Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έμβασμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μερικές σελίδες πίσω είναι.

διοτι λαμβανω τα μηνηματα σε καθημερινη βαση και δεν το ειδα πουθενα αμα μπορεις να μου πεις πως, η την σελιδα Νο θα ηταν καλα ,ευχαριστω  επισης δεν μου ηρ8ε ακομα η καρτα που 8α εχω αρι8μο να κανω μεταφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εχει αγορασει κανεις απο gearbest με paypal συνδεδεμένο σε καρτα;

Εγώ ενώ αγορασα κανονικά απο banggood και  wish.com το gearbest δε μου δέχεται πληρωμή μεσω paypal με καμία απο τις 2 κάρτες που εχω συνδεσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ την πάτησα πολύ άσχημα. Επειδή με το κόλπο request money χωρίς δεύτερο λογαριασμό δεν μου λειτουργούσε καμία κάρτα, έκανα δεύτερο λογαριασμό paypal με το όνομά μου. Ο λογαριασμός έγινε Limited, πάλι καλά είχα χρησιμοποιήσει το balance μου. Στη συνέχεια, έκανα ξανά λογαριασμό με το όνομα της μητέρας μου, request money στον δικό μου και όλα οκ. Έλα όμως που το Paypal μου μπλόκαρε αμέσως τον λογαριασμό!!! Και έχουν δεσμευτεί 231 ευρώ στο balance. Έχω σπάσει τα τηλέφωνα. Μου ήρθε mail ότι ο λογαριασμός θα παραμείνει μπλοκαρισμένος και μπορούν να απελευθερωθούν τα χρήματα σε 45 ημέρες. Μου είπαν ότι επειδή χρησιμοποιώ την ίδια ip address από διάφορους λογαριασμούς και δέχτηκα λεφτά από άτομο που έχει μπλοκαρισμένο λογαριασμό, γι' αυτό μου μπλόκαραν και τον νέο. Θα σκάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους βαριούνται να διαβάζουν τις προηγούμενες σελίδες

 

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ

 

Λοιπόν αυτό το διάστημα η χώρα μας βρίσκετε υπό Capital Controls (Το αναφέρω γιατί μερικοί δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα).Αυτό σημαίνει αυτήν την στιγμή (μετά από κάποιες χαλαρώσεις) ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κανονικά τις αγορές μας όπως είχαμε συνηθίσει με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες από Ελληνικές τράπεζες προς το Εξωτερικό (έκτος από κάποιες εξαιρέσεις σε προϊόντα που έχει ορίσει η κυβέρνηση). Με αυτό που ειπώθηκε μπορούμε να καταλάβουμε πως δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν και οι υπηρεσίες που χρησιμοποιούν τις κάρτες μας (πχ. Paypal, Alipay). Ωστόσο μέσα σε αυτές τις χαλαρώσεις είναι και η επίτρεψη εμβασμάτων έως και 500€/μήνα ανά τραπεζικό ID. Τι σημαίνει αυτό? Αυτό σημαίνει πως για την παρέα του insomnia ένα μέρος που προβλήματος λύνεται. Για όσους χρησιμοποιούν αποκλειστικά Paypal μπορούν να κάνουν έμβασμα απευθείας στο Paypal φορτώνοντας έτσι το Balance (απλά έχει μια χασούρα για όσους δεν έχουν ήδη συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό). Και για όλους τους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν και Paypal αλλά και απευθείας Κάρτες για να κάνουν τις αγορές τους υπάρχει μια άλλη λύσει που λέγετε Revolut. Το Revolut είναι μια εφαρμογή για android και ios η οποία μπορεί να μας παρέχει μια χρεωστική κάρτα (εικονικά ή κανονικά αν το επιθυμούμε) μιας Αγγλικής τράπεζας στην οποία μπορούμε να κάνουμε έμβασμα σε αυτήν από οποιαδήποτε τράπεζα Ελλάδος.Υπενθυμίζω έμβασμα ονομάζετε η μεταφορά χρημάτων από μια τράπεζα σε κάποια άλλη. Όποτε απλά μεταφέρετε χρήματα, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τώρα πως κάνετε το έμβασμα? Έμβασμα μπορείτε να κάνετε είτε σε κάποιο κατάστημα τράπεζας είτε μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που παρέχουν όλες οι τράπεζες (πχ. Winbank από την τράπεζα πειραιώς). Απλά πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι αν κάνετε το έμβασμα από το κατάστημα τις τράπεζας έχει μεγαλύτερη χρέωση από ότι αν το κάνετέ ηλεκτρονικά. Ηλεκτρονικά η χρέωση είναι 1€, από το κατάστημα δεν έχω ιδέα και δεν θέλω να μάθω. Επίσης το έμβασμα θα πάρει περίπου 2-3 εργάσιμες μέρες να εμφανιστεί στο Revolut (είναι κλασική αναμονή για εμβάσματα). Αυτό που πρέπει να προσέχετε είναι να γράψετε το Reference που σας δίνει το Revolut όπως ακριβώς είναι για να αναγνωρίσει ότι τα χρήματα είναι για σας. Ελπίζω να κάλυψα τους περισσότερους.

Επεξ/σία από mariosgx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για όσους βαριούνται να διαβάζουν τις προηγούμενες σελίδες

 

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ

 

Λοιπόν αυτό το διάστημα η χώρα μας βρίσκετε υπό Capital Controls (Το αναφέρω γιατί μερικοί δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα).Αυτό σημαίνει αυτήν την στιγμή (μετά από κάποιες χαλαρώσεις) ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κανονικά τις αγορές μας όπως είχαμε συνηθίσει με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες από Ελληνικές τράπεζες προς το Εξωτερικό (έκτος από κάποιες εξαιρέσεις σε προϊόντα που έχει ορίσει η κυβέρνηση). Με αυτό που ειπώθηκε μπορούμε να καταλάβουμε πως δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν και οι υπηρεσίες που χρησιμοποιούν τις κάρτες μας (πχ. Paypal, Alipay). Ωστόσο μέσα σε αυτές τις χαλαρώσεις είναι και η επίτρεψη εμβασμάτων έως και 500€/μήνα ανά τραπεζικό ID. Τι σημαίνει αυτό? Αυτό σημαίνει πως για την παρέα του insomnia ένα μέρος που προβλήματος λύνεται. Για όσους χρησιμοποιούν αποκλειστικά Paypal μπορούν να κάνουν έμβασμα απευθείας στο Paypal φορτώνοντας έτσι το Balance (απλά έχει μια χασούρα για όσους δεν έχουν ήδη συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό). Και για όλους τους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν και Paypal αλλά και απευθείας Κάρτες για να κάνουν τις αγορές τους υπάρχει μια άλλη λύσει που λέγετε Revolut. Το Revolut είναι μια εφαρμογή για android και ios η οποία μπορεί να μας παρέχει μια χρεωστική κάρτα (εικονικά ή κανονικά αν το επιθυμούμε) μιας Αγγλικής τράπεζας στην οποία μπορούμε να κάνουμε έμβασμα σε αυτήν από οποιαδήποτε τράπεζα Ελλάδος.Υπενθυμίζω έμβασμα ονομάζετε η μεταφορά χρημάτων από μια τράπεζα σε κάποια άλλη. Όποτε απλά μεταφέρετε χρήματα, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τώρα πως κάνετε το έμβασμα? Έμβασμα μπορείτε να κάνετε είτε σε κάποιο κατάστημα τράπεζας είτε μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που παρέχουν όλες οι τράπεζες (πχ. Winbank από την τράπεζα πειραιώς). Απλά πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι αν κάνετε το έμβασμα από το κατάστημα τις τράπεζας έχει μεγαλύτερη χρέωση από ότι αν το κάνετέ ηλεκτρονικά. Ηλεκτρονικά η χρέωση είναι 1€, από το κατάστημα δεν έχω ιδέα και δεν θέλω να μάθω. Επίσης το έμβασμα θα πάρει περίπου 2-3 μέρες να εμφανιστεί στο Revolut (είναι κλασική αναμονή για εμβάσματα). Αυτό που πρέπει να προσέχετε είναι να γράψετε το Reference που σας δίνει το Revolut όπως ακριβώς είναι για να αναγνωρίσει ότι τα χρήματα είναι για σας. Ελπίζω να κάλυψα τους περισσότερους.

 

 

Μισο λεπτο.

Δηλαδη, με την τελευταια χαλαρωση των cc, μπορω να κανω οποτε το επιθυμω top up-εμβασμα στο paypal μου;

Γιατι εδω εχω διαβασει 'ρωσικη ρουλετα', σε αλλον γινεται, σε αλλον οχι.

Αν κατι δεν γινεται 'σταθερα' και 'σε ολους', παρα μονο 'ταδε ωρες' 'τυχαια', 'αναλογα την τραπεζα' κλπ, δεν εχει νοημα να λεμε οτι γινεται.

Γινεται, ή δεν γινεται; Αν παω να το κανω, θα γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για όσους βαριούνται να διαβάζουν τις προηγούμενες σελίδες

 

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ

 

Λοιπόν αυτό το διάστημα η χώρα μας βρίσκετε υπό Capital Controls (Το αναφέρω γιατί μερικοί δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα).Αυτό σημαίνει αυτήν την στιγμή (μετά από κάποιες χαλαρώσεις) ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κανονικά τις αγορές μας όπως είχαμε συνηθίσει με πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες από Ελληνικές τράπεζες προς το Εξωτερικό (έκτος από κάποιες εξαιρέσεις σε προϊόντα που έχει ορίσει η κυβέρνηση). Με αυτό που ειπώθηκε μπορούμε να καταλάβουμε πως δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν και οι υπηρεσίες που χρησιμοποιούν τις κάρτες μας (πχ. Paypal, Alipay). Ωστόσο μέσα σε αυτές τις χαλαρώσεις είναι και η επίτρεψη εμβασμάτων έως και 500€/μήνα ανά τραπεζικό ID. Τι σημαίνει αυτό? Αυτό σημαίνει πως για την παρέα του insomnia ένα μέρος που προβλήματος λύνεται. Για όσους χρησιμοποιούν αποκλειστικά Paypal μπορούν να κάνουν έμβασμα απευθείας στο Paypal φορτώνοντας έτσι το Balance (απλά έχει μια χασούρα για όσους δεν έχουν ήδη συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό). Και για όλους τους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν και Paypal αλλά και απευθείας Κάρτες για να κάνουν τις αγορές τους υπάρχει μια άλλη λύσει που λέγετε Revolut. Το Revolut είναι μια εφαρμογή για android και ios η οποία μπορεί να μας παρέχει μια χρεωστική κάρτα (εικονικά ή κανονικά αν το επιθυμούμε) μιας Αγγλικής τράπεζας στην οποία μπορούμε να κάνουμε έμβασμα σε αυτήν από οποιαδήποτε τράπεζα Ελλάδος.Υπενθυμίζω έμβασμα ονομάζετε η μεταφορά χρημάτων από μια τράπεζα σε κάποια άλλη. Όποτε απλά μεταφέρετε χρήματα, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τώρα πως κάνετε το έμβασμα? Έμβασμα μπορείτε να κάνετε είτε σε κάποιο κατάστημα τράπεζας είτε μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που παρέχουν όλες οι τράπεζες (πχ. Winbank από την τράπεζα πειραιώς). Απλά πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι αν κάνετε το έμβασμα από το κατάστημα τις τράπεζας έχει μεγαλύτερη χρέωση από ότι αν το κάνετέ ηλεκτρονικά. Ηλεκτρονικά η χρέωση είναι 1€, από το κατάστημα δεν έχω ιδέα και δεν θέλω να μάθω. Επίσης το έμβασμα θα πάρει περίπου 2-3 μέρες να εμφανιστεί στο Revolut (είναι κλασική αναμονή για εμβάσματα). Αυτό που πρέπει να προσέχετε είναι να γράψετε το Reference που σας δίνει το Revolut όπως ακριβώς είναι για να αναγνωρίσει ότι τα χρήματα είναι για σας. Ελπίζω να κάλυψα τους περισσότερους.

 

 

Ευχαριστούμε. Μπορείς να μου πεις σε ποιά σελίδα αναφέρεται ο τρόπος αποστολής εμβάσματος στο paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μία ερώτηση. Θέλω να αγοράσω προιόν αξίας ~50 ευρώ από Κίνα, μέσω eBay, με το γνωστό "κόλπο" του paypal. Θα χρειαστεί να πληρώσω επιπλέον έξοδα εκτελωνισμού; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μία ερώτηση. Θέλω να αγοράσω προιόν αξίας ~50 ευρώ από Κίνα, μέσω eBay, με το γνωστό "κόλπο" του paypal. Θα χρειαστεί να πληρώσω επιπλέον έξοδα εκτελωνισμού; Ευχαριστώ.

 

 

Αν και η ερώτηση είναι off topic, εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής.

Αν το στείλει με courier, το δέμα θα σταματήσει στο τελωνείο οπωσδήποτε. Αν το στείλει με ταχυδρομείο, το πιθανότερο είναι να μην έχεις άλλα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο.

Δηλαδη, με την τελευταια χαλαρωση των cc, μπορω να κανω οποτε το επιθυμω top up-εμβασμα στο paypal μου;

Γιατι εδω εχω διαβασει 'ρωσικη ρουλετα', σε αλλον γινεται, σε αλλον οχι.

Αν κατι δεν γινεται 'σταθερα' και 'σε ολους', παρα μονο 'ταδε ωρες' 'τυχαια', 'αναλογα την τραπεζα' κλπ, δεν εχει νοημα να λεμε οτι γινεται.

Γινεται, ή δεν γινεται; Αν παω να το κανω, θα γινει;

 

Αν έχεις ήδη ρυθμισμένο τον λογαριασμό τον λογαριασμό προ cc θα μπορείς να κάνεις top-up χωρίς προβλήματα. Η χασούρα αρχίζει όταν πρέπει να επικοινωνήσεις με Paypal για να προσθέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Σε εκείνη την περίπτωση αν δεν θες να μπεις στην διαδικασία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Revolut. Τώρα για αυτό που λες με την ρώσικη ρουλέτα βρες μου το ποστ που κάποιος έκανε το έμβασμα στο Paypal και δεν μπήκε, ώστε αν είναι έτσι να διορθώσω το ποστ. Αν και παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και δεν θυμάμαι να ανέφερε κάποιος κάτι τέτοιο. Αυτό που ήταν ρώσικη ρουλέτα ήταν το "Κόλπο". Αλλά δεν θα έβλαπτε να προσπαθείς να βρεις την περίπτωση για το καλό όλον μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη ρυθμισμένο τον λογαριασμό τον λογαριασμό προ cc θα μπορείς να κάνεις top-up χωρίς προβλήματα. Η χασούρα αρχίζει όταν πρέπει να επικοινωνήσεις με Paypal για να προσθέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Σε εκείνη την περίπτωση αν δεν θες να μπεις στην διαδικασία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Revolut. Τώρα για αυτό που λες με την ρώσικη ρουλέτα βρες μου το ποστ που κάποιος έκανε το έμβασμα στο Paypal και δεν μπήκε, ώστε αν είναι έτσι να διορθώσω το ποστ. Αν και παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και δεν θυμάμαι να ανέφερε κάποιος κάτι τέτοιο. Αυτό που ήταν ρώσικη ρουλέτα ήταν το "Κόλπο". Αλλά δεν θα έβλαπτε να προσπαθείς να βρεις την περίπτωση για το καλό όλον μας.

 

Οχι, δεν εχω δηλωσει τραπεζικο λογαριασμο προ cc.

Οπως πιστευω και η πλειοψηφια εδω.

Μονο καρτα.

 

Για να παιξει το top up, πρεπει να δηλωθει τραπεζικος λογαριασμος εντος pp?

Το top up δεν λειτουργει με την δηλωμενη καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η ερώτηση είναι off topic, εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής.

Αν το στείλει με courier, το δέμα θα σταματήσει στο τελωνείο οπωσδήποτε. Αν το στείλει με ταχυδρομείο, το πιθανότερο είναι να μην έχεις άλλα έξοδα.

 

Ευχαριστώ.

 

Γιατί είναι off topic η ερώτηση; Το όνομα του θέματος λέει "Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού". Βρισκόμαστε σε περίοδο capital controls και θέλω να αγοράσω από εξωτερικό, μέσω ebay με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...