Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα 2 παραγγελιες απο iherb 4/12. Δεν εχει ερθει ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ. Τι μπορει να εχει γινει;; Αμα χαθηκαν τι γινεται; Τα πληρωσα μεσω paypal..

 

Και σε μένα 2 παραγγελίες απο Νοέμβρη ακόμα να φανούν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά.

Επειδή είμαι λίγο άσχετη με την παράκαμψη των cc και θέλω να κάνω αγορά από ebay (1,400 ευρώ,είναι πολλά το ξέρω), μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

ευχαριστώ!

 

(θα ήθελα να διαβάσω όλες τις απαντήσεις αλλα είναι 666 σελίδες και πέραν του ότι είναι του σατανά  :P  μου πέφτουν πολλές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ότι θέλεις να αγοράσεις από ebay αλλά δεν λες με ποιον τρόπο, δηλαδή έχεις κάρτα/ες, paypal κλπ.

 

Οι κάρτες είναι λαχείο να περάσουν είτε απ' ευθείας είτε μέσω paypal. Το ποσό είναι μεγάλο και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να όποιο τρόπο διαλέξεις (balance του paypal ή κάρτες εξωτερικού) πρέπει να φορτώσεις με εμβάσματα των 500€/μήνα, εκτός και αν έχεις 3 τραπεζικούς λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες για να στείλεις τα 1400€ έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάρτα Πειραιώς συνδεδεμένη με το paypal μου. μπορώ να βάλω το λεφτά εκεί και να περνάω 500,500 τον μήνα με balance?


να περνάω 500, 500 στο paypal μέσω balance*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, αν στειλεις λεφτα απο paypal σε paypal (ελληνικα και τα 2) σε ποσες μερες ειναι διαθεσιμα? Γιατι το καλοκαιρι μ εστειλε φιλος απο γερμανια και νομιζω κανανε καμια βδομαδα να φανουν σ εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Καλιαννα

 

Όχι, δεν μπορείς να φορτώσεις το balance με κάρτα. Τα 500€/μήνα μεταφέρονται μόνο με έμβασμα στο balance.

Μπορείς να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό στο paypal με μια διαδικασία που έχω περιγράψει σε προηγούμενο post.

 

Πρέπει να ενημερωθείς πρώτα για τις δυνατότητες όλων των μεθόδων αγοράς από το εξωτερικό και αν αποφασίσεις ποια σου ταιριάζει.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκίμασε κανένας αγορές απο asos.com ? εχουν εκπτώσεις και προσπαθώ να χτυπήσω κατι πραγματάκια και μου ρίχνει άκυρα με κάρτα Πειραιώς προπληρωμένη , εχει δοκιμάσει κανείς να χτυπήσει κατι απο το εν λόγο site ? Υπαρχει λύση στο πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκίμασε κανένας αγορές απο asos.com ? εχουν εκπτώσεις και προσπαθώ να χτυπήσω κατι πραγματάκια και μου ρίχνει άκυρα με κάρτα Πειραιώς προπληρωμένη , εχει δοκιμάσει κανείς να χτυπήσει κατι απο το εν λόγο site ? Υπαρχει λύση στο πρόβλημα ?

 

ειναι στην κατηγορια ενδυματα κτλ και δεν γινονται αγορες εξαιτιας των capital controls με ελληνικες κάρτες, η λυση στο προβλημα σου ειναι να βγαλεις μια ή περισσοτερες δωρεαν καρτες ηλεκτρονικων τραπεζικών υπηρεσιων εξωτερικου.

 

διαβασε εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/595603-%CF%83%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BE/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι στην κατηγορια ενδυματα κτλ και δεν γινονται αγορες εξαιτιας των capital controls με ελληνικες κάρτες, η λυση στο προβλημα σου ειναι να βγαλεις μια ή περισσοτερες δωρεαν καρτες ηλεκτρονικων τραπεζικών υπηρεσιων εξωτερικου.

 

διαβασε εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/595603-σύγκριση-ηλεκτρονικών-τραπεζικών-υπηρεσιών-εξ/

Να σε καλα αδερφε μου τώρα αυτο τσεκάρω , ποιο απο τα τρία θεωρείς ποιο άμεσο και αξιόπιστο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλα αδερφε μου τώρα αυτο τσεκάρω , ποιο απο τα τρία θεωρείς ποιο άμεσο και αξιόπιστο ?

 

και οι 3 υπηρεσιες ειναι πολυ καλές, άλλες παρέχουν περισσότερα, άλλες λιγότερα εξαρτάται τι ανάγκες έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι 3 υπηρεσιες ειναι πολυ καλές, άλλες παρέχουν περισσότερα, άλλες λιγότερα εξαρτάται τι ανάγκες έχεις.

Αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι φίλος με παρόμοια προπληρωμένη κάρτα κατάφερε να κανει αγορά ρούχων απο Ανάλογο κατάστημα στην Αγγλία το sportsdirect και ένας άλλος φίλος αγόρασε ηλεκτρονική συσκευή απο Ασία τι φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...