Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι δική μου ερμηνεία αλλά αυτή που γράφει το ΔΝΤ. Διάβασε τα σχετικά άρθρα. Επίσης γράφουν ότι θα χρειαστεί νέο δάνειο 50 δις.

 

Τον Ιανουάριο δεν πήραμε μέτρα 1δις και τώρα θα μας περάσουν 3ο μνημόνιο, +50δις νέο δάνειο,capital controls και θα πανηγυρίζουμε κιόλας.

Δεν με νοιάζει τι λένε για να προλογίσουν την ανάγκη για κούρεμα. Με νοιάζει ότι ομολογεί την αποτυχία του και το ίδιο ερευνά την αποτυχία των μεταρρυθμίσεων (λες και δεν είναι προφανες ότι τα μέτρα λιτότητας θα φέρουν και άλλη κρίση, αλλά αυτό είναι σανό για τον ελληναρά)

Καταρχήν αν διάβασες θα είδες οτι έγραψα "εγώ το βλέπω ως εξής" προφανώς ειναι η αποψη μου.Το οικονομικο μου background ειναι ενος απλου μισθωτου (<1000) αν και δεν σου πεφτει λογος πιστευω.

  Αυθαιρεσίες ειναι και αυτα που λες, δεν ξερεις τι θα γινει 100% ουτε με το ναι ουτε με το οχι οσο και να σε αρεσει ενα απο τα 2

Οπως και να εχει ομως αφου απο οτι φαινεται διαβασες το ποστ μου θα μου απαντήσεις σε αυτο;

 

Βλεπω τι λενε σοβαροι οικονομολογοι, διαβαζω μονος μου και κλεινω την τηλεοραση. 

Αν θες συγκεκριμενες πληροφοριες ψαξε προηγουμενα σχολια που εχω κανει εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι πάλι δεν θα βγούμε για δανεισμό στην ελεύθερη αγορά για πολλά χρόνια και θα είμαστε εξαρτημένοι, είτε με το ναι είτε με το οχι.

Είτε είμαστε με τις ΗΠΑ είτε με Ε.Ε είτε με Ρωσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Βλεπω τι λενε σοβαροι οικονομολογοι, διαβαζω μονος μου και κλεινω την τηλεοραση. 

Αν θες συγκεκριμενες πληροφοριες ψαξε προηγουμενα σχολια που εχω κανει εδω.

 

Μαλιστα. Οτι να'ναι. Μου αρεσει η σιγουρια σου οτι 1)εγω βλεπω τηλεόραση(not) και 2)Οτι σοβαροι οικονομολογοι ειναι μονο αυτοι που διαβαζεις εσυ.

Στην ερωτηση μου θα απαντησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις μαζι με τους κατεψυγμενους που βγηκαν στη φορα(καραμανλη,σημιτη)θα μας κοτσαρετε και ειδησεις 5 μηνων?Ημαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπως και να εχει ομως αφου απο οτι φαινεται διαβασες το ποστ μου θα μου απαντήσεις σε αυτο;

 

Μα δεν γίνεται να πουν στα @@ τους. Το παρατράβηξαν το σχοινί όσο δεν πάει, έχει εκτεθεί όλη η Ευρώπη δείχνοντας το πραγματικό της πρόσωπό. Το τελευταίο χαρτί τους ήταν να ρίξουν τον Τσίπρα και το τελευταίο χαρτί του Τσίπρα το δημοψήφισμα.  Με το ναι πετυχαίνουν τον στόχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Βροχή» οι καταγγελίες στο ΕΣΡ για «κλίμα τρομολαγνείας» στα κανάλια

 

«Βροχή» καταγγελιών δέχεται το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης τις τελευταίες μέρες, από πολίτες που καταγγέλλουν το κλίμα τρομολαγνείας που δημιουργούν ορισμένα Μέσα Ενημέρωσης.

Η πρόεδρος του ΕΣΡ Λίνα Αλεξίου δήλωσε ότι ήδη έχουν σχηματισθεί δύο φάκελοι για το θέμα: ο πρώτος αφορά την ταυτόχρονη μετάδοση δελτίου ειδήσεων από τους τηλεοπτικούς δέκτες και από το ραδιόφωνο συγκεκριμένου σταθμού, ενώ ο δεύτερος φάκελός αφορά παραποιημένο φωτορεπορτάζ του καναλιού MEGA που έδειχνε φωτογραφία ηλικιωμένης έξω από ΑΤΜ με τη φωτογραφία να έχει τραβηχτεί το 2012 στη νότια Αφρική.

Το ΕΣΡ επισημαίνει, επίσης, το άνισο μετάδοσης του χρόνου που αφορά στις συγκεντρώσεις υπέρ του «ΝΑΙ» και υπέρ του «ΟΧΙ», ενώ καταγγελίες υπήρξαν από πολίτες και για την προβολή του σποτ υπέρ του «ΝΑΙ» που έχει κατακλύσει τον τηλεοπτικό χρόνο των καναλιών.

Το ΕΣΡ δηλώνει ότι θα ασχοληθεί άμεσα με το τεράστιο αυτό θέμα και επισημαίνει ότι έγκαιρα είχε αποστείλει στα Μέσα ενημερωτικό δελτίο για την τήρηση της δεοντολογίας όσον αφορά ένα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή για τη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν γίνεται να πουν στα @@ τους. Το παρατράβηξαν το σχοινί όσο δεν πάει, έχει εκτεθεί όλη η Ευρώπη δείχνοντας το πραγματικό της πρόσωπό. Το τελευταίο χαρτί τους ήταν να ρίξουν τον Τσίπρα και το τελευταίο χαρτί του Τσίπρα το δημοψήφισμα.  Με το ναι πετυχαίνουν τον στόχο τους.

 

Οπως το "Δεν υπάρχει ουτε 1 περίπτωση το 1000000 να πει η Μερκελ οχι" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μαλιστα. Οτι να'ναι. Μου αρεσει η σιγουρια σου οτι 1)εγω βλεπω τηλεόραση(not) και 2)Οτι σοβαροι οικονομολογοι ειναι μονο αυτοι που διαβαζεις εσυ.

Στην ερωτηση μου θα απαντησεις;

 

Θα κατσω δηλαδη να ανατρεξω εγω σε σχολια μου επειδη εσυ βαριεσαι να κανεις το αυτο, ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Να το πω αλλιως? Ψαξε για τις δηλωσεις στιγκλιτς για το δημοψηφισμα, τι κατα καιρους εχει πει ο Κρουγκμαν και ο Πικετυ, δες ποσο χαλια ειναι οι προβλεψεις του ΔΝΤ και τις ΕΕ για το καθε μνημονιο που μας περασανε, δες σε τι επεμειναν οι δανειστες σε καθε μνημονιο (μετρα λιτοτητας και οχι αναπτυξιακες μεταρρυθμισεις και μειωση γραφειοκρατιας), δες τους δεικτες ποσο κατεβηκαν με 16 δις μετρα, κανε την αναγωγη στα 15 δις που θα ζητησουν μονο τωρα, υπολογισε στο μελλον και την επιδεινωση που θα προκαλεσουν τα επομενα, ανα δυο χρονια μνημονια, δες δηλωσεις τοσμεν για 300 ευρω μισθο επειδη ειμαστε βαλκανια, και η λιστα ειναι ατελειωτη.

«Βροχή» οι καταγγελίες στο ΕΣΡ για «κλίμα τρομολαγνείας» στα κανάλια

 

«Βροχή» καταγγελιών δέχεται το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης τις τελευταίες μέρες, από πολίτες που καταγγέλλουν το κλίμα τρομολαγνείας που δημιουργούν ορισμένα Μέσα Ενημέρωσης.

Η πρόεδρος του ΕΣΡ Λίνα Αλεξίου δήλωσε ότι ήδη έχουν σχηματισθεί δύο φάκελοι για το θέμα: ο πρώτος αφορά την ταυτόχρονη μετάδοση δελτίου ειδήσεων από τους τηλεοπτικούς δέκτες και από το ραδιόφωνο συγκεκριμένου σταθμού, ενώ ο δεύτερος φάκελός αφορά παραποιημένο φωτορεπορτάζ του καναλιού MEGA που έδειχνε φωτογραφία ηλικιωμένης έξω από ΑΤΜ με τη φωτογραφία να έχει τραβηχτεί το 2012 στη νότια Αφρική.

Το ΕΣΡ επισημαίνει, επίσης, το άνισο μετάδοσης του χρόνου που αφορά στις συγκεντρώσεις υπέρ του «ΝΑΙ» και υπέρ του «ΟΧΙ», ενώ καταγγελίες υπήρξαν από πολίτες και για την προβολή του σποτ υπέρ του «ΝΑΙ» που έχει κατακλύσει τον τηλεοπτικό χρόνο των καναλιών.

Το ΕΣΡ δηλώνει ότι θα ασχοληθεί άμεσα με το τεράστιο αυτό θέμα και επισημαίνει ότι έγκαιρα είχε αποστείλει στα Μέσα ενημερωτικό δελτίο για την τήρηση της δεοντολογίας όσον αφορά ένα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή για τη χώρα.

 

Θα ασχοληθει "αμεσα" οταν σημερα μετα τις 12 τα μεσανυχτα απαγορευεται δια νομου η οποιαδηποτε σχετικη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα έχω ήδη διαβάσει αυτά που παραθέτεις, προς θεού δεν ενημερώνομαι από το mega και το σκαι.

Άρα συμφωνείς πως κανείς στην Ευρώπη δεν θεωρεί την κυβέρνηση Τσίπρα αξιόπιστη για να συζητήσουν και να εφαρμόσουν το νέο μνημόνιο. Πως λοιπόν θα τους εμπιστευθούν και θα τους αφήσουν να εφαρμόσουν ελαφρύτερα μέτρα από αυτά που θέλουν οι ίδιοι;

Αν ισχύουν τα περί μη βιωσημότητας του χρέους τότε είτε με ναι είτε με όχι θα οδηγηθούμε σε κούρεμα και σε νέα σειρά μέτρων. Το ενδεχόμενο να το διαγράψουμε μονομερώς δεν υπάρχει.

 

Έστω ότι δεν θεωρούσαν ποτέ την κυβέρνηση Τσίπρα αξιόπιστη:

 

1) Είναι μια νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση από το λαό ενός κράτους της Ε.Ε. και οφείλουν να το σεβαστούν.

 

2) Δεν τίθεται θέμα εφαρμογής ελαφρύτερων μέτρων, αλλά "κουρέματος" του χρέους, το οποίο πλέον παραδέχονται -λίγο πολύ όλοι- πως δεν είναι βιώσιμο.

 

3) Γιατί μας απασχολεί μόνο το πόσο αξιόπιστη θεωρούν αυτοί τη δική μας κυβέρνηση; Η δική τους αξιοπιστία θεωρείται de facto δηλαδή; Ή απλά μπαίνουμε στη διαδικασία να σκεφτούμε, πως είναι δεν είναι αξιόπιστοι οι "θεσμοί", δεν πάμε κόντρα απλά επειδή τους θεωρούμε ισχυρότερους;

 

4) Μέτρα εννοείται πως χρειάζονται. Αλλά πρέπει αυτά να βασίζονται στην πραγματικότητα και όχι να σημαίνουν μια περίοδο λιτότητας 30 ετών, μόνο και μόνο για να ικανοποιηθούν τα καπρίτσια συγκεκριμένων δυνάμεων. Κοινώς, να ζοριστώ δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να υπάρχει κάπου η ελπίδα πως σε λίγο καιρό η οικονομία θα ανακάμψει.

 

 

2) Και γιατί να εμπιστευτείς τον Τσίπρα; Προεκλογικά έλεγε ότι είναι σίγουρος πως η Μερκελ θα αποδεχτεί την πρόταση του και πριν μια βδομάδα έλεγε ότι θα συνεχιστεί ο ELA. Πέντε μήνες είχε να διαπραγματευτεί, τα έκανε χάλια και τώρα πέταξε το μπαλάκι στον λαό. Ο λόγος του έχει καμία αξία για εμένα.

Πως ακριβώς ο ελληνικός λαός θα είναι σε πλεονεκτική θέση; Θα πουν η Μέρκελ και ο Σοιμπλε "Οι Έλληνες είπανε όχι, ας τους κάνουμε το χατήρι";

 

1) Τον εμπιστεύομαι με βάση τα υπάρχοντα στοιχεία και ενδέχεται προφανώς ν' αλλάξω γνώμη αν διαπιστώσω foul play εκ μέρους του.

 

2) Τα όσα ισχυρίστηκε, μέχρι στιγμής μάλλον ισχύουν. Θεωρώ πως πράγματι διαπραγματεύεται, ενώ η Μέρκελ τελικά ίσως και να συμφωνήσει. Δεν μπορούμε να προεξοφλήσουμε τίποτα. Από εκεί και πέρα, το είπε νωρίτερα ο Lucifer: ο Τσίπρας παίζει μπάλα 5 μήνες και υπό τεράστια πίεση. Οι υπόλοιποι είχαν 5 χρόνια για να αποδείξουν την αξία τους και απέτυχαν.

 

3) Θεωρώ πως καλώς πήγε σε δημοψήφισμα, μιας και θα ήταν αντιδημοκρατικό το να αποφασίσει κάτι που θα πήγαινε κόντρα στις αρχικές του δεσμεύσεις, βάσει των οποίων εκλέχτηκε. Από πότε το να μου ζητείτε να συμμετάσχω στη λήψη σημαντικών για εμένα αποφάσεων, είναι "πέταγμα" του μπαλακίου;

 

4) Ο ελληνικός λαός θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση, όχι επειδή σώνει και ντε οι δικοί μας πάνε κόντρα, αλλά επειδή φαίνεται πως τόσο το ΔΝΤ, όσο και η Ε.Ε., μας δούλευαν τόσα χρόνια ψιλό γαζί και τώρα εκτίθενται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κατσω δηλαδη να ανατρεξω εγω σε σχολια μου επειδη εσυ βαριεσαι να κανεις το αυτο, ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Να το πω αλλιως? Ψαξε για τις δηλωσεις στιγκλιτς για το δημοψηφισμα, τι κατα καιρους εχει πει ο Κρουγκμαν και ο Πικετυ, δες ποσο χαλια ειναι οι προβλεψεις του ΔΝΤ και τις ΕΕ για το καθε μνημονιο που μας περασανε, δες σε τι επεμειναν οι δανειστες σε καθε μνημονιο (μετρα λιτοτητας και οχι αναπτυξιακες μεταρρυθμισεις και μειωση γραφειοκρατιας), δες τους δεικτες ποσο κατεβηκαν με 16 δις μετρα, κανε την αναγωγη στα 15 δις που θα ζητησουν μονο τωρα, υπολογισε στο μελλον και την επιδεινωση που θα προκαλεσουν τα επομενα, ανα δυο χρονια μνημονια, δες δηλωσεις τοσμεν για 300 ευρω μισθο επειδη ειμαστε βαλκανια, και η λιστα ειναι ατελειωτη.

 

Ωραια αφου δεν εχεις την διαθεση θα στο πω αλλιως. Για την οικονομια της συζητησης να θεωρησω οτι σε οτι εχουν πει οι παραπατω κυριοι εχουν δικιο. Ο σωστος δρομος ειναι το ΟΧΙ και η δραχμη και το κανουμε

Εξηγησε μου τωρα πως εισαι πια τοσο σιγουρος οτι θα γινουν ολα τα μετρα/μεταρυθμισεις που πρεπει να γινουν, οτι ο "σοφος λαος" θα αλλαξει και οτι αυτη η κυβερνηση θα τα κανει ολα τα σωστα που η χειροτερη λιτότητα που θα εχουμε φαει ποτέ θα σταματησει σε βαθος 2-3 χρονων. Θα σου πω εγω. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ. Ολα αυτα που θες να πιστευεις ειναι εικασίες. Το ιδιο ισχυει και με το ΝΑΙ και με το ΟΧΙ. Ολοι εικασίες κανουμε και βαση αυτων θα αποφασίσουμε. ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πραγματικά οι του ΝΑΙ έχουνε ξεπεράσει κάθε όριο ηληθιότητας και γαρφικότητας...

 

Οχι όσοι υποστηρίζουν το ΝΑΙ , εννοώ όσοι έχουν συμφέροντα απο το ΝΑΙ...

 

Εχουνε βάλει όλη την σοουμπιζ να παρακαλάει για το ΝΑΙ

 

 

11542044_884939834911858_284714489769948

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21

Είναι ο λόγος του πρωθυπουργού απέναντι στον λογο των 18.

Δυστυχώς και οι 2 μεριές εχουν φανεί μη φερεγγυοι σε πολλές περιπτώσεις με τη προπαγάνδα να δίνει κ να παίρνει.

Διαλέγουμε και παίρνουμε.

 

Κάποιος αν μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα του πόσο πληρώνει για εμας ανα ετος ο μέσος πολίτης της Ευρώζωνης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...