Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η δραχμη δεν ειναι λυση ρε παιδια! Αν με το € πεινασεις μια φορα με τη δραχμη θα πεινασεις 10!

 

Να σταματησουμε να το παιζουμε σα λαος ειναι η λυση. Σωστη διαχειρηση χρειαζεται και απο τους πανω και απο το λαο.

 

Θα το ξαναπω οσο ο ελληνας πιστευει οτι με το να μην κοβει αποδειξη γλυτωνει λεφτα και νομιζει οτι κοροιδευει το κρατος δεν θα παμε μπροστα! Το ΦΠΑ δεν ειναι λεφτα αυτου που εχει το μαγαζι/υπηρεσια αλλα του κρατους αρα δεν υπαρχει λογος να μπαινει στο ταμειο.

 

Γερμανια απο οτι μου εχουν πει παιζει ενας λογαριασμος με ενα ποσο και καθε φορα που κοβεται μια αποδειξη το φπα γινετε ΑΥΤΟΜΑΤΑ μεταφορα στο λογαριασμο του κρατους. Καντο και εδω να δεις ποσο πιο πολλα λεφτα θα χουν τα ταμειο (Παραλληλα ομως θα πρεεπει να γινονται και ελεγχοι και να κοβονται αποδεξεις)

 

Λυσεις υπαρχουν ο ελληνας ομως νομιζει οτι ειναι γαματος και οτι τα κανει ολα σωστα!

 

Ε καλά αν δεν είχαμε φοροδιαφυγή ούτε πληθωρισμό θα είχαμε το 80 και το 90, στο ευρώ θα είμασταν ισχυροί και ίσως με ΑΕΠ 500 δις και μικρό χρέος. Το τι θα είχε γίνει αν δεν φοροδιαφεύγαμε, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει βιώσιμη λύση στην τωρινή κατάσταση. Να καταργήσουμε τα μετρητά για μηδενική φοροδιαφυγή; Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

ολοι οι αγωνες στην ιστορια των λαον κερδήθηκαν με οχι με ναι θα ησουν ακομα σκλαβος. Ξαφνικα δεν θα εχουμε λεφτα σιγουρα αλλα σε 5-6 χρονια μπορει και να εχουμε.

 

 

Το ξαναβαζω για οποίον δεν το απόλαυσε πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε τον λαό να κινείται με πλαστικό χρήμα ώστε να μην μπορεί να κρύβουν έσοδα και δεν χρειάζεται καν απόδειξη. Η εξυπνάδα μας έφαγε τόσα χρόνια, οι άλλοι ήταν ηλιθιοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν πιάσεις τον δημόσιο τομέα και το ασφαλιστικό, δεν πρόκειται να δεις προκοπή ούτε σε 100 χρόνια. Και σε δραχμή να πάμε, πάλι τα ίδια μέτρα θέλει για να έχεις βιώσιμη οικονομία.

Ειναι η μονη λυση και δεν τολμαει να το κανει κανενας.Αν το εκαναν απο την πρωτη στιγμη δεν θα χρειαζοταν να μπουμε σε κανενα μνημονιο και δεν θα χρειαζοταν να παρουμε ΚΑΘΟΛΟΥ μετρα τα οποια κατεστρεψαν τον ιδιωτικο τομεα δηλαδη τον τομεα που μια χωρα μπορει ν'αναπτυχθει.

 

ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας τρελάνεις τώρα; Άκυρο εντελώς αυτό το παράδειγμα. Και στην τράπεζα από ανάγκη πας γιατί αν δεν έχεις λεφτά δεν θα μπορείς να αγοράσεις τρόφιμα και δεν θα έχεις να φας

 

Χρησιμοποίησε την χρεωστική κάρτα σου να ψωνίσεις. Δεν βλέπω που το πρόβλημα.

Ρευστό Αγγλία ψώνια δεν κάνει κανείς, εκτός από αυτούς που τα έχουν μαύρα.

Και άμα έρθεις εδώ, μην περιμένεις να βρεις  που είναι το πιο κοντικό υποκατάστημα της ΒΤ να πληρώσεις το τηλέφωνο. Ούτε την Εφορία, νερό,  ρεύμα, τέλη κυκλοφορίας κ.α.

Γιατί δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ένα σχετικό υποκατάστημα. Όλα ηλεκτρονικά γίνονται.

 

Το Ευρω έχει κάτω από 20% αντίκρυσμα σε κυκλοφορία (ρευστό). Αν οι Γερμανοί είχαν την ίδια λογική του Έλληνα, θα είχαν κλείσει και αυτοί το σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δραχμη δεν ειναι λυση ρε παιδια! Αν με το € πεινασεις μια φορα με τη δραχμη θα πεινασεις 10!

 

Θα το ξαναπω οσο ο ελληνας πιστευει οτι με το να μην κοβει αποδειξη γλυτωνει λεφτα και νομιζει οτι κοροιδευει το κρατος δεν θα παμε μπροστα! Το ΦΠΑ δεν ειναι λεφτα αυτου που εχει το μαγαζι/υπηρεσια αλλα του κρατους αρα δεν υπαρχει λογος να μπαινει στο ταμειο.

 

Γερμανια απο οτι μου εχουν πει παιζει ενας λογαριασμος με ενα ποσο και καθε φορα που κοβεται μια αποδειξη το φπα γινετε ΑΥΤΟΜΑΤΑ μεταφορα στο λογαριασμο του κρατους. Καντο και εδω να δεις ποσο πιο πολλα λεφτα θα χουν τα ταμειο (Παραλληλα ομως θα πρεεπει να γινονται και ελεγχοι και να κοβονται αποδεξεις)

 

Λυσεις υπαρχουν ο ελληνας ομως νομιζει οτι ειναι γαματος και οτι τα κανει ολα σωστα!

 

εχεις σε ολα δικιο... αλλα θα σου πω το εξης...  οταν το κρατος σε φορολογει οπως να'ναι με οτι κριτηρια αυτο γουσταρει και σου τα παιρνουν και με πλαγιους τροπους οι φοροεισπρακτορες.. ουσιαστικα σε πιεση να φοροδιαφυγεις για να βγεις

 

θα ξεχασω εγω τον τριετη ελεγχο οπου ειχαν την δυνατοτητα να σου γραψουν απο 1 εως 10.000 προστιμο? και σου ελεγαν τσακ τσουκ για σφραγιδες και μουντζουρες 22.000 ευρο... δωσε 12 και εισαι κομπλε... και να ερχεται ο λογιστης με χαμογελο και να σου λεει τα μειωσα?

ή μηπως την φορολογια απο 1 ευρο με πλαφον...  τοσα πρεπει να βγαλεις για να ζησεις αρα εγω με τοσα θα σε φορολογησω..

απο ενα σημειο και μετα μονο με μαυρα μπορουσες να κινηθεις γιατι δεν μπορουσες να πληρωσεις φπα.. εχεις πληρωσει ποτε συγκεντρωτικη με 45% αυξηση τζιρου επι καραμανλη?  να σου φυγει το καφασι... 

 

ασε δε που ο καθε μπαταχτζης επαιρνε χωρις να δηλωνει εσοδα ενα μπλοκ επιταγων απο καθε κωλοτραπεζα..  τα εχω σε 3 κουτια... συνολικες τογκες 217000 ευρο..  μαντεψε ποιος τα εχωσε αυτα τα χρηματα..

 

 

 

αυτο που θελω αν τονισω ειναι οτι αυτα που κοιτας ειναι εντελως ψιλικοκο... τα χοντρα πακετα ηταν σε επιδοτησεις εργα χρεη καναλιων.. 250 μυρια χρωσταει το καναλι.. 125% απο αυτα που βγαζουμε την ημερα τωρα με το capital control σε ολοκληρη την ελλαδα

νομαρχιες προγραμματα χρηματοδοτησεις χαρισμα χρεων η γεφυρα ριου αντιριου στοιχησε 4-5 φορες πανω απο το κανονικο!

ολυμπιακοι, ανταλλαγες ακινητων, εξοπλιστικα, μιζες, λαδωματα.... τι να λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

το θεμα ειναι οτι αν απο την αρχη δεν "κλεβαμε" δεν θα φταναμε στο σημειο να μας φορολογησουν τοσο. Ειναι αλυσιδα. Εκλεψες το φπα - μου λειπουν χρηματα - θα στα παρω απο αλλου!

 

Αρα ψιλικοκο δεν ειναι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NSA Leak Reveals Both Merkel And Schauble Saw Greek Debt As Unsustainable Even After Haircut
 

http://www.zerohedge.com/news/2015-07-02/nsa-leak-reveals-both-merkel-and-schauble-saw-greek-debt-unsustainable-even-after-ha

 

Κάποιοι το λέγαμε χρόνια και ως απάντηση οι ναι, λέγανε ότι δεν είμαστε μπαχταξήδες και ότι πρέπει να γίνουν και άλλες μεταρρυθμίσεις. Όσοι (λίγοι φαντάζομαι) από αυτούς είχαν αγνές προθέσεις και ήταν "ιδεολόγοι" και όχι φιλικά προσκείμενοι σε κομματική γραμμή ανεξαρτήτως περιεχομένου, νιώθουν καθόλου ότι τους κορόιδεψαν ή όλες αυτές τις αντιφάσεις τις προσπερνούν σαν να μη συμβαίνει τίποτα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι η αναξιοπρέπεια του να περιμένεις συσσίτιο επειδή δεν έχεις λεφτά, είναι κάτι που σου επιβλήθηκε.

Η αναξιοπρέπεια του να περιμένεις στην ουρά του ΑΤΜ για να πάρεις 60 ευρώ από τα λεφτά που ΕΧΕΙΣ, είναι κάτι που επέλεξες.

 

Δεν. Συγκρίνεται.

 

Άλλο δεν έχω να φάω, άλλο δε μπορώ να σηκώσω όλα τα λεφτά μου παρά μόνο μέρος τους.

Επέλεξες;

Δηλαδή ένα άλλο παράδειγμα, συγγενής μου που δουλεύει σε τουριστικό γραφείο επέλεξε να στηθεί σε ουρά στο αεροδρόμιο για να αγοράσει 82 εισιτήρια; Επέλεξε να κουβαλά τόσο μετρητό πάνω του και να κινδυνεύει να τον ληστέψουν αν τον έπαιρναν χαμπάρι; Επέλεξε να του γίνουν τόσες ακυρώσεις;

 

Τα μαγαζιά ένδυσης πχ επέλεξαν εν περίοδο εκπτώσεων να μην έχουν ούτε έναν πελάτη;

 

Η μάνα μου από την σύνταξή της δεν βάζει τίποτα στην άκρη κάθε μήνα. Επέλεξε να βλέπει λογιστικά νούμερα; Τρώγονται μήπως και δεν το πήρα χαμπάρι; Επέλεξε να στέκεται 3 μέρες στη σειρά στο ΑΤΜ για να αγοράσει τα φάρμακά της; Τρεις μέρες χωρίς φαί δηλαδή, το τέταρτο 60άρι να πάει στη βενζίνη, σήμερα δικαιούται να πάρει το 60άρι να αγοράσει ΦΑΙ. Α, σόρι, ξέχασα, σήμερα είναι το επίθετό της να πάει στον γκισέ να πάρει 120, λάθος μου.

 

Το αφεντικό του γαμπρού μου του το δήλωσε, μια βδομάδα ακόμα σε αυτήν την κατάσταση και κλείνει το εργοστάσιο και το πάει στη Βουλγαρία. Του έκανε και πρόταση μάλιστα αν θέλει να πάει στη Βουλγαρία να δουλέψει. Καταντήσαμε να πηγαίνουμε στη Βουλγαρία να γίνουμε εκεί εργάτες, δεν νομίζω να πιστεύεις ότι θα του δώσει σεντ παραπάνω από τον βουλγάρικο μισθό.

Αλλά ξέχασα, επιλογή του είναι και αξιοπρεπέστατη, δεν συγκρίνεται.

 

Έχει παγώσει όλη η οικονομική κατάσταση της χώρας, έχουν μείνει μόνο μερικά εκατομμύρια cash στα ΑΤΜ, τα λογιστικά νούμερα είναι για μόστρα, αλλά επιλογή μας είναι και έχουμε περισσότερη αξιοπρέπεια από τις ουρές στα συσσίτια. Συμφωνώ απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξες;

Δηλαδή ένα άλλο παράδειγμα, συγγενής μου που δουλεύει σε τουριστικό γραφείο επέλεξε να στηθεί σε ουρά στο αεροδρόμιο για να αγοράσει 82 εισιτήρια; Επέλεξε να κουβαλά τόσο μετρητό πάνω του και να κινδυνεύει να τον ληστέψουν αν τον έπαιρναν χαμπάρι; Επέλεξε να του γίνουν τόσες ακυρώσεις;

 

Τα μαγαζιά ένδυσης πχ επέλεξαν εν περίοδο εκπτώσεων να μην έχουν ούτε έναν πελάτη;

 

Η μάνα μου από την σύνταξή της δεν βάζει τίποτα στην άκρη κάθε μήνα. Επέλεξε να βλέπει λογιστικά νούμερα; Τρώγονται μήπως και δεν το πήρα χαμπάρι; Επέλεξε να στέκεται 3 μέρες στη σειρά στο ΑΤΜ για να αγοράσει τα φάρμακά της; Τρεις μέρες χωρίς φαί δηλαδή, το τέταρτο 60άρι να πάει στη βενζίνη, σήμερα δικαιούται να πάρει το 60άρι να αγοράσει ΦΑΙ. Α, σόρι, ξέχασα, σήμερα είναι το επίθετό της να πάει στον γκισέ να πάρει 120, λάθος μου.

 

Το αφεντικό του γαμπρού μου του το δήλωσε, μια βδομάδα ακόμα σε αυτήν την κατάσταση και κλείνει το εργοστάσιο και το πάει στη Βουλγαρία. Του έκανε και πρόταση μάλιστα αν θέλει να πάει στη Βουλγαρία να δουλέψει. Καταντήσαμε να πηγαίνουμε στη Βουλγαρία να γίνουμε εκεί εργάτες, δεν νομίζω να πιστεύεις ότι θα του δώσει σεντ παραπάνω από τον βουλγάρικο μισθό.

Αλλά ξέχασα, επιλογή του είναι και αξιοπρεπέστατη, δεν συγκρίνεται.

 

Έχει παγώσει όλη η οικονομική κατάσταση της χώρας, έχουν μείνει μόνο μερικά εκατομμύρια cash στα ΑΤΜ, τα λογιστικά νούμερα είναι για μόστρα, αλλά επιλογή μας είναι και έχουμε περισσότερη αξιοπρέπεια από τις ουρές στα συσσίτια. Συμφωνώ απολύτως.

Εγώ θα έλεγα ότι κανένα απί αυτά δεν έχει επιλεχθεί εκτός και αν εννοεί ο Λουσιφερ ότι ο καθένας που πήγαινε να σηκωσει τα λεφτα του συνεδραμε να γινει το bank run. Πιο ακριβες ομως ειναι να πουμε οτι η κατασταση που βιωνουμε σημερα μας επιβληθηκε απο την Ευρωπη δεδομενου οτι θελησανε να κλεισουν την κανουλα προκειμενου να εκβιασουν την ψηφο μας. Ειναι το τιμημα του να μην ελεγχεις το νομισμα σου και ενας λογος παραπανω για να παμε σε δραχμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξες;

Δηλαδή ένα άλλο παράδειγμα, συγγενής μου που δουλεύει σε τουριστικό γραφείο επέλεξε να στηθεί σε ουρά στο αεροδρόμιο για να αγοράσει 82 εισιτήρια; Επέλεξε να κουβαλά τόσο μετρητό πάνω του και να κινδυνεύει να τον ληστέψουν αν τον έπαιρναν χαμπάρι; Επέλεξε να του γίνουν τόσες ακυρώσεις;

 

Τα μαγαζιά ένδυσης πχ επέλεξαν εν περίοδο εκπτώσεων να μην έχουν ούτε έναν πελάτη;

 

Η μάνα μου από την σύνταξή της δεν βάζει τίποτα στην άκρη κάθε μήνα. Επέλεξε να βλέπει λογιστικά νούμερα; Τρώγονται μήπως και δεν το πήρα χαμπάρι; Επέλεξε να στέκεται 3 μέρες στη σειρά στο ΑΤΜ για να αγοράσει τα φάρμακά της; Τρεις μέρες χωρίς φαί δηλαδή, το τέταρτο 60άρι να πάει στη βενζίνη, σήμερα δικαιούται να πάρει το 60άρι να αγοράσει ΦΑΙ. Α, σόρι, ξέχασα, σήμερα είναι το επίθετό της να πάει στον γκισέ να πάρει 120, λάθος μου.

 

Το αφεντικό του γαμπρού μου του το δήλωσε, μια βδομάδα ακόμα σε αυτήν την κατάσταση και κλείνει το εργοστάσιο και το πάει στη Βουλγαρία. Του έκανε και πρόταση μάλιστα αν θέλει να πάει στη Βουλγαρία να δουλέψει. Καταντήσαμε να πηγαίνουμε στη Βουλγαρία να γίνουμε εκεί εργάτες, δεν νομίζω να πιστεύεις ότι θα του δώσει σεντ παραπάνω από τον βουλγάρικο μισθό.

Αλλά ξέχασα, επιλογή του είναι και αξιοπρεπέστατη, δεν συγκρίνεται.

 

Έχει παγώσει όλη η οικονομική κατάσταση της χώρας, έχουν μείνει μόνο μερικά εκατομμύρια cash στα ΑΤΜ, τα λογιστικά νούμερα είναι για μόστρα, αλλά επιλογή μας είναι και έχουμε περισσότερη αξιοπρέπεια από τις ουρές στα συσσίτια. Συμφωνώ απολύτως.

 

σκοπος του παραδειγματος ειναι να δωσει το νοημα μιας καταστασης ωστε να την καταλαβεις καλυτερα..

οχι για να διαστρεβλωσει την κατασταση ωστε να βγαλει το νοημα που εσυ θελεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...