Προς το περιεχόμενο

ubuntu netbook edition( προβλημα εκκινησης)


toshiba nb200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω ενα νετμπουκ toshiba nb200  εβαλα ubuntu νετμπουκ εκδοση την εκανα bootable με φλασακι ,η εγκατασταση πετυχε ολα καλα,υστερα οταν ζητησε επανεκκινηση δεν bootare τα linux ποτε,βγαζει μια μαυρη οθονη με μια κατω παυλα ψηλα αριστερα να αναβοσβηνει,ξερει καποιος να βοηθησει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eee 1101ha notebook

Processor 1.3 GHz Intel Atom Z520 RAM 1 GB SO-DIMM Hard Drive 160 GB Graphics Coprocessor Intel GMA 500 Chipset Brand Intel Card Description Graphics Media Accelerator500

δεν μου παιζη βιντεακια στο youtube κολαη και στα 360ρ εαν βαλο λινουξ θα παιζη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παίζει κανονικά. Όσοι έχετε 1GB RAM στα Netbook σας να ξέρετε ότι με τα 2GB θα δείτε γενικά μεγάλη αλλαγή. Βέβαια δεν γίνονται και θαύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σε linux ελάχιστα είναι τα προγράμματα που απαιτούν πολλή μνήμη, αν εξαιρέσεις chromium.

Εγώ στο xfce, ζητά περίπου 250 mb στην εκκίνηση και μετά χρησιμοποιώ qupzilla που και αυτό με 400-500 είσαι ΟΚ.

Αν δεν αναβαθμίσεις, φτιάξε ένα swap file για να γλιτώνεις τα κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και γω που ειμαι με 2gb στο netbook ειτε εχω linux ειτε windows, τα ζορισματακια του τα τρωει. Και ευθυνεται ο χαμηλος επεξεργαστης για αυτο. Παιζει και αυτος ρολο δηλαδη. Επειδη εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα, η θα βαλεις xp με sp4, αλλιως καποια ελαφρια διανομη linux οπως ειπαν τα παιδια. Lubuntu, lxle, mint xfce. Windows 7 η 8 ουτε να το σκεφτεις. Ακομη και η thin pc εκδοση ζοριζοταν. Για browser δοκιμασε ποιος σου καθεται καλυτερα εσενα. Εγω σε linux ειμαι με chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να πας σε μια διανομη που οπως ειπαν τα παιδια εχει σταματησει εδω και πολυ καιρο η αναπτυξη της? Δοκιμασε lubuntu 14.04 η lxle 14.04. Δεν νομιζω να χρειαζεται να περασεις καπιοιον driver. Μενεις με αυτον που εχει η διανομη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...