Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να μου προτείνεις άλλα site ίδιας κατηγορίας αλλά φερέγγυα από την μεριά σου και διαθέσιμα (ελεγμένα) για αγορές απο Ελλάδα? το gearbest διαφημίζεται απο πολλούς και όπως είδα έχει ποικιλία γιατί θέλω να πάρω ένα xiaomi redmi note 2 και πολλά παρεπλεκόμενα  της ίδιας εταιρίας..

 

Καλά λόγια ακούω/διαβάζω από παντού για το vickmall, ειδικά για το after-sales αλλά & τις παραδόσεις του. Συνήθως όμως είναι πιο ακριβό απ' τα υπόλοιπα κινεζομάγαζα, έχε το υπόψη.

 

Τα... "παρεπλεκόμενα"... με κουβάρια έχουν να κάνουν;  :mrgreen: 

 

 

 

Αν και είμαστε πάλι off topic, μάλλον δεν έγινε αντιληπτό αυτό που σου είπε.

 

Το 1,50€ είναι μια προσωρινή χρέωση, που έχει σκοπό την επιβεβαίωση ότι η κάρτα είναι δική σου.

Μόλις συνδέσεις την κάρτα, θα γίνει η χρέωση στο λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη η κάρτα και εσύ μπορείς να μάθεις τον 4ψήφιο κωδικό είτε μέσω e-banking είτε τηλεφωνικά στην τράπεζα.

 

Αμέσως μπαίνεις στο paypal, ακολουθείς τη διαδικασία που έγραψε ο kwgwkou, και σχεδόν αμέσως το paypal πιστώνει το 1,50€ και ολοκληρώνεται η διαδικασία επιβεβαίωσης.

 

Όλη η διαδικασία μπορεί να κρατήσει λίγη ώρα και, προφανώς, δεν πρόκειται να το "χάσεις" και στο μέλλον αφού έχει επιστραφεί στο λογαριασμό από τον οποίο αφαιρέθηκε.

 

Αν θυμάμαι καλά πιστώνεται στο PayPal balance, όχι στον τραπεζικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδιά εγώ έβαλα σημερα στην χρεωστική της περιαιώς λεφτά καθώς θέλω να κανω αγορα απο το sportsdirect και εφόσον ακουω πάρα πολούς να μου λένε οτι ψωνιζουνε κανονικα απο το ιντερνετ . εγώ εφαγα μια τεραστια πακεταρα και μέσω paypal και κανονικής αγορας. διαβασα και στις προηγουμενες σελιδες οτι εδω μέσα καποιοι ψωνίζετε. υπάρχει καποια συγκεκριμένη κάρτα visa poy na δουλεύει ή καποιο διαδικτυακο κόλπο?. έχω αγανακτισει

 

Όσο πιο συνοπτικά γίνεται:

 

Μετά την επιβολή των cc, οι αγορές (και) από το sportsdirect γίνονται είτε με «διαδικτυακό κόλπο», είτε με «συγκεκριμένη κάρτα visa».

 

Το διαδικτυακό κόλπο λέγεται request money και αναλύεται εδώ. Η μεταφορά γίνεται από κάρτα. Έχει κόστος σε προμήθεια και δεν «πιάνει» πάντα (προσωπικά έχω 2 επιτυχίες στις 5 προσπάθειες, αλλά από το ολότελα...).

 

Και η συγκεκριμένη κάρτα visa είναι η revolut και αναλύεται εδώ. Η μεταφορά γίνεται από λογαριασμό τραπέζης. Χρειάζεσαι smartphone και καλό είναι να έχεις και e-banking (για λιγότερα χρήματα σε προμήθειες).

 

Άλλοι τρόποι υπάρχουν, με τα θετικά και αρνητικά τους.  Θεωρώ ότι οι παραπάνω δύο είναι οι «καλύτεροι» για τώρα.

 

Φυσικά, κανείς δεν μας εμποδίζει να προσπαθήσουμε αγορά μέσω paypal με συνδεδεμένη «ελληνική» κάρτα, όπως παλιά, σαν να μήν συμβαίνει τίποτα. :whistle: Το πολύ να φάμε άκυρο και τελικά να χρησιμοποιήσουμε μία από τις παραπάνω μεθόδους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έριξα μια παραγγελία 25 ευρώ απο το Ισπανικό Amazon με debit mastercard της Εθνικής. 

 

Ηταν και η πρώτη αγορά που έκανα με την συγκεκριμένη κάρτα. Μετα απο 1 ώρα μου έστειλαν REJECT .. 

 

Νομιζα οτι περνάνε πλέον οι αγορές στο Amazon .. ΤΙ συμβαίνει;

 

Μήπως ισχύει αυτο που ειχα διαβάσει για το όριο που βάζει η κάθε τράπεζα για συναλλαγες με εξωτερικό;

 

Να προσπαθήσω μήπως πρωινή ώρα για την συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θυμάμαι καλά πιστώνεται στο PayPal balance, όχι στον τραπεζικό λογαριασμό.

 

 

Μα, δεν παίρνει το 1,50€ της επιβεβαίωσης από το balance αλλά από τον τραπεζικό λογαριασμό σου.

Άλλωστε, πως θα δούλευε το σύστημα της επιβεβαίωσης αφού σου ζητάει τον 4ψήφιο κωδικό που στέλνει στην τράπεζα;

 

Μάλλον μπλέκεις το θέμα αυτό με εκείνο της επιστροφής χρημάτων (refund) στην πηγή (balance ή λογαριασμό) από την οποία αφαιρέθηκαν.

Πριν λίγο έριξα μια παραγγελία 25 ευρώ απο το Ισπανικό Amazon με debit mastercard της Εθνικής. 

 

Ηταν και η πρώτη αγορά που έκανα με την συγκεκριμένη κάρτα. Μετα απο 1 ώρα μου έστειλαν REJECT .. 

 

Νομιζα οτι περνάνε πλέον οι αγορές στο Amazon .. ΤΙ συμβαίνει;

 

Μήπως ισχύει αυτο που ειχα διαβάσει για το όριο που βάζει η κάθε τράπεζα για συναλλαγες με εξωτερικό;

 

Να προσπαθήσω μήπως πρωινή ώρα για την συναλλαγή;

 

 

Μαζί με την ενημέρωση της απόρριψης, το Amazon σου έστειλε μήνυμα, με το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσεις την παραγγελία σου με άλλο τρόπο (άλλη κάρτα κλπ).

 

Το έκανα πρόσφατα και μετά την απόρριψη επέλεξα άλλη κάρτα από αυτές που έχω δηλωμένες στο paypal και εκτελέστηκε η παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, δεν παίρνει το 1,50€ της επιβεβαίωσης από το balance αλλά από τον τραπεζικό λογαριασμό σου.

Άλλωστε, πως θα δούλευε το σύστημα της επιβεβαίωσης αφού σου ζητάει τον 4ψήφιο κωδικό που στέλνει στην τράπεζα;

 

Μάλλον μπλέκεις το θέμα αυτό με εκείνο της επιστροφής χρημάτων (refund) στην πηγή (balance ή λογαριασμό) από την οποία αφαιρέθηκαν.

 

Δεν έμπλεξα τίποτα. Ίσως δεν κατάλαβες καλά αυτό που έγραψα, δηλ. ότι το 1,5€ πιστώνεται στο PP balance (όταν το επιστρέφει το PP μετά το link & confirm της κάρτας), όχι ότι το PP το τραβάει από το balance που -πιθανά- έχουμε σ' αυτό. Σαφώς & το τραβάει από τον τραπεζικό λογαριασμό της κάρτας. Κατά την επιστροφή του όμως πιστώνεται στο PP balance κι όχι στον τραπεζικό λογαριασμό. Το θυμήθηκα-επιβεβαίωσα ότι έτσι γίνεται, το είχα γράψει κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έμπλεξα τίποτα. Ίσως δεν κατάλαβες καλά αυτό που έγραψα, δηλ. ότι το 1,5€ πιστώνεται στο PP balance (όταν το επιστρέφει το PP μετά το link & confirm της κάρτας), όχι ότι το PP το τραβάει από το balance που -πιθανά- έχουμε σ' αυτό. Σαφώς & το τραβάει από τον τραπεζικό λογαριασμό της κάρτας. Κατά την επιστροφή του όμως πιστώνεται στο PP balance κι όχι στον τραπεζικό λογαριασμό. Το θυμήθηκα-επιβεβαίωσα ότι έτσι γίνεται, το είχα γράψει κι εδώ.

 

 

Το τι έκανες εσύ με τη συγκεκριμένη χρεωστική κάρτα της ΕΤΕ, δεν το ξέρω αλλά ξέρω τι έκανα εγώ και το paypal με α) πιστωτικές της ΕΤΕ και της Alpha και β) χρεωστικές των ίδιων τραπεζών, που έχω βάλει στο paypal.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις η χρέωση και η πίστωση του ποσού για την επιβεβαίωση έγινε στον αντίστοιχο τραπεζικό λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη κάθε κάρτα.

 

Αρκετά, όμως, το κουράσαμε το θέμα, δεν νομίζεις;

Καθένας έχει τα δικά του αποδεικτικά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και με την prepaid της Κύπρου (που είχα βάλει στο παρελθόν) τα λεφτά δεν επιστράφηκαν στην κάρτα αλλα έμειναν στο paypla. Τέσπα, δεν έχει σημασία, θα το ανακαλύψω στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προσθέσει εδώ και δύο εβδομάδες δεύτερη κάρτα στο paypal(η primary είναι Prepaid πειραιώς) απο profile>add or edit credit card.

Χρέωσε 1,5€, έλαβα κωδικό, πρόσθεσε την κάρτα και μου επέστρεψε το 1,50€.

 

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές να προσθέσω IBAN απο topup>add money(take a few days. και πάντα μου βγάζει >you canot add....

 

Μίλησα με paypal και έστειλα τα στοιχεία που μου ζήτησε αλλά εδώ και 6-7 ημέρες δεν μου απαντάνε ας έχω στείλε ξανά δύο μηνύματα.

 

Για να στείλω έμβασμα στο paypal μέσω topup δεν πηγαίνω για να δώ τα στοιχεία λογαριασμού του paypal? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πρέπει να σου στείλουν μήνυμα στο paypal με τα στοιχεία που θα χρησιμοποιήσεις για το έμβασμα.

Αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν στον συνέδεσαν τόσες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το εξής; 

 

Έχω prepaid της Eurobank, μέχρι πρότεινος μπορούσα να κάνω κανονικά συναλλαγές μέσω paypal μέσω αυτής. (έστειλα χρήματα σε μια φίλη στο εξωτερικό, ψώνισα στο etsy και ebay) κάτι που ίσχυε από τον προηγούμενο μήνα. Δεν έχω ξεπεράσει το όριο των 500 ευρώ αυτό το μήνα. 

 

Πάω να πληρώσω ένα μικρο transaction 7 ευρώ στο steam εχθές μέσω paypal και τρώω κόκκινο, βάζω να δοκιμάσω με την debit mastercard της eurobank πάλι μπας και και το steam τη δέχεται κανονικά. Τι μπορεί να έφταιγε με την prepaid visa? 

 

Επίσης πάω να στείλω χρήματα μέσω request από τη mastercard μου στο paypal σήμερα μιας και δούλεψε εχθές (19 ευρώ) και η συναλλαγή αποτυγχάνει... what's going on??? =/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι έκανες εσύ με τη συγκεκριμένη χρεωστική κάρτα της ΕΤΕ, δεν το ξέρω αλλά ξέρω τι έκανα εγώ και το paypal με α) πιστωτικές της ΕΤΕ και της Alpha και β) χρεωστικές των ίδιων τραπεζών, που έχω βάλει στο paypal.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις η χρέωση και η πίστωση του ποσού για την επιβεβαίωση έγινε στον αντίστοιχο τραπεζικό λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη κάθε κάρτα.

 

Αρκετά, όμως, το κουράσαμε το θέμα, δεν νομίζεις;

Καθένας έχει τα δικά του αποδεικτικά στοιχεία.

 

Σίγουρα το κουράσαμε (αν & δεν είμαστε off-topic καθότι το θέμα αφορά & το PayPal), αλλά σεβαστέ κι αγαπητέ makfil, επιμένεις σε κάτι που δεν έχεις δίκιο.  :rolleyes:

 

Δεν είπα ότι ισχύει με συγκεκριμένη χρεωστική κάρτα. Είναι standard αυτή η διαδικασία του PayPal & ισχύει για οποιαδήποτε κάρτα προσθέτεις. Έχει γίνει το ίδιο ακριβώς & με τις 5 κάρτες (3 πιστωτικές, 1 χρεωστική & 1 prepaid) που έχω βάλει στο PP account μου:

 

Το 1,5€ που χρεώνει το PP για τη διαδικασία επιβεβαίωσης της κάρτας (Confirm my debit or credit card) τραβώντας το από τον τραπεζικό μας λογαριασμό, το πιστώνει στο balance του PP account μας κι όχι στoν τραπεζικό μας λογαριασμό.

 

Αν εξακολουθείς να διαφωνείς & μιας & μίλησες για "αποδεικτικά στοιχεία" που έχει ο καθένας, παρουσιάζω τα δικά μου. Αν θες postαρε & τα δικά σου, μπας &... ισχύουν διαφορετικά πράγματα στο PayPal ανάλογα με τον χρήστη!  :P

  • Screenshot μηνυμάτων του PP στο spoiler.

 

 

Please_confirm_your_card_in_2_3_days_Pay

 

screenshot_2015_11_16_at_22_45_51.jpg

 

 

Below is a list of how much we charge to cards in different countries. If we can’t determine the currency of the card or we don’t support that currency, we charge 1.95 USD to the card. 
 
After you confirm your card, we credit the amount to your PayPal account.

 

 

 

Αν δεν πιστεύεις κανένα απ' αυτά τ' αποδεικτικά στοιχεία, σύνδεσε μια οποιαδήποτε πιστωτική/χρεωστική/prepaid κάρτα στο PP account σου & δες πού θα πιστώσει το PP το 1,5€ μετά την επιβεβαίωση της. Στο balance του account σου, ή στον τραπεζικό σου λογαριασμό;

 

Το να υποστηρίζουμε μια άποψη μας με επιχειρήματα/αποδείξεις είναι απόλυτα θετικό & αποδεκτό.  B)

 

Θετικότερο είναι ν' αναγνωρίζουμε πότε η άποψη της απέναντι πλευράς είναι σωστή κι η δική μας λανθασμένη.  :)

 

 

Πάντως και με την prepaid της Κύπρου (που είχα βάλει στο παρελθόν) τα λεφτά δεν επιστράφηκαν στην κάρτα αλλα έμειναν στο paypla. Τέσπα, δεν έχει σημασία, θα το ανακαλύψω στην πράξη.

 

Όταν το ανακαλύψεις postαρε το, για να δούμε αν είμαι απλά "ξεροκέφαλος" που επιμένω σε διαφορετική άποψη από του φίλτατου makfil.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια παραγγελια απο αμαζον την τεταρτη και την ακυρωσα την πεμπτη αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμένα ακομα!
γνωριζει κανεις ποτε θα μου τα αποδεσμεύσουν?το αμαζον με διαβεβαιωσε οτι δεν χρεωθηκα και ουτε θα χρεωθω.
τι θα κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια παραγγελια απο αμαζον την τεταρτη και την ακυρωσα την πεμπτη αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμένα ακομα!

γνωριζει κανεις ποτε θα μου τα αποδεσμεύσουν?το αμαζον με διαβεβαιωσε οτι δεν χρεωθηκα και ουτε θα χρεωθω.

τι θα κανω?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6401189#post6401189 :-D

 

 

Σε τσακωσα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως όταν έκανα confirm την κάρτα της Revolut το paypal μου τα επέστρεψε τα χρήματα στον λογαριασμό μου και είμαι κατά 99% σίγουρος ότι είχε κάνει το ίδιο όταν είχα συνδέσει πριν από χρόνια την πρώτη μου κάρτα από την Alpha.

 

Ορίστε και το screen από την Revolut που το έχω στο κινητό.

post-50218-0-29489600-1447711742_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έριξα μια παραγγελία 25 ευρώ απο το Ισπανικό Amazon με debit mastercard της Εθνικής. 

 

Ηταν και η πρώτη αγορά που έκανα με την συγκεκριμένη κάρτα. Μετα απο 1 ώρα μου έστειλαν REJECT .. 

 

Νομιζα οτι περνάνε πλέον οι αγορές στο Amazon .. ΤΙ συμβαίνει;

 

Μήπως ισχύει αυτο που ειχα διαβάσει για το όριο που βάζει η κάθε τράπεζα για συναλλαγες με εξωτερικό;

 

Να προσπαθήσω μήπως πρωινή ώρα για την συναλλαγή;

ειναι θεμα τραπεζας με καρτα alpha bank visa χρεωστικη μεχρι στιγμης σε αμαζον και οτι εχω χρειαστει με παυπαλ να ψωνισω ποτε δεν εχω φαει ακυρο μαλλον παιζει με τον ογκο συναλλαγων σε καθε καταστημα και σε ποιο μερο βρισκεται δηλαδη να μην ειναι κεντρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...