Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη για την ερώτηση αρχαρίου, αλλά έψαξα πολύ και δεν σιγουρεύτηκα.

 

Για να συνδέσω την πιστωτική μου με paypal λογαριασμό, πρέπει να έχω web banking ενεργοποιημένο στην κάρτα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η moneysafe εξακολουθει να μπορει να φορτιστει με χρηματα απο ελληνκα καταστηματα ???

Μπορείς να τη φορτίσεις με κουπόνια απο Ελλάδα κανονικά όπως και πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια θα ηθελα μια καθοδηγηση καθως πρωτη φορα "μπλεκω"(περα απο την αφαιρεση χρηματων απο ΑΤΜ) με τραπεζες.

 

Λοιπον θα ηθελα να βγαλω μια Προπληρωμενη καρτα(δηλαδη να μην συνδεεται με καποιον λογαριασμο) την οποια να φορτώνω με λεφτά και να την χρησιμοποιω για online αγορες.

 

Αυτα που θα ηθελα απο την καρτα ειναι πολυ λιγα:

-Να την δεχεται το amazon.de και το co.uk (αν ειναι δοκιμασμενη σε sports direct ακομα καλυτερα) ακομα και τωρα που οπως καταλαβαινω πολλες τρωνε ακυρο.(αυτο θελω να γινεται 100% σιγουρα)

 

-Να μπορω να αφαιρεσω τα χρηματα απο μεσα της σε ενα ΑΤΜ(σε περιπτωση που αλλάξω γνώμη μεχρι την αγορα του προιοντος ή αλλαξει κατι στην τιμη,εστω και με 1-2€ χασουρα που βλεπω οτι υπαρχει)

 

Τελευταιο που θα ηθελα ειναι να εχει οσο λιγοτερο μικροτερες χρεωσεις σε κρατησεις οταν την φορτώνω/ξεφορτώνω και να μην εχει παραλλογες προμηθειες για αλλαγη συναλλαγματος (στο amazon.co.uk π.χ.)

 

Ο πατερας μου χρησιμοποιει την Πειραιως και τσεκαρα τις καρτες της αλλα δεν μου αρεσε αυτο εδω που ειδα σε αυτη

 

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/epitrepomenes-synallages

 

"επιτρέπονται οι συναλλαγές στα e-shops εξωτερικού εκτός των κάτωθι κατηγοριών: - είδη ένδυσης και υπόδησης
- οικιακός εξοπλισμός

- είδη ένδυσης και υπόδησης
- ηλεκτρονικά είδη / εξοπλισμός"

 

καθως αυτα ειναι τα ηδη που με ενδιαφερουνε.

 

 

Αν καποιος το εχει ψαξει ή μπορει να με βοηθησει με καποιον τροπο θα ηθελα να του πω προκαταβολικα 1000 ευχαριστω γιατι ακομα δεν εχω συνηθησει τετοιου ειδους παρε-δωσε με τραπεζες και μπορει να κανω καμια μ*λακια και να τρεχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους, εξεταζω το ενδεχομενο να χρησιμοποιησω moneysafe. Αρχικα υπαρχει μονο 7.95αρα? Επειδη ενδιαφερομαι για αγορα γυρω στα 50Ε, μαλλον θα καταληξω να παρω 6 τετιες  :mad:  :mad:  :mad: ? Δευτερον στο site απο που θελω να αγορασω δεν υπαρχει επιλογη moneysafe, τα ψηφια τα βαζω στην master card λγκα. Απο εκει ομως με πεταει σε skrill checkout οπου υπαρχει μονο ενα "πλαισιο" για εισαγωγη card number, μετα θα μου βγαλει πολλα πλαισιο οπως με την paysafe? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Τα έχεις μπερδέψει λίγο...... Η Money safe card στο σύνολο θα σου κοστίσει 10 ευρώ δηλαδή πακέτο(κάρτα) και τα μεταφορικά. Μετά την φορτίζεις με το ποσό αυτό που θα πάρεις από ένα περίπτερο. Έχει όμως αρκετές προμήθειες κτλ. Η πιο φθηνή λύση είναι η revolut. Περισσότερα για αυτό θα δεις εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/page-1?hl=+revolut

Γεια σας παιδια θα ηθελα μια καθοδηγηση καθως πρωτη φορα "μπλεκω"(περα απο την αφαιρεση χρηματων απο ΑΤΜ) με τραπεζες.

 

Λοιπον θα ηθελα να βγαλω μια Προπληρωμενη καρτα(δηλαδη να μην συνδεεται με καποιον λογαριασμο) την οποια να φορτώνω με λεφτά και να την χρησιμοποιω για online αγορες.

 

Αυτα που θα ηθελα απο την καρτα ειναι πολυ λιγα:

-Να την δεχεται το amazon.de και το co.uk (αν ειναι δοκιμασμενη σε sports direct ακομα καλυτερα) ακομα και τωρα που οπως καταλαβαινω πολλες τρωνε ακυρο.(αυτο θελω να γινεται 100% σιγουρα)

 

-Να μπορω να αφαιρεσω τα χρηματα απο μεσα της σε ενα ΑΤΜ(σε περιπτωση που αλλάξω γνώμη μεχρι την αγορα του προιοντος ή αλλαξει κατι στην τιμη,εστω και με 1-2€ χασουρα που βλεπω οτι υπαρχει)

 

Τελευταιο που θα ηθελα ειναι να εχει οσο λιγοτερο μικροτερες χρεωσεις σε κρατησεις οταν την φορτώνω/ξεφορτώνω και να μην εχει παραλλογες προμηθειες για αλλαγη συναλλαγματος (στο amazon.co.uk π.χ.)

 

Ο πατερας μου χρησιμοποιει την Πειραιως και τσεκαρα τις καρτες της αλλα δεν μου αρεσε αυτο εδω που ειδα σε αυτη

 

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/epitrepomenes-synallages

 

"επιτρέπονται οι συναλλαγές στα e-shops εξωτερικού εκτός των κάτωθι κατηγοριών: - είδη ένδυσης και υπόδησης

- οικιακός εξοπλισμός

- είδη ένδυσης και υπόδησης

- ηλεκτρονικά είδη / εξοπλισμός"

 

καθως αυτα ειναι τα ηδη που με ενδιαφερουνε.

 

 

Αν καποιος το εχει ψαξει ή μπορει να με βοηθησει με καποιον τροπο θα ηθελα να του πω προκαταβολικα 1000 ευχαριστω γιατι ακομα δεν εχω συνηθησει τετοιου ειδους παρε-δωσε με τραπεζες και μπορει να κανω καμια μ*λακια και να τρεχω.

Μπες εδώ http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/page-1?hl=+revolut.

Ούτε μπλέκεις με prepaid ούτε για το εάν θα περάσει η συναλλαγή.Επίσης από καμία prepaid της Ελλάδας δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει λίγο...... Η Money safe card στο σύνολο θα σου κοστίσει 10 ευρώ δηλαδή πακέτο(κάρτα) και τα μεταφορικά. Μετά την φορτίζεις με το ποσό αυτό που θα πάρεις από ένα περίπτερο. Έχει όμως αρκετές προμήθειες κτλ. Η πιο φθηνή λύση είναι η revolut. Περισσότερα για αυτό θα δεις εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/page-1?hl=+revolut

Μπες εδώ http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/page-1?hl=+revolut.

Ούτε μπλέκεις με prepaid ούτε για το εάν θα περάσει η συναλλαγή.Επίσης από καμία prepaid της Ελλάδας δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη.

 

 

Ναι αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω λογαριασμο σε καποιο web banking στο ονομα μου για να φορτώνω λεφτα στην revolut που θα ειναι στο ονομα μου. Οποτε παλι πρεπει να "μπλεχτω" με ελληνικη τραπεζα.

 

Καταλαβα κατι λαθος ? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"επιτρέπονται οι συναλλαγές στα e-shops εξωτερικού εκτός των κάτωθι κατηγοριών: - είδη ένδυσης και υπόδησης

- οικιακός εξοπλισμός

- είδη ένδυσης και υπόδησης

- ηλεκτρονικά είδη / εξοπλισμός"

 

καθως αυτα ειναι τα ηδη που με ενδιαφερουνε.

Αυτά είναι λόγου capital control,με όλες της κάρτες το ίδιο είναι, δεν περνάνε αυτές οι χρεώσεις.

Η revolut είναι χρεωστική εξωτερικού οπότε εκεί δεν υπάρχουν περιορισμοί,γεμίζει με έμβασμα που επιτρέπεται πλέον από τα CC και χρεώνεται μόνο με 1€ από το webbanking,μπορείς δηλαδή να το κάνεις από την κάρτα του πατέρα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι λόγου capital control,με όλες της κάρτες το ίδιο είναι, δεν περνάνε αυτές οι χρεώσεις.

Η revolut είναι χρεωστική εξωτερικού οπότε εκεί δεν υπάρχουν περιορισμοί,γεμίζει με έμβασμα που επιτρέπεται πλέον από τα CC και χρεώνεται μόνο με 1€ από το webbanking,μπορείς δηλαδή να το κάνεις από την κάρτα του πατέρα σου.

 

1) Δηλαδη με καμια ελληνικη καρτα δεν υπαρχει λυση για αμαζον :-(

2) Οντως η Revolut φενεται ενδιαφερουσα περιπτωση αλλα αν το προιον που θες ειναι σε προσφορα και πρεπει να το αγορασεις αμεσα υπαρχει θεμα καθως εκεινη αργει 2-3 εργασιμες για να ολοκληρωσει το εμβασμα..

3) Αρα ολα οκ για την Revolut μπορω να την φορτωνω απο οποιο web banking θελω :-D

 

3) ακυρο πρεπει να ειμαι συνδiκαιουχος :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει λίγο...... Η Money safe card στο σύνολο θα σου κοστίσει 10 ευρώ δηλαδή πακέτο(κάρτα) και τα μεταφορικά. Μετά την φορτίζεις με το ποσό αυτό που θα πάρεις από ένα περίπτερο. Έχει όμως αρκετές προμήθειες κτλ. Η πιο φθηνή λύση είναι η revolut. Περισσότερα για αυτό θα δεις εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/page-1?hl=+revolut

 

Ωραια ευχαριστω.

Κατι ακομα. Μπορω να δω η να μαθω online απο ποια σημεια μπορρω να την φορτησω ή ειναι μονο απο τραπεζα και μου τραβαει απο λογαριασμο?

Επισης στο checkout την χρησιμοποιω σαν πιστωτικη mastercard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει λίγο...... Η Money safe card στο σύνολο θα σου κοστίσει 10 ευρώ δηλαδή πακέτο(κάρτα) και τα μεταφορικά. Μετά την φορτίζεις με το ποσό αυτό που θα πάρεις από ένα περίπτερο. Έχει όμως αρκετές προμήθειες κτλ. Η πιο φθηνή λύση είναι η revolut. Περισσότερα για αυτό θα δεις εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/page-1?hl=+revolut

 

Ωραια ευχαριστω.

Κατι ακομα. Μπορω να δω η να μαθω online απο ποια σημεια μπορρω να την φορτησω ή ειναι μονο απο τραπεζα και μου τραβαει απο λογαριασμο?

Επισης στο checkout την χρησιμοποιω σαν πιστωτικη mastercard?

Τα τραβάει από τραπεζικό λογαριασμό. Διάβασε περισσότερα στο link που σου έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω λογαριασμο σε καποιο web banking στο ονομα μου για να φορτώνω λεφτα στην revolut που θα ειναι στο ονομα μου. Οποτε παλι πρεπει να "μπλεχτω" με ελληνικη τραπεζα.

 

Καταλαβα κατι λαθος ? :unsure:

Aν δεν εχεις λογαριασμο σε τραπεζα τοτε ξεχνας τις αγορες απο το εξωτερικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δηλαδη με καμια ελληνικη καρτα δεν υπαρχει λυση για αμαζον :-(

 

 

 

Γενικά, η αγορά από το εξωτερικό με ελληνική κάρτα είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς λόγους.

 

Ένας βασικός λόγος είναι η κατηγοριοποίηση που κάνει κάθε τράπεζα στους πωλητές, πχ μερικά κινεζομάγαζα έχουν κατηγοριοποιηθεί σε αγορές επιτρεπόμενων ειδών ή/και υπηρεσιών και έτσι ότι και να αγοράσεις από αυτά (ακόμη και μη επιτρεπόμενα) η αγορά με κάρτα θα προχωρήσει.

 

Επίσης, έχει παρατηρηθεί ότι η Alpha/Amex Debit περνάει σε πολλές περιπτώσεις και στην αλυσίδα της αμαζόνας αλλά εσύ θέλεις προπληρωμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι λόγου capital control,με όλες της κάρτες το ίδιο είναι, δεν περνάνε αυτές οι χρεώσεις.

Η revolut είναι χρεωστική εξωτερικού οπότε εκεί δεν υπάρχουν περιορισμοί,γεμίζει με έμβασμα που επιτρέπεται πλέον από τα CC και χρεώνεται μόνο με 1€ από το webbanking,μπορείς δηλαδή να το κάνεις από την κάρτα του πατέρα σου.

η καλυτερη λυση για πολλα πραγματα ειναι αυτη της υπογραφης μου δες και σχετικο τοπικ: http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-26#entry54552877

Γεια σας παιδια θα ηθελα μια καθοδηγηση καθως πρωτη φορα "μπλεκω"(περα απο την αφαιρεση χρηματων απο ΑΤΜ) με τραπεζες.

 

Λοιπον θα ηθελα να βγαλω μια Προπληρωμενη καρτα(δηλαδη να μην συνδεεται με καποιον λογαριασμο) την οποια να φορτώνω με λεφτά και να την χρησιμοποιω για online αγορες.

 

Αυτα που θα ηθελα απο την καρτα ειναι πολυ λιγα:

-Να την δεχεται το amazon.de και το co.uk (αν ειναι δοκιμασμενη σε sports direct ακομα καλυτερα) ακομα και τωρα που οπως καταλαβαινω πολλες τρωνε ακυρο.(αυτο θελω να γινεται 100% σιγουρα)

 

-Να μπορω να αφαιρεσω τα χρηματα απο μεσα της σε ενα ΑΤΜ(σε περιπτωση που αλλάξω γνώμη μεχρι την αγορα του προιοντος ή αλλαξει κατι στην τιμη,εστω και με 1-2€ χασουρα που βλεπω οτι υπαρχει)

 

Τελευταιο που θα ηθελα ειναι να εχει οσο λιγοτερο μικροτερες χρεωσεις σε κρατησεις οταν την φορτώνω/ξεφορτώνω και να μην εχει παραλλογες προμηθειες για αλλαγη συναλλαγματος (στο amazon.co.uk π.χ.)

 

Ο πατερας μου χρησιμοποιει την Πειραιως και τσεκαρα τις καρτες της αλλα δεν μου αρεσε αυτο εδω που ειδα σε αυτη

 

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/epitrepomenes-synallages

 

"επιτρέπονται οι συναλλαγές στα e-shops εξωτερικού εκτός των κάτωθι κατηγοριών: - είδη ένδυσης και υπόδησης

- οικιακός εξοπλισμός

- είδη ένδυσης και υπόδησης

- ηλεκτρονικά είδη / εξοπλισμός"

 

καθως αυτα ειναι τα ηδη που με ενδιαφερουνε.

 

 

Αν καποιος το εχει ψαξει ή μπορει να με βοηθησει με καποιον τροπο θα ηθελα να του πω προκαταβολικα 1000 ευχαριστω γιατι ακομα δεν εχω συνηθησει τετοιου ειδους παρε-δωσε με τραπεζες και μπορει να κανω καμια μ*λακια και να τρεχω.

η καλυτερη λυση για να κανεις πολλα πραγματα ειναι αυτη της υπογραφης μου δες και σχετικο topic εδω: http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-26#entry54552877

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο balance του  paypal εχω 100 δολλαρια και θελω να τα κανω αναληψη

να τα μετατρεψω σε ευρω στο payal ή  να κανω την αναληψη σε δολλαριακαι μετα η τραπεζα  (πειραιως) να  τα μετατρεψει σε ευρω?? 

ποια θα ειναι ομως η ισοτιμια της πειραιως........

ποιος απο τους 2 τροπους συμφερει καλυτερα και χανεις λιγοτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο balance του  paypal εχω 100 δολλαρια και θελω να τα κανω αναληψη

να τα μετατρεψω σε ευρω στο payal ή  να κανω την αναληψη σε δολλαριακαι μετα η τραπεζα  (πειραιως) να  τα μετατρεψει σε ευρω?? 

ποια θα ειναι ομως η ισοτιμια της πειραιως........

ποιος απο τους 2 τροπους συμφερει καλυτερα και χανεις λιγοτερα ?

Δεν ξερω για τις αναληψεις απο το ππ, αλλα στις αγορες σαφώς το ππ ειναι το χειρότερο, οποτε μάλλον το ιδιο συμβαίνει και αντιστροφα

 

 

Τελικα σύνδεσες λογαριασμό στο ππ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...