Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ειπα πρωτον επειδη εχω δει πολλους να εχουν προβλημα μονο με της αγγλιας και οχι με αλλα ebay, και το ειπα επισης επειδη μπορω να αγορασω κανονικα online απο steam κλπ και δεν μπορω απο ebay. αν καποιος εχει απαντηση ας μου πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ειπα πρωτον επειδη εχω δει πολλους να εχουν προβλημα μονο με της αγγλιας και οχι με αλλα ebay, και το ειπα επισης επειδη μπορω να αγορασω κανονικα online απο steam κλπ και δεν μπορω απο ebay. αν καποιος εχει απαντηση ας μου πει!

 

Στο λέω εγώ που το ξέρω, δεν θα σου απαντούσα αλλιώς.... από τον Ιούλιο, έχω κάνει πάνω από 200 αγορές στο ebay.co.uk και στο ebay.ie, αλλά καμία σημασία δεν έχει από πού θα κάνεις τις αγορές σου, αλλά το που έχεις κάνει register, και εγώ έχω κάνει register στο ebay.co.uk από το 2006. Όλες οι αγορές από ebay.co.uk περνάνε κανονικά αν περνάει η συναλλαγή μέσω PayPal. Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου μέσω PayPal στο εξωτερικό, θα μπορέσεις να κάνεις και αγορές σε όποιο ebay και να μπεις, σε όποιο ebay και αν έχεις κάνει εγγραφή. Μπορείς να κάνεις και το γνωστό κόλπο με το balance, αλλά και με top up πλέων αν συνδέσεις δικό σου τραπεζικό λογαριασμό στο ebay. Οπότε στο ξαναλέω ότι τα CC δεν έχουν σχέση με site και καταστήματα, αλλά με λογαριασμούς τραπεζών και με κάρτες που περνάνε και κάρτες που δεν περνάνε... Μπορεί να υπάρχουν καταστήματα που να μην δέχονται καθόλου συναλλαγές από Ελλάδα, αλλά το PayPal που γίνονται οι συναλλαγές για το ebay δεν έχει βάλει τέτοιο περιορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδιά,καλημέρα.Αντιμετωπίζω ένα ζήτημα.Πριν δύο ημέρες δήλωσα στο παυπαλ νέα κάρτα.Ενω λοιπόν θα έπρεπε να μου αφαιρέσει 1,50 ευρώ, μέσω ebanking παρατήρησα ότι αφαίρεσε 0,95.Από την τράπεζα που πήρα τηλέφωνο μου ανέφεραν ότι δεν έχει αποσταλεί ο τετραψήφιος κωδικός για να κάνω verify την κάρτα μου.Έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδιά,καλημέρα.Αντιμετωπίζω ένα ζήτημα.Πριν δύο ημέρες δήλωσα στο παυπαλ νέα κάρτα.Ενω λοιπόν θα έπρεπε να μου αφαιρέσει 1,50 ευρώ, μέσω ebanking παρατήρησα ότι αφαίρεσε 0,95.Από την τράπεζα που πήρα τηλέφωνο μου ανέφεραν ότι δεν έχει αποσταλεί ο τετραψήφιος κωδικός για να κάνω verify την κάρτα μου.Έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Θα πρέπει να πας στο paypal και να κάνεις: Link and confirm my card. Τότε θα χρεωθεί το 1,5 ευρω και θα σταλεί ο κωδικός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες απόλυτο δίκιο spartak1.Το λάθος μου ήταν ότι ενώ είχα περάσει την κάρτα δεν πατούσα το confirm γιατί θεωρούσα ότι θα έπρεπε να μου στείλει πρώτα τον 4ψήφιο κωδικό.Η αλήθεια πάντως είναι ότι το νέο look του paypal μπερδεύει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλειδί στο νέο look (UI) είναι το γρανάζι (πάνω δεξιά).

Πατώντας το, ανοίγουν ενότητες, μέσω των οποίων, περνάς στη θεματολογία που θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις έκανα νέο paypal ,ΝΑΙ ΜΕΝ την κάρτα μου την καταχώρησε μια χαρά όμως όταν δοκίμασα να καταχωρήσω τραπεζικό λογαριασμό ελληνικό της hsbc δεν μου δέχτηκε με την ένδειξη δεν μπορείς να προσθέσεις λογαριασμό τώρα.Είναι θέμα capital? Πρέπει να επικοινωνήσουμε με paypal ξέρει κάποιος να με κατατοπίσει.Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσεις την κάρτα σου με τη γνωστή διαδικασία (4ψήφιος κλπ).

 

Για να προσθέσεις τραπεζικό λογαριασμό πρέπει είτε να τους τηλεφωνήσεις, αν βιάζεσαι, είτε να ακολουθήσεις τη διαδικασία που έχω περιγράψει στο post #8897 σελ 597.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις έκανα νέο paypal ,ΝΑΙ ΜΕΝ την κάρτα μου την καταχώρησε μια χαρά όμως όταν δοκίμασα να καταχωρήσω τραπεζικό λογαριασμό ελληνικό της hsbc δεν μου δέχτηκε με την ένδειξη δεν μπορείς να προσθέσεις λογαριασμό τώρα.Είναι θέμα capital? Πρέπει να επικοινωνήσουμε με paypal ξέρει κάποιος να με κατατοπίσει.Ευχαριστώ. 

Σε ευχαριστώ πολύ makfil για τις πληροφορίες :) Ο λογαριασμός είναι ενός φίλου μου,την διαδικασία εγγραφής στο Paypal του την κάνω εγώ γιατί δεν ξέρει καλά αγγλικά επίσης έχει την παλιά ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες.Υπάρχει περίπτωση να του δημιουργηθεί πρόβλημα στο άνοιγμα λογαριασμού αν του ζητηθεί να στείλει την ταυτότητα για επιβεβαίωση?

Σε ευχαριστώ πολύ makfil για τις πληροφορίες  :) Ο λογαριασμός είναι ενός φίλου μου,την διαδικασία εγγραφής στο Paypal του την κάνω εγώ γιατί δεν ξέρει καλά αγγλικά επίσης έχει την παλιά ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες.Υπάρχει περίπτωση να του δημιουργηθεί πρόβλημα στο άνοιγμα λογαριασμού αν του ζητηθεί να στείλει την ταυτότητα για επιβεβαίωση?

  •  
  •  
  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όλα τα στοιχεία είναι σωστά αλλά σε ελληνικούς χαρακτήρες αλλά φαντάζομαι θα έχουν αυτοί μεταφραστές και στο paypal και στο ebay


Ναι όλα τα στοιχεία είναι σωστά αλλά σε ελληνικούς χαρακτήρες αλλά φαντάζομαι θα έχουν αυτοί μεταφραστές και στο paypal και στο ebay

Ευχαριστώ και πάλι επί την ευκαιρία :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όλα τα στοιχεία είναι σωστά αλλά σε ελληνικούς χαρακτήρες αλλά φαντάζομαι θα έχουν αυτοί μεταφραστές και στο paypal και στο ebay

Ευχαριστώ και πάλι επί την ευκαιρία :)

Αν ειναι ελληνικα, ειναι λαθος τα στοιχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό 600Ε

 

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω την χρεωστική visa ώστε να ανεβάσω τα χρήματα σε ένα τραπεζικό λογαριασμό μου στο εξωτερικό και από εκεί να τα στείλω σαν έμβασμα στον τελικό προορισμό τους

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό 600Ε

 

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω την χρεωστική visa ώστε να ανεβάσω τα χρήματα σε ένα τραπεζικό λογαριασμό μου στο εξωτερικό και από εκεί να τα στείλω σαν έμβασμα στον τελικό προορισμό τους

 

Ευχαριστώ

Χρήματα μπορείς να στείλεις στο εξωτερικό απο το λογαριασμό σου 500 ευρω μέχρι 31/1 και άλλα 100 απο 1/2 ή αν έχεις δεύτερο τρ. λογαριασμό αλλα 100 απο αυτόν, οπότε μαζι με τα 500 γίνονται 600 και είσαι οκ

 

Τωρα τι θα τα κανεις στο εξωτερικό τα χρήματα είναι δικο σου θεμα

 

 

 

 

 

Απο καρτα να στείλεις, τι νόημα εχει αφού είναι άμεσα συνδεμένη με τον τρ λογαριασμό σου (δεν ξέρω και αν μπορείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...