Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει καταλάβαμε τι θα ψηφίσεις, φτάνει το brainwashing.

Τι να κάνω και εγώ ο καψερός , τα βάζω εδώ μέσα με τους "λογικούς" , και είμαι πολύ μικρός , εσύ έχεις όλη μερα

6 μεγαλο-κάναλα να μου κάνουν brainwashing !

 

Και δεν φτάνουνε αυτά , έβαλες Ρουβά και Μπαρμπα και λοιπους ανθυπο-σελεμπριτις , να μου πούνε ότι υποφέρουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομιζεις εσυ , οι καναλαρχες οτι με αλλους στις διαπραγματευσεις οι ευρωπαιοι δεν θα τους φορολογησουν σε μια συμφωνια ?

 

δεν νομιζω ....

 

αυτο που θελουν ειναι να φυγει ο τσιπρας γιατι "πουλησαν" τσαμπουκαδες στην ευρωπη και αυτο που θελουν θα το πετυχουν με τον ενα ή με τον αλλο τροπο .

 

ο ενας τροπος ειναι να μην κλεινουν καμια προταση ακομα και με ΝΑΙ , ο αλλος τροπος ειναι να φυγει μονος του προλαβαινοντας τον ολεθρο της ελλαδας

 

αυτο που δεν καταλαβαινει ο πολυς κοσμος & υποστηρικες του οχι ειναι οτι εδω δεν εχουμε εναν πολεμο αλλα ενα εθνικο αδιεξοδο . το αδιεξοδο δεν ειναι δικο τους . οι αγορες δεν θα πεσουν επειδη κουβανοποιειται το 2% .της ευρωζωνης . το ιδιο εγινε πριν 2 χρονια στο detroit ( The city of Detroit, Michigan, filed for Chapter 9 bankruptcy on July 18, 2013. It is the largest municipal bankruptcy filing in U.S. history by debt, estimated at $18–20 billion, ) και εκεινη την χρονια και τις επομενες χρονιες οι αμεικανικη οικονομια ειχε αναπτυξη . το detroit βγηκε απο την πτωχευση μετα απο ενα χρονο οταν ο κηβερνητης της πολιτειας του μιτσιγκαν πληρωσε το χρεος των 20 δις και ουσιαστικα βοηθησε ωστε να βγει και η διακστικη αποφαση υπερ της εξοδου απο την πτωχευση .

 

πτωχευσαμε την πρωτη φορα το 2010 , απο εκει και περα ειμαστε το "detroit" της ευρωπης . ολο το χρεος μας ειναι στην ευρωπη . αυτοι μπορουν να κανουν οτι θελουν με το χρεος μας και εμεις φυσικα οτι θελουμε απεναντι σε αυτους , αλλα το κρισιμο ερωτημα ειναι .

 

ποιο θα ειναι το τελικο κοστος ?

Οποτε επειδη ο τσιπρας εκανε νταηληκια στην ευρωπη ας σωσουμε το κρατος διωχνοντας τον και ας στειλουμε αυτους που μπαινουν στο eurogroup με την οπισθεν.legit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ξερουν και οι πετρες οτι πηγαν σε Δημοψηφισμα για να μην πεσει η κυβερνηση απλα μερικοι συνεχιζουν ν'ασχουλουνται με τα κωλοκαναλα διαφορα site κι εφημεριδες που τα κανουν πολυ χειροτερα και χανουν την ουσια που για μενα ειναι πως κινειται η συγκεκριμενη κυβερνηση και η καθε κυβερνηση.

 

Είναι προφανές αυτό. Ο ίδιος ο Τσίπρας δεν υπέγραψε τα υφεσιακά μέτρα των 8 δις προς το eurogroup? Τώρα τι μας λένε όλοι ότι τα απερριψε?

 

Οταν είδε ότι δεν περνάνε από τους δικούς του, ξαφνικά θυμήθηκε το δημοψήφισμα ώστε να ξεφύγει από την ευθύνη και να την φορτώσει στον λαό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω και εγώ ο καψερός , τα βάζω εδώ μέσα με τους "λογικούς" , και είμαι πολύ μικρός , εσύ έχεις όλη μερα

6 μεγαλο-κάναλα να μου κάνουν brainwashing !

 

Και δεν φτάνουνε αυτά , έβαλες Ρουβά και Μπαρμπα και λοιπους ανθυπο-σελεμπριτις , να μου πούνε ότι υποφέρουν!

 

Οκ, μάλλον έχω μπει στο Iskra.gr όχι στο insomnia.gr, δεν εξηγείται αλλιώς. I am out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οχι , αυτό που γίνεται λέγεται νταβαντζιλίκι Ευρωπαικό.

 

δεν το προκαλεσαν οι ευρωπαιοι ομως . ο τσιπρας εκανε τεραστια λαθη πουλωντας αυτο το νταβαντζιλικι  πρωτος . ειχε πεντε μηνες να βρει λυσεις .

 

το μονο που κατφερε ειναι να βρει αδιεξοδα .

 

bravo του τοτε , ειναι ηγετης πανμεγιστος . ο χειροτερος  καπετανιος στις χειροτερες στιγμες για την χωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μάλλον έχω μπει στο Iskra.gr όχι στο insomnia.gr, δεν εξηγείται αλλιώς. I am out.

Φίλε δεν είμαι Συριζαίος , στο λέω μπέσα.

 

Είμαι υπέρμαχος όμως του όχι! Και όσο έχω βήμα , θα το λέω.

 

Πες και εσύ , τι πρόβλημα υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλέγεις το όχι για να μην βγει ο Σαμαράς. Έχει ενα δίκιο, δεν αντιλέγω. Το θέμα είναι ότι με το όχι δυναμώνει ένα κόμμα που είναι υπερ του κρατισμού. Δεν πρόκειται να δεις ανάπτυξη με τέτοια λογική. Εκτός άμα γίνεις Κούβα.

Κουβα ουτως ή αλλως θα γινουμε με ατομα που λενε ναι σε ολα.

Εαν ο Σαμαρας-Μερκελ-Σουλτς-Σοιμπλε το βουλωνανε και με αφηνανε με ηρεμια να σκεφτω ισως να ελεγα και ναι.

Αλλα οταν οι ιδιοι θετουν ερωτηματα που ειναι ασχετα με το δημοψηφισμα(π.χ ευρω ή δραχμη)δινοντας σαφη εντολη αλλαγης κυβερνησης δεν νομιζω να μου αφηνουν πολλα περιθωρια επειδη η Μερκελ θελει τον "εραστη" της για την συνεχιση των αποτυχημενων μνημονιων μετα των ευλογιων και των 2.

Αυτη η χωρα εχει συνταγμα.

Το ποιον θα επιλεξω εγω ως χωρα ειναι δικο μου ζητημα και κανενος αλλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το προκαλεσαν οι ευρωπαιοι ομως . ο τσιπρας εκανε τεραστια λαθη πουλωντας αυτο το νταβαντζιλικι  πρωτος . ειχε πεντε μηνες να βρει λυσεις .

 

το μονο που κατφερε ειναι να βρει αδιεξοδα .

 

bravo του τοτε , ειναι ηγετης πανμεγιστος . ο χειροτερος  καπετανιος στις χειροτερες στιγμες για την χωρα. 

Δε μας λες κιόλας τί ακριβώς ήθελες να υπογράψει αυτό το 5μηνο για να μη φτάσουμε εδώ που φτάσαμε; Αν, βέβαια, γνωρίζεις τί πρότειναν οι φιλέλληνες Ευρωπαίοι που ο παλαβός Τσίπρας δε δέχτηκε. Τη διάλυση των εργασιακών σχέσεων, κατάργηση 8ωρου, 4-5% πλεονάσματα, μείωση αμυντικών δαπανών, κατάργηση ΕΚΑΣ, χωρίς κούρεμα χρέους, αυτά και άλλα πολλά ήθελες να υπογράψει;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το προκαλεσαν οι ευρωπαιοι ομως . ο τσιπρας εκανε τεραστια λαθη πουλωντας αυτο το νταβαντζιλικι  πρωτος . ειχε πεντε μηνες να βρει λυσεις .

 

το μονο που κατφερε ειναι να βρει αδιεξοδα .

 

bravo του τοτε , ειναι ηγετης πανμεγιστος . ο χειροτερος  καπετανιος στις χειροτερες στιγμες για την χωρα. 

 

Δεν θα διχαστώ μαζί σου , αλλά τον ΦΕΡΑΝΕ σε αδιέξοδα.

 

Τι έπρεπε να κάνει , να πει ΝΑΙ σε όλα?

 

Πες μου εσύ , είσαι ο Τσίπρας, τι θα έκανες?

 

Ορίστε σας προκαλώ , πειτε στην θέση του Τσίπρα ,τί θα κάνατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αρχή μέχρι πριν 2 μέρες ήμουν στο ΟΧΙ.

 

Χθες μου την είχε δώσει και είχα στραφεί στην ΑΠΟΧΗ.

 

Σήμερα είμαι πάλι στο ΟΧΙ. Αναρωτιέμαι που θα είμαι την Κυριακή.

 

Πάντως το χέρι στην άνευ όρων παράδοση του ΝΑΙ δεν πάει με τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά παραθέτω ότι βλέπω στα σόσιαλ....βάλε και εσύ , δεν υπάρχει πρόβλημα. Απο την στιγμή που επιτρέπεται...

Συγνώμη αλλα όταν βλέπω τον Ρουβά και την Μπάρμπα , ε τι να κανω.....

Προσπαθώ , δεν το κρύβω , να δείξω με επιχειρήματα την γνώμη μου !

Κάνε το ίδιο , δεν παίζει φάση , εγώ θα σε ακούσω.

Τί λένε στον ΣΚΑΙ δεν κατάλαβα....

Βλεπεις στα social και βαζεις αυτα που θες εσυ να βλεπεις και πιστευεις και οχι με αντικειμενικοτητα.Απο την στιγμη που επιτρεπεται καλα κανεις δεν κατηγορησα ουτε θα το κανω για κανεναν.

Απλα ν'αναφερω οτι ειναι κι αλλοι 200(επωνυμοι) και παραπανω που ειναι με το οχι αλλα δεν αναφερεις εκτος αν συμφωνεις μ'αυτο που ανεφερες/εγραψες οτι λεει ο Σκα'ι': "Όποιος υποστηριζει ΝΑΙ είναι πολύ τυχερός. Εχει διπλα του Αλαφούζο, Μπομπολα, Βαρδινογιάννη, Ψυχάρη και λοιπούς εργατικούς και τίμιους ανθρώπους. Δαγκωτό ΝΑΙ. Το λέει ο Σκάι."

Δηλαδη με λιγα λογια οτι ολοι οι πλουσιοι ειναι με το ναι και οι φτωχοι με το οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είμαι υπέρμαχος όμως του όχι! Και όσο έχω βήμα , θα το λέω.

 

Πες και εσύ , τι πρόβλημα υπάρχει?

μάλλον με τις photos, tbh δεν παλεύονται είτε είναι για ναί είτε για όχι... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑς υπενθυμίζω ότι έχουμε να πάρουμε λεφτά απο την Ευρώπη απο τον Αυγουστο του 2014 !


Βλεπεις στα social και βαζεις αυτα που θες εσυ να βλεπεις και πιστευεις και οχι με αντικειμενικοτητα.Απο την στιγμη που επιτρεπεται καλα κανεις δεν κατηγορησα ουτε θα το κανω για κανεναν.

Απλα ν'αναφερω οτι ειναι κι αλλοι 200(επωνυμοι) και παραπανω που ειναι με το οχι αλλα δεν αναφερεις εκτος αν συμφωνεις μ'αυτο που ανεφερες/εγραψες οτι λεει ο Σκα'ι': "Όποιος υποστηριζει ΝΑΙ είναι πολύ τυχερός. Εχει διπλα του Αλαφούζο, Μπομπολα, Βαρδινογιάννη, Ψυχάρη και λοιπούς εργατικούς και τίμιους ανθρώπους. Δαγκωτό ΝΑΙ. Το λέει ο Σκάι."

Δηλαδη με λιγα λογια οτι ολοι οι πλουσιοι ειναι με το ναι και οι φτωχοι με το οχι.

 

Βαλε και εσύ. Βάλε , τι πρόβλημα υπάρχει? Εδώ ήμαστε για να μιλήσουμε , να διαφωνήσουμε ηρεμα και όμορφα!

 

Το ξαναλέω , όσοι έχουνε συμφέροντα , και όσοι φοβούντε , αυτοί ψηφίζουνε ΝΑΙ. Και μερικοί βαφτίζετε τον φόβο σας "λογική"

 

Ο θάνατος θα έρθει μάγκες , απλά θα πρέπει να αποφασίσουμε , εάν θα είναι αργός και βασαντιστικός (τα επόμενα 5 χρόνια) ή θα είναι σύντομος , για να μπορέσουμε να επανέλθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον με τις photos, tbh δεν παλεύονται είτε είναι για ναί είτε για όχι... :P

 

Για να μην λες οτι μπαινουν μονο photos, παρε και ενα τυχαιο βινδεο... :P :-D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...