Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, για κάντε και ενα εμβασματάκι κι απο Revolut στην τράπεζα σας εδω, διότι με ζώσανε τα φίδια.

Ενώ φόρτωσα την κάρτα άνετα και έφτασε μεσα σε δυο μέρες Αγγλία, οταν έβγαλα δοκιμαστικά 10€ και τα έστειλα Ελλαδα,, χρειάστηκε να τους στείλω μειλ για να τους ρωτησω που ειναι. Είχαν αργήσει. Μόλις τους το έστειλα, την επόμενη μέρα τα είδα στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ... Τυχαιο; Δεν ξέρω.. Εχει κάνει λοιπόν κανεις withdraw απο την κάρτα σε τραπεζικό λογαριασμο εδω;

Χρήματα στέλνεις όσα χρειάζονται για να κάνεις τις αγορές σου. Ποιο το νόημα να τα ξαναστέλνεις πίσω και να πληρώνεις πάλι προμήθειες? Εννοείται ότι δεν θα ανεβάζεις χρήματα εκεί να τα έχεις να κάθονται, δεν είναι τράπεζά η Revolut.

Ανεβάζεις και τα χαλάς - άντε να έχεις κάποιο μικροποσό για καμιά επείγουσα αγορά αλλά ως εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτησω κι εγω βρε παιδιά... Εγκατέστησα το Revolut.. Εφτιαξε μια πιστωτική κάρτα..

Τωρα, πως θα γινει, να κανω εμβασμα στον λογαριασμό του Revolut (υποθέτω οτι ειναι ενας συγκεκριμένος) και αυτοι να χρεωσουν το ποσό στην κάρτα μου??

Τι ειναι αυτο το reference number που λέτε?

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κι εγω βρε παιδιά... Εγκατέστησα το Revolut.. Εφτιαξε μια πιστωτική κάρτα..

Τωρα, πως θα γινει, να κανω εμβασμα στον λογαριασμό του Revolut (υποθέτω οτι ειναι ενας συγκεκριμένος) και αυτοι να χρεωσουν το ποσό στην κάρτα μου??

Τι ειναι αυτο το reference number που λέτε?

Ευχαριστώ..

Τα στοιχεία τα βλέπεις μέσα στην εφαρμογή αν πας στο top up και διαλέξεις το via transfer.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις μερικές σελίδες πίσω μιας και έχει γραφεί όλη η διαδικασία πάρα πάρα πολλές φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή είναι εξυπηρέτηση. έστειλα χθες email στο paypal μου απάντησαν με ένα αυτοματοποιημένο απάντησα σε αυτό και σήμερα με πήρανε τηλέφωνο. Σε δύο λεπτα είχα καταφέρει να προσθέσω τον λογαριασμό μου που μέχρι χθες δεν τον δεχόταν. Σε λίγο κάνω και το έμβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήματα στέλνεις όσα χρειάζονται για να κάνεις τις αγορές σου. Ποιο το νόημα να τα ξαναστέλνεις πίσω και να πληρώνεις πάλι προμήθειες? Εννοείται ότι δεν θα ανεβάζεις χρήματα εκεί να τα έχεις να κάθονται, δεν είναι τράπεζά η Revolut.

Ανεβάζεις και τα χαλάς - άντε να έχεις κάποιο μικροποσό για καμιά επείγουσα αγορά αλλά ως εκεί.

Μπορεί εσυ φίλε μου να μην βρίσκεις νόημα, εγώ όμως εχω πολλους´ λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν εμείς που έχουμε ευρώ αν επιλέξουμε στην εφαρμογή Transfer USD tο: αντί για Transfer EUR tο:.... τι θα γίνει?? convertion στο νόμισμα η δεν θα γίνει τπτ? ρωτάω μήπως συμφέρει να γίνει convertion γιατί από ebay τα περισσότερα πληρώνονται σε usd και ίσως γλιτώσουμε το convertion του paypal?! εφόσον θα έχουμε balance σε δολάρια η μπερδεύομαι κάπου?

Εγω προσωπικα ανεβαζω και σε δολαρια στο balance και οποιες αγορες ειναι σε δολαρια αφαιρουνται απο το balance των δολαριων.

Πιστευω ετσι γλυτωνω την "ακριβη" μετατροπη του paypal.

Ας με διορθωσετε αν κανω λαθος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5λεπτα μου προσθεσε απο μονος του!!!! τον λογαριασμο που εχω (IBAN) καποιος ευγενεστατος υπαλληλος απο paypal αφου μιλησαμε μεσω skype- εγω δεν μπορουσα με τιποτα να κανω login!. τι να πω πλεον για την εξυπηρετηση που εχουν .... μενω αφωνος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν εμείς που έχουμε ευρώ αν επιλέξουμε στην εφαρμογή Transfer USD tο: αντί για Transfer EUR tο:....  τι θα γίνει?? convertion στο νόμισμα η δεν θα γίνει τπτ? ρωτάω μήπως συμφέρει να γίνει convertion γιατί από ebay τα περισσότερα πληρώνονται σε usd και ίσως γλιτώσουμε το convertion του paypal?! εφόσον θα έχουμε balance σε δολάρια η μπερδεύομαι κάπου?

Ναι, καλά τα λες. Εφόσον σκοπεύεις να αγοράσεις κάτι σε δολλάρια, συμφέρει να στείλεις έμβασμα σε δολλάρια έτσι ώστε να κάνει την μετατροπή η τράπεζά σου με καλύτερη ισοτιμία και όχι το paypal. Το κόστος δηλαδή θα είναι λογικά όπως όταν γίνονταν αγορές προ cc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση ακόμα, επειδή δεν έχω ebanking μπορώ να πω στον αδελφό μου (που έχει) να μου στείλει λεφτά στο revolut ή θα υπάρξει θέμα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση ακόμα, επειδή δεν έχω ebanking μπορώ να πω στον αδελφό μου (που έχει) να μου στείλει λεφτά στο revolut ή θα υπάρξει θέμα????

ας κάνει και αυτός ένα λογαριασμό revolut και στα στέλνει μέσω της εφαρμογής.

λογικά θα γίνετε αυτό που λες μιας και τον αριθμό κοιτούν, αλλά για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα και εστειλα 4 ευρω δοκιμη μεσω alpha bank τωρα να δω που τα εστειλα και ποτε θα φανουν!

Βρηκα αυτο: https://www.barclayscorporate.com/content/dam/corppublic/iban/documents/IBAN-Fact-Sheet.pdf
Θα μπορουσε καποιος που κατεχει καλα την Αγγλικη να μου πει αν καταλαβαινω οτι θα μπορουσα να στειλω και σε ελληνικο ΙΒΑΝ το ποσο η λαθος ΘΕΛΩ να καταλαβω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα και εστειλα 4 ευρω δοκιμη μεσω alpha bank τωρα να δω που τα εστειλα και ποτε θα φανουν!

Βρηκα αυτο: https://www.barclayscorporate.com/content/dam/corppublic/iban/documents/IBAN-Fact-Sheet.pdf

Θα μπορουσε καποιος που κατεχει καλα την Αγγλικη να μου πει αν καταλαβαινω οτι θα μπορουσα να στειλω και σε ελληνικο ΙΒΑΝ το ποσο η λαθος ΘΕΛΩ να καταλαβω???

 

Αυτό είναι της barclays, έχεις λογαριασμό εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανεις αν η viva wallet card δουλευει για αγορες στο ιντερνετ; Οπως και η revolut που αναφέρατε; Με μονη διαφορα οτι την φορτιζεις πιο άμεσα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...