Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου φαίνεται ότι και το καλύτερο και το χειρότερο ενδεχόμενο του "όχι" είναι σε κάθε περίπτωση χειρότερο από το να ζητήσουμε την συνέχεια και κλιμάκωση των 5 προηγούμενων χρόνων;

 

Ρε λούσι δεν κατάλαβες τίποτα απο τα προηγούμενες συζητήσεις που είχαμε εδώ στο θέμα; Με τη λογική του Τσίπρα δεν πρόκειται να δεις κάτι διαφορετικό. Νεο μνημόνιο με λιγότερο επώδυνα μέτρα στη καλύτερη. Αυτό σε ικανοποιεί; Πιστεύεις ότι δεν θα βρεθούμε στην ίδια θέση σε δυο χρόνια, άμα ακολουθήσουμε την ίδια τακτική; Αφού όπως είχες πει ο Τσίπρας με το όχι θα πάει να διαπραγματευτεί με καλύτερους όρους.

 

Άμα δεν πιάσεις τον δημόσιο τομέα και το ασφαλιστικό, δεν πρόκειται να δεις προκοπή ούτε σε 100 χρόνια. Και σε δραχμή να πάμε, πάλι τα ίδια μέτρα θέλει για να έχεις βιώσιμη οικονομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι η αναξιοπρέπεια του να περιμένεις συσσίτιο επειδή δεν έχεις λεφτά, είναι κάτι που σου επιβλήθηκε.

Η αναξιοπρέπεια του να περιμένεις στην ουρά του ΑΤΜ για να πάρεις 60 ευρώ από τα λεφτά που ΕΧΕΙΣ, είναι κάτι που επέλεξες.

 

Δεν. Συγκρίνεται.

 

Άλλο δεν έχω να φάω, άλλο δε μπορώ να σηκώσω όλα τα λεφτά μου παρά μόνο μέρος τους.

 

Θα μας τρελάνεις τώρα; Άκυρο εντελώς αυτό το παράδειγμα. Και στην τράπεζα από ανάγκη πας γιατί αν δεν έχεις λεφτά δεν θα μπορείς να αγοράσεις τρόφιμα και δεν θα έχεις να φας, δεν έχει καμιά σημασία αν τώρα περιμένεις στην ουρά για τα 60ευρώ ενώ παλιότερα σήκωνες όσα ήθελες, το αποτέλεσμα του να μην επιλέξεις να πας στην τράπεζα όταν δεν έχεις λεφτά στο σπίτι, πέρα από την αδυναμία αγοράς διαφόρων καταναλωτικών προϊόντων αγαθών και διαφόρων ειδών πολυτελείας αν έχεις λεφτά, είναι και η αδυναμία αγοράς φαγητού άρα η πείνα ως επακόλουθο.

Και δεν το επιβάλλει κανείς το συσσίτιο, μην μου πεις στο επιβάλλει η πείνα και η ανάγκη να μην πεθάνεις γιατι το ίδιο ισχύει και με τα λεφτά κάποιου στην τράπεζα, π.χ φτωχός με έναν ψωρομισθό 200-300ευρώ που μπαίνουν στον λογαριασμό, αν θες κάθεσαι και ζητιάνος με ένα τενεκάκι στον δρόμο, από τους 1000-2000 που θα περάσουν μπροστά σου 3-4 θα σου πετάξουν από κανένα 50λεπτό η 1ευρώ, πηγαίνεις και παίρνεις ένα σνάκ από τα εκατοντάδες μαγαζιά του κέντρου ή κανένα σουβλάκι και επιβιώνεις χωρίς να επιλέξεις το δωρεάν φαγητό του δήμου, και εκεί επιλογή υπάρχει οχι επιβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας τρελάνεις τώρα; Άκυρο εντελώς αυτό το παράδειγμα. Και στην τράπεζα από ανάγκη πας γιατί αν δεν έχεις λεφτά δεν θα μπορείς να αγοράσεις τρόφιμα και δεν θα έχεις να φας, δεν έχει καμιά σημασία αν τώρα περιμένεις στην ουρά για τα 60ευρώ ενώ παλιότερα σήκωνες όσα ήθελες, το αποτέλεσμα του να μην επιλέξεις να πας στην τράπεζα όταν δεν έχεις λεφτά στο σπίτι, πέρα από την αδυναμία αγοράς διαφόρων καταναλωτικών προϊόντων αγαθών και διαφόρων ειδών πολυτελείας αν έχεις λεφτά, είναι και η αδυναμία αγοράς φαγητού άρα η πείνα ως επακόλουθο.

Και δεν το επιβάλλει κανείς το συσσίτιο, μην μου πεις στο επιβάλλει η πείνα και η ανάγκη να μην πεθάνεις γιατι το ίδιο ισχύει και με τα λεφτά κάποιου στην τράπεζα, π.χ φτωχός με έναν ψωρομισθό 200-300ευρώ που μπαίνουν στον λογαριασμό, αν θες κάθεσαι και ζητιάνος με ένα τενεκάκι στον δρόμο, από τους 1000-2000 που θα περάσουν μπροστά σου 3-4 θα σου πετάξουν από κανένα 50λεπτό η 1ευρώ, πηγαίνεις και παίρνεις ένα σνάκ από τα εκατοντάδες μαγαζιά του κέντρου ή κανένα σουβλάκι και επιβιώνεις χωρίς να επιλέξεις το δωρεάν φαγητό του δήμου, και εκεί επιλογή υπάρχει οχι επιβολή.

 

Νατο και το παντεσπανι. Εδω βεβαια ειναι εξελληνισμενο, γεμισμενο με γυρο, ντοματα, κρεμμυδι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ο χρήστης Lucifer είπε:<br />

Θέλω να πω ότι η αναξιοπρέπεια του να περιμένεις συσσίτιο επειδή δεν έχεις λεφτά, είναι κάτι που σου επιβλήθηκε.

Η αναξιοπρέπεια του να περιμένεις στην ουρά του ΑΤΜ για να πάρεις 60 ευρώ από τα λεφτά που ΕΧΕΙΣ, είναι κάτι που επέλεξες.


Δεν. Συγκρίνεται.


Άλλο δεν έχω να φάω, άλλο δε μπορώ να σηκώσω όλα τα λεφτά μου παρά μόνο μέρος τους.<br />

 <br />

Θα μας τρελάνεις τώρα; Άκυρο εντελώς αυτό το παράδειγμα. Και στην τράπεζα από ανάγκη πας γιατί αν δεν έχεις λεφτά δεν θα μπορείς να αγοράσεις τρόφιμα και δεν θα έχεις να φας, δεν έχει καμιά σημασία αν τώρα περιμένεις στην ουρά για τα 60ευρώ ενώ παλιότερα σήκωνες όσα ήθελες, το αποτέλεσμα του να μην επιλέξεις να πας στην τράπεζα όταν δεν έχεις λεφτά στο σπίτι, πέρα από την αδυναμία αγοράς διαφόρων καταναλωτικών προϊόντων αγαθών και διαφόρων ειδών πολυτελείας αν έχεις λεφτά, είναι και η αδυναμία αγοράς φαγητού άρα η πείνα ως επακόλουθο.<br />

Και δεν το επιβάλλει κανείς το συσσίτιο, μην μου πεις στο επιβάλλει η πείνα και η ανάγκη να μην πεθάνεις γιατι το ίδιο ισχύει και με τα λεφτά κάποιου στην τράπεζα, π.χ φτωχός με έναν ψωρομισθό 200-300ευρώ που μπαίνουν στον λογαριασμό, αν θες κάθεσαι και ζητιάνος με ένα τενεκάκι στον δρόμο, από τους 1000-2000 που θα περάσουν μπροστά σου 3-4 θα σου πετάξουν από κανένα 50λεπτό η 1ευρώ, πηγαίνεις και παίρνεις ένα σνάκ από τα εκατοντάδες μαγαζιά του κέντρου ή κανένα σουβλάκι και επιβιώνεις χωρίς να επιλέξεις το δωρεάν φαγητό του δήμου, και εκεί επιλογή υπάρχει οχι επιβολή.<br />

 

</p><p> </p><p>

Εαν δεν φτανουν 60€ την ημερα για το φαγητο μιας οικογενειας τοτε η μιλαμε για ιδρυμα ειτε για οικογενεια ανω των 300kg/ ατομο....<br />

</p>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Ρωτησαν εναν πασα:

-Πασα μου τι ειναι αυτο που φοβασαι πιο πολυ???
-Εναν Ελληνα(ειπε)
-Τι ειναι αυτο που δεν φοβασαι???
-Δυο ελληνες…''

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβαινουν αυριο συνταγμα οι αεκτδηζες με συγκεντρωση στα παναθηναια ο κεντρικος του παο ειναι 1 λεπτο απο εκει.Προβλεπω ροντεο το συνταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ότι σίγουρα με ένα νέο μνημόνιο δεν θα έρθουν καλύτερα (γιατί και ο τσίπρας νέο μνημόνιο διαπραγματεύται), ουρές στα συσσίτια υπήρχαν και θα υπάρχουν και την δευτέρα ότι και αν ψηφιστεί

δεν θα βγει το οχι και ξαφνικα θα πλουτισουν οι φτωχοι και θα χορτασουν αυτοι που πεινάνε

 

ολοι οι αγωνες στην ιστορια των λαον κερδήθηκαν με οχι με ναι θα ησουν ακομα σκλαβος. Ξαφνικα δεν θα εχουμε λεφτα σιγουρα αλλα σε 5-6 χρονια μπορει και να εχουμε.

κατεβαινουν αυριο συνταγμα οι αεκτδηζες με συγκεντρωση στα παναθηναια ο κεντρικος του παο ειναι 1 λεπτο απο εκει.Προβλεπω ροντεο το συνταγμα.

 

μπα εδω δεν παιζουν οπαδικα εδω μαρινακης και αλαφουζος χερι χερι ειναι υπερ του ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι αγωνες στην ιστορια των λαον κερδήθηκαν με οχι με ναι θα ησουν ακομα σκλαβος. Ξαφνικα δεν θα εχουμε λεφτα σιγουρα αλλα σε 5-6 χρονια μπορει και να εχουμε.

 

μπα εδω δεν παιζουν οπαδικα εδω μαρινακης και αλαφουζος χερι χερι ειναι υπερ του ναι.

Δεν καταλαβαινουν απο τετοια οι οπαδοι ευκαιρια ψαχνουν για ξεκαθαρισμα λογαριασμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που και ως που υπερβολικα;

 

Αν παμε σε νεα συμφωνια, αυτή θα είναι χειρότερη από αυτή που πρότειναν οι δανειστές την προηγούμενη εβδομάδα, και αυτό γιατί αφενός έχει καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα και αφετέρου έχει χαθεί η οποια αξιοπιστία της ελληνικής κυβέρνησης

Αν αποφασίσουν και πουν τέρμα η βοήθεια προς την Ελλάδα, αναγκαστικά θα πάμε από μόνοι μας στην δραχμή για να μπορέσουμε να πληρώσουμε την δόση του ΔΝΤ

 

Δε στο λέω ειρωνικά: τσέκαρε και εναλλακτικές πηγές ενημέρωσης. Το τραπεζικό σύστημα δεν έχει καταρρεύσει σε καμία περίπτωση (ακόμα), η δε αξιοπιστία της κυβέρνησης έχει χαθεί πως; 

 

Σκέψου, όταν πλέον ξεκάθαρα ακούγονται φωνές "απ' έξω" περί ανατροπής Τσίπρα, πραγματικά πιστεύεις πως έχει νόημα να συζητάμε για "αξιοπιστία"; Ποτέ δεν υπήρξε αξιοπιστία, ώστε να χαθεί.

 

Αν πάλι πουν "τέρμα η βοήθεια προς την Ελλάδα", ειδικά μετά την πρόσφατη παραδοχή του ΔΝΤ, είναι σαν να παραδέχονται, όχι μόνο πως απλά δεν υπάρχει τίποτα εκτός από το κέρδος στην ατζέντα τους, αλλά και πως έφαγαν τα λεφτά των Ευρωπαίων φορολογουμένων για το τίποτα, μιας και μάλλον γνώριζαν εξαρχής, πως η πολιτική τους για την Ελλάδα ήταν πιθανότατα καταστροφική.

 

Σου έδωσα τρία links ενδεικτικά. Δεν υποστηρίζω πως έχω δίκιο, σε καλώ να σκεφτείς μόνος σου. Δες τα στοιχεία, σύγκρινε τα με τις π@παριές που αναπαράγουν τα εγχώρια ΜΜΕ και βγάλε τα συμπεράσματά σου.

 

 

Το καλύτερο ενδεχόμενο του όχι είναι ένα χειρότερο μνημόνιο από αυτό για το οποίο καλούμαστε να ψηφίσουμε στο δημοψήφισμα.

 

Στην πραγματικότητα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά, στο τι ακριβώς θα επιφέρει ένα "ΟΧΙ" την Κυριακή. Η κυβέρνησή μας μέχρι τώρα μάλλον λέει την αλήθεια, οπότε μέχρι νεοτέρας, προτείνω να τους ακολουθήσουμε: Σύμφωνα με τον Τσίπρα, το "ΟΧΙ" θα επιφέρει ένα νέο γύρο διαπραγματεύσεων, αυτή τη φορά όμως με τον ελληνικό λαό σε πλεονεκτική θέση.

 

 

edit επίσης να προσθέσω ότι ένα πολύ μεγάλο θετικό του ναι είναι ότι ίσως για πρώτη φορά θα έχουμε μια κυβέρνηση με συμμετοχή πολλών κομμάτων που στηριζούν διαφορετικές απόψεις

 

Θες να έχεις μια κυβέρνηση που απαρτίζεται από εκείνους, των οποίων οι απόψεις και πολιτικές ουσιαστικά μας έφεραν στη σημερινή δύσκολη θέση μας;

 

Ας καταθέσουν όλοι αυτοί την άποψή τους στη Βουλή, το δικαιούνται άλλωστε. Δεν αρκεί; Πρέπει να τους δώσουμε πάλι δύναμη; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε λούσι δεν κατάλαβες τίποτα απο τα προηγούμενες συζητήσεις που είχαμε εδώ στο θέμα; Με τη λογική του Τσίπρα δεν πρόκειται να δεις κάτι διαφορετικό. Νεο μνημόνιο με λιγότερο επώδυνα μέτρα στη καλύτερη. Αυτό σε ικανοποιεί; Πιστεύεις ότι δεν θα βρεθούμε στην ίδια θέση σε δυο χρόνια, άμα ακολουθήσουμε την ίδια τακτική; Αφού όπως είχες πει ο Τσίπρας με το όχι θα πάει να διαπραγματευτεί με καλύτερους όρους.

 

Άμα δεν πιάσεις τον δημόσιο τομέα και το ασφαλιστικό, δεν πρόκειται να δεις προκοπή ούτε σε 100 χρόνια. Και σε δραχμή να πάμε, πάλι τα ίδια μέτρα θέλει για να έχεις βιώσιμη οικονομία.

 

Ένα μνημόνιο με λιγότερο επώδυνα μέτρα, ναι, αυτή τη στιγμή, δεδομένων των επιλογών, με ικανοποιεί. Θα προτιμούσα να ήμασταν η Σουηδία ξερωγώ, προφανώς, αλλά από τις υπαρκτές πιθανότητες, προτιμώ αυτήν.

 

Όσο για την δική μας μεταρρυθμιστική τακτική, ειλικρινά δεν ξέρω. Δεν έχω καμιά καύλα να είναι ο ΣΥΡΙΖΑ ή κάποιος συγκεκριμένος που θα κάνει τις σωστές κινήσεις ή μέρος αυτών, απλώς μου έχει δώσει πολύ καλύτερα δείγματα από όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις, τις βαθιά ριζωμένες στα συμφέροντα από εποχές προ Χούντας. Αν γίνει απ' τα ίδια σκατά, προφανώς θα χάσει την υποστήριξή μου, αλλά αυτή τη στιγμή δεν το βλέπω σε κομματικό επίπεδο, κι αν λέω "ο Σαμαράς" και "ο ΓΑΠ" και δεν ξέρω και 'γω ποιος άλλος, φωτογραφίζω ζημιά/κατορθώματα, συμφέροντα και ιδεολογίες.

 

Γι' αυτό και δεν θέλω σε καμία περίπτωση αυτούς:

 

ένα πολύ μεγάλο θετικό του ναι είναι ότι ίσως για πρώτη φορά θα έχουμε μια κυβέρνηση με συμμετοχή πολλών κομμάτων που στηριζούν διαφορετικές απόψεις

 

Δηλαδή, ανατριχιάσαμε όλοι με τα 60 ευρώ τη μέρα (το μήνα βγαίνει υπερΤΡΙπλάσιος ο βασικός ε) αλλά όταν ακούσαμε τον φάκεν Σταύρο Θεοδωράκη να λέει ότι έχει κυβέρνηση ψιλοέτοιμη, δε ρίγησε κανείς;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σκέψη ότι θα δω τη Δευτέρα τον Πρετεντέρη να μου λέει ότι ΣΩΘΗΚΑΜΕ επειδή βγήκε ΝΑΙ και θα φεύγει γελώντας, βλέπω κόκκινα.

 

Κόκκινα με το Γιαννάκη ρε φίλε; Να τολμήσω δηλαδή να φανταστώ χρωματάκια, αν δεις τον Άρη και το Μπάμπη, ή θα τρομάξω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα μνημόνιο με λιγότερο επώδυνα μέτρα, ναι, αυτή τη στιγμή, δεδομένων των επιλογών, με ικανοποιεί. Θα προτιμούσα να ήμασταν η Σουηδία ξερωγώ, προφανώς, αλλά από τις υπαρκτές πιθανότητες, προτιμώ αυτήν.

 

Όσο για την δική μας μεταρρυθμιστική τακτική, ειλικρινά δεν ξέρω. Δεν έχω καμιά καύλα να είναι ο ΣΥΡΙΖΑ ή κάποιος συγκεκριμένος που θα κάνει τις σωστές κινήσεις ή μέρος αυτών, απλώς μου έχει δώσει πολύ καλύτερα δείγματα από όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις, τις βαθιά ριζωμένες στα συμφέροντα από εποχές προ Χούντας. Αν γίνει απ' τα ίδια σκατά, προφανώς θα χάσει την υποστήριξή μου, αλλά αυτή τη στιγμή δεν το βλέπω σε κομματικό επίπεδο, κι αν λέω "ο Σαμαράς" και "ο ΓΑΠ" και δεν ξέρω και 'γω ποιος άλλος, φωτογραφίζω ζημιά/κατορθώματα, συμφέροντα και ιδεολογίες.

 

Γι' αυτό και δεν θέλω σε καμία περίπτωση αυτούς:

 

Μαζί σου σε όλα απλά ο Σύριζα δεν έχει δείξει ότι θέλει να αλλάξει το παλαιοκομματικό σύστημα με τα ρουσφέτια. Η επαναλειτουργία της ΕΡΤ, η επαναπρόσληψη σχολικών φυλάκων και άλλα τέτοια, ε δεν μου κάνει για αλλαγή νοοτροπίας. Το ίδιο ακριβώς με τις προηγούμενες κυβερνήσεις είναι στη σαπίλα. Τώρα πες μου ότι όλοι αυτοί που προσελήφθησαν δεν εξυπηρετούν κομματικό στρατό.

 

Ένα δείγμα

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=64134154

 

http://www.protothema.gr/economy/article/489470/apisteuto-en-meso-hreokopias-kanoun-230-proslipseis-sto-metro/

 

Για εμένα μόνο το άκυρο είναι σωστή επιλογή. Δεν θα στηρίξω ούτε αυτούς που τόσα χρόνια ρήμαξαν την Ελλάδα, ούτε αυτούς που ετοιμάζονται να κάνουν πάρτι στο πτώμα της χρεοκοπημένης χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, γι' αυτό είπα άλλωστε και "δείγματα". Θέλω να πιστεύω πως αυτά είναι κλασσικά χαδάκια στους ψηφοφόρους για δημιουργία βάσης στα μικρά και μεσαία στρώματα και πως τα "έξοδα" του δημοσίου που δεν πετσοκόβεται (σε εποχές τρελής ανεργίας βέβαια) θα εισπραχθούν από τα υψηλά. Το βρίσκω ορθό στρατηγικά, σωστό ηθικά, ισορροπημένο δεδομένης της κοινωνικής φάσης και προφανώς ιδεολογικά συμβατό με τον κορμό του ΣΥΡΙΖΑ.

 

Μπορεί να κάνω λάθος και να πάρω τα @@ μου; Μπορεί, εξού και το "αν γίνει απ' τα ίδια σκατά, χάνει την ψήφο μου".

 

Αλλά αυτή η ευκαιρία να μου αποδείξει αν θα πράξει σωστά ή όχι, θεωρώ ότι μπορεί, πραγματιστικά, να δοθεί μόνο σε 2ο χρόνο, μετά την επίτευξη μιας συμφωνίας.

Εκεί θα τον κρίνω, όχι στους 5 μήνες με όλο τον πολιτικό κόσμο απέναντί του. Πόσο μάλλον τον πολιτικό κόσμο που είχε δεκάδες ευκαιρίες και έχει κριθεί αμετάκλητα, τουλάχιστον από εμένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και για μένα αυτά τα χαδάκια διαιωνίζουν το πρόβλημα, δεν εχω να πω κάτι άλλο. Για το καλό της χώρας μακάρι να έχεις δίκιο και μακάρι να είναι όντως ο Τσίπρας η αλλαγή που χρειάζεται ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...