Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με την μεταφορά με έμβασμα... πρέπει να βάζουμε κάτι συγκεκριμένο στην επιλογή "Σκοπός Εμβάσματος" που βγάζει η ΕΤΕ ή δεν μας νοιάζει; Επίσης η επιλογή "επείγουσα αποστολή" πρέπει να είναι ενεργοποιημένη;

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρωσεις σκοπό εμβάσματος. Αν επιλέξεις επείγουσα αποστολή θα χρεωθείς περισσότερο. Οπότε μην το επιλέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με την μεταφορά με έμβασμα... πρέπει να βάζουμε κάτι συγκεκριμένο στην επιλογή "Σκοπός Εμβάσματος" που βγάζει η ΕΤΕ ή δεν μας νοιάζει; Επίσης η επιλογή "επείγουσα αποστολή" πρέπει να είναι ενεργοποιημένη;

Δεν μας νοιάζει.

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου και για τις χρησιμες πληροφοριες θα ρωτησω στο σωστο φορουμ . 

Και παλι συγνωμη αλλα θελω να αγορασω κατι απο ali express και δεν μπορω με την καρτα μου απο Ελλαδα και ολο διαβαζω για καρτες και εχω πελαγωσει ... 

Aγαπητε συμφορουμίτη υπάρχει ξεχωριστο ποστ για την leupay, τη revolut και τη number26 ριξε μια ματιά και διάλεξε οτι σου ταιριάζει καλύτερα.  Επισης υπάρχει συγκριτικό ποστ με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα και των τριών καρτών μπες στον κόπο να διαβάσεις λίγο. Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ leupay και revolut γιατι δεν έχω ακόμη διαβατήριο.  

Τα τελευταία συμπεράσματα απο την χρήση τους συνοψίζονται θα έλεγα στο ακόλουθο ποστ:

 

Φόρτιση και των δυο καρτών με τραπεζικό έμβασμα με κόστος 1 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού έως 420 (τώρα έως 500 ευρώ λόγω cc)

O χρόνος εμφάνισης των χρημάτων ποικίλει απο 1-2 εργάσιμες έως 4-5 εργάσιμες. Προσωπικά ποιο γρήγορα έχω δει να πιστώνονται στην leupay λόγω προσωπικού ΙΒΑΝ σε σχέση με revolut.

 

1. Αγορά μεσω paypal με κάρτα leupay σε GBP,  ισοτιμία μετατροπής 1 GBP --> 1,32 euro

2. Αγορά μεσω paypal με κάρτα revolut (με διαφορά μερικών λεπτών ) σε GBP, ισοτιμία μετατροπής 1 GBP --> 1,30 euro

 

Προφανώς υπερτερεί η revolut με διαφορά στήθους 0,02   :-D  σε σχεση όμως με την μετατροπή του paypal υπερτερούν και οι δυο κάρτες !!!

Γενικά όμως στις συναλλαγματικές μετατροπές υπερτερει η revolut κυρίως στην ισοτιμία δολλαρίου !

 

Μεταφορά υπολοίπου paypal σε leupay IBAN --- δωρεάν (το paypal λέει για 1-2 εργάσιμες, θα δείξει...)

Μεταφορά υπολοίπου paypal σε revolut --- αδύνατο

 

Τοp up κάρτας leupay άμεσα με ελληνική κάρτα πειραιώς προπληρωμένη ή χρεωστική (mastercard) --- προμήθεια 1% επι του ποσού  (περνάνε και άλλες ελληνικές κάρτες...βλεπε λίστα στο συγκριτικό των τριών καρτών ποστ 151 του Braker1)

Τοp up κάρτας revolut άμεσα με ελληνική κάρτα --- αδύνατο

Τοp up κάρτας revolut άμεσα με leupay κάρτα (ναι γίνεται γιατι την "βλεπει" ως κάρτα εξωτερικού)--- δωρεάν

 

Ανάληψη απο ΑΤΜ μετρητών με leupay --- χρέωση 2 ευρώ για ποσά <=300 ευρώ και 4 ευρώ για ποσά >300 ευρώ.

Ανάληψη απο ΑΤΜ μετρητών με revolut --- δωρεάν  (εφόσον κατά τη διαδικασία επιλεξετε χωρίς μετατροπή ισοτιμίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!

Οποιος εχει κανει Request Money-Services or Goods απλα περιμενει απο 7 εως 21 μερες

7 μερες ελαχιστο. Π.χ: Εκανα Request για goods στις 20/01/16..στις 27/01/16 μπορω να μπω απο τον Αρχικο λογοριασμο οπου εκανα request και να επιβεβαιώσω οτι το δεμα ειρθε(δεν εχουμε κανενα δεμα βεβαια :-)), ωστε να ερθουνε τα χρηματα που ζητησα στον αλλο λογαριασμο. Το ιδιο και με τα services απο 7 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!

Οποιος εχει κανει Request Money-Services or Goods απλα περιμενει απο 7 εως 21 μερες

7 μερες ελαχιστο. Π.χ: Εκανα Request για goods στις 20/01/16..στις 27/01/16 μπορω να μπω απο τον Αρχικο λογοριασμο οπου εκανα request και να επιβεβαιώσω οτι το δεμα ειρθε(δεν εχουμε κανενα δεμα βεβαια :-)), ωστε να ερθουνε τα χρηματα που ζητησα στον αλλο λογαριασμο. Το ιδιο και με τα services απο 7 μερες.

 

Μέχρι τώρα δεν περίμενα ποτέ ούτε λεπτό (αρκεί να είναι λίγο παλιός ο λογαριασμός του paypal, μήν θέλουμε με σημερινό λογαριασμό να γίνουν όλα). Αυτό που γράφεις τί είναι, καινούρια κόλπα;

Υποτίθεται ότι αυτό είναι το θετικό με το request, η αμεσότητα. Και το αρνητικό το κόστος στις προμήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Μόλις εκανα κ γω το συστημα με το request κ εστειλα τα λεφτά στο 2ο account αλλα οταν μπαινω στο 2ο λογαριασμο δεν μου εμφανιζει τιποτα, ενω στον πρωτο δειχνει κανονικα οτι εχουν σταλει τα λεφτα απλα αναμενεται η παραλαβη τους απο τον παραληπτη. Ο 2ος λογαριασμος φτιαχτηκε αποψε, δεν γνωριζω αν αυτο εχει καμια σχεση. Γνωριζει κανεις τι παιζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 1 εβδομάδα προσπαθω να κανω αγορά απο όλα τα amazon και δεν δεχεται κανενα τις καρτες μου. Δεν ειχα ποτε θεμα. Εχω κανει αρκετες αγορές μεχρι και τον Δεκέμβριο. Αλλα απο το νεο ετος δεν μπορώ .Ξερει κανεις τί παίζει ? Μας bannaraν και αυτοί ?

 

Εμενα μια χαρα περασε αγορα απο amazon uk μεσα στο Γεναρη με χρεωστικη εθνικης χωρις κολπα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μου βγαζει ότι τα χρήματα βρίσκονται σε pending balance κ για να μπουν στο balance πρεπει να κανω επιβεβαίωση ότι εστάλη η παραγγελία κ μπορει να πάρει 21 μερες. Το εκανα αλλα δεν γινεται κατι.Τι παιζει τελικα ποτε μπορούν να μπουν κανονικα τα χρήματα? ή μαλλον μπορω να κανω αγορές οσο ειναι σε pending balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Μόλις εκανα κ γω το συστημα με το request κ εστειλα τα λεφτά στο 2ο account αλλα οταν μπαινω στο 2ο λογαριασμο δεν μου εμφανιζει τιποτα, ενω στον πρωτο δειχνει κανονικα οτι εχουν σταλει τα λεφτα απλα αναμενεται η παραλαβη τους απο τον παραληπτη. Ο 2ος λογαριασμος φτιαχτηκε αποψε, δεν γνωριζω αν αυτο εχει καμια σχεση. Γνωριζει κανεις τι παιζει??

Το "συστημα" request δεν λεει πουθενά για δευτερο account στο ππ

 

...τέλος παντων καπου εχει ανα κουμπι και πρέπει να κανεις αποδοχή του ποσού, προσεχε μονο γιατι τα δευτερα account τα κλειδώνει το ππ και μετα ζητάει επιβεβαίωση των στοιχείων εγγραφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα ακριβώς το ίδιο . Έκανα σε δεύτερο λογαριασμό μεταφορά 30 ευρώ στο balance λέει 0,00 και στο λογαριασμό τραπέζης έχει γίνει δέσμευση 34,60. Τώρα πρέπει να περιμένουμε 21 ημέρες? Το κουμπί αποδοχής που είναι? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω κάποιες αγορές ρούχων από Αγγλία. 

Η κάρτα που έχω είναι προπληρωμένη της τράπεζας Πειραιώς. Αλλά δεν ξέρω λόγω capital controls αν μου την δεχτεί το site. 

Σκέφτηκα να φορτίσω την κάρτα και να δοκιμάσω να αγοράσω.. αλλά υπάρχει περίπτωση να χάσω τα λεφτά μου ή τίποτα τέτοιο;

 

Έχει δοκιμάσει να κάνει κανείς απευθείας αγορές στο εξωτερικό μέσω προπληρωμένης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το steam δεν το γνωρίζω πως δουλεύει και υπάρχει πιθανότητα να έχει και λογαριασμούς εδώ στην Ελλάδα και να περνάνε οι κάρτες, αν γνωρίζει κάποιος να σου απαντήσει. Τι κάρτα έχεις, πιστωτική ή χρεωστική; Εμένα η μοναδική κάρτα που μου δουλεύει εξωτερικό και στο PayPal, είναι η Alpha Amex Credit. Alpha MasterCard Credit τρώει πακετάκι, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με χρεωστικές Πειραιώς και Alpha που έχω. Γιατί δεν κάνεις το σύστημα με το request money ή κατευθείαν μεταφορά στο PayPal σου με top-up;

 τι ειναι το top up? και δεν κανω τιποτα γιατι πολυ απλα προσπαθω να καταλαβω τι φταιει απο την στιγμη που εχω αγορασει στο εξωτερικο και οχι μονο απο το steam και δεν μπορω στο ebay γιατι ακομα και οταν πας να αγορασεις κατι χωρις να το αγορασεις με paypal ακομη και αν βαλεις τα στοιχεια της καρτας σου, το περνανε μεσω paypal ως guest . οτι πιο ηλιθιο εχω ακουσει ποτε στην ζωη μου. και υποψιαζομαι οτι αυτο ειναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα δοκιμάσω. Εναλλακτικές όπως το paypal; 

Μέσω paypal αν επιχειρήσω να κάνω αγορά με την προπληρωμένη μου κάρτα γίνεται ή είναι πάλι θέμα τύχης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...