Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

makfil, on 20 Nov 2015 - 07:23 AM, said:snapback.png

Έχει γραφτεί πολλές φορές η διαδικασία αlλά ας την επαναλάβουμε άλλη μια φορά.

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια, στέλνουμε μήνυμα στο PayPal, μέσω του Help, ζητώντας να μας προσθέσει το ΙΒΑΝ του τραπεζικού μας λογαριασμού. Σε λίγη ώρα έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα. Στο μήνυμα αυτό απαντάμε επαναλαβάνοντας τα ίδια που είχαμε γράψει στο προηγούμενο. 

 

Στη συνέχεια, είτε θα ας καλέσουν από την Ιρλανδία (σε 1-2 μέρες) στο τηλέφωνο που έχουμε δηλώσει είτε θα καλέσουμε εμείς, αν βιαζόμαστε, στο τηλέφωνο που αναγράφεται στο Help (μπορούμε και μέσω Skype). Μετά από μια γρήγορη και εύκολη διαδικασία ταυτοποίησης (email κλπ), ο υπάλληλος θα ανοίξει το σύστημα και είτε θα προσθέσουμε τον ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας είτε θα τον προσθέσει εκείνος.

 

Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που είναι απαραίτητα για κάθε αποστολή εμβάσματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορούμε να στέλνουμε έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας αρκεί ο λογαριασμός αυτός να περιλαμβάνει το ίδιο όνομα που έχει καταγραφεί στο paypal. Τέλος, παρά το γεγονός ότι το paypal λέει στις οδηγίες του ότι τα έξοδα αποστολής εμβάσματος πρέπει να βαραίνουν τον εντολέα, εμείς μπορούμε να το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα και το ποσό που στέλνουμε μεταφέρεται ολόκληρο στο balance (η προμήθεια του 1€ χρεώνεται στον τραπεζικό μας λογαριασμό). 

 

Φυσικά, μετά την προσθήκη του τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να μεταφέρεις χρήματα του balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι αυτό που σ' ενδιαφέρει. 

Επειδή μπερδεύτηκα. Αυτό είναι μονο για να στείλουμε λεφτα απο το paypal balance στον λογαριασμο μας? η και το αντιθετο? Αν βαλω δλδ το iban του λογαριασμου που εχω την χρεωστικη και δε μπορω τωρα να κανω αγορες, θα μπορω να στειλω λεφτα απο αυτον τον λογαριασμό στο paypal balance με εμβασμα και κοστος 1Ε?

επειδη και εγω εχω την ιδια απορια και καποιος γνωριζει ας μας πει. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θέλω εδώ και καιρό να κάνω αγορές από το site: sports direct. 

Είχα πάει τον Σεπτέμβριο να ρωτήσω στην τράπεζα και μου είπαν ότι δεν γινόταν να κάνω λόγω των capital controls. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι μέχρι σήμερα; 

Ρωτάω γιατί ακούω πολλούς πλέον που αγοράζουν διάφορα είδη απο το εξωτερικό και υπέθεσα ότι κάτι έχει αλλάξει.

 

Σε περίπτωση που έχει σημασία η κάρτα που έχω είναι προπληρωμένη της Τράπεζας Πειραιώς. 

 

Ευχαριστώ. Όποιος ξέρει παρακαλώ ας δώσει μία σαφή απάντηση.

 

εγώ αγοράζω μέσω paypal. αν είχες paypal προ CC με συνδεδεμένη την κάρτα μπορείς να αγοράσεις βάζοντας λεφτά στο paypal αλλιώς δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

john_shadow: δηλαδή φίλε έχεις παραγγείλει αυτή την περίοδο απο το sportsdiect και ήρθαν όλα τα πράγματα κανονικά;

 

Δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρξει πρόβλημα με την κάρτα.. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως έρθουν τα πράγματα αλλά δεν τα αφήνουν να περάσουν από το τελωνείο τίποτα τέτοιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

john_shadow: δηλαδή φίλε έχεις παραγγείλει αυτή την περίοδο απο το sportsdiect και ήρθαν όλα τα πράγματα κανονικά;

 

Δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρξει πρόβλημα με την κάρτα.. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως έρθουν τα πράγματα αλλά δεν τα αφήνουν να περάσουν από το τελωνείο τίποτα τέτοιο... 

 

Tα πραγματα ερχονται απο Αγγλία. Αρα δεν περνάνε τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.. θα πάω αύριο να ρωτήσω στην τράπεζα ξανά μήπως ξέρουν.. 

 

Αν εμφανιστεί εδώ κανείς που έχει παραγγείλει από το συγκεκριμένο κατάστημα πρόσφατα και του έχουν έρθει, θα περιμένω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.. θα πάω αύριο να ρωτήσω στην τράπεζα ξανά μήπως ξέρουν.. 

 

Αν εμφανιστεί εδώ κανείς που έχει παραγγείλει από το συγκεκριμένο κατάστημα πρόσφατα και του έχουν έρθει, θα περιμένω..

Εχω γραψει σχολιο στην προηγουμενη σελιδα... Εχουν ερθει ολες οι παραγγελιες μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω γραψει σχολιο στην προηγουμενη σελιδα... Εχουν ερθει ολες οι παραγγελιες μου...

 

τελικα και η παραγγελια ανω των 100€ με paypal balance εγινε? με request money?

η χρεωση της μεταφορας ποση ειναι? 3%?

 

θελω να ρωτησω κατι ακομη: αν μεταφερω χρηματα στο paypal (με request money) τα οποια δεν θα χρησιμοποιησω, μετα πως μπορω να τα μεταφερω σε καποιον λογαριασμο/καρτα ωστε να μπορω να τα παρω στο χερι?

Επεξ/σία από sundance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα,ειμαι απο τους λιγους που ακομα δεν εχω αγορασει κατι μεσω paypal,μου ζηταει το IBAN του τραπεζικου μου λογαριασμου,το βαζω χωρις κανενα ρισκο;μπορω να αγορασω μετα;η υπαρχουν ακομα capital controls?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάφερα να συνδέσω το λογαριασμό μου σύμφωνα με το Post στη σελίδα 594 αλλά όταν επιλέγω top up Μου εμφανίζει το εξής:

"Our bank account information has changed. Before you can top up your PayPal account,you'll need to provide your bank with PayPal's new transfer recipient information.

  1. To get started, add PayPal as a transfer recipient by logging in to your online bank account (or visiting your bank) and following your bank's instructions.

  2. Print the information below, or copy and paste it directly into your bank's online form."

Γνωρίζει κάποιος σε ποια επιλογή του winbank πρέπει να προσθέσω τα στοιχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σύνδεσες τον τραπεζικό σου λογαριασμό στο paypal, σου έστειλε τα (προσωπικά) στοιχεία για την αποστολή εμβάσματος από το λογαριασμό αυτό.

 

Θα ανοίξεις την αποστολή εμβάσματος στην Πειραιώς (δεν έχω λογαριασμό και δεν μπορώ να βοηθήσω) και θα συμπληρώσεις τα αντίστοιχα πεδία με τα στοιχεία που σου έδωσε το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, θελοντας να αγορασω κατι απο ενα site του εξωτερικου, με πεταει κατευθειαν skrill. Αμα αλλαξω την χωρα ξερω γω σε μια ευρωπαικη(πχ γερμανια) μου εμφανιζει οπως ειναι λογικο περισσοτερες επιλογες πληρωμης. Επιλεγοντας paysafe με στελνει στην σελιδα οπου συμπληρωνω κοδικο, και ηταν ολα στα ελληνικα με επιλογες κλπ και δν ειδα τιποτα που αναφερεται σε Γερμανια. Το εχει διαπιστωσει κανεις αυτο? Μηπως γνοριζει αν δεχτει ελληνικη paysafe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, θελοντας να αγορασω κατι απο ενα site του εξωτερικου, με πεταει κατευθειαν skrill. Αμα αλλαξω την χωρα ξερω γω σε μια ευρωπαικη(πχ γερμανια) μου εμφανιζει οπως ειναι λογικο περισσοτερες επιλογες πληρωμης. Επιλεγοντας paysafe με στελνει στην σελιδα οπου συμπληρωνω κοδικο, και ηταν ολα στα ελληνικα με επιλογες κλπ και δν ειδα τιποτα που αναφερεται σε Γερμανια. Το εχει διαπιστωσει κανεις αυτο? Μηπως γνοριζει αν δεχτει ελληνικη paysafe?

 

Αν το site δεν έχει Λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα (που είναι και το πιθανότερο) οι κάρτες paysafe από Ελλάδα δεν περνάνε εκεί

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια βοηθεια!! :)) εκανα νεο μαιλ εστειλα 80 ευρω στο νεο μαιλ κ επειδη ειχα επιλεξεις goods μου ζηταει tracking number κ τετοια... Τι βαζω εγω τωρα;;;; Κ ποτε θα ερθουν στο ballance;;

Επεξ/σία από kisto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εχω μια απορια και γω σχετικα με τις αγορες απο εξωτερικο και συγκεκριμενο απο ebay μεσω  paypal. ειχα λογαριασμο στην paypal προ cc ομως η καρτα μου εληξε κ θελησα να προσθεσω μια καινουρια ομως χρειαζεται η κλασσικη διαδικασια που σου δεσμευει 1μιση ευρω κ πρεπει να πας στν τραπεζα να σου πουν τον 4ψηφιο κωδικο ωστε να επιβεβαιωσεις οτι η καρτα ειναι δικη σ. Μετα απο 2 μερες π εβαλα την καρτα στην paypal πηγα στην τραπεζα ομως ακομα δν φαινοταν ο κωδικος. Υπαρχει πιθανοτητα μετα απο 3-4 μερες π θα ξαναπαω να εχει βγει και τελικα να μπορεσω να επιβεβαιωσω την καρτα και να την χρησιμοποιησω για αγορες στο ebay η λογω cc δεν γινεται?ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...