Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουσα πως το Amazon France απορρίπτει διάφορες ελληνικές κάρτες, αληθεύει; Έχω προπαραγγείλει κάτι και προφανώς δε θα γίνει χρέωση για κάποιο διάστημα.

Το προϊόν είναι διαθέσιμο και στη Γερμανία/Ιταλία, υπάρχει περίπτωση να είναι πιο «καταδεκτικά» τα .de και .it;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άκουσα πως το Amazon France απορρίπτει διάφορες ελληνικές κάρτες, αληθεύει; Έχω προπαραγγείλει κάτι και προφανώς δε θα γίνει χρέωση για κάποιο διάστημα.

Το προϊόν είναι διαθέσιμο και στη Γερμανία/Ιταλία, υπάρχει περίπτωση να είναι πιο «καταδεκτικά» τα .de και .it;

 

Όποτε προσπαθείς να αγοράσεις με ελληνική κάρτα, γνωρίζεις ότι παίζεις λαχείο.

Η διαφορά με τη συγκεκριμένη αλυσίδα είναι ότι, αν δεν περάσει η κάρτα, σου στέλνει μήνυμα να πληρώσεις με άλλο τρόπο και αν έχεις άλλη κάρτα δοκιμάζεις πάλι.

 

Από τη γαλλική αμαζόνα προσπάθησα να κάνω αγορές, αρχικά με πιστωτική της ΕΤΕ, και, όταν απορρίφθηκε η συναλλαγή, έβαλα την Alpha/Amex Debit που πέρασε αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό 600Ε

 

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω την χρεωστική visa ώστε να ανεβάσω τα χρήματα σε ένα τραπεζικό λογαριασμό μου στο εξωτερικό και από εκεί να τα στείλω σαν έμβασμα στον τελικό προορισμό τους

 

Ευχαριστώ

αν περασει η καρτα σου (δεν περνανε ολες οι ελληνικες λογο capital controls) φυσικα και μπορεις με προμηθεια 1% και με χρηση της δωρεαν υπηρεσιας LeuPay δες υπογραφη μου.

 

διαβασε εδω το εχουν κανει αρκετοι: http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-40#entry54582541

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 1 εβδομάδα προσπαθω να κανω αγορά απο όλα τα amazon και δεν δεχεται κανενα τις καρτες μου. Δεν ειχα ποτε θεμα. Εχω κανει αρκετες αγορές μεχρι και τον Δεκέμβριο. Αλλα απο το νεο ετος δεν μπορώ .Ξερει κανεις τί παίζει ? Μας bannaraν και αυτοί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως γνωριζει καποιος ποσες μερες χρειαζονται για να παρω απο τραπεζα τον κωδικο επιβεβαιωσης μια καρτας που προσθεσα στην paypal? την εχω προσθεσει εδω και 6 μερες και σημερα που πηγα στην τραπεζα φαινοταν το 1,5 ευρω που δεσμευουν αλλα οχι ο κωδικος. να πατησω resend paypal code η αυτο θα καθυστερησει ακομα περισσοτερο τ διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χρέωση των 1,50€ υπάρχει ο κωδικός με τη μορφή "PAYPAL CODE XXX".

Τηλεφώνησε στην τράπεζα να σου πουν τον κωδικό.

Μετά θα τον βάλεις στο αντίστοιχο πεδίο στο paypal και θα πατήσεις coνfirm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω που πρεπει ν τον βαλω και πηγα στην τραπεζα απλως ο κωδικος δεν φαινεται ακομα και δεν ξερω γιατι..για αυτο σκεφτομουνα μηπως να πατησω στο paypal να τον ξαναστειλουνε αλλα δεν ξερω αν θα καθυστερησει ακομα περισσοτερο τη διαδικασια αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας . Εχω ενα προβλημα, προχθες προσπαθησα να συνδεσω την revolut με την paypal και με την απερριψε. Πηγα link card και εβαλα τα στοιχεια της revolut καρτας μου και εχω μεσα λεφτα. Μολις πατησα ok με εβγαλε οτι δεν υποστηριζεται η καρτα ή κατι τετοιο και με χρεωσε και το ευρω στην revolut και δεν εγινε και τπτ.. Εκανα κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λέω εγώ που το ξέρω, δεν θα σου απαντούσα αλλιώς.... από τον Ιούλιο, έχω κάνει πάνω από 200 αγορές στο ebay.co.uk και στο ebay.ie, αλλά καμία σημασία δεν έχει από πού θα κάνεις τις αγορές σου, αλλά το που έχεις κάνει register, και εγώ έχω κάνει register στο ebay.co.uk από το 2006. Όλες οι αγορές από ebay.co.uk περνάνε κανονικά αν περνάει η συναλλαγή μέσω PayPal. Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου μέσω PayPal στο εξωτερικό, θα μπορέσεις να κάνεις και αγορές σε όποιο ebay και να μπεις, σε όποιο ebay και αν έχεις κάνει εγγραφή. Μπορείς να κάνεις και το γνωστό κόλπο με το balance, αλλά και με top up πλέων αν συνδέσεις δικό σου τραπεζικό λογαριασμό στο ebay. Οπότε στο ξαναλέω ότι τα CC δεν έχουν σχέση με site και καταστήματα, αλλά με λογαριασμούς τραπεζών και με κάρτες που περνάνε και κάρτες που δεν περνάνε... Μπορεί να υπάρχουν καταστήματα που να μην δέχονται καθόλου συναλλαγές από Ελλάδα, αλλά το PayPal που γίνονται οι συναλλαγές για το ebay δεν έχει βάλει τέτοιο περιορισμό.

 

οκ καταλαβα αλλα εγω τοτε τι προβλημα αντιμετωπιζω? εχω αγορασει απο steam και διαφορα αλλα στο εξωτερικο χωρις προβλημα μεσω πιστωτικης. γιατι δεν μπορω να το κανω στο ebay? πως μπορω να το φτιαξω? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας . Εχω ενα προβλημα, προχθες προσπαθησα να συνδεσω την revolut με την paypal και με την απερριψε. Πηγα link card και εβαλα τα στοιχεια της revolut καρτας μου και εχω μεσα λεφτα. Μολις πατησα ok με εβγαλε οτι δεν υποστηριζεται η καρτα ή κατι τετοιο και με χρεωσε και το ευρω στην revolut και δεν εγινε και τπτ.. Εκανα κατι λαθος?

Πες μας ακριβώς τι λεει

 

Αν πράγματι σου εβγαλε κατι τετοιο και ολα τα εχεις κανει σωστα, προσπάθησε 1-2 φορες ακομα, αν δεν γινει και παλι, τοτε βρες καποιο αλλο τροπο για να πας χρήματα το ππ, γιατι το support θα σου απαντήσει οτι η κάρτα δεν ειναι συμβατή με το ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παραγγελία από iherb 15-11-2015 αγνοείται... πρώτη φορά αργεί τόσο από iherb, και κουράστηκα να περιμένω.Η αγορά είχε γίνει με paypal, να ανοίξω request για refund στην paypal? έχει κανείς κάποια εμπειρία από το κατάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παραγγελία από iherb 15-11-2015 αγνοείται... πρώτη φορά αργεί τόσο από iherb, και κουράστηκα να περιμένω.Η αγορά είχε γίνει με paypal, να ανοίξω request για refund στην paypal? έχει κανείς κάποια εμπειρία από το κατάστημα?

Dispute μαλλον θελεις να πεις ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dispute μαλλον θελεις να πεις ετσι?

Ακριβως, ειναι η πρωτη φορα που θα ανοιξω dispute στην paypal, δεν ξερω αν θα μετρησει σαν θετικο για να με καλυψει..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι έχει συμβεί με το νέο site του paypal και δεν μπορώ να βάλω λεφτά στο balance με τον γνωστό τρόπο. Μετά το email που έρχεται στο λογαριασμό email αυτού που στέλνει τα χρήματα, όταν πατήσω pay now με παραπέμπει στην αρχική σελίδα, και όχι όπως πρίν που είχε επιλογή να προχωρήσεις την διαδικασία χωρίς account (τόσο καιρό έτσι στέλνω χρήματα στο balance μου χωρίς να έχω κάνει δεύτερο account).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...