Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραίος.. θα επικοινωνήσω κι εγώ με paypal τότε για να μπορέσω να κάνω add a bank account και μετά να δω το IBAN που πρέπει να στείλω έμβασμα αφού λειτουργεί.

εν ολίγης έτσι γλυτώνεις και το 3,4% + 0,35€ που είναι τα fees του instant top up και πληρώνεις μόνο 1€ για το έμβασμα σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά είναι κανείς που να έχει ebanking με eurobank και να δοκίμασε έμβασμα προς revolut; Nομίζω έκανα μαλακία. Ξέχασα να βάλω το reference code του revolut σαν αιτιολογία. Τον έβαλα δηλαδή αλλά σε λάθος πεδίο. Νομίζω έπρεπε να το βάλω εκεί που λέει "Πληροφορίες δικαιούχου" * . Εγώ το έβαλα στο πεδίο "κωδικός ταυτοποίησης συναλλαγής"...

 

*γράφει η eurobank στις επεξηγήσεις:

 

Το πεδίο 'Πληροφορίες  Δικαιούχου' παρέχεται αποκλειστικά και μόνο με σκοπό την καταχώρηση κειμένου, προκειμένου εσείς αλλά και ο δικαιούχος των χρημάτων να γνωρίζετε την αιτιολογία μεταφοράς πίστωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας επειδη ειναι παρα πολλα τα σχολια για να μην ψαχνω θελω να κανω  μια ερωτηση......θελω να αγορασω κινητο απο το alliexpress πως μπορω να χρησιμοποιησω το Paypal ευχαριστω!

 

κατι ακομα αφου το alliexpress δεν δεχεται paypal πως παραγγειλατε?

Καταρχάς θα σου πρότεινα να μην πάρεις από aliexpess κινητό καθώς κυκλοφορούν πολλές μούφες έτσι έχω διαβάσει από εδώ και από ένα άλλο forum. paypal δεν δέχεται μόνο κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις που ο πωλητής δέχεται paypal ( κατόπιν συνομιλίας μαζί του). Τέλος για να πάρεις κάτι από aliexpress πρέπει να έχεις κάρτα εξωτερικού καθώς οι δικές μας οι ελληνικές δεν περνάνε με τίποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοει ο ποιητης?

ειναι ελευθερα μεχρι 500 ευρω ανα μηνα πλεον

 

Δεν είναι ακριβώς ελεύθερα. Υπάρχει όριο ανα τράπεζα που είναι χαμηλό. Μόλις συμπληρωθεί σταματάνε τα εμβασματα απο την τράπεζα αυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ακουστεί ότι υπάρχει όριο ανά τράπεζα και φαίνεται άκρως λογικό. Είναι όμως επιβεβαιωμένο;

τι εννοει ο ποιητης?

ειναι ελευθερα μεχρι 500 ευρω ανα μηνα πλεον

μπλακ χιούμορ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειδα οτι πολλοι εκφραζουν αποριες καλο θα ηταν αν καποιος που εχει ηδη στειλει εμβασμα μεσω ibanking το οποιο εχει ηδη μεταφερθει επιτυχως στη revolut card να γραψει αναλυτικα τα αναλογα πεδία που εχει συμπληρωσει στην φορμα του ibank για εμβασμα εξωτερικου.

Δλδ, swift - SHA - αιτιολογια εμβασματος, κτλ.

Πολλοι που ειναι χρηστες του ibanking ισως εδω κ πολλα χρονια δεν ειναι γνώστες στα εμβασματα εξωτερικου γιατι δεν τους εχει χρειαστει.

 

..... νομιζω οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερα επιπονο να γραφει κατι συνολικα και οχι σκορπια σε διαφορα posts ,,,,, 2 λεπτα απο τον ελευθερο χρονο καποιου φιλου απο εδω θα ειναι το κοστος.  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος.. θα επικοινωνήσω κι εγώ με paypal τότε για να μπορέσω να κάνω add a bank account και μετά να δω το IBAN που πρέπει να στείλω έμβασμα αφού λειτουργεί.

 

εν ολίγης έτσι γλυτώνεις και το 3,4% + 0,35€ που είναι τα fees του instant top up και πληρώνεις μόνο 1€ για το έμβασμα σωστά?

Έχω στείλει ένα μικρό ποσό για επιβεβαίωση, για να δω πόσο θα κοστίσει.

 

Ελπίζω μέχρι την Παρασκευή να ξέρουμε, οπότε και θα πω τι κόστισε.   Πάντως μοιάζει πιο σίγουρο, γιατί έχω διαβάσει αρκετά σχόλια μέχρι τώρα με κάποιες προσπάθειες, αν δεν κάνω λάθος με το κόλπο του request money όπου γινόταν κατά το δοκούν παρακράτηση για μπόλιες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοει ο ποιητης?

ειναι ελευθερα μεχρι 500 ευρω ανα μηνα πλεον

 

Έχουμε ξαναπεί ότι το ποσό που εγκρίθηκε για κάθε μια από τις 4 συστημικές τράπεζες για εμβάσματα είναι 9.460.000/μήνα. Το ποσό αυτό διαιρούμενο με 500€ δίνει 18920 πελάτες/μήνα, για κάθε τράπεζα, από όλους τους πελάτες της στην Ελλάδα.

Επομένως, δεν είναι απεριόριστα τα εμβάσματα των 500€/μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εμβάσματα 500 το μήνα είναι ελεύθερα. Ακούστε με το ξερωαπο μέσα. Paypal δεν γίνεται να βάλει αντίστοιχο οριο γτ δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί ποσά βγάζει με κάρτα ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...