Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή, με την ερώτησή σου, περιμένεις ένα κατάλογο με μαγαζιά και πωλητές από όλο τον κόσμο από τους οποίους μπορείς εσύ να αγοράσεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αρα τελικα τι ισχυει με  C.C και απο ποια site μπορουμε να κανουμε αγορες μεσω paypal η χρεωστικων  γτ με τοσα που εχουν γραφτει εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας

Με ππ και balance ή ππ και καρτα εξωτερικού, όπως ρεβολυτ και άλλες, μπορείς να αγοράσεις το οτιδήποτε απο ολο τον πλανητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παραγγειλω απο sportsdirect . Εχω παραγγειλει απο το καλοκαιρι αλλες 2-3 φορες (με paypal balance), αλλα το μεγιστο που ειχα πληρωσει ηταν 62€. Τωρα εχω μια παραγγελια στα 130€, αλλα διαβασα αλλου οτι καποιοι ειχαν προβλημα με την paypal. Σου "κλειδωνει" (βαζει σε αναμονη για αρκετες μερες ή εβδομαδες, οπως ανεφεραν) το νεο σου υπολοιπο... Υπαρχει τετοια περιπτωση; Ας πουμε να μη δεχεται πανω απο 100€; Γινεται να τα σπασουμε ωστε να το "ξεγελασουμε" ή παλι το ιδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ ανάληψη σμρ από ΑΤΜ τράπεζα Πειραιώς με την revolut χωρίς καμία χρέωση! Βέβαια δεν μου έβγαλε κάπου να επιλέξω χωρίς μετατροπή που γράφουν παιδιά πιο πάνω.. Προφανώς το έκανε μόνη της!

Θέλω να την χρησιμοποιήσω σε ένα ταξίδι που θα πάω Βουδαπέστη. Εκεί στη ανάληψη θα πατάω στο savings (Ταμιευτηριο) και θα πρέπει να πατήσω τι? Χωρίς μετατροπή για να μην χρεωθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σε ενα ταξιδι που θα κανω αγγλια θα φορτωσω απο Ελλαδα την revolut να την εχω καβαντζα.

Αμα γινεται η μετατροπη εκει στα atm της αγγλιας θα χρεωθω αν γινει μετατροπη μονη της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal (δεν εννοώ το λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη μια κάρτα χρεωστική/πιστωτική), ναι, μπορείς να στέλνεις έμβασμα στο balance, μέχρι 500€ κάθε μήνα.

 

Εάν δεν έχεις συνδέσει, η διαδικασία περιγράφεται στο post #8897 στη σελ. 594

makfil σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, δεν ειχα φτασει τοσο πισω, θα το,ψαξω και θα το κανω αν και βολευτηκα με τη ρεβολουτ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτηςω ? με το money request της PayPal μεχρι ποσα χρήματα μπορω να ζητήσω ?

Μπορω 650€ ή πρέπει να γίνει σε 2 δόσεις ?

Να σας ρωτηςω ? με το money request της PayPal μεχρι ποσα χρήματα μπορω να ζητήσω ?

Μπορω 650€ ή πρέπει να γίνει σε 2 δόσεις ?

Αν παω να κανω αγορα κατευθείαν απο χρεωστική καρτα (μέσω PayPal χωρις balance) ,650€ Λαπτοπ Αμερική , υπαρχει περιπτωςη να το εγκρίνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal (δεν εννοώ το λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη μια κάρτα χρεωστική/πιστωτική), ναι, μπορείς να στέλνεις έμβασμα στο balance, μέχρι 500€ κάθε μήνα.

 

Εάν δεν έχεις συνδέσει, η διαδικασία περιγράφεται στο post #8897 στη σελ. 594

Εννοείς να έχουμε κάνει δεύτερο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί πολλές φορές η διαδικασία αlλά ας την επαναλάβουμε άλλη μια φορά.

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια, στέλνουμε μήνυμα στο PayPal, μέσω του Help, ζητώντας να μας προσθέσει το ΙΒΑΝ του τραπεζικού μας λογαριασμού. Σε λίγη ώρα έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα. Στο μήνυμα αυτό απαντάμε επαναλαβάνοντας τα ίδια που είχαμε γράψει στο προηγούμενο. 

 

Στη συνέχεια, είτε θα ας καλέσουν από την Ιρλανδία (σε 1-2 μέρες) στο τηλέφωνο που έχουμε δηλώσει είτε θα καλέσουμε εμείς, αν βιαζόμαστε, στο τηλέφωνο που αναγράφεται στο Help (μπορούμε και μέσω Skype). Μετά από μια γρήγορη και εύκολη διαδικασία ταυτοποίησης (email κλπ), ο υπάλληλος θα ανοίξει το σύστημα και είτε θα προσθέσουμε τον ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας είτε θα τον προσθέσει εκείνος.

 

Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που είναι απαραίτητα για κάθε αποστολή εμβάσματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορούμε να στέλνουμε έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας αρκεί ο λογαριασμός αυτός να περιλαμβάνει το ίδιο όνομα που έχει καταγραφεί στο paypal. Τέλος, παρά το γεγονός ότι το paypal λέει στις οδηγίες του ότι τα έξοδα αποστολής εμβάσματος πρέπει να βαραίνουν τον εντολέα, εμείς μπορούμε να το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα και το ποσό που στέλνουμε μεταφέρεται ολόκληρο στο balance (η προμήθεια του 1€ χρεώνεται στον τραπεζικό μας λογαριασμό). 

 

Φυσικά, μετά την προσθήκη του τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να μεταφέρεις χρήματα του balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι αυτό που σ' ενδιαφέρει. 

Επειδή μπερδεύτηκα. Αυτό είναι μονο για να στείλουμε λεφτα απο το paypal balance στον λογαριασμο μας? η και το αντιθετο? Αν βαλω δλδ το iban του λογαριασμου που εχω την χρεωστικη και δε μπορω τωρα να κανω αγορες, θα μπορω να στειλω λεφτα απο αυτον τον λογαριασμό στο paypal balance με εμβασμα και κοστος 1Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θέλω εδώ και καιρό να κάνω αγορές από το site: sports direct. 

Είχα πάει τον Σεπτέμβριο να ρωτήσω στην τράπεζα και μου είπαν ότι δεν γινόταν να κάνω λόγω των capital controls. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι μέχρι σήμερα; 

Ρωτάω γιατί ακούω πολλούς πλέον που αγοράζουν διάφορα είδη απο το εξωτερικό και υπέθεσα ότι κάτι έχει αλλάξει.

 

Σε περίπτωση που έχει σημασία η κάρτα που έχω είναι προπληρωμένη της Τράπεζας Πειραιώς. 

 

Ευχαριστώ. Όποιος ξέρει παρακαλώ ας δώσει μία σαφή απάντηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...