Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την αρχή μέχρι πριν 2 μέρες ήμουν στο ΟΧΙ.

 

Χθες μου την είχε δώσει και είχα στραφεί στην ΑΠΟΧΗ.

 

Σήμερα είμαι πάλι στο ΟΧΙ. Αναρωτιέμαι που θα είμαι την Κυριακή.

 

Πάντως το χέρι στην άνευ όρων παράδοση του ΝΑΙ δεν πάει με τίποτα.

Καπως ετσι.Σε καταλαβαινω.

 

Αλλα εντολες δεν δεχομαι απο κανεναν.Η λογικη συζηταμε με "ναι"(Σαμαρα)... και με "οχι" τι;

Μας απειλουνε;

Απο ποτε οι χωρες της Ευρωπης ζητανε και συγκεκριμενες κυβερνησεις;δεξιες,αριστερες με αφηνει αδιαφορο.

Οπως εγω δεν μπλεχτηκα στα εσωτερικα κανενος το ιδιο ζητω κι εγω απο τους αλλους.

Οσο συνεχιζουν(αργα βεβαια γιατι οι μασκες πεσανε)την λογικη συζηταμε μονο με ναι και αυτους που θελουμε εμεις...τοσο εγω θα επιμενω στο οχι.

Απλη λογικη και ζητημα αξιοπρεπειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε μας λες κιόλας τί ακριβώς ήθελες να υπογράψει αυτό το 5μηνο για να μη φτάσουμε εδώ που φτάσαμε; Αν, βέβαια, γνωρίζεις τί πρότειναν οι φιλέλληνες Ευρωπαίοι που ο παλαβός Τσίπρας δε δέχτηκε. Τη διάλυση των εργασιακών σχέσεων, κατάργηση 8ωρου, 4-5% πλεονάσματα, μείωση αμυντικών δαπανών, κατάργηση ΕΚΑΣ, χωρίς κούρεμα χρέους, αυτά και άλλα πολλά ήθελες να υπογράψει;

 

Έχουμε πει τι χρειάζεται αλλά εμείς είμαστε νεοφιλελε, δεν ξερουμε. Κάτι που ο Τσίπρας και οι προηγούμενοι δεν το αγγίζουν γιατί θα χάσουν τα κομματόσκυλα συνδικαλιστές. Οι Ευρωπαιοι με τις αριστερες κυβερνησεις πήγαν μπροστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑς υπενθυμίζω ότι έχουμε να πάρουμε λεφτά απο την Ευρώπη απο τον Αυγουστο του 2014 !

 

Με την δική σας οπαδική λογική τότε, ο Σαμαράς είναι μεγάλος αγωνιστής που δεν έβαλε 6 μήνες capital controls και τον έριξαν οι ευρωπαίοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές αυτό. Ο ίδιος ο Τσίπρας δεν υπέγραψε τα υφεσιακά μέτρα των 8 δις προς το eurogroup? Τώρα τι μας λένε όλοι ότι τα απερριψε?

 

Οταν είδε ότι δεν περνάνε από τους δικούς του, ξαφνικά θυμήθηκε το δημοψήφισμα ώστε να ξεφύγει από την ευθύνη και να την φορτώσει στον λαό.

Βεβαιως και ειναι προφανες και θεωρησαν απολυτα λογικο να μην διαλυθουν αλλα να ΔΙΧΑΣΟΥΝ ολον τον κοσμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την δική σας οπαδική λογική τότε, ο Σαμαράς είναι μεγάλος αγωνιστής που δεν έβαλε 6 μήνες capital controls και τον έριξαν οι ευρωπαίοι.

 

Καθόλου οπαδική λογική.

 

Κοροιδεύω την γραφικότητα των ψευτο-σελεμπριτι και του Μπόμπολα - Αλαφούζου , που έχουνε ξεπεράσει κάθε όριο.

 

Παραθέτω φωτός , βίντεος  , οτιδήποτε πιστέυω ότι είναι άξια να μπουνε στπ νήμα.

 

Ξαναλέω , βάλε και εσύ , ποιος σε εμποδίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑς υπενθυμίζω ότι έχουμε να πάρουμε λεφτά απο την Ευρώπη απο τον Αυγουστο του 2014 !

 

 

Απο το IMF μονο, μια δοση 3.5b περιπου.....

 

Απο την ΕΚΤ και το ESFS κανονικα μπαινουν χρηματα.  (οπως και σε ολες τις χωρες της ΕU βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε και εσύ. Βάλε , τι πρόβλημα υπάρχει? Εδώ ήμαστε για να μιλήσουμε , να διαφωνήσουμε ηρεμα και όμορφα!

 

Το ξαναλέω , όσοι έχουνε συμφέροντα , και όσοι φοβούντε , αυτοί ψηφίζουνε ΝΑΙ. Και μερικοί βαφτίζετε τον φόβο σας "λογική"

 

Ο θάνατος θα έρθει μάγκες , απλά θα πρέπει να αποφασίσουμε , εάν θα είναι αργός και βασαντιστικός (τα επόμενα 5 χρόνια) ή θα είναι σύντομος , για να μπορέσουμε να επανέλθουμε.

Πριν συνεχισουμε την κουβεντα(γιατι θελω να κανουμε κουβεντα κι οχι αντιπαραθεση) πες μου οτι αυτο που εβαλα σε bold δεν το λες προσωπικα σ'εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως και ειναι προφανες και θεωρησαν απολυτα λογικο να μην διαλυθουν αλλα να ΔΙΧΑΣΟΥΝ ολον τον κοσμο.

Ευτυχως που ειχαμε τους ναι σε ολα και μας απαλλαξαν απο τετοιου ειδους ζητηματα κανοντας μας τετρακινητους.

Ουτε για τους τυπους...

Η Ελλαδα επρεπε να κανει δημοψηφισμα ΠΡΙΝ μνημονιων ΚΑΘΩΣ και ΠΡΙΝ την ενισχυση των τραπεζων.Ιδιωτικο χρεος σε Δημοσιο.

Δεν αποφασιζουν οι κυβερνησεις σε καμια περιπτωση ΠΟΥ βγαινουν με ψεμματα και ταξιμο ΖΑΠΕΙΩΝ!Που εχουν τα μουτρα να κατηγορουνε οτι βγηκαν καποιοι με εξαγγελιες θεσσαλονικης.

Και ο ενας ψευτης και ο αλλος.

Ειπε ο ψευτης τον ψευτη...ψευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει τι χρειάζεται αλλά εμείς είμαστε νεοφιλελε, δεν ξερουμε. Κάτι που ο Τσίπρας και οι προηγούμενοι δεν το αγγίζουν γιατί θα χάσουν τα κομματόσκυλα συνδικαλιστές. Οι Ευρωπαιοι με τις αριστερες κυβερνησεις πήγαν μπροστα.

Ναι μωρέ, από τις μαϊμού αναπηρικές και τις πρόωρες συνταξιοδοτήσεις έχουμε 400δις χρέος. Και τα περίφημα δάνεια τα έφαγαν οι αγρότες. Καλά, πόσα εκατομμύρια Καγιέν αγόρασαν οι άτιμοι;... Καληνύχτα. 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και αναρωτήσου τί δεν πάει καλά γενικότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιους μαλάκες που έχουμε στη βουλή όχι δεν μου φαίνεται απίθανο. Βέβαια ξεχνάς ότι θα διασπαστεί ο Σύριζα, αλλα εντάξει. Πάρτε ένα νεο μνημόνιο και βαφτίστε το όπως θέλετε. Όταν δεν ακουμπάς τον δημόσιο τομέα και τις συντάξεις, την ίδια κατάληξη με τις προηγούμενες κυβερνήσεις θα έχεις. Θα είμαστε εδώ σε κανένα δυο χρονάκια, άμα αντέξει ο Σύριζα, και θα συζητάμε πάλι τι έφταιξε.

 

Παλι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις.

Κουρεμα του χρεους μονο αυτη η κυβερνηση μπορουσε να φερει,γιατι οτιδηποτε αλλο ηταν βουτηγμενο στην διαπλοκη ή δεν μπορουσε να φτασει στην εξουσια.

Εσυ κατσε να πιστευεις οτι κυβερνησεις αρχιδιαπλεκομενων τεχνοκρατων τυπου Παπαδημα ειναι η σωτηρια του τοπου.

Το αν θα διασπαστει στην ψηφιση των μετρων η κυβερνηση ειναι αλλο καπελο.Το κουρεμα που ηταν απαραιτητο για την επανεκκινηση της οικονομιας και το να βγει η χωρα απο το επικεντρο της κρισης θα το εχει φερει.

Καιρος να ασχοληθουν οι κερδοσκοποι και με κανεναν αλλο γειτονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας λες κιόλας τί ακριβώς ήθελες να υπογράψει αυτό το 5μηνο για να μη φτάσουμε εδώ που φτάσαμε; Αν, βέβαια, γνωρίζεις τί πρότειναν οι φιλέλληνες Ευρωπαίοι που ο παλαβός Τσίπρας δε δέχτηκε. Τη διάλυση των εργασιακών σχέσεων, κατάργηση 8ωρου, 4-5% πλεονάσματα, μείωση αμυντικών δαπανών, κατάργηση ΕΚΑΣ, χωρίς κούρεμα χρέους, αυτά και άλλα πολλά ήθελες να υπογράψει;

 

το ειπα και πιο πριν και προφανως επειδη υπαρχει συνεχομενη γραφη απο ολους μας.

 

δεν ειναι τα μετρα το ζητουμενο . ειναι η κοντρα . την κοντρα την ανοιξε ο τσιπρας και δεν εκανε τιποτα ωστε οι διαπραγματευσεις να εχουν απτα στοιχεια για πεντε μηνες  . βαρουφολογιες και lazard ηταν τα πεπραγμενα αυτης της κυβερνησης και μπολικη μαγκια για πεντε μηνες .

 

και στο τελος των πεντε μηνων στο παρα πεντε κατεληξε η κυβερνηση σε ενα μνημονιο απραδεκτο που δεν μπορουσε να περασει ουτε απο το κομμα του και οι αλλοι σηκωναν συνεχεια τον πηχη .

 

δυο ειναι εκδοχες για αυτο . ολοι ειναι στο κολπο ωστε να φτασουμε εδω που φτασαμε  , ειτε τελικα ειναι απλα μια κοντρα αναμεσα στην ευρωπη και στον τσιπρα με οτι αποτελεσμα θα εχει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν συνεχισουμε την κουβεντα(γιατι θελω να κανουμε κουβεντα κι οχι αντιπαραθεση) πες μου οτι αυτο που εβαλα σε bold δεν το λες προσωπικα σ'εμενα.

Είναι η γνώμη μου , και ο έχων την μύγα να την φέρει πίσω

 

Προσωπικά σε σένα , δεν σε ξέρω , γιατί να αναφερθώ προσωπικά? Τι μου κανες?

 

Στατιστικά μιλάω , απο γνωστούς , φίλους , Φειςμπουκ , στον δρόμο κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οπου και να κοιταξω (youtbe,τηλεοραση,ειδησεις) βλεπω διαφημισεις για το ναι. Μονο αυτο με κανει να ψηφισω ΟΧΙ.

Πιστευω οτι ,οσο και ασχετος να ειμαι απο πολιτικη, για να πεσουν τοσα λεφτα σε διαφημισεις για το ΝΑΙ κατι υποπτο συμβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα μου απαντήσει με σιγουριά κάποιος σε αυτό;

 

 

4)Μια ερώτηση. Που βασίζεται οτι το deal με ΟΧΙ θα είναι καλύτερο;Το έχω ξαναγράψει βεβαία αλλά θέλω επιτελούς ένας να μου πει, έναςμ τι θα γίνει αν πας με το ΟΧΙ για διαπραγμάτευση και σου πούνε οι άλλοι "Στα @@ μας, δεν παίρνεις καλύτερο deal". Από το € δεν θα σε βγάλουν αλλά δεν θα έχεις λεφτά. Άρα τι θα κανείς; Δεν θα πρέπει να κόψεις χρήμα; Άρα Δραχμή. 1+1 =2 μου φαίνεται εμένα. Και Είστε τόσο σίγουροι ότι με τα κόμματα αυτής της βουλής θα κάνουμε 2-3 χρονιά (που λένε μερικοί) να αναπτυχθούμε; Γιατί εγώ προβλέπω 10-20.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...