Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οι τρεις κινήσεις της Ουάσιγκτον που στρίμωξαν το Βερολίνο στην ελληνική κρίση

 

 

Το παιχνίδι που παίζεται με την ελληνική κρίση είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερο απ’ ό,τι φανταζόμαστε, με την εμπλοκή και τη «σύγκρουση» συμφερόντων από μεγάλες δυνάμεις. Η δημοσιοποίηση της έκθεσης του ΔΝΤ που αναφέρει ότι το χρέος είναι μη βιώσιμο και πρέπει να περάσει από τον… κουρέα, οι αποκαλύψεις σε βάρος της Γερμανίας και ειδικότερα της Άνγκελα Μέρκελ μέσω των Wikileaks και βεβαίως οι παρεμβάσεις του ΝΑΤΟ για τις αμυντικές δαπάνες αναδεικνύουν το ρόλο των ΗΠΑ στην όλη υπόθεση.
 
Η έκθεση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου τί έλεγε χθες; Ότι το ελληνικό χρέος πρέπει να «κουρευτεί» κατά 30% και η εξόφλησή του θα πρέπει να ξεκινήσει από το 2055, με μία περίοδο χάριτος δηλαδή 20 ετών, προκειμένου να καταστεί βιώσιμο και η ελληνική οικονομία να μπει σε τροχιά ανάπτυξης.
 
Τί έγινε ξαφνικά; Μήπως το ΔΝΤ έγινε καλό; Ασφαλώς και όχι. Άλλωστε, δεν είναι η πρώτη φορά που αναφέρει σε έκθεση του ότι πρέπει το χρέος της Ελλάδας να καταστεί βιώσιμο. Η χρονική συγκυρία, ωστόσο, έχει μεγάλη σημασία. Δημοσιοποιήθηκε αυτή η έκθεση τρεις ημέρες πριν το δημοψήφισμα και μετά την πιστολιά του 1,53 δισ. ευρώ που έφαγε από την Ελλάδα.
 
Δείχνει, λοιπόν, τον ΔΝΤ να λειτουργεί ως μοχλός πίεσης προς τη Γερμανία να δεχθεί ότι πρέπει επιτέλους να απομειωθεί το ελληνικό χρέος με αντάλλαγμα μεταρρυθμίσεις και να βρεθεί οριστική λύση. Μην ξεχνάμε πως όπου ΔΝΤ και ΗΠΑ. Το Ταμείο είναι ένα άλλο όργανο της Ουάσιγκτον και το χρησιμοποιεί για να συνετίσει το Βερολίνο να αλλάξει την πολιτική που θέτει σε κίνδυνο την ευρωζώνη και την παγκόσμια οικονομία.
 
Όπως χρησιμοποιούν το ΔΝΤ έτσι οι ΗΠΑ έβαλαν στο παιχνίδι και το ΝΑΤΟ, το οποίο έστειλε το μήνυμα πως δεν μπορούν να γίνουν άλλες περικοπές στις αμυντικές δαπάνες της Ελλάδας. Η απόρριψη μάλιστα αυτού του παράλογου αιτήματος για μείωση των αμυντικών δαπανών από τις Βρυξέλλες και το Βερολίνο ήρθε από τον ίδιο το γενικό γραμματέα του ΝΑΤΟ Γένς Στόλτενμπεργκ και μάλιστα από «γερμανικού εδάφους».

 

 

Οταν ερθει και η τεταρτη κινηση με τους οικους αξιολογησης εκει τελειωνουν ολα.

 

http://www.skai.gr/news/finance/article/277557/moodys-endehomeno-grexit-tha-epireaze-tin-pistoliptiki-ikanotita-tis-germanias/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος εγώ το βλέπω ως εξής: λες ΝΑΙ ζορίζονται ακόμα περισσότεροι  αλλά όχι όλοι (δεν μιλάω για πλουσίους, αυτοί δεν θα ζοριστούν ποτέ) και ελπίζεις για αλλαγή ή λες ΟΧΙ και ζορίζονται όλοι άσχημα (εκτός από τους παρά-έχοντες) και ελπίζεις για αλλαγή. Προτιμώ την 1η ελπίδα.  

 

Το μονό σίγουρο είναι ότι κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα από την Δευτέρα

Δικιές σου αυθαιρεσιες. Δεν ξερω το οικονομικο σου background πιο ειναι αλλα εκει την πατανε οι περισσοτεροι που λενε ναι. Λενε σιγα μωρε, ως τωρα κουτσα στραβα την γλυτωσα, μειωθηκε 10% το προσωπικο μου εισοδημα (ο μ.ο. πολυ υψηλοτερος βεβαια), εχω την δουλεια μου, θα αυξηθει λιγο το ΦΠΑ και τα αρχιδια μου κουνιουνται. 

 

Ψηφιζοντας ναι ψηφιζεις ναι στο ευρω παση θυσια, αρα πρωτον τα μετρα που θα περαστουν θα ειναι χειροτερα (κατα δηλωση ευρωπαιων) απο οτι εχουμε δει.

Ψηφιζεις ναι και για τα επομενα μνημονια (ευρω παση θυσια remember?) τα οποια αν ουτε τοτε δε σε αγγιξουν που θα πανε τους μισθους στα 300 ευρω και θα μας βουλγαροποιησουν τοτε μονο....ναι, καλα κανεις και λες οτι θα ψηφισεις ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα Ναι σημαίνει εκβιαστικές εκλογές, μεγαλύτερη καθυστέρηση και κίνδυνος για τη χώρα.

Η κυβέρνηση που όρισε το δημοψήφισμα, οφείλει να έχει σχέδιο για κάθε απόφαση του λαού. Όταν ο καπετάνιος σου λέει το σχέδιο μου είναι να εγκαταλείψω το πλοίο, ναι υπάρχει τεράστιος κίνδυνος, υπ' ευθύνη του όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα Ναι σημαίνει εκβιαστικές εκλογές, μεγαλύτερη καθυστέρηση και κίνδυνος για τη χώρα.

 

Τίποτα δεν σημαίνει το ναι. Θα δούμε από Δευτέρα.

 

Οι επιλογές είναι:

1) Να παραιτηθεί η κυβέρνηση

2) Να οριστεί κυβέρνηση τεχνοκρατών ή εθνικής συννενόησης

3) Μπορεί να υπογράψει την συμφωνία ο ΣΥΡΙΖΑ χωρίς να περάσει από την Βουλή και να κάνει εκλογές αργότερα (το πιο πιθανό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ερθει και η τεταρτη κινηση με τους οικους αξιολογησης εκει τελειωνουν ολα.

 

http://www.skai.gr/news/finance/article/277557/moodys-endehomeno-grexit-tha-epireaze-tin-pistoliptiki-ikanotita-tis-germanias/

Αυτο δειχνει οτι αν οι Αμερικανοι κοπτωνται τοσο πολυ για την παραμονη μας στο ευρω, με το οχι, οχι μονο δεν παμε σε δραχμη αλλα περνουμε και ενα κουρεματακι δωρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ερθει και η τεταρτη κινηση με τους οικους αξιολογησης εκει τελειωνουν ολα.

 

http://www.skai.gr/news/finance/article/277557/moodys-endehomeno-grexit-tha-epireaze-tin-pistoliptiki-ikanotita-tis-germanias/

 

Το ζήτημα δηλαδή είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

 

Εμείς έχουμε πέσει σε πιστοληπτική ικανότητα CCC - -  , ενώ οι Γερμανοί τρέμουν μήπως και πέσουν από το ΑΑΑ.

Εχει να πέσει πολύ πείνα στην Γερμανία.

 

 

Υ.Γ: Χωρίς μνημόνιο με 100% εφαρμογή δεν υπάρχει κούρεμα. Μην παρασύρεστε σε ονειρώξεις. Το είχαν υποσχεθεί από το 2012 το κούρεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά εμείς φταίμε.

Που για να μην πειραχτούν τα κομματόσκυλα και οι άγαμες θυγατέρες με την κεκτημένη σύνταξη που πεθαμένου δημοσιοϋπαλλήλου πατέρα τους, με την ανικανότητά μας να πατάξουμε τη φοροδιαφυγή κτλ κτλ μην ξαναγράφω πια τα ίδια για 10η φορά σε threads ανοιχτά ή μη, βαρέσαμε κόκκινο σε υπερφορολόγηση, τσακίσαμε τους ελεύθερους επαγγελματίες, οδηγήσαμε σε εξαθλίωση χαμηλοσυνταξιούχους και ιδιωτικούς υπαλλήλους/εργάτες.

 

Αν δεν φταίμε εμείς ποιος φταίει;

Δεν είδα κάποιον με σύνταξη άνω των 1.000 να βγει να πει "μειώστε τη δική μου και αφήστε τους υπολοίπους των 500".

Παράδειγμα έφερα.

 

Δηλαδή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που υπάρχει μια μαζική πλάνη σε εκατομμύρια κόσμο ότι υπάρχουν λεφτόδενδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασες την μελέτη του ΔΝΤ, μάλλον μόνο τον τίτλο είδες.

 

Αυτό που λένε είναι ότι το χρέος κατέστη μη βιώσιμο γιατί:

1) δεν έγιναν μεταρρυθμίσεις

2) δεν μειώθηκε ο δημόσιος τομέας

3) δεν έγιναν ιδιωτικοποιήσεις

4) είχαμε χαμηλά πρωτογενή πλεονάσματα, τα οποία είναι απαραίτητα για να μειωθεί το χρέος.

 

Δηλαδή το αντίθετο από αυτά που υποσχέθηκε να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Το ιδιο το ΔΝΤ ψαχνεται να δει τι εχει παει στραβα, εσυ του βρηκες την λυση.

Το ΔΝΤ ερευνά το ΔΝΤ για την αποτυχία του προγράμματος

http://tvxs.gr/news/ellada/dnt-ereyna-dnt-gia-tin-apotyxia-toy-programmatos

 

Αυτό που μαρεσει με τους νεοφιλ, ειναι οτι μοιαζουν πολυ με τους κομμουνιστες. Την αποτυχια θα την ριξουν στο οτι ποτε δεν εφαρμοστηκε ποτε σωστα το προγραμμα τους ενω ειναι προφανες απο την αρχη οτι θα αποτυχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα δηλαδή είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

 

Εμείς έχουμε πέσει σε πιστοληπτική ικανότητα CCC - -  , ενώ οι Γερμανοί τρέμουν μήπως και πέσουν από το ΑΑΑ.

Εχει να πέσει πολύ πείνα στην Γερμανία.

 

 

Υ.Γ: Χωρίς μνημόνιο με 100% εφαρμογή δεν υπάρχει κούρεμα. Μην παρασύρεστε σε ονειρώξεις. Το είχαν υποσχεθεί από το 2012 το κούρεμα..

 

Οι Γερμανοί είναι αυτή τη στιγμή ένας στρατός από ρομπότ.

Δηλαδή άντε να πεινάσουν προτελευταίοι από όλους αν πεινάσει όλος ο πλανήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα δηλαδή είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

 

Εμείς έχουμε πέσει σε πιστοληπτική ικανότητα CCC - -  , ενώ οι Γερμανοί τρέμουν μήπως και πέσουν από το ΑΑΑ.

Εχει να πέσει πολύ πείνα στην Γερμανία.

 

 

Υ.Γ: Χωρίς μνημόνιο με 100% εφαρμογή δεν υπάρχει κούρεμα. Μην παρασύρεστε σε ονειρώξεις.

Η Γερμανια σε περιπτωση εξοδου της Ελλαδας απλα δεν θα προλαβαινει να μαζευει τα ασυμμαζευτα.

Επειδη σε πιεζουν με απειλες για να αλλαξει η κυβερνηση σε τυπου ναι σε ολα,αυτο δεν σημαινει οτι θα παραδεχτουνε τα πρωτοφανη.

Το παρτυ με τα χρηματιστηρια θα επελθει μετα της εξοδου.

Μεχρι τοτε ειναι σε αναμονη λογω πιθανης συμφωνιας ανα πασα στιγμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανησυχω, αυτες οι πιέσεις στην Γερμανία θα αρθούν μετά τα εντυπωσιακα ποσοστά του Ναι, οι Ελληνες θα ψηφίσουμε λιτότητα, θα αγνοήσουμε επιδεικτικά την κοινή λογική αρκεί να επανέλθουμε στην καθημερινη μας μιζέρια. Θα αγνοησουμε επιδεικτικά το ερώτημα του δημοψηφίσματος, ψηφίζοντας για το αν μενουμε ή οχι στην ΕΥρώπη, δίλημμα που δεν τίθεται από πουθενά και θα συνταχθούμε με τη γνώμη αυτων που επι 40 χρονια βρίζουμε, θα συνταχτούμε με τον Πρεντερη, την Τρεμη, τον Μπογδανο, τον Ευαγγελάτο και την ανευ προηγουμενου τρομοκρατική καμπάνια που εχουν οργανώσει! Ναι στη λιτότητα, όχι στο κουρεμα του χρέους, για μια βδομάδα αβολεψιας είμαστε ικανοι να ξεπουλήσουμε τα παντα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο το ΔΝΤ ψαχνεται να δει τι εχει παει στραβα, εσυ του βρηκες την λυση.

Το ΔΝΤ ερευνά το ΔΝΤ για την αποτυχία του προγράμματος

http://tvxs.gr/news/ellada/dnt-ereyna-dnt-gia-tin-apotyxia-toy-programmatos

 

Αυτό που μαρεσει με τους νεοφιλ, ειναι οτι μοιαζουν πολυ με τους κομμουνιστες. Την αποτυχια θα την ριξουν στο οτι ποτε δεν εφαρμοστηκε ποτε σωστα το προγραμμα τους ενω ειναι προφανες απο την αρχη οτι θα αποτυχουν. 

 

Δεν είναι δική μου ερμηνεία αλλά αυτή που γράφει το ΔΝΤ. Διάβασε τα σχετικά άρθρα. Επίσης γράφουν ότι θα χρειαστεί νέο δάνειο 50 δις.

 

Τον Ιανουάριο δεν πήραμε μέτρα 1δις και τώρα θα μας περάσουν 3ο μνημόνιο, +50δις νέο δάνειο,capital controls και θα πανηγυρίζουμε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιές σου αυθαιρεσιες. Δεν ξερω το οικονομικο σου background πιο ειναι αλλα εκει την πατανε οι περισσοτεροι που λενε ναι. Λενε σιγα μωρε, ως τωρα κουτσα στραβα την γλυτωσα, μειωθηκε 10% το προσωπικο μου εισοδημα (ο μ.ο. πολυ υψηλοτερος βεβαια), εχω την δουλεια μου, θα αυξηθει λιγο το ΦΠΑ και τα αρχιδια μου κουνιουνται. 

 

Ψηφιζοντας ναι ψηφιζεις ναι στο ευρω παση θυσια, αρα πρωτον τα μετρα που θα περαστουν θα ειναι χειροτερα (κατα δηλωση ευρωπαιων) απο οτι εχουμε δει.

Ψηφιζεις ναι και για τα επομενα μνημονια (ευρω παση θυσια remember?) τα οποια αν ουτε τοτε δε σε αγγιξουν που θα πανε τους μισθους στα 300 ευρω και θα μας βουλγαροποιησουν τοτε μονο....ναι, καλα κανεις και λες οτι θα ψηφισεις ναι.

 

Καταρχήν αν διάβασες θα είδες οτι έγραψα "εγώ το βλέπω ως εξής" προφανώς ειναι η αποψη μου.Το οικονομικο μου background ειναι ενος απλου μισθωτου (<1000) αν και δεν σου πεφτει λογος πιστευω.

  Αυθαιρεσίες ειναι και αυτα που λες, δεν ξερεις τι θα γινει 100% ουτε με το ναι ουτε με το οχι οσο και να σε αρεσει ενα απο τα 2

Οπως και να εχει ομως αφου απο οτι φαινεται διαβασες το ποστ μου θα μου απαντήσεις σε αυτο;

 

 

4)Μια ερώτηση. Που βασίζεται οτι το deal με ΟΧΙ θα είναι καλύτερο;Το έχω ξαναγράψει βεβαία αλλά θέλω επιτελούς ένας να μου πει ένας τι θα γίνει αν πας με το ΟΧΙ για διαπραγμάτευση και σου πούνε οι άλλοι "Στα @@ μας, δεν παίρνεις καλύτερο deal". Από το € δεν θα σε βγάλουν αλλά δεν θα έχεις λεφτά. Άρα τι θα κανείς; Δεν θα πρέπει να κόψεις χρήμα; Άρα Δραχμή. 1+1 =2 μου φαίνεται εμένα. Και Είστε τόσο σίγουροι ότι με τα κόμματα αυτής της βουλής θα κάνουμε 2-3 χρονιά (που λένε μερικοί) να αναπτυχθούμε; Γιατί εγώ προβλέπω 10-20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...