Προς το περιεχόμενο

Linux from scratch


ALLisCHAOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ linux έδω και 2 χρόνια περίπου. Το θέμα είναι έχω μεινεί στα πολύ βασικά δεν έχω πάει under δε hood καθόλου οπότε θα ήθελα να το γνωρίσω-κατανοήσω καλύτερα. Λέω να δοκιμάσω το linux from scratch αλλά θέλω και μια 2η γνώμη. Το προτύνετε? ή ίσως να βάλω ένα Arch? (έχω ακούσει πως μαθαίνει πολλά μαζί του). Και άλλες προτάσεις δεκτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(-) Slackware                                                    [no systemd]

(-) Arch, Gentoo (exoun bgei thn idia periodo) [systemd]   a.. kai Funtoo

(-) Debian                                                         [systemd]

 

To Slackware einai pio "ka8aro"... kai konta stis arxes tou Unix. Episis exei pollh "manibela" -oreksh na exeis :P

 

 

Syggvwmh gia ta greeklish, alla grafw apo ekswteriko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gentoo by default χρησιμοποιεί openrc και όχι systemd (αν και μάλλον δεν πρέπει να σε απασχολεί).

Το πρόβλημα (για μερικούς, μεγάλο πλεονέκτημα για άλλους) στο Gentoo και στο LFS είναι ότι πρέπει να κάνεις compile τα πάντα ξανά και ξανά. Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο; Αν ναι, τότε go for it. Αν απλά θες να κάνεις την δουλειά σου και να δεις πως οργανώνεται το σύστημα χρησιμοποιώντας precompiled binaries --> Arch.

Slackware, πραγματικά δεν βρίσκω κανένα λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Slackware ειναι απαρχαιωμένο πλέον, το arch με τα precompiled binaries ειναι όπως Debian και λοιπά. Το Gentoo ειναι πιο λεπτομερέστατο και ορίζεις με παραμέτρους τα πάντα. Νομίζω λίγο καλύτερο σε ποιότητα κώδικα, αλλά θέλει χρόνο να κανείς compile. Υπάρχει και το distcc και δεν κάνεις compile ότι έχεις ξανά κάνει.

Δοκίμασε ότι κανείς κέφι.

 

Αν θα έβαζα σύστημα με precompiled binaries θα πήγαινα μόνο σε FreeBSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επέστρεψα, έβαλα λοιπόν το Arch (σε ένα vm για αρχή), όλα κομπλέ με την εγκατάσταση. Βάζω και τον x server και μετά του βάζω και ένα gnome 3 με display manager τον lxdm. Το θέμα είναι πως μέχρι τη login screen όλα καλά μέχρις ότου κάνω login και μου πετάει ένα μήνυμα: Oh no something go wrong! A problem has occurred and the system cant recover, log out and try again. Kαμιά ιδέα για τι παίζει να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και με KDE αλλά και πάλι τίποτα(όταν κάνω start τον sddm: μαύρη οθόνη). Μήπως δεν έχω βάλει κάποιο πακέτο απο το X server? Το startx δουλεύει κανονικά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το /var/log/Xorg.0.log:

Link.png Site: http://paste.debian.net/283867

 

Για το syslog δεν υπάρχει.

Δοκίμασε μόλις σου βγάλει το error να πατήσεις ctrl + alt + f1, και στο tty1 δώσε startx να δεις αν θα εκκινήσει το περιβάλλον.

Αν σου βγάλει error εγκατέστησε το libxcomposite και δοκίμασε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...