Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω. Δεν με αφηνει να μπω στο paypal γιατι ειναι το ιδιο το paypal του αποστολεα και του παραήπτη. Ξερει κανενας αν υπαρχει λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανείς τι έχει συμβεί με το νέο site του paypal και δεν μπορώ να βάλω λεφτά στο balance με τον γνωστό τρόπο. Μετά το email που έρχεται στο λογαριασμό email αυτού που στέλνει τα χρήματα, όταν πατήσω pay now με παραπέμπει στην αρχική σελίδα, και όχι όπως πρίν που είχε επιλογή να προχωρήσεις την διαδικασία χωρίς account (τόσο καιρό έτσι στέλνω χρήματα στο balance μου χωρίς να έχω κάνει δεύτερο account).

Και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω. Δεν με αφηνει να μπω στο paypal γιατι ειναι το ιδιο το paypal του αποστολεα και του παραήπτη. Ξερει κανενας αν υπαρχει λυση?

Αλλαξτε browser ή ακομα και user στo λειτουργικό σας, δοκιμάστε και πειτε μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα δεν εχω καταλαβει αλλα καποιοι γραφετε οτι μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο στην revolut και να βαλεις την καρτα στην leupay και να κανεις αγορες εκει , αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι για ποιον λογο να τα συνδεσεις και τα 2 ; Επισης μεσω leupay μπορω να κανω αγορες μεσω aliexpress ;. 

Επισης ποσο χρονο θα κανει να πιστωθουνε τα χρηματα απο την χρεωστικη καρτα Πειραιως στην καρτα της revolut και τις leypay ; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση

Μπαίνω στο web banking της Alphabank και βλεπω :

 
Όριο Εμβασμάτων Εξωτερικού
EUR 50,86  Π
 
Ξερει κανεις τι ειναι αυτο?
Αφου μεχρι 500 ειναι το μηνα.Γιατι υπαρχει αυτο?
 
UPDATE!!!!!!!!ΑΚΥΡΟ !!!!!
Πηρα σημερα και μου μου ειπαν οτι ειναι το ποσο απο εμβασματα πο υεχω λαβει (μια πληρωμη απο το etsy.com)
Παντως οπως το εμφανιζει το συστημα βγαζεις άλλο νοημα
Επεξ/σία από antonet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα δεν εχω καταλαβει αλλα καποιοι γραφετε οτι μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο στην revolut και να βαλεις την καρτα στην leupay και να κανεις αγορες εκει , αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι για ποιον λογο να τα συνδεσεις και τα 2 ; Επισης μεσω leupay μπορω να κανω αγορες μεσω aliexpress ;. 

Επισης ποσο χρονο θα κανει να πιστωθουνε τα χρηματα απο την χρεωστικη καρτα Πειραιως στην καρτα της revolut και τις leypay ; . 

Aγαπητε συμφορουμίτη υπάρχει ξεχωριστο ποστ για την leupay, τη revolut και τη number26 ριξε μια ματιά και διάλεξε οτι σου ταιριάζει καλύτερα.  Επισης υπάρχει συγκριτικό ποστ με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα και των τριών καρτών μπες στον κόπο να διαβάσεις λίγο. Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ leupay και revolut γιατι δεν έχω ακόμη διαβατήριο.  

Τα τελευταία συμπεράσματα απο την χρήση τους συνοψίζονται θα έλεγα στο ακόλουθο ποστ:

 

Φόρτιση και των δυο καρτών με τραπεζικό έμβασμα με κόστος 1 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού έως 420 (τώρα έως 500 ευρώ λόγω cc)

O χρόνος εμφάνισης των χρημάτων ποικίλει απο 1-2 εργάσιμες έως 4-5 εργάσιμες. Προσωπικά ποιο γρήγορα έχω δει να πιστώνονται στην leupay λόγω προσωπικού ΙΒΑΝ σε σχέση με revolut.

 

1. Αγορά μεσω paypal με κάρτα leupay σε GBP,  ισοτιμία μετατροπής 1 GBP --> 1,32 euro

2. Αγορά μεσω paypal με κάρτα revolut (με διαφορά μερικών λεπτών ) σε GBP, ισοτιμία μετατροπής 1 GBP --> 1,30 euro

 

Προφανώς υπερτερεί η revolut με διαφορά στήθους 0,02   :-D  σε σχεση όμως με την μετατροπή του paypal υπερτερούν και οι δυο κάρτες !!!

Γενικά όμως στις συναλλαγματικές μετατροπές υπερτερει η revolut κυρίως στην ισοτιμία δολλαρίου !

 

Μεταφορά υπολοίπου paypal σε leupay IBAN --- δωρεάν (το paypal λέει για 1-2 εργάσιμες, θα δείξει...)

Μεταφορά υπολοίπου paypal σε revolut --- αδύνατο

 

Τοp up κάρτας leupay άμεσα με ελληνική κάρτα πειραιώς προπληρωμένη ή χρεωστική (mastercard) --- προμήθεια 1% επι του ποσού  (περνάνε και άλλες ελληνικές κάρτες...βλεπε λίστα στο συγκριτικό των τριών καρτών ποστ 151 του Braker1)

Τοp up κάρτας revolut άμεσα με ελληνική κάρτα --- αδύνατο

Τοp up κάρτας revolut άμεσα με leupay κάρτα (ναι γίνεται γιατι την "βλεπει" ως κάρτα εξωτερικού)--- δωρεάν

 

Ανάληψη απο ΑΤΜ μετρητών με leupay --- χρέωση 2 ευρώ για ποσά <=300 ευρώ και 4 ευρώ για ποσά >300 ευρώ.

Ανάληψη απο ΑΤΜ μετρητών με revolut --- δωρεάν  (εφόσον κατά τη διαδικασία επιλεξετε χωρίς μετατροπή ισοτιμίας)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξτε browser ή ακομα και user στo λειτουργικό σας, δοκιμάστε και πειτε μας

 

Με άλλο browser το δοκίμασα, αλλά τίποτα. Με άλλο χρήστη όχι, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό.

Σιγά να μήν βάλουμε και linux για να κάνουμε transfer στο paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παραγγειλω απο sportsdirect . Εχω παραγγειλει απο το καλοκαιρι αλλες 2-3 φορες (με paypal balance), αλλα το μεγιστο που ειχα πληρωσει ηταν 62€. Τωρα εχω μια παραγγελια στα 130€, αλλα διαβασα αλλου οτι καποιοι ειχαν προβλημα με την paypal. Σου "κλειδωνει" (βαζει σε αναμονη για αρκετες μερες ή εβδομαδες, οπως ανεφεραν) το νεο σου υπολοιπο... Υπαρχει τετοια περιπτωση; Ας πουμε να μη δεχεται πανω απο 100€; Γινεται να τα σπασουμε ωστε να το "ξεγελασουμε" ή παλι το ιδιο;

Μπορει καποιος που εχει δοκιμασει ή ξερει σιγουρα να μου απαντησει στο αν σου κλειδωνει τα χρηματα σε ποσο πανω απο 100€; Και αν τυχον γινεται κατι τετοιο οταν κανω τη μεταφορα, μπορω να κανω refund και να μου επιστραφουν αμεσα; Η μεταφορα γινεται απο δυο διαφορετικες καρτες πειραιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To request oney ισχύει ακόμη? Εχω μια πειραιως και μια prepaid πειραιώς και δυστηχως ειναι και οι 2 δηλωμένες στο paypal μπορω να σβησω την μια και να το κάνω η θα την αναγνωρίσει?
edit διβασα εδω για το revolut εστειλα και αναμενω

Επεξ/σία από georgeee11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας ακριβώς τι λεει

 

Αν πράγματι σου εβγαλε κατι τετοιο και ολα τα εχεις κανει σωστα, προσπάθησε 1-2 φορες ακομα, αν δεν γινει και παλι, τοτε βρες καποιο αλλο τροπο για να πας χρήματα το ππ, γιατι το support θα σου απαντήσει οτι η κάρτα δεν ειναι συμβατή με το ππ

Προσπαθησα παλι και με βγαζει αυτο :

This card is not accepted. Please use a different card. Γτ ομως δε υπαρχουν αλλοι που μπορεσνα και την συνδεσαν? Με τα λεφτα που με εχει τραβηξει απο την καρτα και με τα βγαζει σαν χρεωση στην revolut πως θα τα παρω πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινεις το λινκ σε αυτο που λες γιατι δε το βρίσκω?
Ευχαριστω

 

 

Τοp up κάρτας leupay άμεσα με ελληνική κάρτα πειραιώς προπληρωμένη ή χρεωστική (mastercard) --- προμήθεια 1% επι του ποσού  (περνάνε και άλλες ελληνικές κάρτες...βλεπε λίστα στο συγκριτικό των τριών καρτών ποστ 151 του Braker1)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δινεις το λινκ σε αυτο που λες γιατι δε το βρίσκω?

Ευχαριστω

 

 

Τοp up κάρτας leupay άμεσα με ελληνική κάρτα πειραιώς προπληρωμένη ή χρεωστική (mastercard) --- προμήθεια 1% επι του ποσού  (περνάνε και άλλες ελληνικές κάρτες...βλεπε λίστα στο συγκριτικό των τριών καρτών ποστ 151 του Braker1)

 

 

http://prntscr.com/9s3n7p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα αλλα εγω τοτε τι προβλημα αντιμετωπιζω? εχω αγορασει απο steam και διαφορα αλλα στο εξωτερικο χωρις προβλημα μεσω πιστωτικης. γιατι δεν μπορω να το κανω στο ebay? πως μπορω να το φτιαξω? :/

 

Το steam δεν το γνωρίζω πως δουλεύει και υπάρχει πιθανότητα να έχει και λογαριασμούς εδώ στην Ελλάδα και να περνάνε οι κάρτες, αν γνωρίζει κάποιος να σου απαντήσει. Τι κάρτα έχεις, πιστωτική ή χρεωστική; Εμένα η μοναδική κάρτα που μου δουλεύει εξωτερικό και στο PayPal, είναι η Alpha Amex Credit. Alpha MasterCard Credit τρώει πακετάκι, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με χρεωστικές Πειραιώς και Alpha που έχω. Γιατί δεν κάνεις το σύστημα με το request money ή κατευθείαν μεταφορά στο PayPal σου με top-up;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλο browser το δοκίμασα, αλλά τίποτα. Με άλλο χρήστη όχι, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό.

Σιγά να μήν βάλουμε και linux για να κάνουμε transfer στο paypal.

Bug το ππ δηλαδή? αρα μήνυμα στο support

 

Μπορει καποιος που εχει δοκιμασει ή ξερει σιγουρα να μου απαντησει στο αν σου κλειδωνει τα χρηματα σε ποσο πανω απο 100€; Και αν τυχον γινεται κατι τετοιο οταν κανω τη μεταφορα, μπορω να κανω refund και να μου επιστραφουν αμεσα; Η μεταφορα γινεται απο δυο διαφορετικες καρτες πειραιως...

Δεν κλειδώνει τιποτα το ππ εκτος αν συντρέχουν διάφοροι λόγοι

 

To request oney ισχύει ακόμη? Εχω μια πειραιως και μια prepaid πειραιώς και δυστηχως ειναι και οι 2 δηλωμένες στο paypal μπορω να σβησω την μια και να το κάνω η θα την αναγνωρίσει?

edit διβασα εδω για το revolut εστειλα και αναμενω

Πες μας τι εγινε

 

 

Προσπαθησα παλι και με βγαζει αυτο :

This card is not accepted. Please use a different card. Γτ ομως δε υπαρχουν αλλοι που μπορεσνα και την συνδεσαν? Με τα λεφτα που με εχει τραβηξει απο την καρτα και με τα βγαζει σαν χρεωση στην revolut πως θα τα παρω πισω?

 

Ωραια βαλε αλλη καρτα λοιπον, τα λεφτα θα έρθουν πισω μονα τους 10-15 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την μεταφορά με έμβασμα...

 

πρέπει να βάζουμε κάτι συγκεκριμένο στην επιλογή "Σκοπός Εμβάσματος" που βγάζει η ΕΤΕ ή δεν μας νοιάζει;

 

Επίσης η επιλογή "επείγουσα αποστολή" πρέπει να είναι ενεργοποιημένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...