Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τι σου ήρθε courier η με ελτα συστημένο η απλό? Επίσης πόσες μέρες έκανε να σου έρθει? Ρωτάω για να υπάρχει εδώ στο θέμα μια πλήρης λύση/απάντηση.

 

Μου ήρθε με elta courier. Αν θυμάμαι καλά έκανε 3-4 μέρες απο τη στιγμή που έγινε verified ο λογαριασμός. Για να γίνει verified ο λογαριασμός χρειάζεται να ανεβάσεις αντίγραφο ταυτότητας και εναν λογαριασμό δεκο στο όνομα σου.

είναι αξιόπιστο? τηλέφωνο δεν υπάρχει από ότι βλέπω? εσυ προσωπικά είσαι ευχαριστημένος?

 

Πάρα πολύ ευχαριστημένος. Τηλέφωνο δεν χρειάστηκα ποτέ αλλά νομίζω οτι έχουν και εξυπηρετούν 24 ώρες το 24ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει μια φιλη που εχει μαστερκαρντ εξωτερικου. Ειναι στο ονομα της η καρτα. Μπορω να την συνδεσω στον πειπαλ λογαριασμο μου??


Μου ήρθε με elta courier. Αν θυμάμαι καλά έκανε 3-4 μέρες απο τη στιγμή που έγινε verified ο λογαριασμός. Για να γίνει verified ο λογαριασμός χρειάζεται να ανεβάσεις αντίγραφο ταυτότητας και εναν λογαριασμό δεκο στο όνομα σου.


 

Πάρα πολύ ευχαριστημένος. Τηλέφωνο δεν χρειάστηκα ποτέ αλλά νομίζω οτι έχουν και εξυπηρετούν 24 ώρες το 24ωρο.

Τι διαφορα εχει απο την Moneysafe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει μια φιλη που εχει μαστερκαρντ εξωτερικου. Ειναι στο ονομα της η καρτα. Μπορω να την συνδεσω στον πειπαλ λογαριασμο μου??

Τι διαφορα εχει απο την Moneysafe?

Ίσως λιγότερες ως καθόλου χρεώσεις για την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει μια φιλη που εχει μαστερκαρντ εξωτερικου. Ειναι στο ονομα της η καρτα. Μπορω να την συνδεσω στον πειπαλ λογαριασμο μου??

Για ποιον λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει μια φιλη που εχει μαστερκαρντ εξωτερικου. Ειναι στο ονομα της η καρτα. Μπορω να την συνδεσω στον πειπαλ λογαριασμο μου??

Τι διαφορα εχει απο την Moneysafe?

Πρέπει να είναι ίδιο επώνυμο για να το δεχτεί.

Έκανα ξεχωριστό paypal για τη πρώην μου. Δήλωσα την διεύθυνση στο εξωτερικό ως primary, μετά έκανα add την εδώ διεύθυνση, και στην αγορά άλλαξα διεύθυνση σε Ελλάδα και μια χαρά αγόρασα ότι ηθελα (πριν κάνω το τρίγωνο με τα 2 paypal).

Η moneysafe έχει κάτι προμήθειες αλλά δουλεύει πάντα ότι και να κάνεις, είναι το τέλειο plan B για τα CC :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πρωτα συνδεθεις μετα πατα το λινκ

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding

 

μετα

Conversion Options

 

Επελεξε

Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

 

και

Submit

 

 

ευχαριστώ

 

 

καλημερα , μια ερωτηση ακομα,

αν δεν αφηνω το paypal να κανει την μετατροπη, τοτε το προιον που αγοραζω μου βγαινει ποιο οικονομικο? μεγαλη διαφορα υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα , μια ερωτηση ακομα,

αν δεν αφηνω το paypal να κανει την μετατροπη, τοτε το προιον που αγοραζω μου βγαινει ποιο οικονομικο? μεγαλη διαφορα υπαρχει?

 

 

Η διαφορά είναι στην ισοτιμία που χρησιμοποιεί το Paypal και σ' εκείνες των οργανισμών Visa/MasterCard που χρησιμοποιούν οι τράπεζες.

 

Η πρώτη είναι χειρότερη από τις άλλες δύο αλλά, αν πρόκειται για μικρά ποσά, δεν είναι μεγάλη η διαφορά. Στα μεγάλα ποσά φαίνεται η διαφορά. Πρέπει να γνωρίζουμε, όμως, ότι στις αγορές σε συνάλλαγμα, εκτός από την ισοτιμία μετατροπής του συναλλάγματος, οι περισσότερες τράπεζες (εκτός της ΕΤΕ) προσθέτουν και την προμήθειά τους, που σε μεγάλα ποσά γίνεται σημαντική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε με elta courier. Αν θυμάμαι καλά έκανε 3-4 μέρες απο τη στιγμή που έγινε verified ο λογαριασμός. Για να γίνει verified ο λογαριασμός χρειάζεται να ανεβάσεις αντίγραφο ταυτότητας και εναν λογαριασμό δεκο στο όνομα σου.

 

Πάρα πολύ ευχαριστημένος. Τηλέφωνο δεν χρειάστηκα ποτέ αλλά νομίζω οτι έχουν και εξυπηρετούν 24 ώρες το 24ωρο.

Δείτε αυτό που μου βγάζει ο chrome. Θα έπρεπε λογικά να είναι ασφαλής ιδιωτική σύνδεση!

post-39828-0-28431700-1445147378_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πραγματοποιήσει κανείς αγορά απο το Γαλλικό Άμαζον;

Δυστυχώς πέφτει άκυρο. Δεν γίνεται δεκτή η χρέωση της πιστωτικής. Από amazon.co.uk δεν υπάρχει κανένα θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις αγορές σε ξένο νόμισμα, ναι χρεώνουν όλες οι τράπεζες έξοδα αγοράς σε νόμισμα εκτός του ευρώ. Περίπου 2%. Ή μόνη μου δε χρεώνει τη προμήθεια αυτή είναι ή προπληρωμενη ΑΒ της Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Μέχρι πριν 2-3 μέρες αγόραζα κανονικά με Webuy της Πειραιώς μέσω Paypal (από ebay). Σήμερα ενώ την έχω φορτίσει κανονικά, δεν την δέχεται την πληρωμή. Τι παίζει; Το ξανα κλείσανε;

Πλήρωσα πριν καμιά 10αριά μέρες με τη WEBUY, φακούς επαφής από Αμερική (eurolens.com). Οτιδήποτε άλλο προσπάθησα να αγοράσω με αυτήν -πριν και μετά από τότε- αποτυγχάνει η συναλλαγή.

Από τη στιγμή που επιτρέπονται πλέον τα εμβάσματα έως 500€/μήνα όμως, για αγορές μέχρι αυτό το ποσό δεν υφίσταται θέμα. Φορτίζουμε το balance του Paypal, μια προπληρωμένη Skrill, Neteller, Revolut ή οποιαδήποτε παρόμοια έχουμε με έμβασμα και κάνουμε ό,τι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα πριν καμιά 10αριά μέρες με τη WEBUY, φακούς επαφής από Αμερική (eurolens.com). Οτιδήποτε άλλο προσπάθησα να αγοράσω με αυτήν -πριν και μετά από τότε- αποτυγχάνει η συναλλαγή.

Από τη στιγμή που επιτρέπονται πλέον τα εμβάσματα έως 500€/μήνα όμως, για αγορές μέχρι αυτό το ποσό δεν υφίσταται θέμα. Φορτίζουμε το balance του Paypal, μια προπληρωμένη Skrill, Neteller, Revolut ή οποιαδήποτε παρόμοια έχουμε με έμβασμα και κάνουμε ό,τι θέλουμε.

έκανα έμβασμα στο Paypal χθες. Περιμένω από Δευτέρα να δω αν ολοκληρωθεί. Υποθέτω από το balance τα κάνω ότι θέλω έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...