Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρακατω αποτελει προσωπικη εκτιμηση και δεν θελω να επιρεασω κανεναν με την γνωμη μου, ο καθενας ειναι ελευθερος να αποφασισει για τον εαυτο του, υποτιθετε.

 

Αποψή μου ειτε με το ΟΧΙ ειτε με το ΝΑΙ δεν θα γινει τιποτα απολυτως για οσους εχουν προβλημα ή θα αποκτησουν συντομα.

 

Πρακτικα για την βραχυπροθεσμη οικονομια μεχρι και τελος καλοκαιριου δηλαδη,

 

Με το ΝΑΙ οι τραπεζες θα μεινουν κλειστες μεχρι να βγει κυβερνηση που θα υπογραψει/ψηφισει οτι της δωσουν.

 

Με το ΟΧΙ οι τραπεζες θα μεινουν κλειστες μεχρι να υπογραψει ο τσιπρας οτι του δωσουν και καταφερει να πεισει το κομμα του να το ψηφισει ή εστω βρει την πλεοψηφια.

 

Αλλα αποψη μου οι τραπεζες ισως ανοιξουν πιο νωρις με το ΝΑΙ, ισως θυμηθουν να δωσουν παραταση στο προγραμμα και να ανοιξει ο ELA με προυποθεση παραιτηση του τσιπρακου για να καλλιεργησουν κλιμα νικης του τριο γκονζαλες, του στυλ ακομα κυβερνηση δεν γιναμε και οι τραπεζες ανοιξαν.

 

Απο την αλλη με το ΟΧΙ ο τσιπρακος, δεν βλεπω να περναει το οτιδηποτε απο την βουλη, δηλαδη και συμφωνια να εχει στα χερια του με τους ευρωπαιους που δεν θελουν να τον βλεπουν και ουτε να ακουνε για το κομμα του, αλλα ας πουμε οτι του δινουν κατι (φυσικα χειροτερο) ετσι για να σεβαστουν την δημοκρατια στην Ελλαδα (εδω γελαμε), δεν προκειται να περασει τιποτα χωρις να διαλυσει την κυβερνηση του, μπορει να παρει την πλειοψηφια με την βοηθεια ΝΔ-πασοκ-ποταμιου και να ψηφισει ενα μνημονιο υπο πιεσεις να ανοιξουν οι τραπεζες αμεσα, με αποτελεσμα να φυγει με διαλυμενο κομμα, εχοντας υπογραψει μνημονιο χωρις κυβερνητικη πλειοψηφια αρα να μην συνεχισει να ειναι πρωθυπουργος, να μην εχει καν κομμα και να εχει κανει τσαμπα επανασταση με τσαμπα κλειστες τις τραπεζες και ενα χαμενο 8μηνο ολα αυτα για να μην υπογραψει μνημονιο αλλα στο τελος να υπογραψει μνημονιο, μπαλακι σε κανανε τσιπρακο, η μερκελ τα βαρεσε τελικα τα νταουλια και τους ζουρναδες και εσυ ακομα χορευεις.

 

Οσο για τους αλλους Καραμανλης?ΝΑΙ Μπογδανος?ΝΑΙ Γεωργιαδης?ΝΑΙ Σαμαρας?ΝΑΙ Ρουβας?ΝΑΙ Πυρρος Δημας?ΝΑΙ Βουλτεψη?ΝΑΙ Θεοδωρακης?ΝΑΙ Μπομπολας?ΝΑΙ Κυριακου?ΝΑΙ Βαρδινογιαννης?ΝΑΙ πρετεντερης?ΝΑΙ ΣΕΒ?ΝΑΙ Alphasugardaddy?NAI, Αναστασιαδης κομιστης?ΝΑΙ και ακομα 500 λερες λενε ΝΑΙ

 

Ρε παιδια ΜΗΝ κανετε τετοια προπαγανδα υπερ του ΟΧΙ αν θελετε να βγει ΝΑΙ.

 

Και μια τελευταια εκτιμηση, δυσκολα θα μαζεψουν 4.000.000 ψηφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για κλεισμένη συμφωνία μιλά ο Βαρουφάκης.

 

http://www.protothema.gr/politics/article/489967/o-varoufakis-tholonei-ta-nera-kai-mila-tora-gia-kleismeni-sumfonia/

Οτι λεει ειναι νομος. :lol:

Για όσους εξακολουθούν να φαντασιώνονται ταξικές καταμετρήσεις, περήφανα "όχι", σκληρά πόκερ κτλ:

 

Ο τρομολάγνος γερμανοτσολιάς Ευκλείδης Τσακαλώτος, κυρίες και κύριοι:

 

“Το πρόγραμμα δεν θα ψηφιζόταν στη Βουλή και θα έπεφτε η κυβέρνηση, γι’ αυτό προχωρήσαμε σε δημοψήφισμα”, δήλωσε ο κ. Τσακαλώτος. “Διαφορετικά θα έπρεπε να πάμε σε εκλογές”, πρόσθεσε.

 

Εδώ.

 

Τα τομάρια τους, την πολιτική τους επιβίωση, με ενέχειρο τις τύχες μας.

 

Χαρείτε τους, ψηφίστε τους, εξακολουθείστε να φαντασιώνεστε αντιστάσεις και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Καλή μας τύχη.

Το ξερουν και οι πετρες οτι πηγαν σε Δημοψηφισμα για να μην πεσει η κυβερνηση απλα μερικοι συνεχιζουν ν'ασχουλουνται με τα κωλοκαναλα διαφορα site κι εφημεριδες που τα κανουν πολυ χειροτερα και χανουν την ουσια που για μενα ειναι πως κινειται η συγκεκριμενη κυβερνηση και η καθε κυβερνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το όχι στηρίζεις το κόμμα της κυβέρνησης και ας μην θέλεις να το πιστέψεις. Με το ναι στηρίζεις το μνημόνιο όπως όλοι το ξέρουμε, που είναι κατά της ανάπτυξης. Γιατί δεν ψηφίζεις άκυρο λοιπόν, άμα κανένα απο τα δυο δεν σε εκφράζει;

Υπαρχουν και αλλες συνιστωσες στην παρουσα στιγμη που δεν ισχυροποιουνε αυτη την επιλογη.(ακυρο).

Τα εχω πει σε αμετρητα σχολια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος υποστηριζει ΝΑΙ είναι πολύ τυχερός. Εχει διπλα του Αλαφούζο, Μπομπολα, Βαρδινογιάννη, Ψυχάρη και λοιπούς εργατικούς και τίμιους ανθρώπους. Δαγκωτό ΝΑΙ. Το λέει ο Σκάι.

Εκτος του οτι δεν θεωρω πρεπον(την γνωμη μου λεω δεν μπορω ν'απαγορεψω κανεναν και δεν θα το εκανα ποτε) να βαζουμε φωτογραφιες υπερ ή κατα του ναι και του οχι(το αναφερω γιατι βαζεις συνεχως υπερ του οχι κι αν κανω λαθος διορθωσε με) θα ηθελα την αποψη σου πανω στο συγκεκριμενο το οποιο αναφερεις.Το πιστευει κι εσυ αυτο που λενε στο Σκαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και αλλες συνιστωσες στην παρουσα στιγμη που δεν ισχυροποιουνε αυτη την επιλογη.(ακυρο).

Τα εχω πει σε αμετρητα σχολια.

 

Για πες μου και εμένα τον αδαή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι οι συνταξεις ιδιαιτερα των ανθρωπων που παιρνουν 350-700-800 ευρω.

Νομιζω κανεις δεν θελει και δεν λεει να βαλουν/βαλουμε/βαλετε χερι στις συνταξεις των 350-700-800 ευρω ακομη και των 1000 ευρω αλλα ενα πλαφον οταν η χωρα εχει προβλημα θα πρεπει να βαλουν.Ειναι πολλοι που ακομη και σημερα παιρνουν διπλες-τριπλες και πανω συνταξεις.Ειναι πολλοι που δουλευουν ή εχουν εξτρα εισοδημα(ενοικια,μετοχες κλπ) και παιρνουν συνταξεις την ωρα που θα επρεπε στην θεση τους να ειναι οι ανεργοι.Ειναι πολλοι οι αργομισθοι και πρεπει να γινει κατι γι'αυτο.Ειναι πολλα ακομη που πρεπει να γινουν αλλα κανεις δεν εχει τα @@ να τα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε πάλι η λογική......

 

Λογικέ , ξέρεις τι σε περιμένει με το Ναι?

 

οχι δεν ξερω και δεν προκειται να ξερει κανεις απο εμας , ομως βλεπω αυτο που γινεται .

 

και αυτο που γινεται ειναι η "ασφυξια" λογω απομονωσης  και η "ασφυξια"  φερνει μονο θανατο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στις αμετρητες σελιδες που διαβασες δεν ετυχε να διαβασεις οτι το προγραμμα τελειωνε την τεταρτη και εκλεισαν οι τραπεζες απο το σαββατο? 

το γεγονος πως θα επρεπε ο λαος να παει σε εκλογες χωρις εξωτερικα μεσα πιεσης? χωρις ελλειπης ενημερωση? βασικα τα καναλια δεν εχουν πει τιποτα.. ξερεις οτι ξερεις απο διεθνη ειδησεογραφια γιατι εδω τονιζουν τις ανυπολογιστες καταστροφες σε ενα απιθανο σεναριο που δεν ξερουμε ποιος το σκεφτηκε ποτε..  το ποιο σεναριο περιλαμβανει απο δραχμη-τον δρακο του αι γιωργη εξωγηινους παπαδες και ελληνες πρωην στελεχη της νδ και του πασοκ οικονομολογους που βαζουν τα γυαλα σε αυτους του ποταπους νομπελιστες..

 

Η προπαγάνδα υπάρχει και από τις δύο πλευρές.

Για δραχμή μιλάνε εδώ και χρόνια πολλοί υπουργοί, δεν είναι ανακάλυψη κανενός. Ο Βαρουφάκης επεδίωκε αυτό που βιώνουμε τώρα ,χρεοκοπία εντός ευρώ, εδώ και χρόνια, υπάρχουν κείμενα και σχετικά βίντεο.

 

Ο καθένας κρίνει από μόνος του και ζυγίζει τα θετικά και τα αρνητικά.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εφόσον δεν μας δανείζει η ελεύθερη αγορά και έχουμε capital controls, από μνημόνιο δεν βγαίνουμε. Εκτός και αν δανειστούμε με 10-20% (στην καλύτερη περίπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1500 να πανε ολων και λιγο χαμηλοτερα ΑΛΛΑ παραλληλα αυτοι που παιρνουν 350 να πανε στα 500 να ζησουν οι ανθρωποι αξιοπρεπως.Δεν διαφωνω σε αυτη την λογικη.

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαμαρας-Μερκελ-Σοιμπλε.

Σου φτανει;

 

Διαλέγεις το όχι για να μην βγει ο Σαμαράς. Έχει ενα δίκιο, δεν αντιλέγω. Το θέμα είναι ότι με το όχι δυναμώνει ένα κόμμα που είναι υπερ του κρατισμού. Δεν πρόκειται να δεις ανάπτυξη με τέτοια λογική. Εκτός άμα γίνεις Κούβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του οτι δεν θεωρω πρεπον(την γνωμη μου λεω δεν μπορω ν'απαγορεψω κανεναν και δεν θα το εκανα ποτε) να βαζουμε φωτογραφιες υπερ ή κατα του ναι και του οχι(το αναφερω γιατι βαζεις συνεχως υπερ του οχι κι αν κανω λαθος διορθωσε με) θα ηθελα την αποψη σου πανω στο συγκεκριμενο το οποιο αναφερεις.Το πιστευει κι εσυ αυτο που λενε στο Σκαι?

Εγώ απλά παραθέτω ότι βλέπω στα σόσιαλ....βάλε και εσύ , δεν υπάρχει πρόβλημα. Απο την στιγμή που επιτρέπεται...

Συγνώμη αλλα όταν βλέπω τον Ρουβά και την Μπάρμπα , ε τι να κανω.....

Προσπαθώ , δεν το κρύβω , να δείξω με επιχειρήματα την γνώμη μου !

Κάνε το ίδιο , δεν παίζει φάση , εγώ θα σε ακούσω.

Τί λένε στον ΣΚΑΙ δεν κατάλαβα....

 

 

οχι δεν ξερω και δεν προκειται να ξερει κανεις απο εμας , ομως βλεπω αυτο που γινεται .

 

και αυτο που γινεται ειναι η "ασφυξια" λογω απομονωσης  και η "ασφυξια"  φερνει μονο θανατο .

Οχι , αυτό που γίνεται λέγεται νταβαντζιλίκι Ευρωπαικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις τι σε περιμένει με το Ναι?

Αν ξερεις σε παρακαλω πες μου τι σημαινει το ναι και το οχι και τι θα συμβει γιατι μου εχει γινει πουτ@ν@ το μυαλο κι ακομα δεν εχω καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...