Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τέτοιους μαλάκες που έχουμε στη βουλή όχι δεν μου φαίνεται απίθανο. Βέβαια ξεχνάς ότι θα διασπαστεί ο Σύριζα, αλλα εντάξει. Πάρτε ένα νεο μνημόνιο και βαφτίστε το όπως θέλετε. Όταν δεν ακουμπάς τον δημόσιο τομέα και τις συντάξεις, την ίδια κατάληξη με τις προηγούμενες κυβερνήσεις θα έχεις. Θα είμαστε εδώ σε κανένα δυο χρονάκια, άμα αντέξει ο Σύριζα, και θα συζητάμε πάλι τι έφταιξε.

Το προβλημα δεν ειναι οι συνταξεις ιδιαιτερα των ανθρωπων που παιρνουν 350-700-800 ευρω.

Το προβλημα ειναι Η ΕΡΓΑΣΙΑ!

Οταν μετα ευλογιας μνημονιων και τυφλων ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ εστειλες εκατομμυρια Ελληνων στην ανεργια,εκλεισες το 75% των επιχειρησεων,εργοστασια και βιοτεχνιες κ.α κατα τα γνωστα...

 

ΑΠΛΑ δεν εχεις εισφορες και φπα!1+1=2.

Απλα μαθηματικα.

Οσο και να κοβεις συνταξεις και μισθους απο τα οποια θα εξοικονομησεις μερικα εκατομμυρια της ταξης των 150-200 απλα θα κανεις μια τρυπα στο νερο οταν η χωρα θελει Δις για τις αναγκες της και τις υποχρεωσεις της απεναντι στους δανειστες της.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βάλεις πλαφόν σε όλες τις συντάξεις στα 1500 ευρώ είναι υφεσιακό μέτρο κ. Βαρουφακιν;

Γι' αυτό ρωτάω ποιές συντάξεις εννοείς.

Θα παει την δευτερα ο τσιπρας και θα υπογραψει ενα μνημονιο για 100 χρονια

Άρα την Κυριακή όλοι Όχι, problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό ρωτάω ποιές συντάξεις εννοείς.

 

Για να βλέπουμε και λίγο τα νούμερα. Η "αριστερή" κυβέρνηση γιατί δεν πρότεινε στου Ευρωπαίους, να μπει πλαφον στις υψηλές συντάξεις; Με τέτοια μέτρα βρίσκεις έσοδα, όχι με έκδοση αδειας για το 5G.

 

f9GYdTi.png

Το προβλημα δεν ειναι οι συνταξεις ιδιαιτερα των ανθρωπων που παιρνουν 350-700-800 ευρω.

Το προβλημα ειναι Η ΕΡΓΑΣΙΑ!

Οταν μετα ευλογιας μνημονιων και τυφλων ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ εστειλες εκατομμυρια Ελληνων στην ανεργια,εκλεισες το 75% των επιχειρησεων,εργοστασια και βιοτεχνιες κ.α κατα τα γνωστα...

 

ΑΠΛΑ δεν εχεις εισφορες και φπα!1+1=2.

Απλα μαθηματικα.

Οσο και να κοβεις συνταξεις και μισθους απο τα οποια θα εξοικονομησεις μερικα εκατομμυρια της ταξης των 150-200 απλα θα κανεις μια τρυπα στο νερο οταν η χωρα θελει Δις για τις αναγκες της και τις υποχρεωσεις της απεναντι στους δανειστες της.

 

Ποιος σου είπε ρε φίλε για τις συντάξεις των 350-700-800 ευρω; Δες λίγο την εικόνα που έβαλα πιο πάνω. Άμα βάλεις πλαφόν σε όλες τις υψηλές συντάξεις στα 1500 ευρώ, θα πεινάσουν οι καημένοι ε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βλέπουμε και λίγο τα νούμερα. Η "αριστερή" κυβέρνηση γιατί δεν πρότεινε στου Ευρωπαίους, να μπει πλαφον στις υψηλές συντάξεις; Με τέτοια μέτρα βρίσκεις έσοδα, όχι με έκδοση αδειας για το 5G.

 

f9GYdTi.png

 

Είπαμε οι συντάξεις ήταν το πρώτο pyramid scheme στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε οι συντάξεις ήταν το πρώτο pyramid scheme στην Ελλάδα.

 

Οχι αφού ο Βαρουφάκιν λέει ότι φταίει η λιτότητα, αυτό είναι.

 

Για τις άλλες χώρες μπορεί. Για εμάς που είμαστε μπουρδέλο οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ενω καποιοι.. οπως εγω ξεκινησαν απο το "δεν ξερω" και ειδαν το αισχος των καναλιων.. 

το οτι ακομα και απο ποσες σελιδες διαβασμα σε πολιτικες συζητησεις, οχι μονο εδω

μετα απο ατελειωτα ερωτηματα τυπου "ναι ευρωπη.. για 16 μηνες.. μετα? δεν θα εχει αλλα μνημονια? γιατι οχι σε αυξηση φπα σε τζογο?" και αλλα πολλα που κανεις δεν απαντησε αλλα αρχισε να γραφει μια ακατασχετη μπουρδολογια οτι ειμαι χρυσαυγιτης και φασιστας γιατι και ο μιχαλολιακος λεει τα ιδια.. οτι ανηκω στους αναρχοαπλυτους μπαχαλακηδες και λοιπα...

οτι με το οχι θα εχουμε ενα σωρο πραματα που ακουσε στο ραδιο-τηλεοραση-περιοδικα-απο ηθοποιους-τραγουδιστες και οποιον κακομοιρο βρηκαν.. για δραχμη-δελτια φαγητου και αλλα 

 

σε πλεον ετοιμο να ψηφισει οχι γιατι πολυ απλα κουραστηκα να ακουω μαλακιες..

οτι και καλα εχω δανεια...και θα ξεχρεωσω.. και καλα ετσι πιστευω

οτι δεν εχω στον ηλιο μοιρα και θα παρω και τους αλλους μαζι μου γιατι ειμαι ανεργος ή αεργος

οτι εγω "που δεν εχω καν τηλεοραση σπιτι!!!" εφαγα την προπαγανδα του οχι απο τα 40 δευτερα που επαιξε στο μεγκα.. "που το ειδα απο εικονα εδω μεσα"

οτι ειμαι σκουπιδι που δεν πηγα σχολειο και δεν εχω μυαλο.. αμορφωτος

οτι ειμαι κοματοσκυλο του συριζα ή της χ.α που τελευταια φορα σε βουλευτικες ψηφισα το 2004.. 

 

απντηστε λοιπον οι του ναι... ποιος εχει διαβασει τι θα ψηφισει με το ναι? οχι γιατι μονο για τον χρυσοχοιδη ξεραμε να λεμε..

 

 

Γιατί να αυξήσουν την στήριξη του ELA όπως ζήτησε η κυβέρνηση; Με ποια λογική; Επειδή κάπνισε στον Σύριζα να κάνουν δημοψήφισμα και μετά ο κόσμος θα έτρεχε σαν τρελός να βγάλει λεφτά, οι Ευρωπαίοι να χάσουν κάποια δις έτσι;

 

στις αμετρητες σελιδες που διαβασες δεν ετυχε να διαβασεις οτι το προγραμμα τελειωνε την τεταρτη και εκλεισαν οι τραπεζες απο το σαββατο? 

το γεγονος πως θα επρεπε ο λαος να παει σε εκλογες χωρις εξωτερικα μεσα πιεσης? χωρις ελλειπης ενημερωση? βασικα τα καναλια δεν εχουν πει τιποτα.. ξερεις οτι ξερεις απο διεθνη ειδησεογραφια γιατι εδω τονιζουν τις ανυπολογιστες καταστροφες σε ενα απιθανο σεναριο που δεν ξερουμε ποιος το σκεφτηκε ποτε..  το ποιο σεναριο περιλαμβανει απο δραχμη-τον δρακο του αι γιωργη εξωγηινους παπαδες και ελληνες πρωην στελεχη της νδ και του πασοκ οικονομολογους που βαζουν τα γυαλα σε αυτους του ποταπους νομπελιστες..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρομαξουν οι εταιροι μπουχ μπουχ 

Εταίροι είμαστε, σε διαπραγμάτευση βρισκόμαστε για μια αμοιβαία επωφελή λύση, κοινά συμφέροντα υποτίθεται έχουμε. Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου και τη φρασεολογία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα πράγματα είναι σοβαρά, δείτε τι τραβάει ο καημένος ο Βαρβιτσιώτης, ότι αγωνιζόταν να καταφέρει τόσα χρόνια του τα κατέστρεψε ο Σύριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μισοί βουλευτές του Σύριζα είναι πρώην Πασοκ όπως και το 80% των ψηφοφόρων του.

 

Οπότε αφήστε το επιχείρημα "οι κακοί προηγούμενοι" και οι "νέοι και άφθαρτοι" γιατί δεν πείθει κανέναν.

 

Εδώ απλά κοιτάμε το μη χειρον βέλτιστον.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταίροι είμαστε, σε διαπραγμάτευση βρισκόμαστε για μια αμοιβαία επωφελή λύση, κοινά συμφέροντα υποτίθεται έχουμε. Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου και τη φρασεολογία σου.

Και εγω δεν καταλαβαινω την λογικη του κομματος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...