Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επιβεβαιώνω μπήκαν τα χρήματα μόλις τώρα στο Revolute μετά από ακριβώς 2 μέρες και χωρίς να κάνω verification.


Μπορώ να στείλω δηλαδή έμβασμα σε κάποιον φίλο στο εξωτερικό και να μου βάλει τα λεφτά στο paypal με μεταφορά απ το δικό του paypal για να μην μπαίνω σε όλη αυτή την διαδικασία?

 

Πίστεψέ με είναι ποιο εύκολο να κάνεις απλά έμβασμα στο Paypal ή στο Revolut (αν θέλεις πρόσβαση και σε άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα) παρά να βάλεις μεσάζοντα. Τώρα ότι βολεύει τον καθένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορώ να στείλω δηλαδή έμβασμα σε κάποιον φίλο στο εξωτερικό και να μου βάλει τα λεφτά στο paypal με μεταφορά απ το δικό του paypal για να μην μπαίνω σε όλη αυτή την διαδικασία?

Είναι πιο απλό να ανοίξεις λογαριασμό στην revolut, να κάνεις το εμβασμα και να συνδέσεις την καρτα που θα σου δωσουν στο PayPal αφού μπούνε πρωτα τα χρήματα στην κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με είναι ποιο εύκολο να κάνεις απλά έμβασμα στο Paypal ή στο Revolut (αν θέλεις πρόσβαση και σε άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα) παρά να βάλεις μεσάζοντα. Τώρα ότι βολεύει τον καθένα.

  

Είναι πιο απλό να ανοίξεις λογαριασμό στην revolut, να κάνεις το εμβασμα και να συνδέσεις την καρτα που θα σου δωσουν στο PayPal αφού μπούνε πρωτα τα χρήματα στην κάρτα

 

 

ΟΚ κι εγώ προτιμώ να μην βάλω μεσάζοντα άλλον για να μην τον ταλαιπωρώ κιόλας αλλά

αφου και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται να κάνω έμβασμα γιατί το έμβασμα προς το Revolut είναι πιο εύκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ κι εγώ προτιμώ να μην βάλω μεσάζοντα άλλον για να μην τον ταλαιπωρώ κιόλας αλλά

αφου και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται να κάνω έμβασμα γιατί το έμβασμα προς το Revolut είναι πιο εύκολο?

Γιατί το κάνεις εσύ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

 

Σήμερα πήγα και ρώτησα στην Εθνική για το αν μπορώ να στείλω έμβασμα μέσω e-banking σε άλλη τράπεζα του εξωτερικού (και συγκεκριμένα της Γερμανίας) με σκοπό να αγοράσω κάποια ρούχα και cd. Μου είπαν ότι γίνεται κανονικά μέχρι 500€ το άτομο. Δεν έχω χρεωστική κάρτα.

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς ή τζάπα θα μας ακυρώσουν την παραγγελία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω καιρό το θέμα και οφείλω να πω πως η βοήθεια μέσα από όλα αυτά τα ποστ ήταν πραγματικά ανεκτίμητη. Ευχαριστώ όλους σας.

Πλέον με τα εμβάσματα η κατάσταση γίνεται πιο εύκολη. Εγώ μέσω winbank έστειλα χθες με χρέωση 1 ευρώ και τα χρήματα μπήκαν σήμερα στο paypal (λιγότερο από μια μέρα).

 

Είχα το γνωστό θέμα στο paypal (you cannot add a bank account...). Στέλνοντας αρχικά ένα mail στο paypal, έλαβα μια αυτοματοποιημένη απάντηση, η οποία δεν έλυσε το πρόβλημα. Απάντησα στο αυτοματοποιημένο mail και τελικά μου ζήτησαν να ανεβάσω την πρώτη σελίδα από τον λογαριασμό μου και όταν το έκανα με πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση.  Το πρόβλημα πλεον είχε λυθεί.

Η μεγαλύτερη δυσκολία που είχα τελικά ήταν να βγάλω κωδικούς winbank (πειραιώς) που δεν είχα. Αν πέσεις πάνω σε υπάλληλο που δεν μπορεί να χωρίσει δυο γαιδάρων άχυρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πρόσθεσα την revolut στο paypal και αυτομάτως το paypal τράβηξε απο την κάρτα ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ το ποσό των 0.89 ευρω και γράφει δίπλα στις κινήσεις της revolut "pending". Τι είναι παλι αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνεις παραγγελία και θα την πληρώσεις με έμβασμα;

Πάντως ναι γίνεται πλέον κανονικά έμβασμα στο εξωτερικό.

 

Ναι, παραγγελία θα κάνω και θα την πληρώσω με έμβασμα, όπως κάνω πάντα με το συγκεκριμένο κατάστημα.

Οκ, thanks για την απάντηση.

Από σήμερα με βλέπω να τα αγοράζω τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...