Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω  που το εκανα 21 μερες κανουν παρακρατησει

 

ρε μπας και έκανες κανένα λάθος στην φόρμα συμπλήρωσης του εμβάσματος;

 

τελικα στο pp μεσω top up  εκτος του 1 ευρω της τραπεζας εχει καποια αλλη χρεωση?

 

το έμβασμα online έχει 1 ευρω στο IBAN που έχεις στο paypal (top up takes a few days).

 

εμένα δεν μου εμφανίζει το IBAN γιατί δε έχω συνδέσει bank account και τώρα δεν μπορώ. Έστειλα email να μου το φτιάξουν όπως διάβασα εδώ ότι έκαναν πολλοί και βρήκαν λύση, και περιμένω απάντηση.

 

Το θέμα είναι σε πόσο καιρό μπαίνουν τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πως το κανετε εμενα μου βγαζει αυτο 

 

Add money instantly to your PayPal account.
Dear Customer
Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable. 
All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.
Thank you for understanding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφια δεν εχω καταλαβει ακριβως τι κάνετε με τα εμβάσματα κ την πειπαλ ! Κάνετε έμβασμα απο την τραπεζα σας στην πειπαλ σας?? μπορει καποιος να μου το εξηγήσει λιγο?

Ευχαριστω κ καλημερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πως το κανετε εμενα μου βγαζει αυτο 

 

Add money instantly to your PayPal account.

Dear Customer

Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable. 

All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.

Thank you for understanding.

To Instant Top-up δεν γίνεται για την Ελλάδα αυτή την περίοδο. 

Ακολούθησε την από κάτω εντολή που λέει Top-up (takes a few days).

> Αν έχεις συνδέσει τραπεζικό λ/σμό θα δεις το IBAN στο οποίο πρέπει να κάνεις έμβασμα (μέσω e-banking) από την τράπεζά σου (έως 500€/μήνα). 

> Αν σου βγαίνει το μήνυμα: You can add a bank account at this time

Παραθέτω τι έχω γράψει χτες για να το λύσετε:

Μπείτε στο Paypal > Help > Call center και δείτε το τηλέφωνο για να τους καλέσετε (εγώ το έκανα μέσω Skype) και ένα 6ψήφιο (προσωπικό) κωδικό. Αυτόν σας τον ζητάνε για επαλήθευση στοιχείων μαζί με άλλα όπως email κλπ.

Εξηγείτε στον υπάλληλο τι συμβαίνει, δηλ. ότι I can not add a bank account at this time.

Σε εμένα μου είπε πως αυτό δεν συμβαίνει λόγω των capital controls αλλά επειδή κάποιος έχει προσπαθήσει να μπει από το εξωτερικό στο account μου, χρειάζεται να γίνει αλλαγή password & security questions.

Την διαδικασία αλλαγής την κάναμε μαζί τηλεφωνικά και πριν τελειώσουμε μου είπε ότι για τις επόμενες 4 ώρες θα μπορούσα να προσθέσω τραπεζικό λογαριασμό κανονικά. Κάτι που έκανα άμεσα και χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Μέχρι πριν 2-3 μέρες αγόραζα κανονικά με Webuy της Πειραιώς μέσω Paypal (από ebay). Σήμερα ενώ την έχω φορτίσει κανονικά, δεν την δέχεται την πληρωμή. Τι παίζει; Το ξανα κλείσανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Μέχρι πριν 2-3 μέρες αγόραζα κανονικά με Webuy της Πειραιώς μέσω Paypal (από ebay). Σήμερα ενώ την έχω φορτίσει κανονικά, δεν την δέχεται την πληρωμή. Τι παίζει; Το ξανα κλείσανε;

 

 

Ποτέ δεν το είχανε ανοίξει. Απλά ήσουν τυχερός.

Πήρα στην Πειραιώς και μου εξήγησαν. Αν ο πωλητής στο ebay έχει δηλωμένη μια εκ των κατηγοριών που έχουν αποκλειστεί λόγω capital controls, δεν σε αφήνει. Πχ εγώ ένα steam key στον ένα πωλητή δε με άφηνε να πληρώσω και στον άλλον πλήρωσα κανονικά που υποθέτω ότι ήταν ιδιώτης και δεν είχε δηλώσει πωλητής ηλεκτρονικών παιχνιδιών ξέρω γω...

 

Θα φάμε κράξιμο από τα δοκιμαστικά/απλήρωτα commit to buy μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Instant Top-up δεν γίνεται για την Ελλάδα αυτή την περίοδο. 

Ακολούθησε την από κάτω εντολή που λέει Top-up (takes a few days).

> Αν έχεις συνδέσει τραπεζικό λ/σμό θα δεις το IBAN στο οποίο πρέπει να κάνεις έμβασμα (μέσω e-banking) από την τράπεζά σου (έως 500€/μήνα). 

> Αν σου βγαίνει το μήνυμα: You can add a bank account at this time

Παραθέτω τι έχω γράψει χτες για να το λύσετε:

Μπείτε στο Paypal > Help > Call center και δείτε το τηλέφωνο για να τους καλέσετε (εγώ το έκανα μέσω Skype) και ένα 6ψήφιο (προσωπικό) κωδικό. Αυτόν σας τον ζητάνε για επαλήθευση στοιχείων μαζί με άλλα όπως email κλπ.

Εξηγείτε στον υπάλληλο τι συμβαίνει, δηλ. ότι I can not add a bank account at this time.

Σε εμένα μου είπε πως αυτό δεν συμβαίνει λόγω των capital controls αλλά επειδή κάποιος έχει προσπαθήσει να μπει από το εξωτερικό στο account μου, χρειάζεται να γίνει αλλαγή password & security questions.

Την διαδικασία αλλαγής την κάναμε μαζί τηλεφωνικά και πριν τελειώσουμε μου είπε ότι για τις επόμενες 4 ώρες θα μπορούσα να προσθέσω τραπεζικό λογαριασμό κανονικά. Κάτι που έκανα άμεσα και χωρίς πρόβλημα.

 

Ακολούθησε την από κάτω εντολή που λέει Top-up (takes a few days).

 

μα αυτο δεν ειναι για βγαλουμε χρηματα ?

εγω θελω να βαλω και οχι να βγαλο 

 

 

τεσπα πριν δοκιμάσω αυτο  που λες ειχα αλλαξει κωδκους και ερωτησεις ασφαλειας  και παρολα ταυτα  μου βγαζει  αυτο

 

You cannot add a bank at this time.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, HELP.

 

Θέλω να κάνω μια αγορά από το Steam 1 DLC που κάνει 10 ευρώ. Δοκίμασα με την Virtual PrePaid Mastercard της Εθνικής που έχω (και αυτή χρησιμοποιούσα και παλιά) και μου πετάει: " Your purchase has not been completed. Your credit card information has been declined by your credit card company."  Έχω κάνει πολλές δοκιμές (και μέσω PayPal) αλλά όλο τα ίδια. Λογικά δεν αφήνει η Εθνική λόγω των CC.

 

Έμαθα όμως από ένα γνωστό πως η Alpha Bank αφήνει άνετα. (λέει πως έχει πάρει και απο steam και ebay και aliexpress άνετα με χρεωστική της Alpha). Έτσι λοιπόν έχω 1 φίλο που έχει και αυτός Alpha αλλά είχε υπόλοιπο 4 ευρώ οπότε του έκανα έμβασμα το απαραίτητο ποσό. Βέβαια δεν είμασταν σίγουροι για το υπόλοιπο οπότε δοκίμασε ήδη να το "Purchase as gift" από steam αλλά στο τέλος του πέταγε: "There seems to have been an error initializing or updating your transaction. Please wait a minute and try again or contact support for assistance." (εκτός του ότι χθες το steam σερνότανε και με το ζόρι έμπαινες στα purchase menu οπότε το δοκίμαζε μέσω του site). Τέλος πάντων με λίγα λόγια το προσπαθούσε ενώ δεν ήταν επαρκή τα χρήματα. Τώρα αυτό το error που του πέταγε είναι γιατί δεν φτάναν τα χρήματα ή κολλάει και τίποτα άλλο?

 

Με λίγα λόγια θα γίνει δουλεία ή τζάμπα ο κόπος? Ξέρετε και καναν άλλον τρόπο για αγορές Steam?

Άμα έχεις χρήματα στο PayPal Balance μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για Steam? Προσπάθησα να βρω τα στοιχεία του PayPal λογιαριασμού μου ώστε να του κάνω έμβασμα αλλά το κατήργησαν? Παλία όταν πάταγες "Top Up" σου έβγαζε τα στοιχεία του λογαρισμού του PayPal μέσω Bank of America και μπορούσες να κάνεις έμβασμα εκεί και να γεμίσεις το PayPal Balance σου.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...