Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εκεί θα τον κρίνω, όχι στους 5 μήνες με όλο τον πολιτικό κόσμο απέναντί του. Πόσο μάλλον τον πολιτικό κόσμο που είχε δεκάδες ευκαιρίες και έχει κριθεί αμετάκλητα, τουλάχιστον από εμένα.

Μια δουλεια ειχε να κανει. Να πιασει αυτους που δεν ηθελαν να πιασουν οι αλλοι. Δεν το εκανε. Αντ'αυτου εφερε περαιτερω υφεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποια ειναι τα πολυ υψηλα εισοδηματα που θα πληρωσουν τα εξοδα του δημοσιου?? Το καταλαβαινεις οτι με την πολιτικη του σκοτωνει τον ΙΤ και δεν θα εχει πλεον λεφτα να πληρωσει ετσι και αλλιως.. Και για να καταλαβω να τα παιρνει απο φορους για να συντηρει ο Τσιπρας της αγαμες θυγατερες τους 50αρηδες συνταξιουχους και τους αργομισθους του δημοσιου?? Ο συριζα ειναι το νεο πασοκ απορω πως δεν το εχετε παρει χαμπαρι πραγματικα. Εξαλλου τι μας εχουν δειξει οι προσφατες εκλογες? "λεφτα υπαρχουν". "ζαπεια". "προγραμμα θεσσαλονικης" μονο οταν ο κοσμος σταματησει να ψηφιζει οποιον υπόσχεται τα παντα με ψεμματα θα παμε μπροστα.

 

Παρε παραδειγμα τον Λεβεντη, τα λεει οπως ειναι απο το 1990 τοτε που σε καποιους φανταζε σαν εξωγηινος γραφικος τυπος και ουτε βουλη δεν μπαινει τη στιγμη που μπαινουν σταλινικα απολιθωματα και ναζι, ε αυτο λεει πολλα για τον average ψηφοφορο..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι τα πολυ υψηλα εισοδηματα που θα πληρωσουν τα εξοδα του δημοσιου?? Το καταλαβαινεις οτι με την πολιτικη του σκοτωνει τον ΙΤ και δεν θα εχει πλεον λεφτα να πληρωσει ετσι και αλλιως.. Και για να καταλαβω να τα παιρνει απο φορους για να συντηρει ο Τσιπρας της αγαμες θυγατερες τους 50αρηδες συνταξιουχους και τους αργομισθους του δημοσιου?? Ο συριζα ειναι το νεο πασοκ απορω πως δεν το εχετε παρει χαμπαρι πραγματικα. Εξαλλου τι μας εχουν δειξει οι προσφατες εκλογες? "λεφτα υπαρχουν". "ζαπεια". "προγραμμα θεσσαλονικης" μονο οταν ο κοσμος σταματησει να ψηφιζει οποιον υπόσχεται τα παντα με ψεμματα θα παμε μπροστα.

 

Παρε παραδειγμα τον Λεβεντη, τα λεει οπως ειναι απο το 1990 τοτε που σε καποιους φανταζε σαν εξωγηινος γραφικος τυπος και ουτε βουλη δεν μπαινει τη στιγμη που μπαινουν σταλινικα απολιθωματα και ναζι, ε αυτο λεει πολλα για τον average ψηφοφορο..

Ο average ψηφοφορος θα δει στην tv ποιος ταζει τα περισσοτερα και θα ψηφισει αυτον (βλ προγραμμα θεσσαλονικης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αυτή η ευκαιρία να μου αποδείξει αν θα πράξει σωστά ή όχι, θεωρώ ότι μπορεί, πραγματιστικά, να δοθεί μόνο σε 2ο χρόνο, μετά την επίτευξη μιας συμφωνίας.

Εκεί θα τον κρίνω, όχι στους 5 μήνες με όλο τον πολιτικό κόσμο απέναντί του. Πόσο μάλλον τον πολιτικό κόσμο που είχε δεκάδες ευκαιρίες και έχει κριθεί αμετάκλητα, τουλάχιστον από εμένα.

 

Αυτή είναι και η δική μου θέση, ασχέτως τού ότι, ιδεολογικά τουλάχιστον, με το ΣΥΡΙΖΑ περισσότερα είναι αυτά που με χωρίζουν, από αυτά που με συνδέουν.

 

Δεν ψηφίζω βέβαια πλέον, λόγω διαμονής εκτός Ελλάδος, αλλά οι δικοί μου Ελλάδα ζουν. Ακόμα και ο πατέρας μου, από τον οποίο για να βρεις πιο δεξιό πρέπει να ψάξεις πολύ, τους ψήφισε στις εκλογές και τους υποστηρίζει σαν τρελός. Ακριβώς για αυτό το προφανές: Ας έχουν την ευκαιρία να κριθούν σε μια θητεία. Τους γνωστούς τους φάγαμε στη μάπα 40 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαφνικα δεν θα εχουμε λεφτα σιγουρα αλλα σε 5-6 χρονια μπορει και να εχουμε.

 

Που το βασίζεις αυτό; Ξεχνάς ότι χρέος θα υπάρχει ακόμα και στην ουσία θα πολλαπλασιαστεί γιατί θα παραμείνει σε ευρώ και εμείς θα προσπαθούμε να το πληρώνουμε με δραχμές. Επίσης προκοπή δεν πρόκειται να δεις ούτε σε 100 χρόνια αν δεν έρθει ένας σωστός πολιτικός (που δεν πρόκειται).

 

1)Δε στο λέω ειρωνικά: τσέκαρε και εναλλακτικές πηγές ενημέρωσης. Το τραπεζικό σύστημα δεν έχει καταρρεύσει σε καμία περίπτωση (ακόμα), η δε αξιοπιστία της κυβέρνησης έχει χαθεί πως; 

 

Σκέψου, όταν πλέον ξεκάθαρα ακούγονται φωνές "απ' έξω" περί ανατροπής Τσίπρα, πραγματικά πιστεύεις πως έχει νόημα να συζητάμε για "αξιοπιστία"; Ποτέ δεν υπήρξε αξιοπιστία, ώστε να χαθεί.

 

Αν πάλι πουν "τέρμα η βοήθεια προς την Ελλάδα", ειδικά μετά την πρόσφατη παραδοχή του ΔΝΤ, είναι σαν να παραδέχονται, όχι μόνο πως απλά δεν υπάρχει τίποτα εκτός από το κέρδος στην ατζέντα τους, αλλά και πως έφαγαν τα λεφτά των Ευρωπαίων φορολογουμένων για το τίποτα, μιας και μάλλον γνώριζαν εξαρχής, πως η πολιτική τους για την Ελλάδα ήταν πιθανότατα καταστροφική.

 

Σου έδωσα τρία links ενδεικτικά. Δεν υποστηρίζω πως έχω δίκιο, σε καλώ να σκεφτείς μόνος σου. Δες τα στοιχεία, σύγκρινε τα με τις π@παριές που αναπαράγουν τα εγχώρια ΜΜΕ και βγάλε τα συμπεράσματά σου.

 

2)Στην πραγματικότητα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά, στο τι ακριβώς θα επιφέρει ένα "ΟΧΙ" την Κυριακή. Η κυβέρνησή μας μέχρι τώρα μάλλον λέει την αλήθεια, οπότε μέχρι νεοτέρας, προτείνω να τους ακολουθήσουμε: Σύμφωνα με τον Τσίπρα, το "ΟΧΙ" θα επιφέρει ένα νέο γύρο διαπραγματεύσεων, αυτή τη φορά όμως με τον ελληνικό λαό σε πλεονεκτική θέση.

 

 

1) Τα έχω ήδη διαβάσει αυτά που παραθέτεις, προς θεού δεν ενημερώνομαι από το mega και το σκαι.

Άρα συμφωνείς πως κανείς στην Ευρώπη δεν θεωρεί την κυβέρνηση Τσίπρα αξιόπιστη για να συζητήσουν και να εφαρμόσουν το νέο μνημόνιο. Πως λοιπόν θα τους εμπιστευθούν και θα τους αφήσουν να εφαρμόσουν ελαφρύτερα μέτρα από αυτά που θέλουν οι ίδιοι;

Αν ισχύουν τα περί μη βιωσημότητας του χρέους τότε είτε με ναι είτε με όχι θα οδηγηθούμε σε κούρεμα και σε νέα σειρά μέτρων. Το ενδεχόμενο να το διαγράψουμε μονομερώς δεν υπάρχει.

 

2) Και γιατί να εμπιστευτείς τον Τσίπρα; Προεκλογικά έλεγε ότι είναι σίγουρος πως η Μερκελ θα αποδεχτεί την πρόταση του και πριν μια βδομάδα έλεγε ότι θα συνεχιστεί ο ELA. Πέντε μήνες είχε να διαπραγματευτεί, τα έκανε χάλια και τώρα πέταξε το μπαλάκι στον λαό. Ο λόγος του έχει καμία αξία για εμένα.

Πως ακριβώς ο ελληνικός λαός θα είναι σε πλεονεκτική θέση; Θα πουν η Μέρκελ και ο Σοιμπλε "Οι Έλληνες είπανε όχι, ας τους κάνουμε το χατήρι";

 

 Δηλαδή, ανατριχιάσαμε όλοι με τα 60 ευρώ τη μέρα (το μήνα βγαίνει υπερΤΡΙπλάσιος ο βασικός ε) αλλά όταν ακούσαμε τον φάκεν Σταύρο Θεοδωράκη να λέει ότι έχει κυβέρνηση ψιλοέτοιμη, δε ρίγησε κανείς;

 

Η ύπαρξη προσώπων από πολλά κόμματα στην κυβέρνηση θα συμβάλλει στο να υποβαθμιστούν κάποιες ακραίες απόψεις όπως αυτές που εκφράζει η αριστερή πλατφόρμα του ΣΥΡΙΖΑ και στην ουσία μας οδήγησαν στο δημοψήφισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε λούσι δεν κατάλαβες τίποτα απο τα προηγούμενες συζητήσεις που είχαμε εδώ στο θέμα; Με τη λογική του Τσίπρα δεν πρόκειται να δεις κάτι διαφορετικό. Νεο μνημόνιο με λιγότερο επώδυνα μέτρα στη καλύτερη. Αυτό σε ικανοποιεί; Πιστεύεις ότι δεν θα βρεθούμε στην ίδια θέση σε δυο χρόνια, άμα ακολουθήσουμε την ίδια τακτική; Αφού όπως είχες πει ο Τσίπρας με το όχι θα πάει να διαπραγματευτεί με καλύτερους όρους.

 

Άμα δεν πιάσεις τον δημόσιο τομέα και το ασφαλιστικό, δεν πρόκειται να δεις προκοπή ούτε σε 100 χρόνια. Και σε δραχμή να πάμε, πάλι τα ίδια μέτρα θέλει για να έχεις βιώσιμη οικονομία.

 

να ξερεις φιλε οτι το προβλημα δεν ειναι αυτο.. ειναι οτι ο ρυθμος αυξησης του χρεους ειναι μεγαλυτερος απο τον ρυθμο αναπτυξης της ελλαδος..  τι σημαινει αυτο? οτι θελεις αναπτυξη..

 

στο δικο μου σκεπτικο δεν προκειτε να την εχεις σε καμια απο τις 2 επιλογες του ναι και του οχι

το προβλημα που εχω με το ναι ειναι οτι και μαθηματικα με το ναι ειναι αδυνατο... δεν βγαινει.. ολοι το λενε..

 

με το οχι η διαπραγματευση ξαναρχιζει με κανονες που δεν ξερει κανεις ακομα..  ελπιζουμε ολοι να ειναι καλυτεροι..  απο ενα βεβαιο τελος προτειμω ενα αβεβαιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δουλεια ειχε να κανει. Να πιασει αυτους που δεν ηθελαν να πιασουν οι αλλοι. Δεν το εκανε. Αντ'αυτου εφερε περαιτερω υφεση.

 

Έχουμε καταλάβει ότι μιλάμε για 5 μήνες στην κυβέρνηση, έτσι; Δεν είμαι σίγουρος ούτε εγώ για το τι θα καταφέρει, αλλά ξέρω 'γω; Εδραιωμένο καθεστώς δεκαετιών είναι αυτό που έχει απέναντί του. Όχι ένας τσαντάκιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ξερουμε σιγουρα τι καταφερε σε 5 μηνες, bank run, 18-1 στα eurogroup(παιξαμε καλα ομως αλλα μας αδικησαν), υφεση και παγωμα της αγορας, εχασε 12 δις, διορισμους κομματικου στρατου etc.. μεσα στις προβλεψεις τους παντως "θα φυγουμε απο το μνημονιο" και "σε 6 μηνες η Ελλαδα θα ειναι μια αλλη χωρα" αυτα τουλαχιστον τα πετυχε..

 

Φαντασου τι θα κανουν σε 4 χρονια.. :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις φιλε οτι το προβλημα δεν ειναι αυτο.. ειναι οτι ο ρυθμος αυξησης του χρεους ειναι μεγαλυτερος απο τον ρυθμο αναπτυξης της ελλαδος..  τι σημαινει αυτο? οτι θελεις αναπτυξη..

 

στο δικο μου σκεπτικο δεν προκειτε να την εχεις σε καμια απο τις 2 επιλογες του ναι και του οχι

το προβλημα που εχω με το ναι ειναι οτι και μαθηματικα με το ναι ειναι αδυνατο... δεν βγαινει.. ολοι το λενε..

 

με το οχι η διαπραγματευση ξαναρχιζει με κανονες που δεν ξερει κανεις ακομα..  ελπιζουμε ολοι να ειναι καλυτεροι..  απο ενα βεβαιο τελος προτειμω ενα αβεβαιο..

 

Η ανάπτυξη έτσι μόνη της έρχεται νομίζεις; Άμα δεν συμμαζέψεις τις σπατάλες σε δημόσιο τομέα και συντάξεις πως θα έχεις θετικό προυπολογισμό, για να εφαρμόσεις τα μέτρα ανάπτυξης; Τα λεφτά των δανείων απο τα προγράμματα τα χρησιμοποιείς για την αποπληρωμή των παλιών δόσεων. Άμα έχεις συνεχόμενα πλεονάσματα και έχεις κάνει μεταρρυθμίσεις, τότε με τη σύμφωνη γνώμη των εταίρων θα κουρευτεί το χρέος.

 

Μερικοί νομίζεται ότι η ανάπτυξη θα έρθει μόνη της, χωρίς να πάρεις μέτρα που διαχειρίζονται τα μεγαλύτερα προβλήματα αυτή τη στιγμή της Ελλάδας (δημόσιος τομέας, ασφαλιστικό)

 

Άσε τα ναι και τα όχι. Με το ναι στηρίζεις την υπάρχουσα κυβέρνηση να πάει και να μας βάλει σε ένα μνημόνιο που δεν έχει προοπτικές ανάπτυξης. Με το όχι στηρίζεις πάλι τη κυβέρνηση να μας βάλει σε ένα μνημόνιο με λίγο καλύτερους όρους αλλά πάλι χωρίς προοπτικές ανάπτυξης γιατί χωρίς συμμάζεμα, θα έχεις πολύ μικρά πλεονάσματα που δεν φτάνουν για ανάπτυξη. Σαν αυτά που είχε ο Σαμαράς δηλαδή.

 

Διάλεξε και πάρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ξερουμε σιγουρα τι καταφερε σε 5 μηνες, bank run, 18-1 στα eurogroup(παιξαμε καλα ομως αλλα μας αδικησαν), υφεση και παγωμα της αγορας, εχασε 12 δις, διορισμους κομματικου στρατου etc.. μεσα στις προβλεψεις τους παντως "θα φυγουμε απο το μνημονιο" και "σε 6 μηνες η Ελλαδα θα ειναι μια αλλη χωρα" αυτα τουλαχιστον τα πετυχε..

 

Φαντασου τι θα κανουν σε 4 χρονια.. :P

 

100 δόσεις, επαναφορά συντάξεων ΟΓΑ επίσης, αλλά άμα δε τα χρειάζεσαι, δε τα θυμάσαι καν.

 

Όσο για τα "πιασίματα" μόλις ξεκίνησε η Ζωίτσα επιτροπή, αρχίσαν όλοι της ορχήστρας το δούλεμα.

 

Ε δε γίνεται έτσι παιδιά. Αποφασίστε. "Θέλουμε να μας βγάλει κάποιος απ' τα μνημόνια -ΩΠΑ ΟΧΙ ΑΚΥΡΟ, ΣΟΙΜΠΛΕ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ", "τη φοβούνται ρε την ελλαδάρα, πάνε να τη φάνε οι εβραίοι, έχει γαιάνθρακα το αιγαίο -ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΩΛΩΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΑΠΟ ΕΕ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ"

 

Δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα χωρις μνημονιο


100 δόσεις, επαναφορά συντάξεων ΟΓΑ επίσης, αλλά άμα δε τα χρειάζεσαι, δε τα θυμάσαι καν.

τις 100 τις εκανε η νδ

δεν επανεφεραν τιποτα στις συνταξεις του ΟΓΑ

 

0 εργο απο την κυβερνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε, αν προτιμάς κάποια από τις προηγούμενες, είμαι σίγουρος πως έχεις τους λόγους σου. Δεν είμαι βέβαιος πως θέλω να τους ξέρω όμως.

 

Καληνύχτα από εμένα:

 

 

 

1.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΣΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ -ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΑΙ- ΜΕ 100% ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ

 

2.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ -ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΑΙ- ΜΕ 100% ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΦΠΑ 23% ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ

 

3.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΣΤΙΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ-ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΑΙ- ΜΕ 23% ΦΠΑ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΑΠΟ ΟΣΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

 

4.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ-ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΑΙ- ΟΤΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΦΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ

 

5.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΕΜΦΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ -ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΑΙ- ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΑΓΡΟΤΙΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΕΘΑΝΕΙ

 

6.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΥΜΜΑΤΑ -ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΑΙ- ΜΕ 100% ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΦΠΑ ΣΤΟ 23% ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΕΛΑΤΗ Κ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ΓΤ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ

 

7.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ -ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΑΙ- ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 2.500.000 ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ Κ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ

 

8.ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ -ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΑΙ- ΣΤΟΥΣ 4.500.000 ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΣΕ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΡΒΕΛΙ ΨΩΜΙ.

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 δόσεις, επαναφορά συντάξεων ΟΓΑ επίσης, αλλά άμα δε τα χρειάζεσαι, δε τα θυμάσαι καν.

Οχι δεν τα χρειαζομαι γιατι παντα πληρωνα τα χρεη μου στο δημοσιο σαν καλος μαλ@κας οπως φαίνεται, οσο για τις συνταξεις απλα γελαμε ποιες αυτες που θα πληρωθούν τον αλλο μηνα με IOUs αν δεν κλεισουν συμφωνια, αυτες που παρουσιαζεται σαν επιτυχια οτι πληρωθηκαν το μηνα Ιουνιο?? Ελεος ρε παιδια οκ, τρομερες επιτυχιες τι να πω..

 

^^ Τα παραπανω ειναι το ιδιο γραφικα με τις αφελές ερωτησεις εκεινου του καθηγητη που ελεγε γιατι το Αφγανισταν δεν εχει μεγαλο χρεος.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε καταλαβει οτι στην θεση του Τσιπρα και του καθε Τσιπρα  και τον Θεο τον ιδιο να βαλετε, μαζι με συγκυβερνηση Αλλαχ, Βουδα, Σιβα, Ιμχοτεπ

 

δεν προκειται να δειτε ελαφρυνση του χρεους και αναπτυξη ουτε σε 10 αιωνες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...