Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω συνδεσει απλα εχω κολλησει και δεν βρισκω τον τροπο

Αν πας στο MyAccount ->TopUp σου λεει το ιβαν

 

Our bank account information has changed. Before you can top up your PayPal account,you'll need to provide your bank with PayPal's new transfer recipient information.

 

PayPal transfer recipient information
Payee PayPal Europe
Payee's bank Deutsche Bank
PayPal IBAN DEχχχχχχχ
BIC DEUTDEDBPAL    

 

Make sure the name on your bank account matches the name on your PayPal account.

 

Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω συνδεσει απλα εχω κολλησει και δεν βρισκω τον τροπο

 

Εάν ο λογαριασμός που σύνδεσες στο paypal είναι στην ΕΤΕ ή στη Eurobank, δύο συμφορουμίτες έχουν ανεβάσει οδηγούς με εικόνες στη σελ 522 #7818 για την πρώτη και σελ. 504 #7551 για τη 2η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο λογαριασμός που σύνδεσες στο paypal είναι στην ΕΤΕ ή στη Eurobank, δύο συμφορουμίτες έχουν ανεβάσει οδηγούς με εικόνες στη σελ 522 #7818 για την πρώτη και σελ. 504 #7551 για τη 2η.

ειναι πειραιως

αλλα δεν βγαζω ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τα στοιχεία του λογαριασμού στη Deutsche Bank που σου έστειλε το paypal;

Εάν ΝΑΙ, είναι εύκολο να συμπληρώσεις τα πεδία, έχοντας σαν οδηγό ένα από τους παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, οπότε αυτό γίνεται βάζοντας το ΙΒΑΝ στο αντίστοιχο πεδίο; Δεν έχω ξανακάνει και γιαυτό σε εμένα είναι διαφορετική η φόρμα.

Γνωρίζει κανείς πόση είναι η χρέωση για τα χρήματα που στέλνονται στο λογαριασμό του Paypal;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για paypal. 

 

Είχε κάνει ο father παλιότερα λογαριασμό αλλα έχει ξεχάσει τον κωδικό και δεν μπορούμε με ΤΠΤ να τον βρουμε. Μπορεί να φτιάξει νέο με τα ίδια στοιχεία? Νομίζω οτι η πιστωτική που θα βάλει θα είναι διαφορετική απο εκείνη που είχαμε. (είναι απο τραπεζα στην κύπρο οπότε δεν παίζει θέμα για capital controls)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις εκανα επιτυχης αγορα με paypal στο ebay. (θηκη κινητου 5$ )

 

ειχα δοκιμασει και αλλες φορες ( σε αλλους πωλητες) και με εβγαζε denied.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη χρονια παιδες!

ολοκληρωσα την αγορα απο ebay.com (usa) με paypal balance 120 ευρω μειων τα 4 κατι της παρακρατησης.

Να αναφερω με λιγα λογια πως εγινε:

εστειλα τα χρηματα απο το ebanking της eurobank σε λογαριασμο ενος φιλου ο οποιος εχει το paypal συνδεδεμενο με την καρτα του,,,κανω request money απο paypal,,,,εμφανιζονται στο balance,,,και μεσω συννενοησης λαμβανω το email του ebayer, παταω send money και ολα οκ!

ολο αυτο γιατι δεν μπορουσα να κανω add την καρτα μου στο paypal και επισης ο παλιος τραπεζικος λογαριασμος που ειναι συνδεδεμενος κατι χρονια στο paypal, δεν ειχα ebanking... :wacko:

με αυτο τον τροπο μπορεις να σωσεις καποια extra χρηματα που εχει βαλει τελευταια το ebay για και καλα εκτελωνισμο απο πριν (import charges), οπως και οτι δεν χρειαζεσαι καρτα για να κανεις τις αγορες που θες στο ebay (εκτος καποιων περιπτωσεων, μαγαζι κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, οπότε αυτό γίνεται βάζοντας το ΙΒΑΝ στο αντίστοιχο πεδίο; Δεν έχω ξανακάνει και γιαυτό σε εμένα είναι διαφορετική η φόρμα.

Γνωρίζει κανείς πόση είναι η χρέωση για τα χρήματα που στέλνονται στο λογαριασμό του Paypal;

 

1€ με την ένδειξη SHA (shared), ανεξαρτήτως ποσού (φυσικά, μέχρι 500€/μήνα επιτρέπεται).

Ερωτηση για paypal. 

 

Είχε κάνει ο father παλιότερα λογαριασμό αλλα έχει ξεχάσει τον κωδικό και δεν μπορούμε με ΤΠΤ να τον βρουμε. Μπορεί να φτιάξει νέο με τα ίδια στοιχεία? Νομίζω οτι η πιστωτική που θα βάλει θα είναι διαφορετική απο εκείνη που είχαμε. (είναι απο τραπεζα στην κύπρο οπότε δεν παίζει θέμα για capital controls)

 

Μπορεί να διαγράψει τον παλιό και να ανοίξει νέο.

Γράφουμε τους κωδικούς σε ασφαλές μέρος για να τους έχουμε και μετά από χρόνια.

καλη χρονια παιδες!

 

ολοκληρωσα την αγορα απο ebay.com (usa) με paypal balance 120 ευρω μειων τα 4 κατι της παρακρατησης.

 

Να αναφερω με λιγα λογια πως εγινε:

 

εστειλα τα χρηματα απο το ebanking της eurobank σε λογαριασμο ενος φιλου ο οποιος εχει το paypal συνδεδεμενο με την καρτα του,,,κανω request money απο paypal,,,,εμφανιζονται στο balance,,,και μεσω συννενοησης λαμβανω το email του ebayer, παταω send money και ολα οκ!

 

ολο αυτο γιατι δεν μπορουσα να κανω add την καρτα μου στο paypal και επισης ο παλιος τραπεζικος λογαριασμος που ειναι συνδεδεμενος κατι χρονια στο paypal, δεν ειχα ebanking... :wacko:

 

με αυτο τον τροπο μπορεις να σωσεις καποια extra χρηματα που εχει βαλει τελευταια το ebay για και καλα εκτελωνισμο απο πριν (import charges), οπως και οτι δεν χρειαζεσαι καρτα για να κανεις τις αγορες που θες στο ebay (εκτος καποιων περιπτωσεων, μαγαζι κτλ)

 

 

Αυτός ο τρόπος έχει το μειονέκτημα της σημαντικής προμήθειας (3,4%+,035€) κάθε φορά που θέλεις να φορτώσεις το balance. Ενώ, με συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό στο paypal, πληρώνεις προμήθεια στην τράπεζα 1€ ανεξαρτήτως ποσού εμβάσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή χρονιά με υγεία σε όλους.Έχει κάνει κάποιος συναλλαγή με western union; Στο σάιτ τους λένε οι συναλλαγές με εξωτερικό γίνονται κανονικά το θέμα είναι έχει κάποιο μέλος εμπειρία μαζί τους,λειτουργεί;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1€ με την ένδειξη SHA (shared), ανεξαρτήτως ποσού (φυσικά, μέχρι 500€/μήνα επιτρέπεται).

Το SHA (shared) τι ακριβώς σημαίνει;

 

1ευρώ είναι και με τη Revolut, είναι κάτι όμοιο; Eάν ναι, ποιός ο λόγος χρήσης της και δεν το κάνουμε όλοι έτσι με το IBAN, χωρίς Revolut και τις άλλες αντίστοιχες λύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SHA=shared=μοιρασμένα, δηλαδή τα έξοδα αποστολής του εμβάσματος είναι μοιρασμένα μεταξύ των συναλλασσομένων.

 

Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις.

Για αποστολή εμβάσματος και φόρτωμα της κάρτας μιλάμε.

 

Χθες ρωτούσες για top up στο paypal, τώρα ρωτάς για φόρτωμα της revolut.

Η Revolut είναι μια άλλη μέθοδος για αγορές από το εξωτερικό και συγκεκριμένα με κάρτα εξωτερικού που δεν υπόκειται στους περιορισμούς των CC 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SHA=shared=μοιρασμένα, δηλαδή τα έξοδα αποστολής του εμβάσματος είναι μοιρασμένα μεταξύ των συναλλασσομένων.

Δηλαδή το ένα ευρώ είναι το ένα κομμάτι της μοιρασιάς;

 

Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις.

Για αποστολή εμβάσματος και φόρτωμα της κάρτας μιλάμε.

Moυ φαίνεται όμοιο πράγμα, τι να φορτώνεις τη κάρτα της Revolut τι να φορτώνεις με χρήματα απευθείας το balance του Paypal. Ποιά η διαφορά; Kάτις ίσως δεν έχω καταλάβει σωστά.
 

Η Revolut είναι μια άλλη μέθοδος για αγορές από το εξωτερικό και συγκεκριμένα με κάρτα εξωτερικού που δεν υπόκειται στους περιορισμούς των CC 

Εάν φορτώσω το Paypal με τα λεφτά που θέλω ποιός είναι ο περιορισμός λόγω cc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...