Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 ερωτησεις και θελω να μου απαντησει καποιος αν γνωριζει σιγουρα, και οxι τι θελει να πιστευει και να λεει.

 

1. Καταλαβαινω το ΟΧΙ δε σημαινει και εξοδο απο την ευρωπη, αν βγουμε ομως υπαρχει περιπτωση να μας τη πεσει η Τουρκια η οχι επειδη ειμαστε στο ΝΑΤΟ;

 

2. Αν μεινουμε στο ευρο και δεχθουμε κτλ εχουμε το δικαιωμα στη πορεια να κανουμε διπλο νομισμα πχ. δραχμη για εσωτερικες συναλλαγες και ευρο για εξω η δε παιζει κατι τετοιο;

 

Δε γνωριζω ποσο ασχετες ειναι οι ερωτησεις μου αλλα πραγματικα δε ξερω-ειμαι και λιγο ασχετος γενικα μ'αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...είναι εφικτές ως ισοδύναμες, παρακαλώ να μην γκρινιάζετε όταν σας τσουβαλιάζουν στους ψηφοφόρους του ΝΑΙ που η επίδραση της κρίσης πάνω τους ήταν "εντάξει, θα βγω μία φορά μόνο αυτή τη βδομάδα και θα πάω 4 μέρες λιγότερο διακοπές". Γιατί μάλλον αυτό είστε και απορώ πώς δεν προτείνατε να φάει παντεσπάνι ο κόσμος.

 

(+1 γιατι ξέμεινα απο ψήφους).

Lucifer, ξέρεις όταν ειπώθηκε αυτό, ο κόσμος έστησε τις γκιλοτίνες μετά. 

Αλλά αυτό είναι επικίνδυνο σε μία χώρα γεμάτη Ροβεσπιέρους, και  δεν θα το συνηστούσα.

 

Και όταν με το καλό εμφανιστεί κανένας Ναπολέων,  χλωμό τον βλέπω.

Θα βγουν όλοι και θα ζητάνε πίσω τους Βουρβώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι μιλάτε για τις ουρές στα συσσίτια πιστεύετε ότι αν ψηφίσετε όχι δεν θα υπάρχουν πια ή θα μειωθούν; Το ότι το όχι σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση σκληρότερο μνημόνιο από το προηγούμενο και στην χειρότερη περίπτωση δραχμή το έχετε καταλάβει ή ψηφίζεται όχι μόνο και μόνο από αγανάκτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για την κυβερνηση Σαμαρα?

 

Αν ναι, ξερουμε εστω και μεσες ακρες τι ειναι ο κομμουνισμος?

Δεν εχει αδικο. Ο Σαμαρας εκλεισε το ελλειμα, αλλα το εκανε με φορους και μονο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω διαβάσει και τις προηγούμενες και έχω συμμετέχει και στα άλλα πολιτικά θέματα που ανοίχτηκαν και έκλεισαν τις προηγούμενες μέρες.

Θες να απαντήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/diethnis-politiki/pronti-einai-adunaton-na-diwksoyn-thn-ellada-apo-to-eyrw-meta-tis-astoxies-ths-troikas.3558283.html

 

«Αν η Ευρώπη δεν καταφέρει να αντιμετωπίσει ένα μικρό πρόβλημα σαν και αυτό της Ελλάδας, νομίζετε ότι θα είναι σε θέση να χειριστεί τα μεγάλα διεθνή προβλήματα;» αναρωτήθηκε ο πρώην πρόεδρος της Κομισιόν. «Η Ευρώπη χωρίς την Ελλάδα θα έστελνε στον υπόλοιπο κόσμο το μήνυμα ότι δεν είναι πια Ευρώπη», συμπλήρωσε.

Σύμφωνα με τον Πρόντι, «ο Γάλλος πρόεδρος Φρανσουά Ολαντ ήθελε να λάβει υπόψη του τις τελευταίες προτάσεις του Αλέξη Τσίπρα, αλλά υπήρξε γερμανικό βέτο. Υπερίσχυσε η αδιαλλαξία του Βερολίνου, διότι η Μέρκελ βρίσκεται ανάμεσα στους Βαυαρούς συμμάχους της που θα ήθελαν μια ακραία προσέγγιση και στις διεθνείς πιέσεις που της ζητούν να δείξει κατανόηση».

«Η Γερμανία υπερέχει χάρη στις αδυναμίες των υπόλοιπων. Στην Ευρώπη υπάρχει η κυριαρχία μιας μόνον χώρας, που δυσκολεύεται να ασκήσει μια ηγεσία η οποία να λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες όλων. Είναι το σημερινό ευρωπαϊκό δράμα», πρόσθεσε ο Ιταλός πρώην πρωθυπουργός και κατέληξε: «Αν το Ταμείο τασσόταν υπέρ της περικοπής του ελληνικού χρέους από την αρχή, πριν τέσσερα χρόνια, θα είχαμε λύσει όλο το θέμα. Αυτή θα είναι, θεωρώ, και η τελική λύση», ολοκλήρωσε ο Ρομάνο Πρόντι.

 

Τετοιες αποψεις να διαβασει κανεις οταν σε βομβαρδιζουν με φοβο και εκβιασμο τυπου...

 

http://www.protothema.gr/economy/article/489845/lefta-telos-apo-tin-ekt-me-ohi-sto-dimopsifisma/

http://www.protothema.gr/politics/article/489704/daiselbloum-den-uparhei-kamia-thesi-gia-tin-ellada-stin-eurozoni-an-psifisei-ohi/

http://www.protothema.gr/politics/article/489590/den-uparhei-sumfonia-me-to-ohi/

 

κλπ... καταλαβαινω ειναι αδυνατο.

Τετοια Ευρωπη να την κρατησουν για τον εαυτο τους.

Συμφωνια μπορουσε και μπορει να επιτευχθει οποιαδηποτε στιγμη το θελησουν.Το ζητουμενο ειναι οτι οταν ενας σπερνει φοβο(Γερμανια)και οι αλλοι ακολουθουνε παρασιτικα στον φοβο αυτο δειχνει ξεκαθαρα οτι δεν προκειται για Ευρωπη λαων αλλα μιας χωρας.Μια χωρα με 2 παγκοσμιους πολεμους που μας διελυσε κυριολεκτικα,μας εκλεβε το χρυσο με τα βαγονια,εγινε χωρα με δικα μας δανεια και υπογραφη καθως και εργατικο δυναμικο Ουτε για φτυσιμο δεν την εχω.

Εαν ηθελαν να βρουνε χρηματα απο τους εχοντες το κανανε στην στιγμη.

Εαν θελανε να φορολογησουν με σωστα μετρα το κανανε στην στιγμη.

Εαν θελανε να βρουνε τους ενοχους για τους οποιους μας κατηγορουνε για αυτη την κατασταση το κανανε στην στιγμη.(Αλλωστε και το ιδιο το ΔΝΤ και η Γερμανια αποδεχθηκαν την αποτυχια τους).

Δυστυχως ομως δεν το θελει κανεις.Γιατι;

Επειδη αυτοι που μας φερανε εδω ηταν δικα τους παιδια και διορισμενοι.Ψαξτε τους ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ.

Ολοι αυτοι σημερα λενε ΝΑΙ.

Δικαστηκε κανεις απο αυτους;ΟΧΙ.

 

Τι συζηταμε τοτε...υπαρχουν καποια πραγματα πιο πανω απο τους πολιτες,πιο πανω απο τους Πρωθυπουργους,πιο πανω ακομη και απο τα ιδια τα κρατη.Αυτοι εξουσιαζουν και ξερουν ποτε να σου δινουν να φας και ποτε να σου σκυβουν το κεφαλι.

Δειτε αυριο μια ταινιουλα με τον τιτλο "Επικινδυνο Κυκλωμα του 2013".

Στο τελος o Hθοποιος Jim Broadbent σας το λεει ξεκαθαρα.

 

Καλημερα Ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει αδικο. Ο Σαμαρας εκλεισε το ελλειμα, αλλα το εκανε με φορους και μονο. 

 

Ναι, αλλαξε τα φωτα στην ελληνικη μπουρζουαζια...

Μεγαλο κουμμουνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι μιλάτε για τις ουρές στα συσσίτια πιστεύετε ότι αν ψηφίσετε όχι δεν θα υπάρχουν πια ή θα μειωθούν; Το ότι το όχι σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση σκληρότερο μνημόνιο από το προηγούμενο και στην χειρότερη περίπτωση δραχμή το έχετε καταλάβει ή ψηφίζεται όχι μόνο και μόνο από αγανάκτηση;

 

ξερεις αν θα ερθουν χειροτερα εκτος αν βλεπεις το μελλον ενω τωρα τα συσσιτια ειναι πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dee, δε διαφωνώ μαζί σου, αλλά μια παρατήρηση: και ο Στάλιν μια χαρά μ@λακίες έκανε. Απλά είναι τόσο celebrity ο άλλος (ο Χίτλερας ντε), που συχνά το συγκεκριμένο γεγονός παραβλέπεται. 

 

Καλά ρε 'συ! Το άλλο πάει στο διάολο, μπορεί να έπεσε και να χτύπησε στο κεφάλι όταν ήταν μικρό. Εσύ είναι δυνατόν να μού κάνεις τέτοια καζούρα; Αμφισβήτησα εγώ πουθενά τη θηριωδία τού πατερούλη; Πώς να το κάνουμε όμως; Ίδια αντιμετωπίζεις αυτόν που - μεταξύ άλλων - εισέβαλε και βομβάρδισε τη χώρα σου, εκτέλεσε κόσμο στη χώρα σου, με οποιονδήποτε άλλον;

 

Είναι δυνατόν να μιλάμε για τον αδολφολιάκο και να τον χαρακτηρίζουμε ...90% ίδιο με άλλους; Τον άνθρωπο που υμνεί αυτόν που ξεπάτωσε τη χώρα μας; Πλάκα κάνουμε τώρα;

 

Σκέψου δηλαδή και να μην είχα δηλώσει κάργα αντικομουνιστής ένα σκασμό φορές εδώ μέσα (στο forum εννοώ, όχι στο παρόν thread), τι θα άκουγα! Σταλινικό με βγάλανε ρε! Τα μαλλιά μου τραβάω και είναι και μακριά τα ρημάδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι, αλλαξε τα φωτα στην ελληνικη μπουρζουαζια...

Μεγαλο κουμμουνι!

Άσε, λίγο ακόμα να έμενε και θα έδινε τα μέσα παραγωγής στο προλεταριάτο!

 

(Δεν υπάρχει!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι Γιαννης , ειναι Γιαννακης...Αυτο σε πειραξε....

 

Τσου! Οι γενικόλογες και τσουβαλιαστικές μαλακίες είναι που με πειράζουν, αλλά δε γαμιέται. Υπάρχουν και αντιβιώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω διαβάσει και τις προηγούμενες και έχω συμμετέχει και στα άλλα πολιτικά θέματα που ανοίχτηκαν και έκλεισαν τις προηγούμενες μέρες.

Θες να απαντήσεις;

Δεν πιστεύω στην χειρότερη περίπτωση που αναφέρεις και βρίσκω μετριοπαθή την καλύτερη.

 

ΑΛΛΑ, δεν υποβαθμίζω την αγανάκτησή μου. Δε τη θεωρώ αμελητέα.

Στη σκέψη ότι θα δω τη Δευτέρα τον Πρετεντέρη να μου λέει ότι ΣΩΘΗΚΑΜΕ επειδή βγήκε ΝΑΙ και θα φεύγει γελώντας, βλέπω κόκκινα.

 

Εσύ καταλαβαίνω ότι μπορείς να φοβάσαι περισσότερο απ' όσο θυμώνεις, υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι, όσα κι αν τους κάνεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 ερωτησεις και θελω να μου απαντησει καποιος αν γνωριζει σιγουρα, και οxι τι θελει να πιστευει και να λεει.

 

1. Καταλαβαινω το ΟΧΙ δε σημαινει και εξοδο απο την ευρωπη, αν βγουμε ομως υπαρχει περιπτωση να μας τη πεσει η Τουρκια η οχι επειδη ειμαστε στο ΝΑΤΟ;

 

2. Αν μεινουμε στο ευρο και δεχθουμε κτλ εχουμε το δικαιωμα στη πορεια να κανουμε διπλο νομισμα πχ. δραχμη για εσωτερικες συναλλαγες και ευρο για εξω η δε παιζει κατι τετοιο;

 

Δε γνωριζω ποσο ασχετες ειναι οι ερωτησεις μου αλλα πραγματικα δε ξερω-ειμαι και λιγο ασχετος γενικα μ'αυτα.

 

1. Τί σχέση έχει το ένα με το άλλο; Και μην ξεχνάς

α) Η Τουρκία δεν έχει καθόλου καλή πολιτική κατάσταση, και το κυβερνών κόμμα ούτε καν αυτοδυναμία

β) Με Ιρακ, Συρία και Χαλιφάτο στα σύνορά τους ξέχνα το.

γ) Είναι all time low διπλωματικά απέναντι σε όλες τις χώρες λόγο Συρίας.

δ) Και αν γίνει κανένα μπαμ, ε κάποτε θα γινώταν. Αλλά η σχετική τρομολαγνία έχει κάνει πολλά άσχημα στην χώρα.

 

2. Τα IOU είναι μια δικαολογία ώστε να γίνει δραστική υποτίμηση στην εσωτερική οικονομία. Η χειρότερη όλων των λύσεων γιατί η ισοτιμία θα είναι έρμεο όσων θέλουν να εκμεταλευτούν την κατάσταση. (κάτι σαν Ζιμπάμπουε).

Κατ εμέ καλύτερα outright Δραχμή, γιατί θα τονώσει και τον τουρισμό, αν δεν μείνουμε με Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...