Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H καλυτερη λυση θεωρω οτι ειναι η revolut..Δοκιμασμενη με USD,AUD,GBP μακραν η πιο συμφερουσα μετατροπη..

Με τη μεθοδο που αναφερεις ποσες μερες χρειαζονται για να ειναι διαθεσιμα τα χρηματα και ποια η προμηθεια του paypal?

αμεσα , μεσα σε καποια δευτερολεπτα τα χρηματα μπηκαν στον λογαριασμο με ενα 3% προμηθεια απο το ποσο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα σας παιδια :) Παρηγγειλα την revolut καρτα απο το εξωτερικο , μου ηρθε την φορτωσα ..εκανα καινουρειο λογαριασμο στο ebay κα επιτελους μπορεσα και εκανα παραγγελια ! Το ερωτημα μου ειναι πως ..οταν πηγα να πληρωσω μου δημιουργησε αυτοματα paypal account και μου τραβηξαν και ενα ευρω ...

1 ) Το ευρω μου θα το παρω πισω ? Και αν ναι ποτε?

2 ) Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω στο paypal? :mellow: ( μια ρυθμιση ή να βαλω την καρτα μου ή μαλλοω μπηκε αυτοματα , για να τραβηξε τ χρηματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα!για να κανουμε το κολπο με το paypal με τους δυο λογαριασμους (request money) περα απο το οτι πρεπει να εχουμε συνδεδεμενη την καρτα στο paypal  (και να την εχουμε κανει confirm) πρεπει να εχουμε συνδεσει και τον τραπεζικο μας λογαριασμο στον οποιο εχουμε την καρτα  στο paypal?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μεταφέρεις χρήματα είτε με Request είτε με Send Money δεν χρειάζεται να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαρισμό.

Αυτός χρειάζεται όταν θέλεις να μεταφέρεις χρήματα με έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μεταφέρεις χρήματα είτε με Request είτε με Send Money δεν χρειάζεται να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαρισμό.

Αυτός χρειάζεται όταν θέλεις να μεταφέρεις χρήματα με έμβασμα.

δηλαδα για να καταλαβω!εγω τωρα εχω ενα λογαριασμο στο paypal συνδεμενο με μια χρεωστικη της eurobank με τα οποια πριν απο τα CC τα λειτουργουσα κανονικα και εχει μεσα ενα "Α" ποσο!κανοντας request απο τoν αλλον λογαριασμο paypal που εχω, θα μπορει το paypal να τραβηξει απο την καρτα που εχω το ποσο  για  να το στειλει στον αλλον λογαριαμο paypal απο οπου εστειλα το request?το ρωταω γιατι το μυνημα που μου εχει ερθει στο paypal λεει οτι απο 1/1/16 το paypal παυει να συνεργαζεται με τις τραπεζες της Ελλαδας!

και ενα αλο ακομη....εκανα την διαδικασια με τα μυνηματα στο paypal για να συνδεσω τον λογαριασμο και μου απαντησαν οτι εκτος απο την "φωτοτυπια" του βιβλιαριου που χρειαζονται θελουν να τους στειλω και την ταυτοτητα απο τις 2 οψεις για να μου τον συνδεσουν αυτοι!ειναι ασφαλες να στειλουμε ταυτοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδα για να καταλαβω!εγω τωρα εχω ενα λογαριασμο στο paypal συνδεμενο με μια χρεωστικη της eurobank με τα οποια πριν απο τα CC τα λειτουργουσα κανονικα και εχει μεσα ενα "Α" ποσο!κανοντας request απο τoν αλλον λογαριασμο paypal που εχω, θα μπορει το paypal να τραβηξει απο την καρτα που εχω το ποσο  για  να το στειλει στον αλλον λογαριαμο paypal απο οπου εστειλα το request?το ρωταω γιατι το μυνημα που μου εχει ερθει στο paypal λεει οτι απο 1/1/16 το paypal παυει να συνεργαζεται με τις τραπεζες της Ελλαδας!

και ενα αλο ακομη....εκανα την διαδικασια με τα μυνηματα στο paypal για να συνδεσω τον λογαριασμο και μου απαντησαν οτι εκτος απο την "φωτοτυπια" του βιβλιαριου που χρειαζονται θελουν να τους στειλω και την ταυτοτητα απο τις 2 οψεις για να μου τον συνδεσουν αυτοι!ειναι ασφαλες να στειλουμε ταυτοτητα?

 

δηλαδα για να καταλαβω!εγω τωρα εχω ενα λογαριασμο στο paypal συνδεμενο με μια χρεωστικη της eurobank με τα οποια πριν απο τα CC τα λειτουργουσα κανονικα και εχει μεσα ενα "Α" ποσο!κανοντας request απο τoν αλλον λογαριασμο paypal που εχω, θα μπορει το paypal να τραβηξει απο την καρτα που εχω το ποσο  για  να το στειλει στον αλλον λογαριαμο paypal απο οπου εστειλα το request?το ρωταω γιατι το μυνημα που μου εχει ερθει στο paypal λεει οτι απο 1/1/16 το paypal παυει να συνεργαζεται με τις τραπεζες της Ελλαδας!

και ενα αλο ακομη....εκανα την διαδικασια με τα μυνηματα στο paypal για να συνδεσω τον λογαριασμο και μου απαντησαν οτι εκτος απο την "φωτοτυπια" του βιβλιαριου που χρειαζονται θελουν να τους στειλω και την ταυτοτητα απο τις 2 οψεις για να μου τον συνδεσουν αυτοι!ειναι ασφαλες να στειλουμε ταυτοτητα?

 

 

Στείλε τη ταυτότητα για να σου το συνδέσουν αυτοί, έτσι το έκανα και εγώ σε ένα λινκ που σου δίνουν για να ανεβάσεις τα συνημμένα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδα για να καταλαβω!εγω τωρα εχω ενα λογαριασμο στο paypal συνδεμενο με μια χρεωστικη της eurobank με τα οποια πριν απο τα CC τα λειτουργουσα κανονικα και εχει μεσα ενα "Α" ποσο!κανοντας request απο τoν αλλον λογαριασμο paypal που εχω, θα μπορει το paypal να τραβηξει απο την καρτα που εχω το ποσο  για  να το στειλει στον αλλον λογαριαμο paypal απο οπου εστειλα το request?το ρωταω γιατι το μυνημα που μου εχει ερθει στο paypal λεει οτι απο 1/1/16 το paypal παυει να συνεργαζεται με τις τραπεζες της Ελλαδας!

και ενα αλο ακομη....εκανα την διαδικασια με τα μυνηματα στο paypal για να συνδεσω τον λογαριασμο και μου απαντησαν οτι εκτος απο την "φωτοτυπια" του βιβλιαριου που χρειαζονται θελουν να τους στειλω και την ταυτοτητα απο τις 2 οψεις για να μου τον συνδεσουν αυτοι!ειναι ασφαλες να στειλουμε ταυτοτητα?

 

 

Η μέθοδος που αναφέρεσαι (πχ Request) δεν χρειάζεται τραπεζικό λογαριασμό αλλά κάρτες (αυτού που στέλνει και αυτού που δέχεται τα χρήματα) που να είναι συνδεδεμένες, φυσικά, στα αντίστοιχα paypal.

 

Δεν ξέρω σε ποιο μήνυμα αναφέρεσαι αλλά είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις η μέθοδο Send Money με την επιλογή Family and Friends για να μην μπλοκαριστούν τα χρήματα για κάποιες μέρες.

 

Όταν λέμε να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό στο paypal εννοούμε συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό και όχι το λογαριασμό που αντιστοιχεί σε μια κάρτα. Η σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού είναι απαραίτητη όταν θέλουμε να φορτώνουμε χρήματα με  έμβασμα.

Εάν άνοιξες πρόσφατα λογαριασμό στο paypal, ίσως ζητάνε σχετικά στοιχεία ταυτοποίησης. 
Δοκίμασε πρώτα με ένα τηλεφώνημα και ίσως ξεκαθαρίσεις το θέμα πιο απλά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός που έχω στο paypal είναι από το 2010.τα μυνήματα που λεω είναι οι απαντήσεις που μου έστειλαν όταν τους έστειλα εγώ ότι δεν μπορώ να σύνδεσω

τραπεζικό λογαριασμό..από εδώ μέσα διάβασα τον τρόπο....αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αφού το paypal σταμάτησε απο 1/1/16 τις συναλλαγές με τις ελληνικές τράπεζες πως θα μου τραβήξουν τα χρήματα από την χρεωστική που έχω συνδέσει όταν εγώ θέλω να κάνω "send money"?

Βασικά αυτό που θέλω να κάνω είναι να στείλω χρηματα στο balance του "δεύτερου" paypal που έκανα για να κάνω κάποιες αγορές..χρειάζεται τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε μύνημα από το paypal.θα το βρω και θα το βάλω εδώ...

 

Εννοεί οτι σταμάτησε η αμεση πίστωση του λογαριασμού Paypal που παρεχόταν μέσω eurobank. Αυτό για μας είχε σταματήσει από τις 29/6/15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Έχω χρεωστική από την Πειραιώς και μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να παραγγείλω από δύο ξένα καταστήματα,από λονδίνο και Αμερική(είδη ένδυσης),με την μέθοδο request money από το paypal.Ωστόσο με χαλάει πολύ που κρατάει προμήθεια 4% κάθε φορά...ξέρετε κάποιον άλλον τρόπο,που να μην κρατάει προμήθεια; :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...