Προς το περιεχόμενο

Samsung laser . Γνώμες.


Dare-Devil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τι κυκλο εργασιων μιλαμε;

 

Για οικιακη χρηση θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος.

Η Sammy τωρα κανει καποια σωστα βηματα που μπαινει και στον χωρο των φωτοτυπικων, οποτε αν μιλας για επαγγελματικη χρηση καλυτερα να κοιταξεις σε αλλη εταιρεια.

 

Τονιζω ομως οτι για προσωπικη οικιακη χρηση θα εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον xdelios κι επίσης θα πω αν θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί κάθε μοντέλο έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν ήμουν συγκεκριμένος . Μιλάω για οικιακής χρήσεως αν είναι αξιόπιστοι ή αν έχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Αγόρασα έναν samsung ασπρόμαυρο http://www.e-shop.gr/polymixanima-samsung-xpress-sl-m2070-p-PER.500083
Στα 79 ευρώ προσφορά και τον έχω ένα μήνα. Παρατήρησα ότι τσαλακώνει πάρα πολύ το χαρτί και του αφήνει έντονες γραμμές  (μάλλον απο τα "Ροδάκια" που οδηγούν το χάρτι ) . Λέω οκ θα ναι και λόγο ποιότητας του χαρτιού αυτο αλλά οκ μικρό το κακό.Το χαρτί είναι fabriano copy 3 80γρ . Αυτό που παρατηρώ εδώ και λίγες μερες είναι ότι εκτυπώνει στραβά επάνω στο χαρτί (με κλίση ) .Τσέκαρα αν το χαρτί στην τροφοδοσία είναι σωστά βαλμένο και αν οι οδηγοί του χαρτιού στην τροφοδοσία είναι σωστά ρυθμισμένοι για Α4 .Όλα οκ .  Να το στείλω για service ?
Απλά ήθελα έναν laser καθαρά για να εκτυπώνω μια στο τόσο ότι χρειαστεί . Π.χ κάποιο κουπόνι απο Sites στυλ groupon καμια εργαστηριακή εργασία (στην σχολή)  κανά δημόσιο εγγραφο απο taxisnet και γενικά ότι χρειαστεί . Δηλαδή ζήτημα να εκτυπώνω κατα μέσο όρο 10 σελίδες την βδομάδα και μπορεί κιόλας ο εκτυπωτής να κάθεται σε off πάνω απο 2 βδομαδες οπότε προτίμησα laser λόγω γνωστών προβλημάτων με τα μελάνια και τι κεφαλές όταν κάθονται σε ακινησία για καιρό οι injekts .

Γενικά τον παλιό injekt που είχα και τον είχα ακριβοπληρώσει (canon ) μέσα σε 3 χρόνια δεν εκτύπωσα πανω απο 600 σελίδες σύμφωνα κιόλας και με την EEPROM του που τσέκαρα .Παρ όλα αυτά λόγο πολύ μεγάλης ακινησίας βούλωσε . Προσπάθησα να ξεβουλώσω τις κεφαλές (με ειδικό υγρό) αλλα δεν τα καταφερα να τον επαναφέρω πληρως οπότε και πήγα σε samsung laser

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα που αναφερεις το εντοπισα κι εγω στην τελευταια φουρνια χαρτιου που αγορασα.

Πηρα οτι να'ναι εν ολιγοις και το χαρτι ηταν πολυ μαλακο.

Χωρις να θελω να κανω διαφημιση,απλα να τονισω το θεμα ποιοτητας με navigator και inacopia δεν εχω κανενα προβλημα των 80gr.

Ολα τα υπολοιπα που πηρα(κανα 2 μαρκες)ηταν ναι μεν 80gr αλλα πολυ μαλακα με τις αναλογες συνεπειες.

Επεξ/σία από voldemort
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα που αναφερεις το εντοπισα κι εγω στην τελευταια φουρνια χαρτιου που αγορασα.

Πηρα οτι να'ναι εν ολιγοις και το χαρτι ηταν πολυ μαλακο.

Χωρις να θελω να κανω διαφημιση,απλα να τονισω το θεμα ποιοτητας με navigator και inacopia δεν εχω κανενα προβλημα των 80gr.

Ολα τα υπολοιπα που πηρα(κανα 2 μαρκες)ηταν ναι μεν 80gr αλλα πολυ μαλακα με τις αναλογες συνεπειες.

Ναι navigator και inacopia έχω ακούσει καλά λόγια και έχω χρησιμοποιήσει σε injekt  . Θεωρώ ότι της navigator είναι πιο σκληρό και ποιοτικό . Αυτό όσον αφορά τις γραμμές . όσον αφορά που μου εκτυπώνει στραβά το κείμενο στο χαρτί; Αυτό δεν μου το κανε το πρώτο καιρό . Τώρα μου το κάνει μετά απο 1 μήνα πυο τον έχω και ζήτημα να έχω εκτυπώσει 30 σελίδες με το ίδιο πάντα χαρτί . fabriano

 

Έχω παραγγείλει χαρτί navigator 80 gr και θα το παραλάβω σήμερα.

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

. Αυτό όσον αφορά τις γραμμές . όσον αφορά που μου εκτυπώνει στραβά το κείμενο στο χαρτί; Αυτό δεν μου το κανε το πρώτο καιρό . Τώρα μου το κάνει μετά απο 1 μήνα πυο τον έχω και ζήτημα να έχω εκτυπώσει 30 σελίδες με το ίδιο πάντα χαρτί . fabriano

 

 

Eαν το χαρτι που χρησιμοποιουσες εβγαζε πολλα υπολειματα λογικο θα ειναι τα rollers που τραβανε το χαρτι να εχουν χασει την ικανοτητα να τραβανε το χαρτι στην ευθεια.Πρεπει να τα καθαρισεις.Εχεις ενα ή δυο;

 

 

Αυτο εννοω.

Γενικα δοκιμασε και με αλλο χαρτι και βλεπεις.Η samsung παντως προτεινει συγκεκριμενες απαιτησεις στο χαρτι για καθε εκτυπωτη.

Επεξ/σία από voldemort
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το roller επιασε πουδρα απο το χαρτι σε 30 σελιδες,καταστραφηκαμε.Τετοιες βλαβες να περιμενετε μετα τις 10.000 σελιδες οτι ποιοτητα και αν ειναι το χαρτι.

Δες αν το χαρτι εχει υγρασια και εχει μεινει σε καποια αποθηκη αρκετο καιρο και δευτερον σου εχει κρατησει ποτε χαρτι μεσα και προσπαθησες να το βγαλεις?

Οταν οι οδηγοι του χαρτιου ειναι καλα ρυθμισμενοι ,το pickuproller ειναι καινουργιο, ο μονος λογος για να στραβωσει το χαρτι κατα την διαδρομη ειναι μηπως βρισκει εμποδιο απο καποιο κομματακι χαρτι που εχει σχιστει ή καποιο συρραπτικο που βαζει ο κοσμος σελιδες με συρραφη,γενικοτερα καποιο εμποδιο.

Αν δεν εχει καποιο εμποδιο,τοτε θα πρεπει να δοκιμασεις αλλες ποιοτητες χαρτιου μηπως τα rollers της samsung ειναι τοσο μαπα και δεν παλευουν απο την γεννα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aν το roller επιασε πουδρα απο το χαρτι σε 30 σελιδες,καταστραφηκαμε.Τετοιες βλαβες να περιμενετε μετα τις 10.000 σελιδες οτι ποιοτητα και αν ειναι το χαρτι.
Δες αν το χαρτι εχει υγρασια και εχει μεινει σε καποια αποθηκη αρκετο καιρο και δευτερον σου εχει κρατησει ποτε χαρτι μεσα και προσπαθησες να το βγαλεις?
Οταν οι οδηγοι του χαρτιου ειναι καλα ρυθμισμενοι ,το pickuproller ειναι καινουργιο, ο μονος λογος για να στραβωσει το χαρτι κατα την διαδρομη ειναι μηπως βρισκει εμποδιο απο καποιο κομματακι χαρτι που εχει σχιστει ή καποιο συρραπτικο που βαζει ο κοσμος σελιδες με συρραφη,γενικοτερα καποιο εμποδιο.
Αν δεν εχει καποιο εμποδιο,τοτε θα πρεπει να δοκιμασεις αλλες ποιοτητες χαρτιου μηπως τα rollers της samsung ειναι τοσο μαπα και δεν παλευουν απο την γεννα τους.

 

Τίποτα απο όλα αυτα. Οπότε θα κοιτάξω σήμερα να εκτυπώσω με αλλο χαρτί που αγόρασα (navigator) και βλέπουμε . Για αυτό ρώτησα γενικά γνώμες για τους samsung περι αξιοπιστίας γιατί οκ η samsung είναι γενικά όνομα αλλα τι ρόλο βαράει στους εκτυπωτές και στην τελική είναι φθηνότερη απο όλες τις εταιρίες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα απο όλα αυτα. Οπότε θα κοιτάξω σήμερα να εκτυπώσω με αλλο χαρτί που αγόρασα (navigator) και βλέπουμε . Για αυτό ρώτησα γενικά γνώμες για τους samsung περι αξιοπιστίας γιατί οκ η samsung είναι γενικά όνομα αλλα τι ρόλο βαράει στους εκτυπωτές και στην τελική είναι φθηνότερη απο όλες τις εταιρίες . 

Εγω τον εχω μηνες και εως τωρα No problem.

Ειναι φθηνοι αποδοτικοι.

Και στα 3-4 χρονια να σου παθει κατι τον αλλαζεις.Μιλαω παντα για τους οικιακους εκτυπωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνοι και αποδοτικοι μπορει να ειναι,οταν ομως στραβωνει την σελιδα σε με 30 pages total count(χωρις να φταιει το χαρτι)τοτε σιγουρα δεν ειναι αξιοπιστοι.

Εκτος και αν ο συγκεκριμενος εχει κατασκευαστικο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνοι και αποδοτικοι μπορει να ειναι,οταν ομως στραβωνει την σελιδα σε με 30 pages total count(χωρις να φταιει το χαρτι)τοτε σιγουρα δεν ειναι αξιοπιστοι.

Εκτος και αν ο συγκεκριμενος εχει κατασκευαστικο προβλημα.

Προσωπικα ειχα θεμα λογω χαρτιου οπως το περιγραφεις.

Με το σωστο χαρτι ουτε μια απωλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειχα θεμα λογω χαρτιου οπως το περιγραφεις.

Με το σωστο χαρτι ουτε μια απωλεια.

Ότι παίζει ρόλο το χαρτί παίζει . Μπορεί κιόλας να γλιστράει το συγκεκριμένο όταν το ρουφάει ο εκτυπωτής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που είχα παλιά ένα brother μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε το χαρτί. Οπότε δες το με το καινούριο που παρήγγειλες αν θα φτιάξει! Εγγύηση έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...