Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι μιλάτε για τις ουρές στα συσσίτια πιστεύετε ότι αν ψηφίσετε όχι δεν θα υπάρχουν πια ή θα μειωθούν; Το ότι το όχι σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση σκληρότερο μνημόνιο από το προηγούμενο και στην χειρότερη περίπτωση δραχμή το έχετε καταλάβει ή ψηφίζεται όχι μόνο και μόνο από αγανάκτηση;

 

μερικοι ακουσα οτι ψηφιζουν για να διαβαζουν μηνυματα.. "το ξερετε οτι με το οχι υπαρχει περιπτωση 0 ηλιος να βγει αναποδα?"

και το ενα αλλα και το αλλο ειναι σεναρια που ακομα και ο τολκιν θα θεωρουσε υπαρβολικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά ρε 'συ! Το άλλο πάει στο διάολο, μπορεί να έπεσε και να χτύπησε στο κεφάλι όταν ήταν μικρό. Εσύ είναι δυνατόν να μού κάνεις τέτοια καζούρα; Αμφισβήτησα εγώ πουθενά τη θηριωδία τού πατερούλη; Πώς να το κάνουμε όμως; Ίδια αντιμετωπίζεις αυτόν που - μεταξύ άλλων - εισέβαλε και βομβάρδισε τη χώρα σου, εκτέλεσε κόσμο στη χώρα σου, με οποιονδήποτε άλλον;

 

Είναι δυνατόν να μιλάμε για τον αδολφολιάκο και να τον χαρακτηρίζουμε ...90% ίδιο με άλλους; Τον άνθρωπο που υμνεί αυτόν που ξεπάτωσε τη χώρα μας; Πλάκα κάνουμε τώρα;

 

Σκέψου δηλαδή και να μην είχα δηλώσει κάργα αντικομουνιστής ένα σκασμό φορές εδώ μέσα (στο forum εννοώ, όχι στο παρόν thread), τι θα άκουγα! Σταλινικό με βγάλανε ρε! Τα μαλλιά μου τραβάω και είναι και μακριά τα ρημάδια!

 

Ώπα, ώπα! :P

 

Πουθενά δε διαφωνώ στα όσα γράφεις. Απλά επειδή κάπου ειπώθηκε πως ο Στάλιν έσφαξε αποκλειστικά δικό του κόσμο, είπα να χώσω μια παρατήρηση! Καθαρά για να μην ξεχνάμε και αυτό το κομμάτι της ιστορίας, το οποίο, όπως έγραψα, συχνά παραβλέπεται!

 

Μη μου θυμώνεις! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλαξε τα φωτα στην ελληνικη μπουρζουαζια...

Μεγαλο κουμμουνι!

Καλα οκ, προφανως μιλαμε μεταφορικα. Στο κατω κατω, κομουνιστικα καθεστωτα δεν υπαρχουν (καθαρα κομουνιστικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τι λετε, τι ακουτε; ΝΑΙ θα βγει ή ΟΧΙ;

Κοίτα, η κάλπη είναι ετοιμόγεννη, αλλά περιμένουμε και την μαμή την Κυριακή το βράδυ.

 

Μέχρι τότε ο καθείς ψηφίζει κατα συνήδειση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Παρίσι διαδηλώνουν κατά της λιτότητας, οριακά υπέρ του "όχι".

Ο ευρωβουλευτής Ζαν-Λικ Μελανσόν, συνιδρυτής του Κόμματος της Αριστεράς (PG), εξήγησε στο Γαλλικό Πρακτορείο ότι πήγε να διαδηλώσει ενάντια «σε έναν αποκλεισμό της Ελλάδας, που έχει οργανωθεί με στόχο να γονατίσει η κυβέρνηση του Αλέξη Τσίπρα».

«Για το ποσό του 1,5 δισ. ευρώ θα προκαλέσουν μία καταστροφή αυτού του μεγέθους;» διερωτήθηκε ο ίδιος.

Οι συνδικαλιστικές ενώσεις κάλεσαν στην κινητοποίηση στο όνομα του «σεβασμού των δημοκρατικών επιλογών των λαών» και με στόχο να απορρίψουν τις πολιτικές λιτότητας.

Κατήγγειλαν την «καταστροφική κατάσταση» στην Ελλάδα, η οποία εξηγείται σύμφωνα με τους ίδιους από το γεγονός ότι αυτή η χώρα «υπήρξε ένα από τα εργαστήρια εφαρμογής των πολιτικών λιτότητας που επέβαλαν το ΔΝΤ, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα».

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φιλους και γενικοτερα γνωστους δεν εχω ακουσει κανεναν για Ναι.

Απο το φατσοβιβλιο ειναι καμια δεκαρια στους διακοσιους.

Αναμεσα τους δυο ξαδερφαδες που οι γονεις τους φιγουραραν στην λιστα Λαγκαρντ, ενας πρωην συνφανταρος που καπου το 2011 ανοιξε ανταλλακτηριο χρυσου, και κανα δυο ακομα που εχουν παει ηδη δυο φορες Μυκονο.

 

Δεν τρεφω ελπιδες ομως.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις αν θα ερθουν χειροτερα εκτος αν βλεπεις το μελλον ενω τωρα τα συσσιτια ειναι πραγματικοτητα.

 

ξέρω ότι σίγουρα με ένα νέο μνημόνιο δεν θα έρθουν καλύτερα (γιατί και ο τσίπρας νέο μνημόνιο διαπραγματεύται), ουρές στα συσσίτια υπήρχαν και θα υπάρχουν και την δευτέρα ότι και αν ψηφιστεί

δεν θα βγει το οχι και ξαφνικα θα πλουτισουν οι φτωχοι και θα χορτασουν αυτοι που πεινάνε

 

Δεν πιστεύω στην χειρότερη περίπτωση που αναφέρεις και βρίσκω μετριοπαθή την καλύτερη.

 

ΑΛΛΑ, δεν υποβαθμίζω την αγανάκτησή μου. Δε τη θεωρώ αμελητέα.

Στη σκέψη ότι θα δω τη Δευτέρα τον Πρετεντέρη να μου λέει ότι ΣΩΘΗΚΑΜΕ επειδή βγήκε ΝΑΙ και θα φεύγει γελώντας, βλέπω κόκκινα.

 

Εσύ καταλαβαίνω ότι μπορείς να φοβάσαι περισσότερο απ' όσο θυμώνεις, υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι, όσα κι αν τους κάνεις.

 

προσωπικα θέλω να ψηφίζω χρησιμοποιώντας την λογική και όχι το συναίσθημα

όσο αγανακτισμένος και θυμωμένος και αν είμαι, ζυγίζοντας τις 2 επιλογές μου φαίνεται ότι το οχι είναι η χειρότερη από τις 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή κάπου ειπώθηκε πως ο Στάλιν έσφαξε αποκλειστικά δικό του κόσμο

 

Δική μου η ευθύνη τής ασάφειας, το παραδέχομαι. Το βάρος το έριξα στο ποιος απ' τους δύο έκανε μπούκα εδώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ότι σίγουρα με ένα νέο μνημόνιο δεν θα έρθουν καλύτερα (γιατί και ο τσίπρας νέο μνημόνιο διαπραγματεύται), ουρές στα συσσίτια υπήρχαν και θα υπάρχουν και την δευτέρα ότι και αν ψηφιστεί

δεν θα βγει το οχι και ξαφνικα θα πλουτισουν οι φτωχοι και θα χορτασουν αυτοι που πεινάνε

 

 

προσωπικα θέλω να ψηφίζω χρησιμοποιώντας την λογική και όχι το συναίσθημα

όσο αγανακτισμένος και θυμωμένος και αν είμαι, ζυγίζοντας τις 2 επιλογές μου φαίνεται ότι το οχι είναι η χειρότερη από τις 2

 

Σου φαίνεται ότι και το καλύτερο και το χειρότερο ενδεχόμενο του "όχι" είναι σε κάθε περίπτωση χειρότερο από το να ζητήσουμε την συνέχεια και κλιμάκωση των 5 προηγούμενων χρόνων;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοι ακουσα οτι ψηφιζουν για να διαβαζουν μηνυματα.. "το ξερετε οτι με το οχι υπαρχει περιπτωση 0 ηλιος να βγει αναποδα?"

και το ενα αλλα και το αλλο ειναι σεναρια που ακομα και ο τολκιν θα θεωρουσε υπαρβολικα 

 

Από που και ως που υπερβολικα;

 

Αν παμε σε νεα συμφωνια, αυτή θα είναι χειρότερη από αυτή που πρότειναν οι δανειστές την προηγούμενη εβδομάδα, και αυτό γιατί αφενός έχει καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα και αφετέρου έχει χαθεί η οποια αξιοπιστία της ελληνικής κυβέρνησης

Αν αποφασίσουν και πουν τέρμα η βοήθεια προς την Ελλάδα, αναγκαστικά θα πάμε από μόνοι μας στην δραχμή για να μπορέσουμε να πληρώσουμε την δόση του ΔΝΤ

Σου φαίνεται ότι και το καλύτερο και το χειρότερο ενδεχόμενο του "όχι" είναι σε κάθε περίπτωση χειρότερο από το να ζητήσουμε την συνέχεια και κλιμάκωση των 5 προηγούμενων χρόνων;

 

Το καλύτερο ενδεχόμενο του όχι είναι ένα χειρότερο μνημόνιο από αυτό για το οποίο καλούμαστε να ψηφίσουμε στο δημοψήφισμα.

 

edit επίσης να προσθέσω ότι ένα πολύ μεγάλο θετικό του ναι είναι ότι ίσως για πρώτη φορά θα έχουμε μια κυβέρνηση με συμμετοχή πολλών κομμάτων που στηριζούν διαφορετικές απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαίνεται ότι και το καλύτερο και το χειρότερο ενδεχόμενο του "όχι" είναι σε κάθε περίπτωση χειρότερο από το να ζητήσουμε την συνέχεια και κλιμάκωση των 5 προηγούμενων χρόνων;

 

Για να λεμε και του στραβου το δικιο. Το μπαμ εγινε το 2009, επειτα αρχισε η διορθωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοι ακουσα οτι ψηφιζουν για να διαβαζουν μηνυματα.. "το ξερετε οτι με το οχι υπαρχει περιπτωση 0 ηλιος να βγει αναποδα?"

και το ενα αλλα και το αλλο ειναι σεναρια που ακομα και ο τολκιν θα θεωρουσε υπαρβολικα 

 

Ενώ άλλοι το πάνε με κόντρα...

"Α αφού θα πει ναι αυτός...εγώ θα πω όχι"

Γενικά γτπ το δημοψήφισμα...

 

Και μια εικόνα χωρίς σχόλια...

 

680x382_680_382_imagesmadeimagesremoteht

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου η ευθύνη τής ασάφειας, το παραδέχομαι. Το βάρος το έριξα στο ποιος απ' τους δύο έκανε μπούκα εδώ...

 

No problem, άλλωστε κι εγώ μέσα στον πανικό με τα σερί μηνύματα κάπου έχασα το νόημα. 

 

Όπως και να 'χει, σόρυ για το οφτόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No problem, άλλωστε κι εγώ μέσα στον πανικό με τα σερί μηνύματα κάπου έχασα το νόημα. 

 

Όπως και να 'χει, σόρυ για το οφτόπικ.

 

Άντε, καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...