών και δεν γίνεται με κανέναν από τους παραπάνω τρόπους, χρησιμοποιώντας μάλιστα διαφορετικούς λογαριασμούς.

 

Μήπως όντως είναι θέμα ώρας ή κάποιου άλλου παράγοντα?

 

Έχω δοκιμάσει να αυξήσω το balance μέσω εμβάσματος εξωτερικού απο την τραπεζα μου προς το ΙΒΑΝ του paypal στο παρελθόν με επιτυχία. Γνωρίζουμε αν εκτελούνται ακόμα και σήμερα κανονικά αυτά τα εμβάσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω δοκιμάσει να αυξήσω το balance μέσω εμβάσματος εξωτερικού απο την τραπεζα μου προς το ΙΒΑΝ του paypal στο παρελθόν με επιτυχία. Γνωρίζουμε αν εκτελούνται ακόμα και σήμερα κανονικά αυτά τα εμβάσματα?

 

Τα εμβάσματα προς το Paypal (και το εξωτερικό γενικά) γίνονται με ατομικό όριο τα 1000ευρω/μήνα/τράπεζα.

Η κάθε τράπεζα έχει ένα συνολικό πλαφόν.

Μόλις αυτο συμπληρωθεί σταματάνε τα εμβάσματα με χρήση του ορίου των 1000 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να ανοιξω νεο τοπικ, μιας και θεώρησα πως ταιριάζει εδώ.

 

Παρήγγειλα κατι εκτος ebay, απευθείας ντεμεκ απο ενα Online shop.

 

Αρχικα στη σελίδα τους αναφέρει πως ελεγχουν και αποστέλλουν σε 1-4 εργάσιμες. Σε αλλο κομμάτι της σελίδας αναφέρει για ηλεκτρονικές παραγγελίες, πως αποστέλλουν σε 1 εργάσιμη.

 

Πληρωσα λοιπόν μεσω paypal στις 30/4. Δεν έχει σταλεί ως σήμερα. Στο tracking δε βγάζει τίποτε.

 

Τους εστειλα ερωτηση στο support τους, παλι τιποτε. Κι αναγράφει στο σαιτ πως απαντούν σε μια εργάσιμη.

 

Εχουν μηπως καποια γιορτή και τζάμπα κράζω; Πρέπει να κινηθώ διαφορετικά μεσω πεηπαλ για να μη χάσω τα χρήματα μου;

30/3 Μπορεί, με τους κινεζους θελει υπομονή και οταν λεω υπομονή μιλαω για δυο μηνες, μετα να ανησυχήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εμβάσματα προς το Paypal (και το εξωτερικό γενικά) γίνονται με ατομικό όριο τα 1000ευρω/μήνα/τράπεζα.

Η κάθε τράπεζα έχει ένα συνολικό πλαφόν.

Μόλις αυτο συμπληρωθεί σταματάνε τα εμβάσματα με χρήση του ορίου των 1000 ευρω

 

Ναι αυτο το γνωρίζω, δεν έχω πλησιάσει καν το όριο οπότε φαντάζομαι δεν θα υπάρχει και πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30/3 Μπορεί, με τους κινεζους θελει υπομονή και οταν λεω υπομονή μιλαω για δυο μηνες, μετα να ανησυχήσεις

 

ναι βρε 30/3.

 

Τι πάει να πεί υπομονή ρε συ Νίκο; δεν αγόρασα απ'το ebay για να κάνω υπομονή. Υποτίθεται προτίμησα απευθείας το eshop και πλήρωσα και ακριβότερα μεταφορικά (και το ιδιο το προϊον) για να το πάρω πιο άμεσα στα χέρια μου.

 

Αλλιως θα περίμενα κανα 1.5 μήνα απο ebay και θα γλυτωνα και κανα 20ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο link για τα προϊόντα που χαρακτηρίζονται ως "απαγορευμένες συναλλαγές" ?

 

Πριν 5 μέρες (πρωινή ώρα) έκανα αγορές με τους εξής τρόπους:

 

Χρέωση κάρτας μεσω paypal μέσω ebay (με 0 balance)

Χρέωση κάρτας απευθείας

Με balance paypal από dummy request money

 

Πλέον προσπαθώ να αγοράσω απο το ίδιο κατάστημα αθλητικών ειδών και δεν γίνεται με κανέναν από τους παραπάνω τρόπους, χρησιμοποιώντας μάλιστα διαφορετικούς λογαριασμούς.

 

Μήπως όντως είναι θέμα ώρας ή κάποιου άλλου παράγοντα?

 

Έχω δοκιμάσει να αυξήσω το balance μέσω εμβάσματος εξωτερικού απο την τραπεζα μου προς το ΙΒΑΝ του paypal στο παρελθόν με επιτυχία. Γνωρίζουμε αν εκτελούνται ακόμα και σήμερα κανονικά αυτά τα εμβάσματα?

 

FYI, οι κάρτες που δοκιμάστηκαν άμεσα είτε έμμεσα ήταν visa & mastercard.

Μόλις τα κατάφερα με απευθείας χρέωση σε american express...

Έρεβος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον μολις εκανα (δεν θελω να αγορασω κατι το εκανα μονο για να σας δειξω πως δουλευει αν προσεξετε) αυτο που περιεγραψα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/page-744#entry54736668

κι εδω

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/page-745#entry54737159

με απολυτη επιτυχια ,.....

και απλως να πω πως μολις τελειωσει η πληρωμη ξανααλλαζω ΙΡ (δηλαδη να φαινεται τυπικα πως δεν ειναι το ιδιο PC και ο ιδιος ανθρωπος) πριν παω στο paypal για να δω το ποσο..

και

επισης κατα την πληρωμη στα στοιχεια της καρτας οπου θελει ενα email επικοινωνιας βαζω ενα 3ο πραγματικο email (1ο το paypal που ζηταει, 2ο αυτο που πληρωνει) δικο μου με ψευτικο ονομα..(δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο αυτο...αλλα ετσι το κανω και δουλευει)...

και

να πω πως πληρωσα (οπως παντα) με μια απο τις καρτες που εχω συνδεδεμενες στον μοναδικο paypal λογαριασμο μου, που βλεπετε..

w811rl.jpg

δοκιμασα για μια ακομα φορα αυτο (paypal request money) που υποστηριζω πως παντα πετυχαινω 100% με την μεθοδο που περιεγραψα (αλλαγη ΙΡ κτλ) και ωχ δεν πετυχαινει, δεν γινεται δεκτη η καρτα λεει...δοκιμαζω 1, 2, 3 φορες τιποτε...και τοτε σκεφτομαι να διαγραψω τα cookies και οπα περναει αμεσως η καρτα και γινεται αμεσως η συναλλαγη....λοιπον σημειωστε πως ισως χρειαζεται και διαγραφη cookies..

 

ηθελα να πληρωσω αεροπορικα εισητηρια και ηδη προσπαθησα μια φορα με paypal > πιστωτικη και ετσι κρατησε cookies και δεν αρκουσε η αλλαγη ΙΡ..

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...